GEWONE BEKIGTEN. Iii Holstein is na eene lange afwezigheid teruggekomen de lieer Tetenszoon van den raad van justitie aldaar die als zeeman de Carolina-eilanden hebbende aangedaan op Sa- morka de dochter van den oppersten koning had leeren kennen en na zich getatoeërd te hebben haar heeft gehuwd. Hij was nu on derkoning en kwam met een met indigotabak en katoen beladeo vaartuig teu einde han delsbetrekkingen aan te knoopen. ging ntfh^dat men in vrijheid den weg tot ontwikkeling gelegen achten uit een libe raal beginsel de uitmg der vrije daad of der vrijd gértachte tegen te honden is een strijd in tfè woorden Zelf. Dat bij deze beperkt- lieijl' vin beteitkénis het woord echter door iédere partij wordt ingeroepenvin'dt ook zijn grond in de elasticiteit van het denkbeeld, liet gaat hiermede als met het koord van den koorddatisër. Even éls dit hein in de hoogte werpt, even zoo werpt de veerkracht van het denkbeeld hen in de hoogte, die het geweld aandoen en dit verklaart hoe de meest in meening verschillenden toch beweren kunnen uit een liberaal beginsel te zijn ui gegaan. Op het liberaal beginsel blijven echter alleen staan zijdie hunne beweging evenredig ge maakt hebben aaii de in het beginsel wonen de kracht de overigen vallen er af, op dezelfde wijze als de meeste lezers der Scha- ger Courant van het koord zouden vallen waarover BI o n d i n loopt. Ook de vatbaar heid van het denkbeeld om door ieder te worden gefatsoeneerd naar dat eigen inzigt dit medebrengt is een gevolg ven die veerkracht. Juist door de groote spankracht, die het bezit is het zoo lijdzaam in de behandeling. Maar het hierboven aangevoerd beweren dat het woord geene eigen beteekenis hebben zou rust op de miskenning van de eigenschap der elasticiteit Als een bal van ivoor staat het de hardste stooten door cn hoe ook her en derwaarts gedrevenhet verandert in strikten zin niet. Onze lezers zullen ons niet ten kwade dui den dat wij hen gewezen hebben op het verschil tusschen rekbaarheid en veerkracht. Over het algemeen zullen onze zonen dank zij het onderwijsdat zij tegenwoordig kun nen genieten helderder denkbeelden hier over hekben dan het tegenwoordige geslacht. Maar de spot van sommigen en de vrees van enkelendat er in het liberalisme geene zelfstandigheid ligtdat het niet meer dan een woord ishetgeen zich even als een klomp was verwringen laat in allerlei gedaan ten en beteekenismeenden wij niet beter te kunnen wederleggen dan door te wijzen op het lievendat aan ieder denkbeeld is gewaarborgd -in het vermogenom hoe ook mishandeld zjjne onveranderlijke type steeds te hernemen. De vijand van het liberalisme vergist zich wanneer hij door eene behendigheid in woor den, het liberalisme denkt te overrompelen eu en lood, glazen pijpen en maskers, veel koper gereedschap, ijzeren kookketels, vijlen, Dijptangen en hamers. Het eerste was half bevloerdhalf met zand en eene soort van sloot of beek die uit den grond ontsprongverdeelde het in twee deelen. Achter een pilaarin een der uiter sten van dit onderaardsche verblijf, ontwaarde men in het half donker een groote hoop steen kolen. Terwijl Wilhelmina zich, in haren schuilhoek dood stil hield stonden haar vader en Henry tegenover elkander voor de smeltkroeshet kokende metaal verspreidde een witgloeijend schijnsel. Manassses liet zijne hand eren rusten op den 6patel die hij er in had. Gij ziet het, jongeling, op de punt van dit ijzeren lepeltje, houd ik al de ver maken al het genotal den hoogmoedalle wenschen dezer wereld. Maakt gij goud zuchtte Henry geheel buiten zich zeiven. Ja, dat maak ik en geen beetje ook want ik ben niet dom genoeg om het alleen uit aardigheid te doenwaar ik naar haakte, en waar ik nog naar haakis de alleen- heerschingde almagt. De wetenschap is mij slechts het middel om daartoe te geraken en nu leef ik, terwijl gij, armzalige wezens slechts bestaateen planten-leven leidtoud en grijs wordt te midden van teleurgestelde verwachtingenu afslooft voor nuttelooze hijdié in eene waarlijk liberale rigting zijne burgerpligten vervullen wilontdekt dat on der elk mom van liberalisme ontbreekt het geloof in de vrijheid en dé bereidwilligheid om eigen meening op te offeren aan dc waar heid. Waar het streven voortvloeit uit eene andere bron roept men te vergeefsdat men liberaal iswant )iet liberalisme springt on der eiken druk terug en neemt altijd dezen grondvorm aan. Het is ons een waar gerioegen onzen lezers te kunnen mededeelen dat in de vorige week door het dep. Schagen besloten is alhier de oprigting eener bewaarschool te beproeven waaraan in deze gemeente eene dringende be hoefte is. De daartoe benoemde commissie waarborgt ons, dat geene moeite zal gespaard worden om die tot stand te brengen eu wij twijfelen geen oogenblik, of de leden van het Departement zullen daartoe medewerkeB zoo veel in hun vermogen is. Immerswanneer wij denken aan het groot belang dier inrigting voor de burgers voor armen eu rijken voor het opeabaar onderwijs, in één woord voor de gelieele gemeente dan juichen wij bij dat besluit en roepen onzen medeburgers toe Stelt de verwachting der ouders niet te leur want zoo ooit dan vooral hier geldt het stot Nut van 't Algemeen-" Naar wij vernemen zullen de leden der Commissie zich in persoon tot de leden van het Departement wenden ten einde gezament- lijk door vrijwillige bijdragen in de kosten te voorzien en de zaak verder toe te lichten. Wij mogen dus hopen dat wij niet langer met een zeker gevoel van schaamte zullen be hoeven te zien op andere minder aanzienlijke gemeenten waar reeds eene dergelijke inrigting bestaatmaar dat Schagen ook hierin zal too- nen de behoeften des tijds te kennen eu die waardig te vervullen. Iii het Belgische dorp Paverilles is een vreesselijke moord gepleegd. De zes personen vermaken en begeertendie nog niet ten halve en dan nog op ellendige wijze vervuld worden en u maar al te dikwijls genoodzaakt ziet morgen te verlangen naar hetgeen gij gisteren met verachting van u wierpt. Ik daar- eutegen ik schep onophoudelijk ik beveel ik heerschik geniet al wat ik genieten wil, ik koop het geluk en ik alleen op deze we reld regeer door onafhankelijkheid. Dat is een schoone droom zuchtte Henrv. Integendeel hernam de jood-markgraaf het is eene verheven werkelijkheid. Maar waarom hebt gij mij hier gebragt, herhaalde de jongeling na een oogenblik zwij- gensis het om mijne armoede op de proef te stellen Misschien Heen wat wilt gij van mij gij die de magt schijnt te bezitten om over alles te beschikken W ilhelmina bemint u? De jongeling bewaarde een diep stilzwijgen, maar staarde den markies strak in het aangezigt. Bemint gij haar vraagde de jood. Ja. WelnuWilhelmina is arm en moet dood arm blijven. Ik heb het gezworenzij zal van mij noch goudnoch edelgesteenten hebben haar eenigste fortuin zal bestaan in die van haren echtgenoot. Dan zal haar echtgenoot het zonder de uwe best redden. Ganschelijk. W ilt gij W ilhelmina trouwen? twee mannen en vier vrouwen die het gezin uitmaakten van den landbouwer Larguillère ziju allen vermoord gevonden. De lijken waren vreesselijk verminkt. De wonden waaraan zij bezweken zijn, schijnen allen door hetzelfde wapen vermoedelijk een hamer, te zijn toe- gebragt zoodat tnen meent dat slechts één persoon de moorden bedreven heeft. Daar er blijkbaar geen diefstal heeft plaats gehad vermoedt men dat w raakzucht de oorzaak der zesvoudige moord is geweest. De dochter van Garibaldi Teresita heeft dezer dagen het leven geschonken aan een knaapje, dat op verlangen van den gene raal den naam van Lincoln heeft ontvangen. Het is eene hulde die Garibaldi brengt aan den man die het eerst tegen de slavernij is opgetreden. In de vorige week trad eene jonge vronw de schouwburgzaal te Lyon binnen vergezeld van hare geliefkoosde vriendin eene kleine witte muis. Tijdens de voorstelling hield zij het dier in een fijn batisten zakdoek op hare knieën. De schouwburgbezoeker, die naast haar zat, bemerkte zulks, hij bragt stilletjes eene opening in den zakdoek en de muis ongetwijfeld zich gelukkig gevoelende de vrijheid herkregen hebbende, outvlugtte en was niet te vinden. Na afloop der voorsteling wachtte de jonge vrouw bij den uitgang haar buurman, den enoodcn bedrijver van het voor gevallene op en beet hem duchtig in den arm waarna zij zich spoedig uit de voeten maakte. Ten bewijze hoe waardig de Pruissche staat zijne ondergeschikte beambten beloont, kan dienen dat een schoolmeester in Marien- werder die met inbegrip van een veldtogt den Staat 50 jaren gediend heeft bij gelegen heid van zijn jubileum vau den Staat 15 tlialer ontving. i Omtrent de beëediging van den vice- presideut van Noord-Amerika zijn zonderlinge geruchten in omloop. Johnstonheet het, was schandelijk be schonken en hield in dien toestand eene rede voering waarover de vrienden der regering van schaamte bloosden en de aanwezige diplo maten bedenkelijk bet hoofd schudden. #Ik ben een plebejerzeide hij stotterend Lincoln ooken wij zijn er trotsch op. Gij Seward (zich tot dezen wendende) zijt slechts door den wil des volks hiergij Stanton ook en gij(op den min. van ma rine wijzende) hoe heet toch die ouwe jongen daar?" Welles" riep het publiek, ven gij Wellesmoet ook uw plaats verlaten als het volk het wil. Nu zal ik 2^ minuut over Waaroin niet oor het geval gij van haar afzietbied ik u mijne schattenom naar goedvinden over te beschikken. Meent gij dat! riep Henry driftig uit spoedig echter bedacht hij zich en vraagde waarom dat offer? Omdatom Wilhelmina te trouwen men haar beminnen, boven alles verkiezen moet. Ja! ja! ik begrijp u, hernam Henry, met ridderlijke heftigheiddie iu zijnen toe stand haren oorsprong vond, ja ja! mijue keus is gedaan ik trouw haar. liet zij zoomaar niet voor over een maand antwoordde de markgraafmet een half onderdrukten grimlach waarin iets duivels doorstraalde. Middelerwijlen welke veran deringen uw besluit ook moge ondergaan zullen wij vrienden zijn. Gij zult u bij mij te huis gevoelen en mijne vergiften mijne mineralenmijne edelgesteenten alles is ter uwer beschikking. Hebt gij lust om mij iQ mijnen arbeid te helpen Wil ik u alvast een schootsvel voorbinden Dank u wel. Eu Henrv misschien om de verlegenheid waaraan hij was prijs gegeven te verbergen, begon het mobilair van het laboratorium eens op te neinen. Markies wat zit er toch in dat kleine, goed gesloten fleschje bevat pruissisch zuur tot nvï dienst. (Wordl vervolgdJ

Schager Courant | 1865 | | pagina 2