20 APHH». Algemeen Nieuws-, Advertentie Landbouwblad. Negende Jaargang. A°. 1^65, LV m KJ Xa XR- fUt AK Xjt Verwacht gezegh. (Cats.) De slavernij in Noord-Amerika. De steen der wijzen. tjitq-ever if. ar. o. dideeich. beieve1t ifb^a-ietco. J\o 395. SCHAGER COURANT. abonnementsprijs voor drie maanden Voor Schagenf 1»00. Franco per post door het gcheele Rijk n 1,15. Afzonderlijke Couranten#0,10. Verschijnt iederen Donderdagmorgen. Abonnementen op dit blad worden door alle Ti Y\\ TfD YT H jif^f ®'c timmert aan den wegh prus der adveutenticn Van een tot vijf regelsf 0,75. Iedere regel meerder0,15. De 35 cents zegelregt niet mede gerekend. Groote letters naar de ruimte die zij beslaan. Boekhandelaren en Postdirecteuren aangenomen. Na de groote Fransche Staats-omwenteling heeft er op het wereldtooneel voorzeker geen belangrijkerontzettender en leerzamer drama plaats gehaddan hetgene thans in Noord- Amerika zijn ontknooping nabij schijnt. Ofschoon wij vroeger reeds hebben trachtèn aan te toonendat de regel van Schiller de wereldgeschiedenis is het werelgeregt veelal verkeerd wordt opgevat en in den zin, zoo als zij wordt begrepenveeltijds in strijd met de waarheid isis het echter niet min der waar dat groote nationale rampendie over een volk komenmeestentijds haren wor tel hebben in de zedelijke gebreken dier natie. De rampen des burgeroorlogsthans over Amerika uitgestort, moeten, naar ons gevoelenalleen beschouwd worden als de noodzakelijke gevolgen van den onnatuurlijken toestandwaarin het gebragt was door het halstarrig vasthouden van een groot gedeelte des volks aan de tegen het wezen van eenen vrijen Staat geheel strijdende instelling der slavernij. De president der Noordelijke Staten I.iacoln heeft insgelijks die rampen eene bil lijke straf voor deu gruwel dier slavernij VL De markgraaf wendde zich tot Henry. Wij zullen dat alles wel vinden, miju vriend maak u maar niet ongerust, zeide hij op zoo beschermenden toon dat Henry zich be- leedigd gevoelde. Speelschulden zijn heiligmijnheer, op welke wijze ook, ik zal ze betalen. De pendules sloegen zes upede lampen gingen uit en in het oosten begon het aan den horizon te lichten. Drie maanden waren verloopenIleniy was dc getrouwdste vriend van den markgraaf gewordendoch sprak niet meer over zijn huwelijk met Wilhelmina en het jonge meisje leefde in volkomene afzondering. De jood en zijn jeugdige gunsteling 'had den te zamen een uitstapje naar Weenen ge daan en onze Franschman (niemand begreep boe) was daar in het bezit geraakt van een adelbrief en eene ridderordede markies had zooveel invloedTan Thernierdie weinig gestudeerd haden van dat weinige de helft had vergetenwas aan het hofals geleerde voorgesteld en dadelijk benoemd tot corres ponderend lid van onderscheidene wetenschap- pelijke genootschappen en met de grootste eer overladen. Henir kwam in de kleine stad terugniet weinig trotsch op zijne nieuwe waardigheid. genoemd. Wij mcenen echter deze uitspraak in zoo verre onjuist te mogen noemen dat niet de slavernij op zich zelve, maar de misdadige wijzewaarop de voorstanders der slavernij haar, tegen de inspraak van ge weten en mcnschelijkheid aan hebben zoeken te handhavenals oorzaak van de ontzet tende volksramp moet worden be schouwd. Toen het roemrijke gemeentebest der ver- eenigde Staten van Noord-Amerika zijne eere-plaats innam in den rang der vrije volken, kreeg het de slavernijals een doodaanbren- gend geschenk uit de hand van het dispo- tisme mede. De instelling der slavernij moet dus niet aan de jeugdige republiekmaar aan hare voormalige meestersvoornamentlijk Frankrijk en Spanjegedeeltelijk echter ook aan Engeland worden geweten. Tijdens den opstand tegen Engeland was het humaniteits beginsel nog niet genoeg doorgedrongen bij de beschaafde volken, dat de slavernij krach tens dat beginsel alleen zoude veroordeeld worden. Het is waar Montesquieu en Rous- seau hadden reeds luide hunne stem verheven tegen alles wat streed met de menschlijke vrijheidmaar over het algemeen kon de hartstogtelijke taal van de Fransche vrijheids- In de vermaken van het Oostenrijksche hof had hij geen behagen gevondenmaar zijn eigenliefde had er de voorproef gemaakt van een genot, hetwelk omdat het nieuw en on verwacht was voor hem des te verleidelijker was. Henry bewoonde toen een lief huis, dat hij in zijne afwezigheid had laten bouwen en waarin hij thans eene schuilplaats had moeten aanbieden aan de schoonste en schit terendste baronnes van Weenendie om hem te volgenden scepter der mode en de liefde van een prinshad vaarwel gezegd. Het is waar de eischen van de wonder schoone dame waren onbegrensd en zouden in drie maan den elk ander dan de gunsteling van Ma- nasses totaal hebben geruïneerd maar Henry hield zelf te veel van de weeldeom niet in de uitspatting waarin zij hem sleepte, het grootste behagen te vinden. Daar kwam bij dat van Thernier (zooals de meeste mannen) zeer spoedig verliefd was en hij Wilhelmina geheel vergattot op den dag dat Frits de bewijzen kwam brengen van dubbel verraad de baronnes was slechts een spion die zich ten doel gesteld had het geheim zijner rijk dommen te ontdekken. Hij joeg haar weg maar den volgenden morgen beloofde hem de markgraaf hem de kunst van goudmaken te zullen leeren. Daags daarnabragt Frits zijnen vriend een bezoek. Hij was niet opgeruimd. Ga met mij medezeide hij. en humaniteits predikers weinig ingang vinden bij de praktische Amerikanen. En men moet het erkennen lot dat tijdstip vond de slavernij in de meeste wetenschappelijke mannen ver dedigers. De beroemde Engelsche wijsgeer John Locke, die door het ontwerpen van eene constitutie voor de Noord-Amerikaansche colonie Caro- lina aan Amerika eene groote dienst had bewezenhad de slavernij in zijne bescher ming genomen. In zijn werk over het bur gerlijk bestuur leest men onder anderen het volgende„daar de slavengelijk men ver moedt van ouds niets anders waren dan krijgsgevangenenen de overwinnaar regt had om hen te dooden of het leven te laten houdenbegaat de meester volstrekt geen on- regt als hij hen tot zijne slaven houdt, vindt de slaaf de dood beter dan de slavernijdan kau hij altijd door niet langer aan zijn mees ter te gehoorzamen, zich zeiven den dood berokkenen. Ook zweeren de Amerikanen bij den bijbelen in dezen vindt men over het algemeen meer teksten in het voordeel dan tegen de slavernijvooral is de brief van Paulus aan Phileroon steeds een wapen in de handen van de verdedigers der slavernij geweest Men kon de jeugdige republiek dan Er lag zoo iets gebiedends in deze door hem herhaalde woordendat Henry als het tegen zijn wil of zonder te weten wat ware hij deed werd medegesleepthij volgde zijuen vriend wiens vreemd uiterlijke hem verontrustte. Waar gaan wij heen vraagde Henry Dat zult gij wel zien. Waartoe dient dit geheimzinnige? Frits gaf geen antwoorden zij gingen de stad in. De Duitscher bad zijnen vriend onder den arm genomen en hield hem stevig vast. Och komwij gaan toch niet ver deug niet vraagde Henry na verloop van eenige minutenik geloof dat gij niet eens gemerkt hebt dat ik zonder hoed ben uitgegaan. Wat komt er dat op aan In alle geval, begrijp ik dat wij naar lieden gaan die niet veel complimenten ma ken. Die in het geheel geen complimenten meer maken. Wat zegt gij dat raar! In waarheid, Frits men zon zeggen dat gij mij de eene of andere misdaad te verwijten hadt? Misschien zuchtte Frits. Het zij zoomijn waardedoch uwe woorden en gebaren worden mij wat al te Duitsch. Ik bid u verschaf mij een weinig afleidinger zijn mijsedert gisteren genoeg onaangenaamheden overkomenom thans wat vrolijkheid te zoeken en zoo het gezelschap waar gij mij heenleidt vervelend is zoudl gij beter doen het mij vooruit te zeggen ten

Schager Courant | 1865 | | pagina 1