B»A< 12 Algemeen Nieuws-, Advertentie Landbouwblad. belastingen: Negende Jaargang. A?,."tS65. Verdwaald aan den Rappahannock. JIS 381. UITGrEVEE IP. J". Gr. ZDIDEBbiaïI. t r - E BRIEVEN FRANCO. Sloi. SCHAGER COURANT. abonnementsprijs voor dri* maanden Voor Schagen f 1,00. Franco per post door het geheele Rijk n 1,15. Afzonderlijke Couranten n 0,10. Verschijnt iederen Donderdagmorgen. Abonnementen op dit blad worden door alle Die timmert aan den wegh, Verwacht gezegh. (Cats.) PRIJS DER ADVERTENTlëN Van een tot vijf regels0,75. Iedere regel meerder0,15. De 35 cents zegelregt niet mede gerekend. Groote letters naar de ruimte die zij beslaan. Boekhandelaren en Postdirecteuren aangenomen. ij "i De wet der middelen over 1865 is, zoo als te verwachten wasaangenomen door de beide Kamers der Staten—Generaal. Hierdoor zullen de belastingen in het nu ingetreden jaar op denzclfden voet als ten vorige jare worden geheven. In vele opzigten is het vaststellen der belastingen de belangrijkste taak, waartoe de regering en de volksvertegenwoor diging worden geroepenniet alleen omdat uit een zelfzuchtig oogpunt beschouwdde beurs voor velen de gevoeligste plek van hun wezen uitmaakt maar ook omdat bij het uitschrijven der belastingen steeds regtvaardig- heid humaniteit en kennis van alles wat tot het staatswezen betrekking heeftmoeten voorzitten. Tercgt heeft dan ook art. 119 der grond wet bepaalddat dat vaststellen der belas tingen ieder jaar onder de eerste werkzaam heden van de Staten—Generaal moesten be- hooren. Daar de leden van de tweede Ka- iner bij ons direct en die van de eerste Ka mer indirect door het volk worden gekozen zoo betaalt ons volk thans geen cent belas ting zonder zijne eigene toestemming. Alhoewel dat voorzeker 'wel bekend is aan bijna alle Neder landers handelen toch velen onzer als of die belastingen ons door ecuen vreemden tiran wer- Een episode dit den tegenwoordigen Amxrikaanschen oorlog. De dood van mijn armen makker was ge wroken geworden. Van de familie Ligtfoot bleef niemand in leven dan de dochtersde oude man, vonden wijbij onze terugkomst in de farmdood in zijn bed liggen en zijn vier zonen mijne achtervolgers waren door de geweerschoten der veldwacht alleu gedood geworden. Deze eerlijke mannen had den hun laatsten rid gemaakt. Op onzen te- rngtogt ontdekten wij het geheime pad waar langs zij hun gevaarlijk, doch ditmaal onver wacht, laatst bezoek aan de vaderlijke woning bragten. De kreupele was verdwenen en na vruchteloos het huis, de schuren en het aan grenzend bosch doorzocht te hebben, begaven wij ons naar den ouden bron put om het lijk van den dapperen jongen Virginiër er uit te halen. Wjj deden verscheidene vergeefsche pogingen om den emmer op te halenhet scheen als of het lijk op den bodem vast zateindelijk bood zich een van onze lieden aan om in dep put af te stijgen. Naauwe- den opgelegd. Immers hoevelen zijn er niet, die er zich op alle mogelijke wijzen aan zoe ken te onttrekken hoe velen, die er zich geenc gewetenszaak van maken om de schatkist te kort te doen Wij hebben naar wij geloovenin onze ar tikelen genoeg getoonddat wij met ons volk en ons Vaderland vurig zijn ingenomen, maar toch moeten wij erkennendat zoowel de geringe deelname aan de verkiezingenals de menigvuldige wijze waarop men aan 's lands- belastingen zich zoekt te onttrekkeneen treurig bewijs leveren dat het staatsleven bij ons nog zeer weinig is ontwikkeld. Het is, naar onze meening echter nog meer onnaden kendheid dan boos opzetdie velen doet schuldig zijn aan zulke laakbare handelingen die als zij uit het regte oogpunt werden beschouwddoor eeu ieder op het zeerste zouden worden verfoeid. Menigeen toch die er zich eene gewetenszaak van maken zoude om zich op eene onregtvaardige manier een aan eenen ander toebehoorenden gulden toe te eigenen ontziet zich veelal niet om aan den staat honderden guldens te ontstelen. Naar ons gevoelen is er geen ergerlijke diefstal te den ken dan ontduiking van 's lands belasting. Aan wien toch onthoudt men het geld Aan den staat die met grooteren zorg dan die van eene moederwaakt over al zijne jhs lijks was hij in de diepte gekomentoen hij riep vllaal op! om Gods wil! haal op I Hier liggen twee lijken in het water!' De kreupele was aan het krijgsgeregt ont snapt eene andere vergelding had hem ge troffen. Bepaald rekenende dat zijne broeders mij zouden doodenhad hij waarschijnlijk gepoogdde bedekking weder op den put te leggen, en was er, naar alle vermoeden, door een mispas ingevallen. Na de beide lijken opgehaald te hebben sleurden wij dat van den moordenaar in de diepte terug, terwijl wij den soldaat eervol begroeven. Mijn arm paard had zijne laatste dienst verligteen kogel verloste het uit zijn lijden mijne makkers gaven mij echterop verlangen van den generaaleen ander ten geschenke. Het bleek, dat Edmonds zijn weg op de zelfde wijze gemist hadals ik. De doodsteek was hem door de hand van den sterken kreu pele toegebragten bij den laatsten ademtogt had hij, in de hoop op hulp, het wachtwoord 'Ticonderoga' geroepen, welk woord, toen het door mij later zonder eenig voorgevoel her haald werd in de borst des ouden mans be rouw opgewekt en hem ten gevolge daarvan gedood had. Deze bijzonderheden vernamen wij van de overgebleven dochters. burgers 1 Aan het denkbeeld van staat knoopt zich alles wat ons heilig en dierbaar moet zijn vast. Die staat toch heeft eene bescher mende hand over onze wieg uitgestrektdie staat zorgde voor ons onderwijsdie staat handhaaft ons in onze regtendie staat verdedigt ons tegen vreemd gewelddie staat waakt onophoudelijk over de veiligheid van ons leven en onzen eigendomen wij zoeken hemdie zooveel voor ons doethet noodige te onthoudendat hem allecB in staat kan stellen om zijue pligten te vervullen. Is dan zulk eene ontduiking van belasting geen gruwzame ondankbaarheid Maar nog meer. Zij is ook een diefstal gepleegd jegens onze eerlijke medeburgers. Want hoe algemeen ook de zucht om 's lands belastingen te ontduiken zij doorgedrongen steeds worden er enkele eerlijken gevonden die met naauwgezetheid en zoo als het Chris tenen voegt hun verschuldigde betalen. Wer den bij ons alle belastingen geheel met eer lijkheid en ter goeder trouw opgebragtwij gelooven niet te veel te zeggen als wij be- weerendat zij dan voor liet minste een vijfde meer zouden bedragen, dan thans, en daar de staat nu toch eens zijn vaste en noodzakelijke uitgaven (want bij eene regering en eene volksvertegenwoordiging als de onze mag men niet veronderstellen dat andere dan noodzakelijke uitgaven zullen geschieden) moet doen, zoo moet dat een vijfde weder over alle ingezetenen worden omgeslagende eer lijke moet dus hier weder met den oneerlijke zijn deel in dragen. Is dan ontduiking van belasting geen diefstal gepleegd aan zijne eerlijke medeburgers Daarenboven gaat de ontduiking der belasting bijna altijd gepaard met een leugendaar men opgaven doet die geheel in strijd met de waarheid zijn. Ten aanzien van de personele belasting verklaart men b. v. dat men drie haardsteden in gebruik heeftterwijl men zeer goed weet dat men er eigentlijk vier heeftbij het opmaken eener koopacte van een huis verklaart men om registratieregt te ontduiken plegtig dat de koop is aangegaan voor een koopprijs van f 5000 terwijl men zeer goed weet, dat de verkooper f 6000 heeft bedongen men maakt zich dus schuldig aan de verach te lijks te misdaaddie er bestaat aan een leugen. Men zonde bijna vragen hoe is het mo gelijk dat zolke dingen bij een vrij volk als het onzezoo vaak kunnen gebeuren en wiedie in ons inwendig volksleven een blik heeft geslagenzal het ontkennen dat de op zulk eene wijze begane misdaad der sluikerij al te veel plaats heeft Dit kwaad spruit grootendeels voort uit ons gebrek aan gevoel van eigenwaarde als vrije Nederlanders,

Schager Courant | 1865 | | pagina 1