1- itcid vin Itct volle lief, en voelt men dieper Je pligten die als mensch op ons rusten omdat wijdoor die te voreaken liet belang van ons velk «einden. Het schijnt ongerijmd te bewerendat wahr godsdienst en deugd, ons niet tegen het kwaad konden beschermen, ren juist staatsbegrip voldoende zijn zou om onze krachten te schragen. Maar ontwijfel baar is het dat wij in ous persoonlijk leven meer waardigheid aan den dag zonden leggen, zoo wij steeds voor oogen hielden dat w ij in ons gedrag de geschiedenis schrijven van een volk. Tot de versterking van dit denkbeeld in den burger is dc staatkundige geroepen en hij die als politiek schrijveroptreedt heeft als eerste taak den burger de waarde van den staat te doen kennen. Voor zooveel in ons vermogen is doen wij dit en zullen wij dit blijven doen. V ij willen steeds tot onze lezers spreken als bur gers, die liefde gevoelen voor bun vaderland •en cr hunne hoogste eer in stellendat va derland geene oneer aan te doen. Daardoor zal die staatkundige fierheid in ons volk ontstaan, welke eigentlijk eerst den staat schept. De staat is niet eene vcreeni- •ging van burgersmaar is een wezen dat afgescheiden van de burgers bestaat dat zij hunnen liefhebbenkunnen dienen. De Voorzienigheid heeft den staat bestemd tot het ideaaldat den burger vormen moet. Al ons werken en ons zwoegen eindigt met ons leven maar do staat overleeft ons en •ontvangt zijne levenskracht voor een gedeelte ook uit onzen arbeid. Zoo heeft de burger r.icli eene aardsche onsterfelijkheid verzekerd zijn geest leeft voort in de ziel des volkseen heid en het tegenwoordige geslacht bestemt de toekomst zijner kinderen. Deze beschou wing van den staat is niet dc algemeen aan- genomene. Hier is hij de opvoeder, de voogd der burgersdaar is hij niets dan het werk tuig, dat in enkele algemcene behoeften voor ziet; naar onze meening bestaat er een wezen dat Nederland heetis het althans onze burgerpligtdat wezen te scheppen, te veredelen. Nu moge deze beschouwing niet voldoende zijn om ons aan onze menschelijke ontwaarde in een hoek eene gedaante, geheel zonder bewegingdoch toen ik ze naderde ontving ik een zoo hengen slag op de linker- - zijde van het hoofddat ik bijna tegen den grond zonk. Ik pakte den kreupele, want die was hetzelf krimpende van pijn •sloeg ik hem ter neder. Naauwelijks was dit gebeurttoen ik den hoefslag van paarden vernam. Nier ruiters naderdenstegen af cn slopen het buis binnen. Nog eene minuut enik was ontdekt en lag waarschijnlijk bloe- -dig en -leveulooseven als mijn vriendop den bodem van den put. Bijna buiten kennis van schrik greep ik nüjn paard bij den teugeltrok het naar 'buitenwierp mij in den zadel en sprong •over de omheining. Mij gebed aau het in stinkt van mijn ros overgevende, dreef ik het met een wanhopigen kreet voorwaartssprong over hekken en slootenkwetste mij aan de -takken der boomen en klemde mij aan ma aien en zadelknop vast. Een koortsachtig verlangenom te levente leven, maakte zich van mij meester. Ik wist dat ik vervolgd werd. Het gebrul van den duivel achter mij, overstemde zelfs den hoefslag van mijn paardwelks bijgen mij zeide dat zijne krachten het begaven. In deze oogenblikken stegen herinneringen uit den verledenen tijd bij mij op; verijdelde hoopverbroken beloftenonverhoorde gebedenhet einde van den glorierijken krijg nabij wachtte ik elk oogenblik een degenstoot of een pistoolschot, om mij als een vertrapt lijk aan den weg of in een eenzaam onbekend graf ter neder te ploffen. Te vergeefs zou de oude generaal tot den ochtendstond ongeduldig op mij wachten, te vergeefs zou mijne bruid op uarigt hopen, mijne moedermet den naam van haren zoon pligten getrouw te doen blijvenontegenzeg gelijk moet zij ten dezen opzigtc ccncn gun- stigen invloed nitoefencn. Ieder schoon denk beeld in den geest opgenomen, veredelt den menschen zoodra wijdie op ons zeiven beschouwd toch vrij gebrekkige wezen zijn en om ons licnen slechts even gebrekkige wezens zienin dc tegcnwooidigheid weten te leven van den grootcn geest des volksmoet in onze ziel de lage misdaad wijken voor de heerlijke deugd. Staatkundig levenziedaar het groote voorregtdat in onzen tijd de burger genieten kan. De volken hebben al tijd geleefdmaar magtige individuen hebben bun steeds de mogelijkheid tot ontwikkeling onthouden Eerst thans zijn zij erkendeerst thans hebben zij een openbaar leven. Schan de over het volkdat zich zeiven niet voelt leven nu de tijd is aangebroken waarop het krachtig leven kan en gewis zal Nederland, in zoo menig opzigt boven andere volken be gunstigd zich die voorregten niet onwaardig betoonen. Een nieuwe jaarkring brak er voor ons aan. Blijve onze staat den voorspoed ge nieten waarmede dc Voorzienigheid hem kroont. Maar boven al laat de burger zich meer cn meer doordringen van het denkbeeld dat een groot gedeelte van zijn levenstaak ligt in de veredeling van den volksgeest. Doe dieper dit denkbeeld wortel schiet en eene volksovertuiging wordt hoe edeler volken liet ideaal van den staat zal eerst dan verwe zen tlijkt zijn wanneer alle burgers opregte vaderlanders zijn. Men stelt liet wel eens voor nis of de staat gcrigt is tegen dc ont wikkeling van liet individu, en de beschuldi ging is zelfs niet vreemddat het treurig verschijnselwaarvan wij in het hoofd van dit artikel spraken de althans schijnbare toe neming der misdaden zijn oorzaak vindt in de toenemende kracht van den staat, als of godsdienst en zedelijkheid minder klem had den op den burger van een vrijen staat. Neen godsdienstzedelijkheid en staatsbegrip bicden elkander de handom niet alleen edeler volkenmaar ook edeler mcnschen te maken. Neenjuist daar waar de idee van de eenheid des volks in den geest van alle of de lippen knielend biddenmijn lot was te stervenen dat met de smet van de serteur en in het vervolg door mijne kame raden met verachting genoemd en in plaats van in een eerlijk graf geworpen in de diepte van de oude bron. Talloozc gedachten maak ten zich in deze vreesselijke oogenblikken waarin de hoefslagen van die bloeddorstige duivels zich achter mij lieten hooren, van mij meester. O had ik mijne brave sabelmijne goede pistolen gehaddie bij dien verwenscb- ten haard lagen Mijn vermoeid paard begon langzaam te loopen, mijne achtervolgers kwamen nader, en naar den hemel blikkende, beval ik mijne ziel in Gods genade Plotselings zag ik voor mij iets flikkeren ik herkende de sabel van een op post staande schildwachten met waanzinnige vreugde het wachtwoord aCrown-Point Crown-Point schreeuwende sprong ik te midden der sterke voorposten van de onsen. In hetzelfden oo genblik knalden twintig geweerschoten en viel mijn vermoeid paard. (Slot volgt.) burgers bestaat moet liet 't eerst eene onmo gelijkheid wordendat dc mensch een misda diger zij. GEWONE BE1UGTEN. In de vorige weekhebben wij met het grootste genoegeneen bezoek gebragt aan de thans alhier, onder directie van den heer 13. Sleijster, opgerigte bouwkundige teekenschool. In den regel wordt ze door 30 a 35 leerlingen bezocht, die in den korten tijd van haar bestaan (nog geene 4 maanden) ongcloofelijke vorderingen hebben gemaakt. Wij erlangden bij die gelegenheid de over tuiging dat Schagen in het vervolg van tijd, bouwkundigen zal opleveren, die hun vak ver staan en nietzooals thansbij het bouwen van een huis een schoorsteen vergeten of niet weten wat een reukeloos privaat is. Het voordeel dat die school aan Schagen verschaft is onberekenbaar, vooral met het oog op de toekomstige uitbreiding dier gemeeute wij raden dan ook, in ernst, een ieder, zich bij gelegenheidmet eigen oogenvan het nut en het doelmatige dier inrigtiug te gaan overluigeD. Op den 3e drzer II. heeft te Schagen plaats gehad de verkiezing van twee Hoofd-Iugelauden voor het ambacht van West-Friesland, ge naamd de Schager- en Niedorper-koggen voor de bannc en den polder Schagen. Dij de eerste stemming waren ingeleverd 163 geldige billetten waarbij stemmen zijn uitgebragt op de heereri D. Timmerman 87 M. Grootes 72, P. Mcurs 48Jan Stammes 32 W. Vader 30 Jan Dorst Sr. 15, enz. zoodat alstoeu alleen de heer D. Timmerman is benoemd en er eene herstemming moest plaats hebben tusschen de heeren M. Grootes en P. Meursbij welke herstemming P. Meurs met 92 van de 158 stemmeu ia benoemd. Naar wij vernemenmoet door eenigo ingezetenen besloten zijneene vergadering te beleggen van belangstellenden in het reeds meer besproken kanaalen zullen in die ver gadering voorstellen worden gedaan omtrent gepaste doch vooral afdoende maatregelen, om te geraken tot een onderzoek van de zaak in kwestie. Wij achten het van onzen pligt allen die tot deze vergadering zullen worden uilgenoo- digddringend aan te manen, aan die roe ping gehoor te geven, opdat aan deze tweede poging om tot een algemeen gewenscht doel te gerakeu een goeden uitslag ten deel moge vallen. Wij kunnen tot geruststelling van hen die in het vragen van geldelijke offers, alligt nevenbedoelingen meenen te zien, mededee- len dat in die vergadering geen beroep op de benrs der belangstellenden zal worden gedaanmaar ontwerpers zich vooratellen langs een anderen weg, dan door de Commissie is gevolgd tot bet voorgestelde doel te ge raken. Zijn wij goed onderligt dan zalgelijk zulks elders in vergaderingen over plaatselijke of algemeene belangen geschiedteene voor- dragt over de zaak in kwestie der te doene voorstellen voorafgaan. Op den 81 jl. heeft teZijpe een nitdeeling plaats gehad aan 196 hoofden van huisgezinnen ecner som van f 361,33. welke gelden door de zorg van eene plaatselijke boofd-com missie waren ingezameld, ten einde het zoo lastige nieuwjaarwenschen aan de hnizen, te doen op houden waardoor dan ook niemand last van bedelaars gehad heeft. M ij wenschen dat dit in Schagen navolging mogt vinden en twijfelen niet of onze me deburgers zonden biertoe gaarne het ^bunne willeD bijdragen. Na de voorlezing door den heer Cohen Staart te Alkmaar gehouden ten behoeve van den N.-Holl.-Fr. spoorweg, is voor ruim f 22000 ingeteekend. In het geheel is voor p. m. 2 millioen inge schreven en er bestaat nitzigt dat aan de Amsterdamsche benrs voor 2J millioen zal geplaatst worden. Indien dit waar is zou de zaak welligt haar beslagt krijgennadat

Schager Courant | 1865 | | pagina 1