Algemeen Nieuws-, Advertentie Landbouwblad. I DECEMBER, Oud- Nederlandsche vrijheid. De Bloemruiker. \o 375. Achtste Jaargang. SCHAGER ABONNEMENTSPRIJS VOOR DRIE MAASDES Voor Schagcn Franco per post door het geheele Rijk Afzonderlijke Couranten Verschijnt iederen Donderdagmorgen. \r 1,00. 1,15. n 0,10. Abonnementen op dit blad worden door alle KUii TJIT3-EVER 3?. JT. Gh DIDEHIOH. PRIJS DER ADVERTENTIES I Van een tot vijf regelsf 0,75. Iedere regel meerder0,15. De 35 cents zegelregt niet mede gerekend. Groote letters naar de ruimte die rij beslaan. Boekhandelaren en Postdirecteuren aangenomen. BRIEVEN FIR^A-HSraO. Het door ons district gekozen lid der 2e Kamer de heer van Foreest heeft in de op den 22 November jl. gehoudene vergadering dier Kamer eene redevoering uitgesprokeu tegen de aanneming van de staatsbegrooting voor 1865. Dit heeft ons natuurlijk niet verwon derd immers was het ons bekenddat hij eene andere rigting dan die van het tegen woordige ministerie was toegedaanhet welk dan ook juist de reden was, waarom wij zoo zeer hebben geijverd tegen zijne herkiezing. De strekking dier redenering daargelaten hebben wij haar met het grootste genoegen gelezen vooral was het ons aangenaam dat hij daarin ruimschoots hulde bragt aan de talentenverdiensten en het' karakter van het hbofd zijner tegenpartij. Met te meer vreugde eonstateren wij dit feit omdat het bewijst, dat de heer van Foreest met ons de wijze afkeurt waarop ten vorigeu jare door som mige zijner geestverwanten den strijd tegen den heer Thorbecke werd gevoerd. Iu het belang der oppositie zelve hopen wij dat zij iu deze het voorbeeld van onzen afgevaar digde zal volgen. Want men geloove ons vrijzoo de oppositie den strijd wil voeren op de manier waarop dit gedaan wordt in het welbekende haagsche orgaandan zal zij v Eerstens kunt gij op een leeftijd van drie-en-twintig jaren niet trouwen.» »Om Godswil, waarom niet?» vOmdat ik het niet hebben wil; en zon der mij kan er van uw huwelijk niets komen.»» v w Ach lieve oom it «Wanneer zij u bemind en belooven wil, drie jaren te wachten.» »Drie jaren?» a vGeen tegenspraak, of ik zeg vier; wanneer zij belooftdrie jaren te willen wachtenzal ik zieuwat ik bij uwen vader doen kan. In uw regiment moet gij natuur lijk dienst nemen doch gij moogt overkomen om haar te zienzoo dikwijls gij verlof be komen kunt,» Wanneer ik slechts wist of zij mij bemint »Dat is uwe zaak, gij moet haar vra gen.» v »Achdat durf ik niet wagen.» »Goed vergeet haar dan.» n ff Gij kent het meisje niet, oom ant woordde ik, ff ff honderd maal was ik op het punt, haar mijne liefde te openbaren, doch de woorden bleven mij in de keel steken e*i hoe zeer ik mij ook voor mijne vrees schaamde kon ik toch den moed niet vinden, haar deze bekentenis te doen. Zij had een zoo zachten eu daarbij zoo ernstigen blik binnen korten tijd alle weldenkendcn van zich vervreemden. Een groot gedeelte van het nederlandsche volk wij weten het al te goed, is geenzins met de rigting van den heer Thorbecke ingenomen, maar geheel ons volk erkent zijne verdiensten en ontzegt aan een ieder, wie het dan ook wezen moge, het regt om hem iu wien het een zijnen meest verdienstelijke en beroemdste burgers erkent met een toon van minachting te naderen. Doch schoon wij de redevoering van den lieer van Foreest, voor zooverre zij ons in de dagbladen is medegedeeld (wij waren tot nog toe niet in staat haar in haar geheel te lezen in het bijblad) ook om die reden met veel genoegen hebben gelezenkonden wij ons toch niet met hare strekking vereeuigenvooral meeneu wij in bescheidenheid te moeten op komen tegen de daaaia. voorkomende bewee- ring, dat het door den minister Thorbecke voorgestane liberalismus iu strijd zoude zijn met het begrip der aloude nederlandsche vrijheid. Daar gelijk wij zoo eveu zeiden, de redevoering van den heer van Foreest nog niet in het bijblad is te vinden, weten wij niet regt in welken zin hij dit bedoeld heeft maar wij gelooven tochdat hij heeft willen te kennen geven dat het nederlandsche volk èn ouder de oude republiek èn onder bet ko- dat het mij steeds onmogelijk schijnt, dat zij liefde voor mij kan gevoelen.» Doch, lieve jongen,»» hernam mijn oom, Gij moet volstrekt tot een besluit komen uw vader heeft u nog alles niet gezegd. Hij laat u in het 1ste regiment dienst nemen dewijl de overste zijn vriend is en eene dochter heeftdie gijals eene goede partijtrouwen kuntzoodra gij offi cier geworden zijt. Antwoord mij niet 1 Ik weet alles, wat gij zeggen wilt. Het is misschien zeer dwaaszonder belangstel ling te beminnen doch het zou mij ten hoogste leed doenzoo ic niet in uw plan de hand gehad hadde. De meeste oude lieden noemen dit jeugdige verblindingdoch ik geloof dat zij zelf in dwaling verkeeren. Wanneer het meisje u bemintis het uw pligt haar alles op te offerenhet mag naar het begrip der wereld dwaas zijnmaar het is in alle gevalle regtvaardig. In de eerste plaats moet gij u de zekerheid verschaffendat zij ook u be mint De schoonste gelegenheid staat thans voor n, daartoe open. Zoo als ik gehoord hebmoet zij een rijk man trouwenvoor wien zij weinig neiging gevoelt W ordt niet bleekmijn jongenNiet waargij zoudt den medeminnaar op een duel vorderenzoo als gij jonge lieden zulks gelieft te noemen Goedzoo gij daarvoor niet vreestverzamel dan moed tegenover uwe Meta. Wend u tot haar en zeg dat gij haar bemint. Zij weet het misschien reeds lang, doch gij moet het ningschap van vóór 1818 streefde naar eene edeler en betere vrijheiddan die het onder het tegenwoordig bewind heeft bekomen. Zoo zijne ineening eene zoodanige zij, dan staat zij lijnregt tegen over de onze. Wij ge looven toch te kunnen volhouden dat wij niet alleen in het bezit zijn van eene veel grootere mate van vrijheid dan ooit het deel was van ons voorgeslachtmaar dat ten dien aanzien zelfs het stoutste ideaal der vaderen ver beneden de gezegende werkelijkheiddie wij thans belevenis gebleven. Teregt werd het ons reeds als kinderen geleerd dat liet voorgeslacht ten allen tijde de vrijheid als het hoogste goed heeft lief gehadteregt spreken wij met opgetogenheid van onze vrije voorvaderen. De vrijheid was de kostbare en nooit genoeg gewaardeerde prijs van de bange worsteling tegen Spanje, Die vrijheid was het deel van ons volk ge durende het 200 jarige bestaan van onze re publiek die vrijheid was ous deel onder het koningschap van Willem I en Willem li. Ja in ieder tijdperk onzer nieuwere geschiede nis kan ons volk zijn dichter (Feith) nazeg gen Dat rijkdom, aanzien en vermogen ln schijn den nagebuur veihoogen De vrijheid aan 't geluk verwant haar toch zeggen. Vraag of zij uwe neiging beantwoordt en of zij drie jaren wachten wil. Is zij daartoe bereiddan kan zij mij schrij ven. Ik zal hareu brief bewarenmet uwen vader spreken en de verbindtenis met de doch ter van den overste op den achtergrond schui ven.» Oomriep ik, «er valt mij iets iu 1 Ik zal het haar schriftelijk zeggen!» Maakt het, zoo als gij verkiest, hernam hij, doch handel spoedig!»» »Ik verliet hem en begaf mij naar mijne kamer om den brief te schrijvendoch dit baarde mij groote zwarigheidreeds vijftig brieven had ik haar geschreven, doch nimmer één enkele verzonden het meest zat ik in den brand over de wijze waarop ik haar den brief zou doeu toekomen. Daar er evenwel geen tijd te verliezen was, besloot ik haar een bloemruiker te zenden en het briefje er in te verbergen zonder twijfel was het eene zotte invaldoch ik kou op dit oogenblik geen ander middel bedenken. In den brief bekende ik haar mijne hartstogt, moedigde haar aanmij gelukkig te maken en drie jaren te willen wachtenik smeekte haar eindelijkom wanneer zij genegen was mij te verhooren tot teeken dien avond eene witte roos op de borst te dragen. „Alsdan,» voegde ik er bijzoude ik het wagenhaar aan te spreken en nader te overleggenwat er te doen zou ziju om mijn geluk te verze keren.» En gij verborgt het briefje in den ruiker

Schager Courant | 1864 | | pagina 1