Figaro van Ueaumarchais bijgestaan, Dat hij zijne benefice-voorstelling in de groote opera mogt gevenheeft hij aan eene bijzondere vergunning van den Keizer te danken. Toen Bouffé namelijk in 1817 te Londen voorstel lingen gafhad hij de gelegenheid den toen in ballingschap verkeereuden prins eene dienst te bewijzen. Iu een brief herianerde hij na den Keizer daaraan en verzocht terens dat men hem voor zijne benefice-voorstelling ge noemden schouwburg afstond. Het antwoord luidde: Den Heer Bouffé I Ja, ja, ja. Napoleon." De vuurboldie voor 8 dagen des avonds om 6 uren in den Haag en omstreken nit het N. O. naar het Z. VV. werd waargeno men is ook te Kaveatein gezien op hetzelfde tijdstip en onder dezelfde omstandigheden. Met dien van verleden jaar was het verschil dat hij zich nu langs den horizon bewoog en welligt daardoor geen invloed had op de avondschemering en ook geen geluid van zich gaf. Een tweede zeer vreemd verschijnselwaar van men zich geen tweede voorbeeld herinnert is aldaar twee dagen later gezien op hetzelfde uur. Bij een helderen volmaakt wolkeloozen hemel vertoonden zich in de nabijheid der avondster een blinkend verschijnsel iu de ge daante van een slang met sterke en regelma tige bogten en ter lengte van omstreeks 10 gradende kronkelingen niet medegerekend. Het bleef op dezelfde plekverbleekte en was tien minuten later geheel verdwenen. Men tracht dit verschijnsel te verklaren door aau te nemen dat zich daar eene vederwolk bevond, wier ijskristallen de stralen der zon bereids voor goed ondergegaan al tinteleud weer kaatsten. Een Parijsch blad behelsde onlangs het volgende: »\Vij ontvangen eenen brief uit Whydah welke ons inlichtingen geeft over het feest der incnschelijke slagtoffers hetwelk den 6 November te Abomey hoofdstad van Dahomey voor den koning en in tegenwoor digheid van het gansche hof en van de groote staatsdignitarissen heeft plaats gehad. vl)e verschrikkelijke tooueelen welke wij gaan aauhalen zijn gebeurd in een land hetwelk aanhoudend in betrekkingen is met de Euro- peauen en in weerwil der aauhoudende pro- testatien van FrankrijkEngeland en ver scheidene andere mogendheden. Dahomeygelegeu op de Slavenkustten Oosten van het Koningrijk Benin is een drr uitgestrekste en rijkste staten van Afrika. De FrauschenEngelschenPortugezen en ver scheidene andere natiën hebben er kantoren welke bijna allen te Whydah gevestigd zijn, dat ook de aanzienlijkste haven van het ko ningrijk is. De Koning deed reeds den 28 October het volk aankondigen dat er binnen eenige dagen op de markt te Aubomey veertig gevangenen, oorspronkelijk van den oproerigen volksstam der Akankas met de gewone plegtigbeid zou den omgebragt worden om de schimmen van zijnen voorganger Agongaro en van zijnen vader Gezs te vereeren. Drie dagen later besloot hijdat die bar- baarsche daad den 6 November een uur voor zonne-opgang zou plaats hebben. Verschei dene Europeanen, welke zich in de stad be vonden hadden een gehoor bij den vorst en smeekten hem van die afschuwelijke slagting af te zien. De koning verklaarde dat hij dit nationale feest niet kou afschaffen doch dat hij nit toegenegenheid voor de vreemdelingen het getal der slachtoffers op 12 zou vermin deren. Den dag te voren begaf hij zich naar eenen hangar waarin de veertig gevangenen aan pa len gebonden waren. Hij deed er 28 ont binden en bevalhen naar hunne gevange nis terug te brengen alstoen deed hij tot de twaalf anderen eene aanspraakwaarin hij hun aankondigde dat hnn des anderendaags het hoofd voor het verzamelde volk zonde afgehouwen worden oai te boeten voor de schelmstukken door het opperhoofd van ban nen volksstam gepleegd en om de schimmen van zijnen vader en zijnen voorganger te be vredigen. De ongelnkkigen luisterden met de grootste onverschilligheid naar de koninklijke rede voeling. De koning voegde er bij, dat bij twee hunner met eigen hand zon afmaken waarna hij zich verwijderde. Kort daarna kwam Prins Bosn-SaD, broeder des Konings, ter plaats. Hij koos twee der gevangenen uit en zeide hnn dat zij aangeduid waren om door zijnen broeder afgemaakt te worden, doch dat, om tot eene dergelijke eer toegelaten te worden men hun ligchaam moest zuiveren hetwelk door de misdaad bevlekt was en dat zij den nacht in den tempel voor de afgoden geknield zonden doorbrengen Des anderendaags werden de gevangeuen met de banden op den rug gebonden op de marktplaats gebragtde koning, op de ivoren troon gezeten, door zijn bof, de groot-dig nitarissen en de ministers omriugdzat de plegtigheid voor. Te midden der markt stond een groot zilveren bekken bestemd om het bloed der slagtoffere te ontvangen. Toen liet uur gekomen was, naderde de Ko ning, nam een fijne sabel, en hieuw het hoofd af van de twee gevangenen welke hij moest afmaken. De tien andere gevangenen werden door den grootpriester afgemaakt deze nam na elke hals- regling het hoofd van den schuldige om het aan het volk te toonen, hetwelk wilde kreten liet hooren. Te Botterdam zijn door de policie aange houden twee jongelieden van verschillende kuune die des namiddags van Amsterdam waren ver trokken. De aanhouding geschiedde op verzoek van den vader van het meisje, zouder wiens vergunning de verliefde jongelieden dit reisje hadden ondernomen en liet zeer prozaïsche einde van hunne romaneske onderneming is geweest dat zij naar het bnreau van policie in de Paauwensieeg werden overgebragt. Voor ongeveer 9 a 10 weken werd eene vrouw in de Kranestraat te 's liravenhage door een hond, die jongen had, gebeten. Die hond scheen een kwaaclaardigen aard te hebben en werd van kant gemaakt. De vrouw js sedert dien tijd ongesteld geweest en in een staat van krankzinnigheid geraakt. Zij is gestorven. Te Belfast is dezer dagen een zekere Andrew JJ'Erlone naar de assises verwezen omdat hij, in beschonken toestandop eene openbare plaats de Konigin had verweuscht en voorts verklaard met 30,000 man over welke hij had te beschikken de Protestansche rege ring onderstboven te zullen werpen en gaarne in persoon den Prins van Wallis te willen om- koopen. Men schrijft uit Agrigenti in Sicilië, dat eene bende roovers den 2I> Januarij liet stadje San Giovanui, dat 3000 inwouers telt, is bin nengedrongen de huizen der meest gegoede inwoners overrompeld en voor meer dan 23,000 francs in geld geroofd heeftterwijl zij de bewoners de vreesselijkste pijnigingen deden ondergaanten einde hen te npodzaken de plaats aan te wijzen waar zij hnn geld ge borgen hadden. In de nabijheid van Dusseldorp ontstond in de vorige week btand in eene groote boeren woning vroeger een klooster aan St. Nicolaas gewijd. De vlammen breidden zich met zoo onweerstaanbare kracht nit, dat iu weinig tijds 3000 schapen, 16 paarden, al de ingezamelde veldvruchten en de inboedel door het vuur werden vernield. Uit Florence wordt van den 18den ge meld dat de beer Lesseps er deu vorigen avond in het theater Pngliano eene voorstelling heeft bijgewooud van het ballet »Pe doorgraving der landengte van Suez" waarin hij relf als hande lende persoon optreedt. De actenr, met die rol belast, bad zich met zoo veel talent weten te grimeren, dat de heer de Lesseps een oogen- blik er over verstomd stonden na van de eerste verbazing bekomen te zijn het signaal gaf om zijn evenbeeld toe te jnichen. GEMENGDE BER1GTEX Het twaalfjarig zoontje van zekeren N. te Haarlem, is door het ijs gezakt en verdronken. Graaf Rnsselminister van buitenlandsche zaken in Engeland beeft zich voor de afschaf fing der doodstraf bepaald. Bij de begrafenis van den kardinaal Wiseman te Londen telde men 400 rijtuigen in het gevolg. Te Egmond is een schip gestrand. Te Parijs zijn laarzen te koopdie bij eenen tred eene melodie spelen en dus bij het dansen eener wals, mazurkade daartoe beho rende muziek maken. De koningin van Spanje heelt j van haar vaderlijk erfdeel ter waarde van 600 millioen realen (ruim 200 millioen gulden) aan de schatkist present ge daan en dat isnaar men zegt een erwt in brouwcrkctcl. De ligting voor de nationale militie is bepaald op 10,400 man, dat is zoo ten naasten bij van bet aantal ingeschreven. Aangenomen het bonwen eener goederenloods aan het Nieuwediep voor f 146,000 eene kerk en pastorie voor Chr. Afgesch. te Botterdam voor f50,467; eener school te Spanbroek voor f 6796; eener bierbrouwerij te Amsterdam voor 349,000 en van de brug over de Nanernasche voor f 59,300. Op den 1 Fehr. dezes jaars had Engeland voor de dienst gereed 69 oorlog-zeilschepen, 357 schroef- en 88 raderschepen terwijl nog 36 stoomschepen in aanbouw waren. De Oostenrijkere klagen bitter over den treurigen toestand van hunne handel en hunne nijverheid. Van de 22 Italianen zijn er 17 (8 vrouwen en 9 mannen) die noch lezen nog scbrijveu kannen. Te Delft is eene schippersvrouw van drie kinderen bevallen. Onze koningin- weduwe is ernstig ongesteldwij hopen het beste. De heer J. C. van Rijnvroeger predikant te Zwolle, zal eerdaags correctioneel teregtstaan wegens het er op nahouden eener bijzit. De regtbank te Deventer heeft het raadslid J. II. K., die den burgemeester liet woord schurk" had toegevoegdvrijgesproken omdat men in eene openbare raadsvergadering ongehinderd voor zijne meeuing mag uitkomen. Te 's Hertogenbosch wordt een geneesheer verdacht, dat bij door de toediening eener al te groote dosis acetu» vtorphinemet mageren Hein onder een hoedje gespeeld heeft. De minister vau Financiën heeft van een onbekende uit 's Hertogenbosch ontvangen eene som van f150 voor vermoedelijk te kort be taalde registratie regten. In 1862 werden te Londen wegens dronkenschap gearresteerd 16731 mannen cn 8602 vrouwen. De fran- sche minister van buitenlandsclie zakec heeft dezer dagen een bal gegeven dat door 1200 personen werd bijgewoond de keizer en de keizerin dansten bij die gelegenheid als jonge lieden. Te Scbeveningen wordt thans voor rog, per stuk betaald f 0,50 en voor tarbot f 2. Te Almelo is het paardenspel van den heer YV. Schouten, met den geheele inboedel (behalve de paarden) totaal verbrand, niets was tegen brandschade verzekerd. In de omstreken van Velsenzijn de lieeren Bik en Arnold tegenwoordig bezig met bet doen van boringen voor bet in de eeiste 50 jaren niet te graven Noord zee-kar, aal. De wachter aan het station te Utrecht, door wiens schuld in Januarij 11. een vertrekkende trein naar Rotterdamtegen een stilstaande van Amsterdam is gestooten, waardoor de rei zigers in gevaar zijn geweestis tot 6 weken cellnlaire gevangenisstraf veroordeeld. Het straatvnilnis te Groningen heeft in anno 1864 f 46,000 meer opgebragt dan in het vorige jaar De bevolking van Berlijn vermeerdert jaar lijks met 30,000 zielen. Te Stuttgardt heeft eene gas-ontploffing plaats gehad, verscheidene personen zijn onder de puinhopen bedolven. Te Utrecht heeft het dezer hevig geonweerd met felle bliksemstralen hagel sneenw en storm. In de Waal bij Nijmegen viel in de vorige week een kanonnier door het ijs onder degenen die ter zijner hnlp toesnelde bevond zich eene dienstmeid die mede te water stortte beiden zijn verdronken. De kinder pokkeu heerechen te Berlijn. MARKTBERIGTEN. Behagen, den 23 FebruariJ 1§63. Aangevoerd 6 magere gelde Koeijen f70 a 90; 6 vette dito 1 140 a 210; 16 nuchtere Kalveren f5 a 8; Schapen f 18 a 22; 18 magere Varkens f 10 «15; Biggen f4 a 6; Konijnen 30 a 50 cl; Kippen 30 a 100 ct; Eenden 35 a 100 ct; Duiven 20 a 40 ct; Boter f 924 per kop of 1,30 per N. Kaas 25 a 40 ct. per N. 3000 Kip-Eijeren f2 a 2,40; 500 Eend-Eijerea f 2,89 a 3 per 100

Schager Courant | 1865 | | pagina 3