Vooruitgang. leende wetgevende en uitvoerende magt. Het spreekt echte* van zeiven dat het raadzaam is on alleen zoodanige personen te kiezeu wier ingenomenheid met onze tegenwoordige staats instellingen bekend is, want zonder liefde voor de grondwet kan men met een goed ge weten geen zitting nemen in een collegie dat aan haar zijn bestaan ontleentdaar men dan toch den eed van getrouwheidwelke men moet afleggen onmogelijk gestand kan blijven. Voor het overige moet echte zedelijkheid van karakter steeds als een hoofdvereischte voor ieder lidmaatschap van een staats—collegie worden beschouwd. Anderen voegen hierbij den raad om toch vooral op de onafhankelijk heid van den te benoemen persoon te letten doch bij dat zoo schoon klinkende woord van onafhankelijkheid ligt steeds een adder in het gras verborgen want stilzwijgend wordt onder onafhankelijkheid het bezit van geld en vermogen verstaan. En naar ons ge voelen is het in strijd met de in onze grond wet gewilde gelijkheid van daarop te letten. Daarenboven is hot eene verouderde dwaling dat onafhankelijkheid haar bestaan zoude ont- leenen aan het bezit van rijkdom terwijl de ondervinding in duizende voorbeelden leert dat alleen bekwaamheid en zedelijkheid iemand waarachtig onafhankelijk maken. Men lette dus ook alleen op bekwaamheid en zedelijkheid. Het regt van het volk om zijne vertegen woordigers te kiezen bij het bestuur, zoowel van het rijk als van de provincie moet worden aangemerkt als de grondzuil onzer vrijheid. Laten de Nederlanders dan toonen dat zij dit regt op prijs stellen zoowel door getrouw ter stembus te komen als door zich naauwgezet te beramen over de te doene keuze. EV.'O.X E BEMGTEN. Z. Keiz. H. de Grootvorst Nikolaa* Alexan- drowitch ('esarewitch, die in den nacht van 23 op 21 April te N'izza is overleden, was geboren 20 (8) Sept. 1813 en had dus den ouderdom van ruim 21 jaren bereikt. Gelijk men weet werd Z. Keiz. H. kort geleden te Kopenhagen verloofd met H. K. II. Prinses Maria Sophia Frederik Dagmar, tweede dochter van Koning Christiaan IX van Denemarken, geb. 26 Nov. 1847. Ten gevolge van het smartelijk verlies door de keizerlijke tamitie geleden, wordt thans Nog zweeft op veler lippen bij elke schrede die de vooruitgang doethet koude lied der ouden «ach die goede oude tijd Het is een wanklank in de ooren der weidenkenden die niet willens blind willen zijn voor het goede dat de vooruitgang ons aanbrengt. Het ligt buiten ons plan eene lijst neder te schrijven, die al het weldadige bevatdat dezen tijd van den vorige zoo gunstig onderscheidt maar zoo wij dit wilden doenwij zouden ver legen zijn waar te beginnen. Onder die vele weldaden behoort ongetwijfeld de verlichting door gasvlammen eene eerste plaats te beklee- den. Hoe groot een deel der menschheid geniet reeds het nuttige en doelmatige dezer uitvinding. De gasverlichting kan op den eere naam van weldaad aanspraak makenvoor woon- en winkelhuisals meer voor straat verlichting. Men moet voor geene overtuiging vatbaar willen zijn om dit nog te ontkennen. Zie slechts het plattelanddat nog verstoken is van de gasvlam en zie eene stad door haar verlicht. Hoevele ongelukkendie ten platte lande voorvallende en aan verschillende oor zaken toegeschrevenalleen aan de slechte en gebrekkige straatverlichting te wijten zijn. 'tls een heilige pligt voor elk gemeentbestuur in deze leemte te voorzien en vooral daar waar de wegen met water doorsneden zijn. "Wij gaan dan ook met rassche schreden de toekomst te gemoetwaarin elke plaatshoe in plaats vao den overledene, 's Keizers tweede zoon, Grootvorst Alexander Alexandrowitch geb. 10 Maart 184") troonopvolger van Rusland. J De berigten nit Amerika melden Gene raal Lee heeft zich overgegeven. De opperbe- velhebber van de legers der Confederatie is een krijgsgevangene, en zoo zijn al de met wonden en laanweren bedekte veteranen van zijne armee, die gedurende vier jaren de borst- wering van Richmond en de Zuidelijke republiek is geweest. Uitgeput na eene vierdaagsche worsteling, schoot hem niets anders over dan de hem overgebleven dapperen in de kaken der i vernieling te werpen of zich over te geven met krijgseer. Als held en mensch deed hij het i laatste, en hietmede vlocht hij zich misschien den schoonsten laauwer om het hoofd; in die ure van tweestrijd tusschen eer en menschlie- vendheid moet hij begrepen hebben, dat het lot van millioenen aan één woord zijner lippen hing, dat hij de eerste schrede deed naar het zoo zeer door Noord en Zuid gewenscht doel van vrede. De capitulatie was eervol en even zeer den Noordelijken generaal waardig. Het overwonnen rebellenleger keert huiswaarts onder parool, de officieren behouden van den eerste tot den laatste hunne degens. Als zoodanig heeft Grant zijn vijand behandeld met al de edelmoedigheid, die een overwinnaar jegens een dapperen vijand moet gevoelen; van Lee was het, zoo als de Herald teregt aanmerkt; eene eenvoudige daad van menschlievendheid jegens zijne soldaten. Die mannen werden gedurende zeven dagen op eene proef gesteld, welke bijna menschelijke kracht te boven gaat. Zij streden des daags en marcheerden des nachts en gedu rende al dien tijd zonder misschien het noodige voedsel om lijf en ziel te zamen te houden. Deze overgaaf van Lee en het overblijfsel zijns legers, brengt de Zuidelijke zaak in een geheel hopenloozen toestand. Grant heeft zich nu onmiddelijk tot Johnston gekeerd, die nu met zijn leger terug trekt en zich misschien ook wel spoedig zal overgeven. Mobrile is door de Noordelijken bezet. Thans nu de zaak der Noordelijken zoo glansrijk staat en de burgeroorlog op het punt is van in een vredeverbond te eindigen, wordt aan de gunstige vooruilzigten eensklaps als 't ware den bodem ingeslagen door den moord aanslag op den presideut Lincoln eu den beer Seward gepleegd. In den avond van den 14 April, tijdens de president Lincoln in gezelschap van zijne echt genoot te Washington de voorstelling in den schouwburg bijwoonde is iemand door de on klein ookde gasvlam in haar midden zal zien schitteren. Ze is thans niet meer wat ze vroeger was een artikel van weelde of prachtze is algemeen geworden en behoort even goed te schitteren in de nederigste werk plaats des nijveren handwerksmanals in de woningen der grooten. De uitbreidingdie de gasverlichting in de laatste 10 jaren ver kregen heeftspreekt ten duidelijkste voor hare optreding als eene vervulde maatschap pelijke behoefte. Stellen wij slechts de hel derheid eener gasvlam tegenover het eenvou dige kaars- of olielicht en wij moeten de gasverlichting als weldaad toejuichen. Voegen wij bij hare groote lichtkrachthelderheid reinheid en goedkoopte dan beveelt zij zich op nieuw als zoodanig aan. Men kan geene andere vlam aanwijzendie elke vrees van bevlekking op eenig huisraad geheel overbodig maakt. De spoedige wijze waarop men het licht kan ontsteken zonder beraoeijelijkt te worden door voorafgaande in orde-stelling van lamp— of ander toestelis een grond te meer i voor de reinheid der gaslichtvlam. En wat het goedkoope betreftniets toch gaat bij i behoorlijke aanwending der hoofdkraan ver- lorenwat men ontvangt wordt verbruikt i terwijl de prijs tegen elke andere vlam zal i kunnen wedijveren zaakkundige mannen heb- ben bewezendat één kubieke Ned el gas i in licht—sterkte gelijk staat met lf stea rine of 2 8 gewone smeerkaarsenterwijl de prijs der stearine-kaarsen 3 maal en die der olie meer dan het dubbele der gas is. gesloten deur in zijne loge in den schonwburg binnen gekomen en beeft een pistoolschot v»n achteren op den president gelost. De gewonde is neergezegen, heeft niet weder gesproken en is den volgenden ochtend vroeg overleden. De moordenaar Booth genaamd heeft met een groot ontbloot mes gewapend, over het tooneel een goed heenkomen gezocht. Omtrent dienzelfden tijd is een andere moor denaar is in de woning van den heer Seward gedrongen die te bed lag en heeft dezen vijf ponjaard steken in den hals en in het aange- zigt toegebragt, en den zoon van den heer Seward, die op het hulp geroep van zijn vader binnenkwam doodelijk en twee ter hulp snel lende bedienden belangrijk gewond. Abraham Lincoln, president der Noord- Amerikaansche Unie, werd den 12 Febrnarij 1809 geboren. Uit een nederigen stand voortgesproten, heeft hij geheel aan eigen vorming zijue latere positie te danken gehad. Hij stamde van eene boe renfamilie af en was zelf in zijne jeugd boer en schippersknecht. Zijne voorvaders, die tot de Kwakers behoorden, woonden vroeger in Pennsylvanië en vestigden zich later in Virgi- nië, uit welken staat ook zijne moeder, Nancy Hanks, geboortig was. Toen Abraham Lincoln zeven jaren oud was, vertrokken zijne ouders naar Indiana, waar hij een voor zijne jaren groote en krachtige knaap behulpzaam moest zijn bij het omhakken van hoornen. Tien jaren lang werd hij alleen voor den landelijken ar beid gebezigd, en het onderwijs dat hij in al dien tijd ontving, was niet noemenswaard. Ne gentien jaren oud, deed hij als schippersknecht eene eerste reis naar New-Orleans, en later werd hem eene betrekking in een wiukel te New-Salem in Illinois opgedragen. Bij het uitbreken van den oorlog tegen de «Zwarte Falken' nam Lincoln te gelijk met Jefferson Davis den tegen woord igen president der Zuidelijke Staten deel aan de krijgsverrig- tingen en werd hij door de compagnie, waarbij hij in dienst was getreden, tot kapitein gekozen. Drie maanden bragt hij bij het leger door, en reeds had hij zich zóó bekend weten te maken, dat hij door de VVhigs in zijn graafschap tot candidaat werd gesteld voor de wetgevende vergadering; bij de verkiezing delfde hij echter het onderspit, door dien de democratische partij in die streek de meerderheid had. Voor zijne eigen rekening zette hij een winkel op doch daar het hem daarmede niet voor den wind ging, nam hij de betrekking aan van postmees ter te New-Salem. Nog worden er velen gevonden die met een zekere vrees bezield zijn voor de gasverlich ting. Zij scheppen zich gevaren waar ze in geenen deele bestaan. Het valt niet moeijelijk deze vrees weg te nemenzoo men slechta genegen is zich te laten overtuigen. De sta tistieken kunnen het bewijzen hoe weinig, neen hoe zeldzaam een ongeluk door de gasverlichting veroorzaakt is. Wil men een ongeluk door kwade praktijken bevorderen niet alleen het gas maar elke verlichting waaronder petroleum vooral eene eerste plaats bekleedtzal daartoe kunnen medewerken. Is het gas ontstokener kan geen gevaar be staan en heeft men door onvoorzigtigheid voor geene behoorlijke sluiting gezorgdde gaslucht die zich door kamer eu huis ver spreidt is de getrouwe waarschuwerdie een mogelijk ongeluk kan verhoeden. Is de hoofd kraan gesloten dan heeft men natuurlijk geen gas in het huis en bijgevolg is er geen ge vaar; ontsteekt men het licht, het brandt geregeld door, zonder voor iets bevreesd te moeten zijn. Het omvallen eener olie— of petroleumlamp het vonken verspreidend kaars licht is oneindig gevaarlijker dan de kalm en rustig doorbrandende gaslicht vlam. Groote weldaad dus die vooruitgang der menschheid geschonken heeft. Genieten wij de voordeelen die zij aanbrengt en met zich voert. Laat noch dwaas vooroordeelnoch bespottelijke vrees ons terug houden de gezegende vruchten aan te nemendie zij iu müden overvloed schenkt

Schager Courant | 1865 | | pagina 2