«Hffflen» top nog ruimer schaal werden toege past. De* staat heeft bij de begeving van ambten geeft ander belang dan dat het de bekwaamste kiest en elk ander belang dishar- monieert met dat van het volk. Mogen ver gelijkende examens daartoe al geen volstrekt juisten waarborg gevenniemand zal toch be weren dat zij in dit opzigt niet voldoende zijn. Moge er al meer dan kennis en be kwaamheid in den ambtenaar gevorderd wor den zijn gedrag staat onder aanhoudend toe- zigt niet alleen van zijne superieuren, maar ook van het volk, wiens lasthebber hij is en de bewe ring kan dus niet opgaan, dat vergelijkende exa mens geen waarborg geven voor soliditeit. Maar de waarborgdie het volk er door erlangt voor de toepassing der grondswetsbc- paling dat ieder Nederlander voor elke lands bediening benoembaar isis te schoon, dan dat wij op zij.i behoud geen prijs zonden stel len. Zonder vergelijkende examens moge de staat al even geschikte welligt geschiktere ambtenaren aan zijne dienst kunnen verbin den het volk heeft door die examens de zekerheid dat eene der vrijzinnigste bepa lingen onzer grondwet geen doode letter wor de. Wij wenschten daarom zelfs uitbreiding van het stelsel. Wij wenschten dat ook de regterlijke magt voortaan niet genoeg had aan het radicaal van meester in de regten, wij wenschten, dat ook het notariaat ophield het onbewaakte veld te zijnwaarop nepotisme en familiebelang ongestraft hunne waren bin nen smokkelen. Voor beide zoo belangrijke betrekkingen reikt de invloed der regering nog te ver en ware het wcnschelijkdat ook daar voor goed een einde werd gemaakt aan de willekeurige uitsluiting van anderen, omdat zij niet valleu in den smaak der regering geene magtige vrienden hebben te 's Hage of nog, naar het ongerijmde stelsel van anciënniteit niet oud genoeg zijn. Gelijk men weet is de benoeming der amb tenaren een regt van den koning. Natuur lijk zal steeds voor menige betrekking niemand in aanmerking kunnen komen dan hijdie daartoe door het hoofd van den staat geroepen wordt. Ëven als de Chinezen door Manda rijnen geregeerd te worden is ons ideaal niet. Daar waar in den eigentlijken zin medegere- geerd wordt, vordert de eenheid van het ro- geringstelselhet koninklijk gezag en vooral de zaalengesteldheid der eischen voor de be trekkingdat 's konings keuze beslist. Wij generaal Bank, met elkander bevriend geraakt waren. Ach!* zeide Wichlow zijn vierde glas wisky slurpende, wat hebben wij veel aan Ed- mond?met zijn voortdurend vrolijk humeur verloren Het leger is zoo ondragelijk vervelend geworden bemerkte Bis wigdie vroeger compagnon in een lakenwinkel geweest was en het zwaard thans even gemakkelijk als eertijds de ellemaat hanteerde, «dat ik grooten lust gevoelvoor mijne officiersplaats te bedanken en naar mijne vroegere zaken terug te keeren.* „Indien het niet te aanmatigend wasiels te willen naapen wat onze arme Edmonds vroeger zoo schoon gedaan heeftzou ik u eene zijner liederen voorzingenvoegde Chockmer bij die bereid was zijne stem te doen hooren. •O neen,* viel St. Pierre een Franschman met droevige uitdrukking in»doe het niet monsieur Chockmare 1* Ga uw gang maar!' riep Wicklow op nieaw drinkendeniets is zoo vervelend als deze vreeselijke en langdareode eentoonigheid. Terwijl Chockmer's gezang door den nacht klonkbeschouwde ik het schijnsel der le- gervurendat het bosch en den horisont kleurdeen boorde het geratel van de ge weren der afgelost wordende nachtposten. Het doffe gerommel eener verwijderde trommel ▼ereenigde zich met het geruisch der bladeren willen geen examen voor gonvernenr-generaal, minister of commissaris des konings. Maar waar het algemeen belang de beperking van den regel niet tioodig maakt, wenschen wij dat doot de regering steeds meer en meer de betrekkingen w aarover zij te beschikken heeft, opengesteld worden voor de algemeene mede dinging en daardoor voor ieder toegangelijk omdat wij hierin een der middelen zien die het krachtigst de bestendiging der liberale beginselen steunt en eene der toepassingen van die brginselenwaardoor hare heilzame invloed op het gansche volk het duidelijkst en het spoedigst blijken zal. GEV.'OA i: ItElllGTEN. Gepasteerden Maandag heeft de commissie belast met het instellen van een onderzoek in hoeverre het sedert jaren gekoesterde verlangen, naar eenen beteren waterweg voor deze gemeente, wenschelijk is te achten, haar mandaat neder- gelegd, uithoofde van de geringe medewerking die zij, reeds bij den aanvang harer werkzaam- hedvn heeft ondervonden. Wij betreuren het dat de Commissie zich zoo spoedig heeft laten uit het veld slaan te meer daar zij door ruim 30 notabelen ingeze tenen die haar voornemen om te bedanken schenen te kennen, dringend was uitgenoodigd, hare taak te volbrengen en niet de vlag te strijken voor een enkel ktvaadgezind individu, die slechts de gave bezit eenige eenvoudige landlieden te knnnen ompraten. Onlangs stond voor de arrondissements regtbank te Almelo teregt Jan Hendrik Dood, wioiiende te Bomeboek beklaagd van laster. Op de aan hem gedane v raag »Zijt gij dood was zijn hoogst eenvoudig antwoord *Neen, ik leef nog." Bij de verkiezing ia te Nieuw-York het militair commando gevoerd door genl. Butler die daartoe uit het leger gekomen was en een strenge dagorder tot handhaving der rust uitge vaardigd had. 10000 man troepen waren op verschillende punter, geposteerd en verscheidene kanonneerbooten lagen «gereed om de minste poging tot oproer te beteugelen. Vóór de genl. de stad weder verliethield hij eene luisterrijke receptie waarbij ongeveer 1000 lieeren en dames tegenwoordig waren. Hij voerde aan dat de door zoo groote meerder heid gekozen president thans aan het Zuiden voorstellen vau verzoeuiug kon doen maar werden die verworpen dan moest bet Noordeu de wijze van krijgvoeren der Romeinen volgen eu de velden der oproerliugen onder de krijgers die boven onze hoofden aan de booinen hin gen eu ik kon in het halfdonker van den avond de wachtposten voor de tent van den generaal op en neer zien wandelen. Een ge zadeld paard stond voor den ingang en het getik van de zich daar bevindende telegraaph liet zich duidelijk hooren. In minder dan eene maand tijds waren deze schoone en vroe ger zoo eenzaame oorden aldus veranderd. De heerlijke aanleggingen tot het ontvangen van vreemdelingen bestemd die daar genezing zochten, waren door tallooze paarden vertre den de hekken lagen verbroken op den grond en de muren van het schoone logement waren door roode opschriften ontsierd. De meubelen hadden voor voedsel der legervnren moeten dienen en de scheppingen der natuur waren even als die der knnstverwoest geworden. Hoe' ligt, dacht ik, kan onze noordelijke geboorteplaats door eene wedervergelding ge troffen worden Luitenant Mintlin riep eenklaps eene stem. Ik wendde mij om en zag een ordonnans voor mij staan. De man sloeg aan en zeide: De generaal verlangt u dadelijk in zijn kwartier te spreken.* Het geheele gezelschap brak in een lnid gelach uit, dewijl het begreep dat mij een moeijelijke orde zon opgedragen worden. •Er zal een berigt van twintig bladzijden te kopieren zijn, 'meende Biswig. "Wil ik u mij klein cheval 1 eenen, mon verdeelen. Zijne woorden werden luide toege juicht. Een talrijk corp» der Separatisten onder genl. ilogruderheeft zich op den regteroever der Mfssissippi bij (Jaineslandiug vertoond om, met behulp van een reeds op den linkeroever geposteerd corpsde rivier over te steken en vervolgens aan Hood de hand te reiken. Men hoopt dat de kauonueerbooteu deze beweging zullen Wbten te verhinderen. Den 14 en 15 Nov. heeft de Zuidelijke genl. Brecienridge de positie van Bull's—Gap (een bergpas in oostelijk Tennessee) aangetast en vermeesterd waarbij de federalisten onder bevel van genl. Oillem 6 kanoiiuen hnn ge- heelen legertein en 400 man aan krijgsgevan genen verloren. Uit Venetie wordt gemeld dat vele geestelijken in hechtenis zijn genomen wegens deelneming aan de opioerige bewegingen in Tyrol eu Frioul. Dit is vooral geschied te Pailua Treviso en Udine. In de omstreken van Antnn heeft men in den jougste» tijd opgravingen bewerkstelligd, welke belangerijke resultaten hebbeu opgeleverd. Men heeft overblijfselen gevondeu van eene oud-Gallische stad liet Bebracti van Cecars tijd later Augustodunuin welke plaats thans gedeeltelijk door Antuu wordt ingeuouien. Men heeft de fundamenten der oude citadel gevon den alsmede die van een zeventig-tal Galli sche en Gallo-Uomeinsche huizen hoopen dak pannen pottenbakkers werk, amphoren, kolen- nagels steeneii deuren bakovens en overblijf selen van bouwmaterialen. Ook zijn de grond muren van een half cirkelvormig theater ge vonden dat ia doorsnede ruim vijltig ellen meet. Uit Breda meldt men van 2 dezerIn de afgeloopen maand zijn door deze stad naar Belgie eu Frankrijk (via Ostende) 1579 run deren gevoerd, uitmakende sedert primo Janu- arij dezes jaars een totaal van 8451. Het üchlcsische llirchenblatt deelt het volgende in het jongst verschenen iiommer mede als een staaltje van de verdraagzaam heid, welke in de gevangenis te Neustettin heerscht. Dezer dagen werd eene vrouw ont slagen ait het huis van correctie aldaar, die verklaarde dat zij door den directeur was gedwongen geworden het avondmaal op de w ijze als bij Protestanten gebruikelijk is te houden eu dat zij op hare aanvankelijke weigering met eene zeer ernstige ligchamelijke straf was bedreigd uit vrees waarvoor zij eindelijk aan den zonderlingen eisch had gehoorzaamd. Zij voegde er bij dat zelfs de Jodinnen gedurende haren straftijd in die rigting gedwongen worden ami,* zeide St. Pierre; *gij zult eene ver- w enschte v o ij a g e te doen hebben,* Gij moet nog een fiksche slok nemen eer gij vertrekt!* riep Wicklow, terwijl hij er zelf ook een nam. Zonder op deze gekheden te antwoorden, stopte ik mijne pijp en volgde den officier. Eene minuut later stond ik voor den generaal. Hij zat aan eene ruwe houten tafeldie met kaarten plannen en schrijfbehoeften bedekt wasterwijl het licht een matte schemer op zijn bruin gelaat en breed en hoog voor hoofd wierp. Een reiskoffer met de eerste letters van zijnen naam prijkendeeen ijzeren veldbedtwee dito stoelenen eene houten bank waren de meubelen van de tentterw ijl een madonabeelddat den ouden man door al de wisselvalligheden van zijn leven steeds had vergezeld aan den wand hing. Hij had het in den Mexicaanschen oorlog als luitenant met zich mede gedragenhet had in Mon- teznma's zalen waar hij als secretaris fun geerdevóór hem gehangen; in fort IJurna, het Siberie van alle militaire stationswas het vijf jaren lang een sieraad van zijn kwar tier geweesten toen hij, bij het uitbreken van den burgeroorlog tot overste benoemd was, had hij het vier duizend mijlen ver over bergen en vlakten, met zich mede gevoerd. Ga zitten luitenant Mintlin zeide hij kort af, en ging toen voort met schrijven terwijl ik een stoel nam. Wordt vervolgd-)

Schager Courant | 1864 | | pagina 2