NQfiiaia. Algemeen Nieuws-, Advertentie Landbouwblad. w A°. 1^64. Achtste Jaargang. Onafhankelijkheid van Ambtenaren. Een Vlugtelingsleven. .10 373. SCHAGER COURANT. ABONNEMENTSPRIJS VOOR DRIE MAANDEN Voor Schagenf 1,00. Franco per post door het geheele Rijk 1,15. Afzonderlijke Couranten0,10. Verschijnt lederen Donderdagmorgen. Abonnementen op dit blad worden door alle wegh, TJITGhEVER F. J~. Gr. PRIJS DER ADVERTENTlëN Van een tot vijf regels0,75. Iedere regel meerder0,15, De 85 cents zegelregt niet mede gerekend. Groote letters naar de ruimte die rij beslaan. Roekhandelaren en Postdirecteuren aangenomen. BRIEVEN FIR^lSraO. Het ontslag van den heer Stieltjes heeft ten tweedemale aan onze dagbladen van on derscheidene kleur weder ruime stoffe tot velerlei beschouwingen gegeven. De oppositie bladen hebben den minister van koloniën wegens dat ontslag weder hevig aangevallen en de min of meer ministriëele hebben dien bewindsman verdedigd maar ongelukkiger wijze op een onhandige manier. Zij tochde organen der liberale partijhebben daarbij stellingen op den voorgrond geplaatstdie bij een vrijzinnig volk als het onze, niet zonder tegenspraak kuuuen of mogen geduld worden. Immers in plaats van zich te bepalen bij het ontslag van den heer Stieltjes hebben zij als bun gevoeleu voorgedragen dat ia het alge meen aan ambtenaren niet alleen het regt van petionnement in vele gevallen moet worden ontzegd maar zelfs dat de ambtenaar door Tweede aftiteling. de vergelding. I. Een policie directeur. Toen de policit; directeur Rosenberg eenigzints nasuwkeurig met den tijd en de plaats waarop de overtogt zon geschieden bekend geworden was a bad li ij zich met eenige zijner agentenia de nabijheid der landingsplaats waar Harras met eene boot orer de rivier voet aan wal zou zet ten achter boompjes en struiken, in hinderlaag ge legd. Nadat van tijd tot tyd een hnnner op den uit kijk was gegaan, zag men eindelijk in de verte iele nadelen. Het was des avonds elf ure. Eindelijk kwam de schuit langhaam aan den oever aan. De directeur Rosenberg sprong, toen de personen uit de schuit geklommen waren, gevolgd door zijne agenten op hen aan en gebood hea om Harras aan hem uit te leveren. Op een weuk van den aanvoerder der troep van Harras sloten zijne vrienden een kring om hem heen en waren vastbesloten hem in geen geval in dec steek te laten hoewel deze overval door hen niet verwacht was geworden. De directeur Rosenberg gelastte zija lieden des noods met geweld van wapenen van Harras meester maken en eene hevige worsteling volgde, waarbij Alban ligt gewond werd en het Harras gelukte zich met zijne vrienden weder in te sche penen den directeur Roseuberg gevangen mede te nemen. IL Vonnis en reot. Op het spiegelgladde meer voer eene elegante boot. Het was middernachtde 9terren schitterden en vonkelden aan den wolkenlossen hemel en de zijne benoeming voor een goed deel afstand moet doen van zijne onafhankelijkheid. Had men zich uitsluitend bepaald tot de zaak van den heer Stieltjes ook wij zouden ons aan de zijde van de verdedigers van on zen wakkeren minister san colonien hebben geschaard. liet belang onzer colonien vor derde immers duidelijk het ontslag van den heer Stieltjes. Want zoo toch het in stand blijven van het gezag en den prestige van den gouverneur generaal aller noodzakelijkst voor het behoud onzer heerschappij in Oost- Indiezijzoo vragen wij waar zouden dat gezag en die prestige blijven zoo ieder amb tenaar het regt zoude hebben om hem onge straft in al zijne plannen en zijne bevelen te dwarsboomen Ons bestuur in de colonien zou voorzeker het voorkomen krijgen van een rijk dat in zich zeiven verdeeld is, en dat daarom, volgens de bijheb ;he spreuk niet kan blijven bestaan, zoo alle ambtenaren de be voegdheid hadJen oin hunne respectieve mee- ningcn tegenover hunne superieurs voor de maan verscheen aan den horisont. in de boot raten vier persooeu, drie mannen en eene vrouw. De vrouw en twee van de manoen razen er vrolijk uitdoch het was zulk eene bijzondere vrolijkheid dat zoo men ze goed aanzag men er bevreesd voor geworden zou zijn. En de derde der mannen scheen het zeer bang om het bart te zijn, op zyn bleek gelaat stond de doodaogst te lezenzijne handen en voeten waren gebouden en in zynea mond was een prop gestoken; geen geluid kou hij van zich geven, zoo zat hij stil en onbewegelyk in het midden der boot. Het was een man in de volle kracht zijns levens. De beide anderen zaten aan zyne zijden en roeiden ook zy waren krachtvol. De vrouw had hare plaats tegen hen over; zij was eene schoone, bloeyeode dame; eene elegante en smaakrotle kleediog verhoogde bare schoon heid. Toen de boot op het midden van het meer gekomen was gebood de vrouw den roeijers stil te houden. Eene schoone vronw wordt overal gehoorzaamd. Alle zaken in de wereld moeten geordend zyn zeide de dame tot den gevangene, Frederik Rosuer hoor mijne beschuldiging. De vreesselijke vrouw stond op. De bood lag onbewegelijk op het water. Het heldere maanlicht viel met vollen glans op hare schoonheid, op hare woeste, verwilderde blikkenzij was de schoonste de vreesselykste godin der wrake. Herinnert gij n nog Frederik Rosnerhoe gy de scboone, onschuldize Minoerli uit de Kreeften- straat te Zurich na baar bedrogen en onteerd te hebben aan haar lot hebt overgelaten en hoe zy zich vervolgens met het kiud harer schande in de rivier verdronken heeft Herinnert gij n ook nog hoe gij uwen makker de vlugteling Sebald die thans aan de eene zyde natst n zitTerraden hebt f regtbank der Staten-Generaal telkenmale te bepleiten en verdedigen. Het corps ambte naren liep daardoor gevaar om in plaats van zich bezig te houden met het ten uitvoer brengen van beveleute veranderen in eene beraadslagende vergadering. Hoe noodlottig dit zoude worden voor de iu onze colonien zoo noodzakelijke eenheid van gezag behoeft geen betoog. Doch wat daar aller gevaarlijkst zoude zijn, kan misschien in het rustige Nederland zonder veel gevaar plaats hebbenalthans zoude het daardoor ontstane nadeel veel minder zijn dan dat, hetwelke ontspruiten zou uit een beklagenswaardigen toestand van ondergeschiktheid, waarin som mige liberale dagbladen het grootste gedeelte der ambtenaren zoude willen plaatsen, Voor waar ondergeschiktheid is niet de eenige deugd die van een vaderlandsch staatsambte naar kan worden gevorderd op ziju tijd moet ook het gevoel van onafhankelijkheid zich in zijn hart luide doen hooren. De in sommige vrijzinnige dagbladen ver- Herinnert gij u ten laatste nog hoe gy uwen vriend Albao of baron van Eibe thans ten andere zijde naast u gezeten na met u den spion gespeelü te hebben, verraden bebt en hoe gy my, ia myoe woning gedwongen hebt mijaen man te misleiden. Thans echter is de ure der wrake genaderd, uwe schoone vrouw en uw kind zullen te vergeefs uwe terugkomst verbeiden, uw vonnis is geveld, hel luidtdat gij in dit water uw graf zult vinden. De gevangene kromp van vrees In een, hy wist dat er op geene genade te hopen viel, Kunt gy deze beschuldiging met eenigen grond wederleggen vervolgde de vrouw, Frederik Rosner verdedig n. De gevangene schudde bet hoofd. Wij willen uw einde kort maken vrienden doet thans uwen pligtzeide de dame waarop de beide maunen den gevangene opnamen en over boord wierpen. Een groote kring vormde zich op het spiegel gladde water dat na verloop van eenige oogea- blikken weder effen werd. Het laatste bevel der vrouw was volvoert. Het was een stille nacht. De boot met de dame en de beide mannen voer weder naar den wal. Den volgenden dag wierp de stroom het lyk van den policie directeur Rosenberg aan den oever. Zijn vronw en kind waren op het berigt vau het treurig afsterven van den geliefden huisvader overstelpt van droefheid. Toen na verloop van twee jaren de vorst over leed werd aan Harras vergund met zyne familie in zyn vaderland terng te keeren, waar hy weder in zijne eer en betrekking hersteld werd. Alban werd wegens vroegere misdaad tol tucht huisstraf verwezen terwijl de kleine barbier die by den aanslag op Harras gewond was aan de gevolgen overleed.

Schager Courant | 1864 | | pagina 1