Algemeen Nieuws-, Advertentie Landbouwblad. 2 MAART. ZBIRIIEVIEIISr FRANCO. M 388. De steen der wijzen. Negende Jaargang. A°. VÓLKS-FEESTEN. SCHAGER COURANT, abonnementsprijs voor drie maanden Voor Schagenf 1,00. Franco per post door het geheele Rijk n 1,15. Afzonderlijke Courantenv 0,10. Verschijnt iederen Donderdagmorgen. Abonnementen op dit blad worden door alle Die timmert aan den wegh, Verwacht gezegh. (Cats.) TJITG-EVER !P. J\ Gh IDIDEïbiaiL. prijs der advertentiün Van een tot vijf regelsf 0,75. Iedere regel meerderu 0,15. De 85 cents zegelregt niet mede gerekend. Groote letters naar de ruimte die zij beslaan. Bockhandelaren en Postdirecteuren aangenomen. Men verstaat door vvolks-feesten# twee verschillende zaken die bepaald worden door de onderscheiden opvatting van het woord //volk.// Een volks-feest kan zijn een natio naal, een vaderlandse h feest en ter herden king strekken aan de eene of andere geschied kundige gebeurtenis of ter opwekking van den nationalen geest des volks. In den laat- sten zin moet men zich de Olympische spelen deukeneertijds in Griekenlandonder zijn blaauwen hemel gevierd door denaar het karakter zoo verschillende, maar bij die gele genheden zoo gelijkwillende Grieksche stam men. Ook de joodsche feesten hebben naar ons inzien eene gelijke strekking en het op gaan naar Jeruzalem had veel meer eene staat kundige dan eene godsdienstige beteekenis. Dan in de nieuwere geschiedenis zijn ons der gelijke volksfeesten onbekend. Het denkbeeld van volkseenheid wordt thans niet meer op enkele dagen om zoo te zeggen aan den volke vertoond. Gelijke wettengelijke regtengelijke taal vormen thans om den burger een atmospheerwaarin hij leeft en die atmospheer is de Staat. Langer heeft zich staande gehouden de viering eener ge schiedkundige gebeurtenis en bij meest alle In den nacht van den 8 Januarij was, het oude kasteel van Spenhausen gelegen op den bergaan wiens voet de kleine stad van dien naam zich bevindtschitterend geïllumineerd; hoogst waarschijnlijk werd er een groot feest gevierd. Van eene uit de stad komende post—chais die in de rigting van het kasteel reed, wer den de paarden in den stap gebragten de twee reizigers die in het rijtuig gezeten wa ren bewaarden een volkomen stilzwijgende een scheen in zijne overdenkingen verdiept terwijl de andere hem naauwlettend gade sloeg. Wat drommel! Henry, zeide eindelijk deze laatstewaaraan denkt gij toch sedert van morgen nooit heb ik u zoo diepdenkend gekend. Gij hebt gelijk, Frits, en als ik wist dat gij mij niet zondt uitlachen of bespotten zou ik n vertellen wat mij gister-avond over komen is. Ik spottendat is in den regel meer uw dan mijn zwakdoch wat is er gister-avond met n gebeurd. Welnu! toen ik u verlaten had, onder vond ik den invloed van den champagne. Het sneeuwde. Ik weet niet of gij het bespeurd hebtmaar wat mij betreftik ben gevallen, En wie heeft u weder overeind ge holpen volken vinden wij enkele feiten wier gedurig terugkeerende herdenking tot spel en vreugd schijnt te stemmen. Wie denkt hierbij niet aan de Novemberdagen van 1863 Was er ook al veel klatergoudonder wat wij zagen blinkende eenstemmigheidwaarmede dit feest alom is gevierddoet het te regt een volksfeest heeten. Grooter ongetwijfeld dan in oud Griekenland is in ons schijnbaar zoo on bewogen volksleven, het individueel verschil der burgers. De rigtingen op allerlei gebied hebben in den geest van de volkeren onzer dagen dieper voren gemaakt dan in die der oudheid. Het ouderscheid tusschen een Athe- ner en een Spartaan was minder kenmerkend dan het verschil in rigtingdat de vrijheid van overtuiging heeft doen ontkiemen in de burgers van onzen Staat. Wij hebben liberalen en behoudenden protestanten en katholieken, Oranje mannen en patriotten met scherper tegen over elkander staande overtuiging dan Doriër en Iouiër. Maar de November dagen zagen allen vereend en de feesten van 1863 hebben daardoor veel grooter beteekenis dan de volksfeesten van vroegeren tijd. Men verstaat echter ouder r volksfeest* ook nog iets anders. Het maatschappelijk levon heeft standen gevormdwaarvan sommige voortdurend, enkele nimmer tot feestvieren Eene jonge deerne dat is te zeggen neen, eene oude vrouw. Laat eens hooren. Jahalf bevrorenhalf ingeslapenwas het mij niet mogelijk op de been te komen en het moet laat geweest zijn, want nergens ontwaarde ik eenig lichten ik stond op het punt voor het huis waarvoor ik gevallen was de eeuwige rust in te gaan toen er boven mijn hoofd een raam opeDgingen eeuige minuten later eene vrouwdie zoo naar uiterlijk als kleeding te oordeelenmij alles behalve jong toescheenzich aan de deur vertoonde. On bekwaam om te kunnen spreken, sloot ik mijne oogen toen naderde toen beschouwde zij mij, en zuchtte, en na te vergeefs getracht te hebben om mij op te heffen, haalde de moe dige vrouwmij eene soort van sjerp onder het lijf door en sleepte mijzoo doende tot binnen het huis. Omstreeks dien tijd, geraakte ik buiten kennis, en eene hevige koorts over viel mij. Ik herinner mij flaauwelijk een heer lijk bedeen verkwikkenden drank en bovenal eene lieveengelachtige jonge dame en van morgenben ik aan de deur gezet. Dat is zonderling, maar hebt gij het hnis en den naam van de straat onthouden Wis en zeker, en ik zal er ook wel terugkeeren en ingeval op dit oogenblik mijne zaken mij niet noopten naar mijn bankier te gaanzou ik mij reeds in de Brugstraat voor No. 13 bevinden. No. 18? zijt gij daar wel zeker van? worden uitgenoodigd. Voor wie rijk is bestaan er meer middelen dan voor wie arm is om zich feestelijk te stemmen en elk volksfeest dient zich dus daardoor te kenmerkendat het gevierd wordt ook door henvoor wie in het dagelijksch leven geen feestdisch staat. Een volksfeest moet door allen maar inzon derheid door de massa des volks worden ge vierd. Het moet een blijde herinnering laten in den geest van den behoeftigevan den het valt niet te ontkennen in sommige opzigtcn maatschappelijk onderdrukteeen volksfeest wordt niet aan het hof en niet in de salons der grooten en niet in de schouw burgen tegen een flink entree gevierd het moet allen omvatten en een beeld zijn van den maaltijd der Spartanen waaraan aanzienlijken en geringen naast elkander deelnamen. Reeds worden er aanstalten gemaakt om in ons vaderland den 18 Junij aanstaande, fees telijk te vieren. Het is aller bedoeling dat feest een volksfeest te doen zijn. En waarlijk, die dag is daartoe bij uitnemendheid geschikt. De gebeurtenis die daarop herdacht wordt is eene wereldgebeurtenis. En schoon 1813 meer bepaaldelijk eene Ncderlandsche aangelegenheid in het geheugen bragt1815 dat op den gronddoor zoovele geschiedkundige banden aan ons vaderland verbonden den reuzenstrijd Zon ik niet zeker zijn het is een zwart smerig huisje. Gij zijt cr binnen geweest en gij hebt er een bef meisje gezien I wil ik u eens wat zeggengij waart gek en daarmee uit. Hoe dat zoo hernam Henry, een wei nig geraakt. Omdat het door n bedoelde huishet eigendom is van een ouden jood Manasses genaamdomtrent wien zeer ongunstige ge ruchten in omloop zijn en die ermet eene oude meid even barbaarscb als hij zelf, alleen woontmaar geen levend wezenkan zich beroemen ooit bij hem een voet over den drempel te hebben gezetwat echter de dooden betreft, dat is wat anders. W at meent gij toch Men zegt dat eene zekere soort van lijken uit het hospitaaldes nachtsbij dien ouden jooddoor het keldergat binnen gaan. Wilt gijzeide Frits tot zijn medgezel om wat afleiding te krijgen, met mij naar het bal gaan. Steekt gij den gek met mij? Ik spreek in ernst. Wij hebben slechts onze mantels om te slaan om er zeer goed uit te zien en wat uw bankier betreftdie zal u even goed morgen ochtend als heden avond ontvangen. Maar kent gij dan wezentlijk den eigenaar van dat kasteel Wel zekeren wie kent hem niet Ikom slechts een voorbeeld te noemen.

Schager Courant | 1865 | | pagina 1