Algemeen Nieuws-, Advertentie Landbouwblad. 10 FKBRMJ&y. 'M 386. Negende Jaargang. i SCHAGER COURANH ABONNEMENTSPRIJS VOOR DRIB MAANDEN Voor Schagenf 1,00. Franco per post door het geheele Rijk 1,15. Afzonderlijke Couranten0,10. Verschijnt iederen Donderdagmorgen. PRIJS DER ADVERTENTlëN Van een tot vijf regelsf 0,75. Iedere regel meerder0,15. De 35 cents zegelregt niet mede gerekend. Groote letters, naar de ruimte die zij beslaan. Abonnementen op dit blad worden door alle j Die timmert aan den wegb, Verwacht gezegh, (Cats.) TJITGrEVEB IP. CT. O. DIDEEIOH. Boekhandelaren en Postdirecteuren aangenomen. BRIEVEN FRANCO. I ITALIË. De tegenstanddie de fransche regering van de zijde der geestelijkheid thans ontmoet is in vele opzigten merkwaardig. Wij houden het er voordat Napoleon Hl den strijd met de geestelijkheid zoekt maar zoo mogelijk haar de glorie wil ont houden van het martelaarschap. De afkondi ging der encyclyca van Pius IX, de brieven van goedkeuring door den pausselijken nunti us gerigt aan een paar bisschoppen die zich tegen het verbod der regering hebben verzet, zijn naar ons inzien niet anders dan de stok ken die de regering aangrijptom te slaan. Immers die afkondiging gesteld zelfs, dat zij in strijd was met de wetten van Frankrijk zou in hare gevolgen toch niet gevaarlijk geweest zijn. Het ongerijmde gaat eenigzints uit de mode en men moet een godsdienstig geestdrijver zijn om de encyclyca en het paus dom gevaarlijk te achten. Daarbij is Napo leon III liberaal genoeg om zijne organieke artikelen op te geven als hij er geen voor deel bij heeften omgeeft hij zich te gaarne met den schijn van vrijzinnigheid, om aan onschuldige bisschoppen het genoegen te ont nemen aan de geloovige schare mede te deelenwat zoo al verboden en niet verbo den is. Wanneer derhalve de fransche regering zich tegen de inmenging der kerk verzetzoeken wij daar een bijoogmerk achter en wij kunnen dit nergens anders vinden dan in plannen omtrent Italië. Wat in Italië thans voorvalt is voor ons oog geheel onbegrijpelijk. Wanneer wij het echter in verband brengen met de kemphaan achtige houding door de fransche regering sedert het begin van dit jaar tegenover de geestelijkheid aangenomenmeenen wij aan leiding te vinden om te denken dat het thans werkelijk te doen is om Rome over te leveren aan Italië. Maar een regent en een geschiedkundige als Napoleon weet dat een gouvernement zich hoeden moet voor het maken van martelaarswant dat deze immer gelijk hebben. Er schijnt in den mensch altijd zoo veel goeds te liggen dat het leed van een ander hem onwillekeurig trekten zoo dat leed een uitvloeisel is van vermeende of werkelijke pligtsbetrachtingslaat dit mede gevoel dikwijls tot fanatieke medewerking over. Bovendien vindt men altijd menschen genoegdie gereed zijn om de rol van mar telaar te spelen en een verstandig bestuur der tracht dit gevaar dus steeds te ontkomen Omdat de strijd met Rome gewild werd moest het verbod worden uitgevaardigd tegen de afkondiging der encyclycamaar omdat men geene sympathien voor den overtreder wilde opwekken moest de staatsraad en niet de strafregtcr kennis nemen van het delict. Omdat Italië tevreden gesteld moest worden ten opzigte van Romewordt de September conventie geslotenmaar opdat de paus het slagtoffer niet blijve van staatkundige kuiperij wordt hem een tijdvak van twee jaren gelaten ten einde door eene onvoorzichtigheid zelf de sanctie te geven aan die overeenkomst. Wat van dat alles de uitslag zal zijn, weten wij niet. Maar wij kunnen niet nala ten bij dit alles te denken aan den Vorst van Machiavelli en aan de raadgevingen die hij den vorsten geeft omtreut de wijze waarop zij hunne trouw behooren te houden. Volgens hem is het zeer wenschelijkdat de vorst regere met eerlijkheid en niet met be drog, maar dit belet niet, dat de verstandige vorst ontrouw mag wezen aan zijn woord zoodra het hem nadeelig zou zijn zijn woord te houden. Maar dit drukt Machiavelli op het gemoed der vorstenneem den schijn aan van deugd en goede trouw en godsdienst vooral. Wanneer hij vier honderd jaar later geleefd hadzou hij gezegd hebben spiegelt U aan den koning van Pruissen. Dat is een godsdienstig man Voorzienigheid, Gods bestuur taak hem door den Allerhoogslen opgelegd ziedaar de woordendie in zijn mond bestorven liggen. Gerust kan hij dan doen als of er geen God van regt en billijkheid bestond I Of let op den keizer van Frank rijk die geen vijf woorden kan zeggenof er komt van vrede invan vrijheidvan be- langlooze staatkunde en daardoor rustig oorlog maakt als hij goed vindt zonder ge rucht de vrijheid kuevelt en zijne grenzen in volle vrede uitbreidt. Of let op den ridder lijken koning van Italië tot wiens oor het smartgeroep van verwante volken doordringt en gedreven door ridderpligt een tiental vor stendommen annexeert. Volgens dezelfde leer gaat men thans in Frinkrijk en Italië te werk. De fransche keizer komt op tegen de schending van de wetten van Frankrijk maar alleen om een verwijderd doel te bereiken. Victor Emmanuel zegt naar Florence te gaanmaar zijn doel is Rome. Doch er is eene kleine verande ring gekomen sints Machiavelli 's tijd. De volkswil kan niet meer gepaaid maar moet tevreden gesteld worden. In ieder geval wil hij niet misleid zijn. Het noorden van Italië spreekt duidelijk genoeg. Indien zoo zegt het volkde koning naar Rome wil gaan moet hij naar Rome gaanindien de zaak der vrijheid hem lief is moet hij het verbond opzeggen met den onderdrukker der vrijheid; indien hij het vaderland wil dienenmoet hij ophouden in dienst van Frankrijk te staan. Deze beteekenis moet naar onze meening gehecht worden aan de houding van het Italiaansche volk. Moeten wij nu hopen of vreezen, dat het door de staatskunst zal misleid worden In ieder geval zien wij een toekomst te gemoet van verwarring. Behouden de vorsten de over winning dan zal het niet de vrijheid des volksinaar de magt der regenten zijn die gebaat wordt en ontvalt hun de leiding der zaken door dat het volk zelve die grijpt dan zal hoogst waarschijnlijk het doel niet bereikt worden dan over een zee van bur gerbloed. Onverstaanbaar echter is de werking van hooger hand in het leven der volken. Ge lukkig evenwel het land welks bestuurders geen ander streven hebben dan het welzijn des volks en die het niet genoeg vinden den schijn maar het zich tot een pligt rekenen ook het wezen der deugd te bezitten. GE WO 31E BERIGTEN. Dingsdag morgen j. I. had te Rotterdam even voor het vertrek van de stoomboot Co logne naar loonden een indrukwekkend tooneel plaats. Eene wel gekleede vrouw met 2 kin deren vroeg aan het bureau of niet een man en eene vronw die zij beschreef, plaats hadden genomen. Op het toestemmend antwoord be gaf zij zich op de stoomboot en herkende daar haar echtgenootdie het plan scheen te heb ben' met de hem verzeilende vrouw naar Lon den over te steken en zijne echtgenoot met 6 kinderen achter te laten. Het tooneel na de herkenning kan men zich voorstellen. De kapitein begaan met de vrouwverzocht de policie die twee passagiers van boord te verwij deren waaraan werd voldaan en onder een hoerah der aanwezigen werd hunne bagage naar het politie bureau gebiagtin afwachting van nadere beschikking. Een zekere Tbigelman te Brnssel op hee- ter daad betraptterwijl hij een diefstal pleegde uit een kabinet van bloedverwantenbij wie bij ontbijten zouhad zich door de vlugt gered. Eerst echter had hij z'yne nicht die van zijne misdaad de getuige was op den grond geworpen cn, zoo hij meende geworgd. Hij vlogtte naar Ceroux waar zijne jeugdige vrouw woonde. Deze was alleen te huis met hun tweejarig kindje. Zij ontving hem vrien delijk en 7roeg schertsend of hij niets had medegebragt voor haar kind. w Waartoe zeide hij wij moeten nu toch allen sterven De moeder zijn driftig karakter kennende trachtte hem tot bedaren te breDgen. Zij sprak hem over hun kind en over dat hetwelk zij hem eerstdaags schenken zonmaar de misdadige echtgenoot was onvermurwbaar. Hij begaf zich in een zijvertrek waar het kind in zijn wiegje lag en laadde twee pistolen. De moe der begreep zijn voornemen zij 3nelde haar kind te hulp en plaatste zich tusschen dit en zijn vader. Deze gaf vuur en trof zijne vronw in de wang. Woedend greep hij nn het tweede pistool en schoot het eveneens op bet kind af. Ditmaal raakte hij haar in den schouder waar door hare kleederen vlam vatten. Daar bij nog

Schager Courant | 1865 | | pagina 1