Qp de in ons land bestaande Christelijke kerk rust "ten dezen aanzien eene blaam van werkeloosheid en nalatigheidwaarvan zij zich moe|jtiijk kan vrijpleiten wautzi# terwijl zij zich Jfiig houdt inet het opwerpen van aller lei, vragen betrekkelijk de theologie; blijft zij eene wertelooze aanschouwster in den strijd tegen de grootste volksramp, die er onder ons bestaat. Er zijn er onder ons, en voorwaar niet alleen onder de slechte Christenen die beweren dat de Christelijke kerk heeft uitge diend, daar zij uitsluitend zich bezig houdende met vraagstukken, die met het zedelijkever standige en eeuwige welzijn der volken nieta te maken hebben bewijstdat de Almagtige baar met onvruchtbaarheid heeft geslegen. "Wij zijn dat gevoelen niet toegedaan omdat cr onder al het welig opgeschoten onkruid toch nog meuig vruchtdragende halm zigtbaar ismaar dit toch durven wij bewerendat wil de kerk in onze dagen nut stichten zij een anderen weg moet volgendan zij tot dus verre heeft betreden. In plaats van zich langer te verdiepen in de geheimzinnige raadselen eencr theologie die zich bij voorkedr in nevelen schijnt te hullenmoet zij de hand slaan aan de ge nezing van de maatschappelijke en zedelijke kwalen van onzen tijd. AVee de kerk! zoo zij voortgaat met vreemdelinge te blijven op dat gebied ziet zij dan nietdat zij met geene godsdienstige spreekwijzen die in onze dagen geen zin meer hebben daar zij be trekking hebben op geheel andere toestanden, dan die van onzen tijdden geest der eeuw niet langer kan bezweeren "Wat baat het b. v. met Paulus te spreken van een leven in Christusvan eene gemeen schap des heiligen geestesals niemand ons kan zeggen welke denkbeelden door die woor den worden uitgedrukt? Neen! wil de kerk eenen vruchtbaren bodem voor haren arbeid vinden, zoo moet zij in de eerste plaats hare krachten wijden aan de bestrijding van de maatschappelijke kwalen, en kan zij in eene schoon er zaak haar best doen dan door voor te gaan in een strijd tegen een volksgebrek dat meer dan eenig ander de zegepraal van het goede in den weg staat. Doet de kerk haar pligt, dan moet zij en niet de Staat voorgaan in den kamp tegen het ingewortelde volksgebrek. GEWOAE BE1UGTEN. In de laatste vergadering der maatschappij van NederUndscne letterkundede taal ia gansch het volk, te Gent, is er sprake ge weest om den 50e. verjaardag van den slag bij Waterloo op 18 Juuij ook daar plegtig te vieren. Men spreekt er van eene oproeping te doen aau al de Vlaamsehe maatschappijen des landsvan eene bijeenkomst te Brussel van een bezoek aan bet slagveld van Wa terloo een groot banket in den Cirkschouw- borg enz. Onze minister van oorlog weoacht de nog in leven zijnde militairen van alle rangen van de jaren 1813-1815, een gedachtenisfeest aau te bieden in het invaliedeohnis te Leidenen wel op den 25 Jonij zijnde den 50en. ver jaardag van de instelling der Militaire Wil lemsorde. In de vorige week is een werkman in de fabriek van de firma Ahlv, van Ondendorp en Comp. te Leidenbezig om een pees te werpen op een van de pol lies tot bet in be weging brengen van een kaardmachinevast geraakt tusscben de pees en poliietengevolge waarvan hij eenige malen werd rondgevoerd door het rad dat in een minuut 80 maal ronddraait. Terwijl de machioe dadelijk ge stopt werdbleef het ontzielde lijk aan de as hangen. Hij laat eene vrouw met 4 kin deren na. Hij was een oppassend man, door wieos rampspoedig overlijden zijn huisgezin broodeloos is geraakt. De Engelsche werklieden hebben aan de Fransche werklieden voorgesteldter vieriog van den 50jarigen vrede tusschen beide staten in Jolij, Augustu» en September in bet kris tallen paleis te Sydenhara eene Engelscb- Fransche tentoonstelling van nijverheid te hondeu, waarbij niet alleen de namen der fabriekanten maar ook die der werklieden welke voorwerpen vervaardigd hebben zullen genoemd worden. Er is reedt eene deputatie van Engelsche werk lieden te Parijs geweest om over het plan te beraadslagen. Woensdag jl. werd bij de politie te Helder aangifte gedaan door eene vrouw woonachtig te Scharen dat zij haren zijzak had vermistwaarin zich bevond een bank- billet van f 60, een zilveren knipje, reukdoosje en eenig los geld. Een onmiddelijk ingesteld onderzoek deed het vermoeden vallen op een jongendie door den Commissaris van Politie spoedig tot bekentenis werd gebragt zich aan ontvreemding daarvan, te hebben schuldig gemaakt; ook bleek dat zijn vader aan bet feit mededadig was. Deze is daarop mede in verzekerde bewaring genomen, moet naar wij vernemen eeue volledige bekentenis hebben afgelegd. Een veel belovend en allezins achtings waardig jongeling, 21 jaren oud was op eene chanteuse in een café te Brussel verliefd ge worden. De liefde had den ongelukkigen jon- grliug waanzinnig gemaakteu voor oenige dageu kwam bij hem de rampzalige gedachte opzich het leven te benemen. Te dien einde begaf hij zich te Brussel naar het station Ju Midiwachtte cr eeu spoortrein afen legde toen de trein aankwam en nabij hem was, zijn hoofd op de rails neder. Eenige oogenblikkeo later was hij een lijk. Deze jongeling werd algemeen zeer geacht en bemind vooral zijne ouders hadden hem hartelijk lief en zijn over het smartvol verlies huns kinds outroostbaar en in diepen rouw gedompeld. Omtrent den aanslag op het leven van Napoleon III meldt de Köin. Zeitang het volgende De zaraengezworene (naar men zegt Italianen «n Polen) ongeveer 60 iu getal wildeo zich aan den engen ingang van de rue Bourbon plaatsen en daar het keizerlijk rijtuig overvallen. Een groot aantal hunner werd voor de komst des keizers gevangen genomen. Men bewaart over deze zaak het stilzwijgen en zelfs de processen zullen wiet in het openbaar gevoerd worden ook al had bet complot zoo als men vermoedt vertakkingen in Frankrijk zelfs. Voorts wordt nog gezegddat in de rue Madame eene ontploffing plaats greep. De man die daarbij gewoed werd gaf voor vuurwerkmaker te zijn en zijn onschuldig fabriekaat aan de kio- 1 deren op straat te verkoopen. Door onacht- zaamheid zou alles in de lucht gevlogen zijn. De polieie heeft aan deze verzekering geen genoegzaam geloof geslagen en den mau in hechtenis genomen. i Uit Amerika wordt gemelddat het lijk van Lincoln naar zijne geboorteplaats Spring- field in Illinois vervoerd is. Op weg derwaarts 1 is het in meer dan 20 steden eenige uren ten toongesteld geworden. De moordenaar Bootk is door de kavallerie op eene afgelegen hoeve in Marv land opgespoord hetgeen bevorderd werd doordien hijvan liet paard gevallen zijnde, zich van een kruk moest bedienen. Hij vlugtte met zij Den me- depligtige Barold in een schuor en barica- deerde zich daarinwelk gebouw na ver- geefsche aanmaning tot overgave, werd in brand gestoken, Barold gaf zich gevangen, maar Bootk verzekerde zich niet levend te znllen overgeven waarop een sergeant op het dak klom eo hem io het hoofd trof, zoodat hij 3 nur later, na een hevig lijden overleed. Zijne familie beeft de vergunning gevraagd om het stoffelijk overschot van den gedoode op eene voeezame wijze ter aarde te doen bestellen. De regering heeft dit van de haod gewezen eo gelastdat aan niemand zon wor den kenbaar gemaakt waar Bootk was be graven. De minister Setcard is io zoo verre reeds hersteld dat hij dagelijks uitgaat. Op 28 April heeft hij eene operatie aan het gelaat ondergaan, welk een zeer gunstig gevolg heeft gehad. Zijn zoon neemt in beterschap toe. Grant begint zijn leger te verminderen 400,000 man zullen naar hnnne haardsteden worden gezonden. Smith onderhandelt omtrent zijne overgaaf. Taylor heeft eene wapenschor sing gesloten op dezelfde voorwaarden als Johnston. De militairen die de hospitalen verlaten zullen naar hunne haardsteden wor den teruggezonden nadat zij de hun verschul digde soldij ontvangen hebben en van den kr^jgs- eed ontslagen zijn gewordeu. De krijgegevzoge* nen die den eed van getrouwheid afleggen zullen in vrijheid worden gesteld met inachtneming van zoodanige maatregelen als de president Johnson nooaig zal acnten tot bewaring der openbare rust. Bij den geduchten brandwelke voor korten tijd Admont in Stiermarken heeft geteisterdis de Benedictijner abdy aldaar insgelijks eene prooi der vlammen geworden. Deze abdij was in menig opzigt een der merkwaardigste gebouwen in geheel Stiermarken, zij had 1180 ramen 6 tuinen in en om het klooster, was het rijkste geestelijke gesticht des lands en bevatte een zeldzamen schat aan boeken en handschriltende bibliotheek telde ongeveer 80,000 deelen en onder deze bevon den zich 900 incunabelen en meer dan 1000 handschriften om hunne zeldzaamheid of om andere redenen hoogst merkwaardig. Aan de vereenigde pogingeu der kloosterbewoners en de van elders toegesnelde menigte is het gelukt de bibliotheek en de verzamelingen vau verschillenden aard, bijna geheel te redden. Eeu 20tal personen bewoners van de abdij zijn bij den brand omgekomen. Het gebouw is een puinhoop geworden. liet vlek Oberstdorf in Beijeren is den 6den dezer bijna geheel door de vlammen vernield. Ten 4{ ore des ochtends ontstond er brand en des nachts ten twee ure van den 7den waren ruim 200 woouhuizen met hunoe nevengebouwenenz., in een puinhoop her schapen en nog was men de vlammen niet meester er is veel hoornvee bij den brand omgekomenterwijl daarenboven een aantal bewoners het leven bij dit onheil beeft ver loren. In de vorige week is, een geschil ont staan tusscben de directie der bank en die der tentoonstelling van West-Londen over het al of niet strafbare van de inzending eener met de pen bewerkte teekening voorstellende eenige dagbladen brieven en papieren waar onder ook eene Engelsche banknoot. Na eene daarover gehoudeu conferentie tusschen de ge delegeerden van beide besturen heeft de directie der bank verklaard datvoor zoover hare bemoeijingen betrefthet haar voldoende zal zijn wanneer de banknoot er wordt uit gesneden. Uit de hoofdstad van Madagascar zijn belangwekkende bijzonderheden vernomen be treffende de op dat eiland gevierde feesten ter gelegenheid van den nieuwjaarsdag. Meer dan 5000 ossen zijn naar men verzekertalleen te Tanarvia geofferd. 600 ossen werden aan het leger uitgedeeld. Daags daarna waren de i consuls van Engeland en Frankrijk met hu Dne landgenoolen uitgenoodigd in het «zilveren i paleis te verschijnenom deel te nemen aan de jaks een feestmaal waarbij de gasten i onthaald werden op kleine stukjes ossenvleesch 1 van het vorige jaar bewaard en rijst. Toasten i werden uitgebragt op de koningin van Mada- gascarde koningin van Groot-Britannie en den keizer der Franschen. De twee contnls hielden toespraken die blijk gaven van do beste verstandhouding tnsschen hen. Eenige dagen vdér het feest werd de gewezen eerste C minister in hechtenis genomenonder de beschuldiging vau zameozwering tegen de re- gering. Schuldig bevondenwerd hij met drie zijner medepligtigen tot verbanning vei- t oordeeld. In eene bnitengewone openbare teregtzit- ting der arrond. regtbank te Haarlem op den lOdeo in behandeling genomen de bekende zaak van zekere peuoueoHoogehoom genaamd vader en zoonbeiden beschuldigd van de vrouw van laatstgenoemden zoodanig roisban- i deld te hebbendat bare overbrenging naar het krankzinnigen gesticht Meerenbërg nood- i zakelijk werd. Ieder was diep begaan met hek lot der ongelukkige jeugdige vrouw en moeder. |i Dezer dagen vernam men met blijdschap dat zij het gesticht weder konde verlaten daar haie gekrenkte geestvermogens hersteld waren. Zij heeft steeds baar lijden naar ziel en ligchaan»

Schager Courant | 1865 | | pagina 2