GEMENGDE BERIGTEN. zijn doel verydeld zag, laadde hij andermaal de pistolen nadat hij zijne vroow en kind in het zijvertrek had opgcslotcu. In haar wan» hoop wrong zich de ongelukkige door een klein vensterna eerat .haar kind er uit Ie hebben geworpen op een vuilnishoop, en vlugtte naar eeoe nabyzijnde woning. Toen do moordenaar het vertrek binnen trad en zijne prooi ontsnapt zagwierp hij een blik door h«d raampje en bemerkende dat hjj gezien waskeerdr hij te rug. Een oogeublik later hoorde men weder feu schot. Hij had zich zeiven van het leven beroofd. De wonden der moeder zijn niet ge vaarlijk en niettegenstaande zij denzelfden avond het leven aan een gezonden flink en knaap schonk baart haar toestand geen zorg. Naar men verzekert houdt de regering zich thans bezig met de beantwoording van het voorloopig verslag der Twee<!e Kamer van de Staten— Üenera»l over het wetsoutwerp be trekkelijk de schutterijen. Men verwacht dat die beantwoording spoedig zal gereed zijn zoodat men de behandeling van dit gewigtig Wetsontwerp nog in den loop dezer zitting kan te gemort zien. Mnltaluli wil een nieuw dagblad nitge- vcu zoodra de zegelwet zal zijn afgeschaft. Om het kapitaal byeen te krijgen zal hij zijn portret uitgeven voorzien van een eigenhandig geschreven spreuk uit een zijner werken. Een lithographie-portret kost t 10, een photograp- hie-portret kost f 50. Wanneer de deelue- ming niet genoeg is voor de oprigtiug eener courant, dan zullen de bestellers van het por tret huuoe uitgave moeten beschouwen als een blijk van sympathie voor Multatuli's persoon of ingenomenheid met zijn werk. De firma R. C. Meijer belast zich met de uitgave der portretten. Wie er een verlangt, wordt uit- genoodigd in postwissel of asngeteekenden brief f 10 of f 50 te zenden aan genoemde firma. Het klassikaal bestuur van Groningen, heeft besloten de ouderlingeu en diakenen van de berv. gemeente te Doekwerd in hunne betrek king voor 6 weken te schorschenwegens niet toepassing van bet reglement op de vacaturen. Een photograaf Ie Lijon Garciu ging met zijn toestel naar een naburig landgoed om daar eenige punten op te uemeu. Juist had hij zijn boofJ weder onder deu doek verborgen toen hij eeue hand op zijne schouder voelde leggen, liet was die van den jaglopziener. iU» naam." sGarcin." #Uw acte." #Ik jaag niet."«Wat! niet jagen, en dat kanon dan Hij die woorden wees hij op het toestel van den photograaf. Deze barstte in een schaterend lagcheu uit. Dat is voor de photografie" tDe fout van wien ge wilt," antwoordde de veldwachter fik maak proces-verbaal op." Hij voegde de daad bij deu wil en constateerde dat Garciu met een klein kanon op de vogeltjes schoot. Hierop beval hjj den photograaf hem te volgeu naar den raaire. Men kan zich voorstellen wat er plaats had toen hij voor dezen gebragt werd. Maar de veldwachter wilde zijn ongelijk nog niet er- keqner voor hij een afbeeldsel zag door Garcin vervaardigd waarop zijn eisen kop achter een boom te zien «as, zooals hy den photograaf had beloerd, wachtende op een schot, dat niet kwam. Er is te Rome een dagblad opgerigt dat den naam draaft van Journaal der Onbe vlekte Ontvangenis. Om nu geabouneerden te verkrijgen looft men eeue premie uiteven als de Fransche dagbladen dit doen. Eu waarin bestaat die premie In eene maand aflaat. Volgens berigten uit New-Yosk dd. 88 Jan. kunnen de monitors van het Noordelijk eskader Wilmington niet naderen, dewijl er te weinig water in de rivier staat. De strijd krachten der Noordelijken voor Wilmington zijn versterkt. Volgens den Siècle bestaat er thans eene bedenkelijke spanning tusschen den Koning van Griekenland en diens hofmaarschalk, omdat Z. M. de regelen der etiquette niet wil eer biedigen en bij de bals teu hove liever danst of sonpeert met jonge dames naar zijne kenze dan met de meer bejaarde echtgenoot van dezen of genen gezant. De deftige palikaren schreeuwen om wraak over znlk eene handelwijze en de Siècle zou liet een inderdaad zonderling teeken des tijds vinden, ingeval het in Griekenland ten laatste tot eene revolutie kwam, omdat de Koning eene polka heeft gedanst met eene andere dame, dan door de diplomatie noodig en nattig werd geacht. Ye Roelofarendsveen werd 11. Zondag een driedubbel bruilofsfeest gevierd in eene familie. Een tuiuüer aldaar gaf namelijk zijne gouden bruiloft, zijn zoon de zilveren bruiloft terwijl eene dochter van deze in het huwelijk trad en mede bruiloft vierde. Bij die gele genheid werd door den eerstgenoemden aan elke zijner eigene en behuwddochters, te zamen 6 in getal, een goudeu hoofdijzer met toebe- hooren ten geschenke gegeven. I)e heer Lesseps heeft aan de kamers van koophandel in eenige hoofdsteden van Europa eene circulaire gerigt, waarin hij berigt dat de beide zeeën verbonden zijn. Sedert deu 1 Jan. is een dagelijks verkeer met kleine booten geopend van Port Said naar Suez, en van Ismallia naar Zagazig. Deze booten ieggen bij alle tusschen-stations aan. De heer de Lesseps heeft met een talrijk gezelschap de geheele lengte meermalen bereisden laten constateren, dat het verkeer op alle plaatsen (mits met kleine booten) gemakkelijk plaats heeft. Op een boot, dien een stoomboot van de maatschappij (een geschenk van prins Napoleon) op het sleeptouw neemt, legt de heer Lesseps de afstand van 150 kilometers tosschen beide zeeën in 21 uren aL De heer de Lesseps wijst er opdat het nu wel de tijd zou zijn te onderzoekeu, in hoevere het 1,20 meter diepe en 15 meter breede kanaal thans leeds voor den handel dienstbaar kan zijn. Hij stelt voor, door speciale agenten deu stand der werkzaamheden te doeu onderzoeken deze zouden zieh deu 6 April te Alexaudrie moeten bevinden. In den storm van Maandag 80 Januari] is de kostbare zeebreker op het eiland Man in Engelaud voor een groot gedeelte wegge slagen; de schade beloopt meer dan 20,000 S.St. Een der achtenswaardigste en geleerdste hoogleeraren in de letterkunde te Berlijn heeft een aanval gekregen van verstandsverbijstering van geheel bijzouderen aard. Hij verbeeld zich namelijk dat de aanteekeningenwelke bij gedurende velen jaren heeft bijeen verzameld omtrent het leven van Julius Cesarhem ontvreemd en toegezonden zijn aan keizer Napoleon. Hij zegt met een koortverwekkend ongeduld af te wachten de verschijning van dat werk, om alsdan zijn wettig eigendom terug te eischen. Hij beweert voorts dat een Franscli hoedenmaker bij wien hij gehuisvest was, hein zijn handschrift heeft gestolen. De ongelukkige hooglceraar is door deze onveran- deiiike gedachten zoodanig verdoofd, dat hij niet meer in staat is zijne lessen te geven en ook genoodzaakt is afstand te doen van ziju leerstoel. Zijne vrienden hebben alle pogingen in het werk gesteld om hem deze buiten sporige gedachten weg te nemen doch tot dusverre alles te vergeefs. Uit Brugge meldt men 27 Jan. De hond van den heer Roels. oud-majoor der burger wacht, onlangs aldaar overleden, was sedert deu dag der begraving van zijnen meester verloren. Herhaalde malen hadden de openbare uitroepers beloouiiigen beloofd aan dengeue die het dier gevonden en zou teruggebragt hebbeu toen gisteren zekere Coutink op het groot kerkhof was, eu den getrouwen houd droevig zag liggen op ziju meesters graf. De hond was getuige geweest van hetgeen in 't sterfhui» was gebeurd was den rouw stoet gevolgd van den meester, die hem gevoed bad, en wilde zelfs na diens dood, hem niet verlaten. Uit Charleroi berigt men van 23 Jan. Gisteren om half elf ure des avonds, is een schrikkelijk ongeluk gebeurd aan den koolpot No. 5 der koolmijnen van den Gooffre aldaar. Een bak was er opgehaalden vier man plaatsten er zich in: om naar beneden gelaten te worden. Op het teeken door den trekker gegeven, begon de machine te werken; doch door eene verkeerde draaijiag van den machi nist ging de bak, in plaats van omlaag, meer nog naar omhoog en botste tegen de draairol. De kettingriugen braken, en" de bak, aan zich zeiven overgelaten, plofte ia de put51Q meters diep, mei ue vier ongelukkigen die er in zaten. De machinist, de onvrijwillige dader van dit ongeluk is verdweneD. Voor een paar dagen verscheen te Mis- telbach eene vrouw, behoorende tot een gezel schap of bende Heidenen, welke zich sedert geruimen tijd in de omstreken dier plaats ophoudt op de markt, zij ging zoo ver in hare verachting voor al hetgeen mode eu kleederdragt mag heetendat zij in haar oorspronkelijk uiterlijk rondwandelde. Uit vrees voor aanstoot van de zijde der inwoners en vreemde markt- bezoekers en met het doel om haar tegen de guurheid van het weder te beschuttenwerd zij door de politie opgepakt, naar het naastbij gelegen bureau van politie gevoerd, aldaar van voegzame kleeding voorzisn en toen weder in de gelegenheid gesteld om de noodige iukoopen ter markt voort te zetten. Men voegt er bij dat rij aanvankelijk veel meer de aandacht der menigte bad getrokkeu dan toen de policie haar had uitgedost. Volgens mededeelingen uit Koningsber gen heeft de gemeenteraad op nieuw den heer Hahen tot burgemeester gekozen niettegen staande de regering de eerste keuze op hem voor eenige weken uitgebragt niet heeft willen bekrachtigen. Teu gevolge van de regeling der eman cipatie kwestie in Rusland, zijn 5111 land goederen van geringeu omvangin handen der regering overgegaan zij heeft daarvoor aau de voormalige eigenaren eene schadever goeding betaald van 5,235,603 z. r. Toen de regering eigenares dier goederen was geworden heeft zij die op zeer voordeelige voorwaarden overgedaan aan de daarop gevestigde land bouwers ten getale van 37,800 personen die nu eigenaren zijn van de door hen be bouwde landerijen. 3 Gepantserde schepen en 5 kanonneer- booten onder bevel van kapt. Semmes zijn den 24 van Richmond de James-rivier afge zakt, om de werken der Noordelijken bij Cite-point te vernielen doch na een gevecht met de batterijeu genoodzaakt om terug te kecren. Een uitval gelijktijdig op deu Noor delijken oever ondernomen mislukte eveneens wel werden de belegeraars verrastmaar een der schepen geraakte op eene droogte't welk men om het niet in handen des vijands te laten vallen in de lucht deed vliegen. O De Amsterdamsche kanaal-maatschappij schijnt thans in eene zeer hagchelijke positie te verkeeren. In de afgeloopeu maand zijn te Parijs 160 firma's failliet verklaard. Te Grouingen is eeue harddraverij op het ijs ge houden. egens de ophanden zijnde uit breiding der Telegraapbdienstkunnen weder 20 leerlingen geplaatst worden. De heet J. C. de Leeuw te Anna Panlowna Polder is voor nemens eene vlas—fabriek met f 150,000 ia aandeelen op te rigten. De verkiezingen in Rusland beantwoorden niet aan de aanvanke lijk gekoesterde verwachtingen. Op eene dis trictsvergadering in het gouvernement Kostrom zijn van de 249 grondeigenaars niet meer dan 8 en van de 98 kiesgeregtigde boeren geen een opgekomen; l olgens de laatste berigten uit Amerika moeten de vredesonderhandelingen tusschen den heer Blair en den president Davis mislukt zijn. Te Arnhem zal eene meel— en brood fabriek worden opgerigt. Uit Turiju berigt men dat men aldaar zeer bevreesd is dat ten gevolge van eene geheime overeenkomst een groot gedeelte van het voormalige koningrijk Sardiuie den weg van Nizza zal volgen en bij Irankrijk worden ingelijfd. Abd-el-Kader is naar Kaïro vertrokken. Een Beijersch luitenant heeft een zeer eenvoudig werktuig tot bepaling van afstanden uitgevonden. Naar men verzekertzal Adeliue Patti weldra met een harer bloedverwanten huwen en het tooneel verlaten. Men verhaalt dat de paus bij gelegenheid van het jubilê, een e algemeena ammstie zal uitvaardigen. Bij Peck en Co- te Amsterdamzijn geëmailleerd ijzeren uit- hangboiden en naamplaten te bekomen. 31 vrienden van Proudhon hebben zich he-

Schager Courant | 1865 | | pagina 2