18 IEL Algemeen Nieuws-, Advertentie Landbouwblad. Landgenooten M 399. Nccende Jaargang. Wetten tegen verkoop en verbruik van sterken drank. KJ ftjfjlV )U XlJlixi AU Verwacht gezegh. (Cats.) SCHAGER COURAN abonnementsprijs yoor drie maanden Voor Schagenf 1»00. Franco per post door het geheele Rijk 1,15. Afzonderlijke Couranten*0,10. Verschijnt iederen Donderdagmorgen. Abonnementen op dit blad worden door alle VSi fik "YVP Yl* YE Y"tl ft 4C$ timmert aan den wegh DITO-EVER I>. J". Gh DHDEHICJS. PRIJS DER ADVERTENTIëN Van een tot vijf regelsf 0,75. Iedere regel meerder0,15. De 85 cents zegelregt niet mede gerekend. Groote letters naar de ruimte die zij beslaan. Boekhandelaren en Postdirecteuren aangenomen. BRIEVEN FRANCO. Z Toen nu 50 jaren geleden ons onafhanke lijk volksbestaan bedreigd werdheeft het Nederlandsche Legeronder aanvoering van den Prins van Oranjekrachtig en roemvol medegewerkt tot afwending van het gevreesde jukmaar ook zijdie zeiven het zwaard niet konden aangrijpenhebben willen bij dragen ter bewaring der vrijheid kort te voren verworven, en toen van eenige edele manuen eene roepstem uitging »ter vereeniging in werkzameliefderijke vaderlandsche deelnemen de zorg voor oude Nederlandsche Krijgslieden," was het antwoord, door het gansche volk gegeven de oprig-ting van het Fonds ter aan moediging en ondersteuning van de ge wapende dienst in de Nederlanden. Dat Fonds gestijfd door de giften tijdeus den strijd tegen België ontvangendoor jaarlijksche collecten, door schenkingen en legaten heeft namens het Nederlandsche volk aan vele dui zenden hulp in hunnen nood aangeboden aan aller billijke aanvragen te voldoen is het echter nimmer bij magte geweest. Het daartoe in staat te stellen zoude eene schoone uiting van onzen volksgeest zijn maar nu wij weldra met dankbaarheid herdenken zullen hoe voor 50 jaren bij Waterloo onze vrijheid verzekerd werdnu vooral mag van ons verwacht wor den, dat wij het voorbeeld onzer Vaderen vol gende het door hen gestichte Fonds sterken, opdat aan de deelgeregtigden van Waterloo eene extra gratificatie worde verleend ter herin nering aan die heugelijke overwinning in het Fonds als deelgeregtigden worden opgenomen alle Nederlandersdie bij Wa terloo gestreden hebbenen van goed ze delijk gedragdoch onvermogend zijnde categoriën van deelgeregtigden tot het Fonds worden uitgebreidopdat honderde oude en verminkte of infirme krijgslieden ook van andere oorlogen niet te vergeefs onder stand vragen. Moge die verwachting niet worden beschaamd 1 zegge niemand het is de roeping des Staats niet de mijneden krijgsman in nood te ondersteunen 1 De Staatja verleent pen sioen en gagementmaar kan dat niet als naar regelen bij de wet vastgesteld, en ver mag niet acht te slaan op de bijzondere om standigheden van iederen gebrekkigen of ouden krijgsman. Nederlanders! in 1815 beriep men zich nietwaar het gold een werk van liefde aan den krijgsman te verrigten op den Staatdoet •ok gij zulks niet in 1865. He buitengewone giften die Gij tot de voor schreven doeleinden zult willen afzonderen zullen worden ingewacht door al de Leden van het Hoofdbestuur, en door al de Leden der Distncts- en Plaatselijke Commissiën ten Uwent Efl gevestigd. Het hoofdbestuur van het Fonds ter aanmoe diging en ondersteuning van de gewapende dienst in de nederlanden Amsterdam, 10 Mei 1865. J. W. H. RUTGERS VAN ROZENBURG, President. H. L. M. LUDEN, Secretaris. Leden der Plaatselijke commissie te Schagen zijn De heeren H. R. DE MEÊR, W. VADER en D. TIMMERMAN. In de laatste weken zijn weder uit ver scheidene gemeenten van ons land aan de re gering en de Staten-Generaaladressen opge zonden tot verkrijging van wettendoor welke het verkoop en verbruik van sterken drank min of meer zoude worden beteugeld. Ofschoon ook naar onze meening het misbruik van sterken drank moet worden beschouwd als de gevaarlijkste en moeijelijkste te over winnen kwaaldie aan den bloei van ons volksleven knaagt en schoon wij dus geheel instemmen met het goede doeldat de adres santen beoogen gelooven wij toch te mogen vragen of eene wet, wel mag beschouwd wor den als het ware middel, door welke onze natie van deze zedelijke krankheid kan wor den genezen. Voor zoo verre ons bekend is, zijn tot heden slechts in twee landen zulke beteugelende wetten ingevoerdnamelijk in Zweden en in de zoogenaamde Maine—Staten van Noord-Amerika. Over de resultaten van die wetten is men het tot dus verre nog niet eenseerst door eeu naauwkenrig onderzoek zal kunnen blij ken in hoeverre de gunstige opgaven der voorstanders van die wetten met de waarheid overeenstemmenen zoolang ten aanzien van dit punt nog onzekerheid bestaat zal men bezwaarlijk de genoemde landen ons tot voorbeeld kannen aanprijzenzelfs zonde het niet genoeg zijn zoo deze gunstige uitkomsten werden bewe zen, als men in gebreke bleef om tevens aan te toonen dat onze volksaard voor zulke wet ten geschikt is. ant men zie niet voorbij dat vele wetten welke goed zonden zijn voor Amerika voor ons volk te hard zouden zijn. In Noord-Amerika beerseht eene onbeperkte democratiein ons land wordt zij beperkt door monarchale en aristocratische invloeden. In Noord—Amerika is ieder burger kiezerin Nederland is bet getal der kiezers vrij beperkt hierdoor kan het bij ons gebeuren, dat de meerderheid der bevolking is gestemd tegen eene wet, in Amerika is dit bijna eene on mogelijkheid. Als nu in Amerika het volk blijkt zoodanig ontwikkeld te zijn, dat de meerderheid be teugelende wetten tegen het drankgebruik wildan kan men verzekerd zijndat zij ook goed zullen worden uitgevoerd. Maar zoo bij ons zulke beteugelende wetten werden ingevoerddan is dit nog lang niet zeker de nog te weinig ontwikkelde volksklasse die geen deel hoegenaamd had aan derzelver vaststelling zal er alligt een soort van dwing- landij in zien, men zal dan zonder gemoeds bezwaar de wet zoeken te ontduiken wel verre van dus een middel te zijn om het volk te verbeterenzal de wet alleen dienen om het slechter te maken. Een groot bezwaar tegen zulke wetten is ook gelegen in de moeijelijkbeid om strafbe palingen geëvenredigd aan de zwaarte der overtreding, vast te stellen. Naar onze mee ning zullen ten hoogste policie boeten kunnen worden gesteld op het verkoopen en verbrui ken van sterken dranken men zal bevinden dat deze boeten te onmagtig zullen zijn om de geduchte kwaal te stuiteu. Misschien denkt deze of gene lezer, welnn zoo geene policie-boeten helpenlaat men dan correcti onele straffen toepassen. Maar men zou juist door te zware straffen het kwaaddat men wilde voorkomen in de hand werken men zoude namelijk de oorzaak zijn dat de wetten straffeloos wierden overtreden. Men verhaalt dat er vroeger in Londen eene bepaling bestondwaarbij ieder die met een rijtuig langs zekere druk bezochte straten in draf reed met de doodstraf werd bedreigd. Het barbaarsche dezer bepaling bragt juist te weeg, dat men de wet straffeloos kon over treden want niemand wilde eene overtreding constateren die een mogelijk anders braaf man, om een ligt verzuim aan den galg kon bren gen. Zoo zonde het ook gaanbij aldien men te zware straffen wilde stellen op bet verkoopen en verbruiken van sterken drank hoe gevaarlijk ook in de gevolgen, de over treding is op zich zeiven slechts van ligten aarden zal daarom ook alleen met policie boeten gestraft kunnen worden. "Wij voor ons wachten in deze zaak niet veel heil van eene wet; ja! door aan te dringen op zulk eene wetversterkt men het volk in de dwaling dat de volksverbetering moet uitgaan van wettenterwijl men het integendeel meer en meer moet leerendat die verbetering moet uitgaan niet van de regeringmaar van het volk zelve. Naar onze meening kan ons volk niet anders genezen worden van de vreeslijke ziekte die het beeft aangetast dan door eene vrijwillige vereeniging en samen werking van al wat goed en edel in Neder land denktwil men niet toetreden tot het bestaande genootschap tot afschaffing van ster ken drank, men vereenige zich op eene andere wijze maar in geen geval mag iemanddie het volk waarlijk lief heeft werkeloos blijven in deze zoo gewigtige zaak.

Schager Courant | 1865 | | pagina 1