mmmma Algemeen Nieuws-, Advertentie Landbouwblad. m DECEMBER. De vereering van een groot man. Verdwaald aan den Rappahannock. M 377. Achtste Jaargang. SCHAGER ABONNEMENTSPRIJS VOOR DRIE MAANDEN Voor Schagenf 1,00. Franco per post door het geheele Rijk *1,15. Afzonderlijke Couranten0,10. Verschijnt iederen Donderdagmorgen. wegh, Abonnementen op dit blad worden door alle UITO-EVER 3?. J". O. ZDHDEHRIOIB:. PRIJS DER ADVERTENTlëN Van een tot vijf regels0,75. Iedere regel meerder*0,15. De 85 cents zegelregt niet mede gerekend. Groote letters naar de ruimte die zij beslaan. Roekhandelaren en Postdirecteuren aangenomen. BRIEVEN FB/A.3STOO. Een ieder, die eenigzints belang stelt in len gang der openbare aangelegenheden van ons Vaderland heeft gewis met aandacht je verslagen gelezen van het verhandelde in de 2de Kamer bij de beraadslaging over de itaatsbegrooting van 1S(5 5Er is bij die beraadslaging van weerzijden reeds veel en wij gelooven ook veel goeds gesproken. Ook ditmaal moet men weder als bijna altijd den eerepalin der echte staatsman* welsprekendheid toekennen aan den minister van binnenland- sche zakenden heer Tliorbeckeeen eere- paltn d hem thans te gemakkelijker ten Jeel viel, laar zijn hein ten volle waardige egenstander de heer Groen tot ons leedwezen :iet aan de beraadslaging deel kon nemen. Wij inoefen ons Vaderland gelukkig prijzen lat de beide partijen in ons parlement zulke uitstekende woordvoerders hebben woordvoer ders, die ons telkens onwillekeurig doen den ken aan de twee meest beroem Ie namen uit de geschiedenis van den parlementairen strijd in EngelandPitt en Fox. Voor— en tegen standers zijn het er over eens dat de welspre kendheid van den heer Thorbecke zelden of nooit zoozeer heefl uitgeblonken als in de laatste dagen. Een episode uir den tbgenwoordigen Amerikaanschen oorlog. II. Ik beschouwde den rijk gestikten zadel, die lan zijne voeten lag, den prachtigeu degen, die op het bed geworpen was, de bij het hoofdkussen hangende, met zilver gemonteerde pistolen, zijne volle krachtige, mannelijke, rormende vreesselijke rimpels op zijn voor hoofd en onwillekeurig zweefden mijne blikken ran de verweerde épauletten en den baard van den held van twintig veldslagen, naar het peinzend, melancholisch portret van de madon na zijne getrouwe gezellin in geluk en nngeluk. Ik geloof, dat bijna elk soldaat een soortgelijke madonna roet zich voert; de mijne bevond zich in Pensylvanie. Luitenant zeide hij op zijne korte manier, mij strak in het gelaat ziende, «uw paard is versch en gezadeld Ik wierp een blik naar buiten en zag mijn paarddat door mijn oppasser werd vastge houden voor de opening der tent. "Ik wilde u niet eerder doen roepen dan voor het volstrekt noodig wasen heb u laarom een gedeelte van den avond bij uwe sameraden laten doorbrengen," vervolgde hij. rDaar staat uw paard, en hier is eene verze- Niinmer is welligt een regeringsbeleid met zoo veel klemmet zoo vele iedere tegen spraak beschaamd makende redenen verdedigd. Het was of hij ditmaal het bewijs wilde le veren hoezeer zijn voormalige vriend, thans zijn tegenstander de baron van Zujlen, zich door verregaande partijzucht liet verleiden toen hij op zulke eene onbetamelijke wijze tegen de zoogenaamde Thorbeckomana, zoo als hij het noemdete velde trok. Volgens deze spreker toch is de huldewelke de liberale partij aan haar leider bewijst de ondergang van het vrijzinnige bestanddeel in ons staats leven zich daarbij beroepende op het voor beeld van de fransche democratiedie ook door de uitsluitende vereering van één man in eene drukkende alleenheersching is her schapen. Alhoewel het oordeel van alle on- partijdigen met betrekking tot deze redevoe ring voorzeker zeer in het nadeel van den heer van Zuylen zal zijn zal het echter ook wel niet aan dezulken ontbreken, die hem, wat het laatste punt betreftgelijk geven. Het komt ons daarom niet ongepast voor o:n dit artikel te wijden aan de oplossing der vraag of de vrijheid van een volk in gevaar wordt gebragt door de vereeringzij het dan ook ietwat overdrevenevan een groot staats man als den heer Thorbecke. Het is bekend dat in de bloedige dagen der fransche staatsomwenteling de hoofden van gelde dépêchegij moet dadelijk met den grootsten spoed naar Rappahannock vertrek ken." Mijn hart begon onwillekeurig harder te kloppen en mijne lippen te bevenbij dit bevel en het noemen van den onheilvollen naam «Rappahannock." «rik kan u ook zeggen voegde de gene raal er bij«daar ik gewoon benmijnen adjudanten vertrouwen te schenken, dat deze dépêche het bevel bevat tot een dadelijk voor waarts rukken van het leger, gij moet regt- streeks naar het hoofd kwartier van generaal H. rijden hem de dépêche overbrengen en nog dezen nacht, met het antwoord, terug komen." Ik boog mij zwijgenden wilde vertrek ken. "Halt!* riep hij, het is thans achtuur; om elf uur moet gij de dépêche overhandigen; ik zal van nacht niet slapen, en u ten drie ure terug wachten.* «Het is een lange en hobbelige weg," antwoordde ik beteuterd«en veertig mijlen zijn moeijelijk in zeven uren af te leggen." «Het zal dienen te geschieden», antwoord de bij met nadruk. »De troepen moeten vó«5r middernacht op marsch zijn. Ik raad u op den terugweg een versch paard te nemen; goeden nacht." Ik beantwoordde den-groet en ging hterT, doch imauweïijks had ik mij eeuige schreden de bergpartij veelal de volgende spreuk op de lippen hadden «vervloekt zij de dankbaar heid van een volkwant zij verleidt de me nigte om hare weldoeners tot tirannen te krooneu." Wij hebben ons nimmer met deze aansporing tot ondankbaarheidook zelfs niet in de verte in het minste kunnen vereenigen. Wij gelooven toch dat de beoefening van geene enkele menschelijke deugd ooit voor dé vrijheid van een volk gevaarlijk kan zijn. Zoo een volk zijne vrijheid heeft verloren dan moest het daarvan de schuld niet wijten aan het ontwikkelen der edele zijden van zijn ka rakter maar aan het voet geven van lage hartstogten als vrees hebzuchtijdelheid en zucht om te overheerschen. Frankrijk heeft zich onder het juk van Napoleon moeten krommen niet omdat het volk dweepte met den jeugdigen overwinnaar, aan wien het zoo vele verpligtingen hadmaar omdat de senaat zich door lafhartige vrees liet drijven omdat het volk naar ijdele oorlogsroem streefde om dat de geldmannen hunne financiën veiliger waanden onder een dispotismusdan in eenen vrijen staatonderhevig aan de wisselingen en beroeringen der democratie De dankbaarheid des volks had geen deel aan de vernederingen die de fransche natie moest ondergaan. Evenmin waren het in den roraeinschen staat dankbaarheid jegens en in genomenheid met Caesar of Augustus maar verwijderdtoen hij mij terug riep. Weder voor hein staandekeek hij mij uitvorschend aan en vroeg met zachte stemop ironi- schen toon: «Zal ik nog een adjudant verliezen Het bloed steeg mij naar het gelaatterwijl on willekeurig mijne vuisten zich balden. «Zeker niet," antwoordde ik, zoo gij hem geene tweede belediging toevoegt. «Ik bid u om vergeving», zeide hij op zij ne bedaarde manier; »gij zijt geen V e r g i- n i e r.» Ik beet mij bij deze zinspeling op mijn vermisten makker op de lippen doch zweeg. «Verlangt gij een ordounans mede te nemen „Na uwen zooeven geuiten twijfelmoet ik er voor bedanken.» •- «Beschouw zulks', riep hij met eene on begrijpelijke vrijwoedigheid«als de zwakheid van een argwaan koesterend oud soldaat. Geef mij de hand God zij met u goeden nacht I» Ik keerde naar onze tent terugonderzocht mijne pistolengordde de sabel om nam met mijne makkers een afscheids dronk sprong in den zadel en ving zeven minuten over acht uur in gestrekten draf, de reis aan. Gedurende de eerste vijf a zes mijlen waren de wegen tamelijk levendigwagenscourien en enkele officierendie naar hunne re gimenten tertfg" keerden wisselden zich beur telings af. De legemrren verlichtten schitte-

Schager Courant | 1864 | | pagina 1