Algemeen Nieuws-, Advertentie Landbouwblad. De Trans-atlantische kabel besluit van het huis der Lords. Hoe uien schulden invordert. M /i06. Negende Jaargang. A°. 4865. v. - - - 1 SCHAGER COURANT. abonnementsprijs voor drie maanden s Voor Schagenf 1,00. Franco per post door het geheele Rijk 1,15. Afzonderlijke Courantenir 0,10. Verschijnt iederen Donderdagmorgen. Abonnementen op dit blad worden door alle Die timmert aan den wegh, Verwacht gezegh. (Cats.) TJITO-EVER !F. er. O. DIDEEICH. PRIJS DER ADVERTENTIÖN Van een tot vijf regelsf 0,75. Iedere regel meerderr 0,15. De 33 cents zegelregt niet mede gerekend. Groote letters naar de ruimte die zij beslaan. Boekhandelaren en Postdirecteuren aangenomen. mw. BRIEVEN FRANCO. =0 en een Voor den stoutsten ontkenner van vooruit gang in onze eeuw, zal het toch wel waar zijndat de physieke magt van den raensch in de laatste eeuw ontzettend is toegenomen. De stoomdie groote en onvermoeide werk man is niet meer dan een nederige dienaar van den mensch en de massa arbeid door hem verrigt moet worden toegevoegd aan het product van menschelijken arbeid. Wat ont leent bovendieu de mensch een groote magt aan de snelheidwaarmede hij van alle ein den der wereld alle voortbrengselen op eene bestemde plaats kan laten komenen hoe veel uitgebreider is zijn werkkring geworden door de gemakkelijkheid en spoed waarmede hij zich overal heen verplaatsen kan. Geweldig zijn dan ook de veranderingen in den menschelijken toestand te weeg gebragt gedurende#de laatste tijden en wanneer wat wij mogen verwachtenin ons ontwikkelings proces, geene storing wordt aangebragtzal hoe langer hoe meer de mensch het magtig- ste wezen blijven. De telegrafen banen een gansch nieuwen weg voor den mensch. Door hen toch worden zijne gedachten verplaatst en ziet hij die gedachten op verren afstand in handeling of werk overgebragt. Binnen kort zal de tele grafen—band de geheele aarde omvatten en de mensch zal daardoor een wezen zijn ge worden dat overal te gelijker tijd is. In deze schildering mag voorloopig eenige »Bv the By» propos) zeide de heer tot zijnen begeleiderweet gij wie hier bouwt Niemand anders dan uw onbarmhartige schuld- eischermr. Stoneheart. En zie eens wat eene onvoorzigtigheid de werklieden hebben hier eene groeve gegraven zonder de plek af te rasteren. Zoo iemand in dezewel is waar, zachte groeve valtzoo kon dit Stone heart eene groote som gelds kosten. O wanneer ik eens zulk een geval tot verdediging bekwamik zon zeer gemakkelijk een paar duizend dollars als schadevergoeding voor mijn cliënt kunnen verkrijgenal had hij ook maar den vinger bezeerd. Mr. Stoneheart heeft zeer ligtzinnig gehandeld. Denkt gij zulks °ok niet mr. Neverpav Deze antwoordde: #o Yes,* doch was van af dit oogenblik in het oogvallend zwijgend en nadenkend. Nog eer zij de woning van den advocaat bereikt hadden nam hij afscheid overdrijving zijn het heden wijst ons op den duur baar als toekomst aan. In deze maand zal op nieuw eene poging worden in het werk gesteld tot de telegrnphische ver binding van Amerika aan Europa en wanneer men hierin zal geslaagd zijn zal men de vervulling van het programma een geducht eind nader hebben geplaatst. Dan toch zal het mogelijk zijndat in eenige uren ééne tijding over het grootste gedeelte der aarde zal zijn verspreid. Gelijk nu reeds het En- gelsche gouvernement dagelijks weet wat er belangrijks voorvalt in het hart van Indië zoo zal dan Indië ook niet ver meer verwij derd zijn van New-York. Het valt ligt na te gaan wat een groote invloed- dit alles hebben moet op het mate riele en intellectuele leven van den mensch. Breng den mensch tot menscheu en gij ver edelt hem. En alle uitvindingen en alle toe passingen der wetenschap hebben deze groote, altijd eenvormige strekking om de natuurlijke afscheidingen te doen weg vallen en één volk op aarde te laten woneD. Bij deze vernietiging van afstanden en daar uit voortvloeiende .toenadering van menscheu is het de groote pligt der menschheid zich te verbroederen tot één huisgezin. Wil de magt in de hand des menschen gelegd van de aarde een hemel maken dan worde al die magt aangewend tot aller heil, en terwijl feitelijk wordt opgeheven het verschil in lan den in zeden en belangenheffe de men- schelijke geest de afscheidingen optusschen menschen en menschen gemaakt. Hoe zeer toch zijn die laatste de gevolgen van de vroegere feitelijke isolatie van den doch liet zich alvorens het adres van den advocaat overhandigen. Het is slechts voor het geval dat ik n eens nondig mogt hebben zeide hij terwijl hij de adreskaart wegborg, en den advokaat bij zijne verwijdering geheimzinnig toewenkte. Des anderendaags stond in alle nieuwsbla den de volgende gebeurtenis te lezen. Te X is op een, aan mr. Stoneheart toe- behoorend erf, van een in aanbonw zijnd huis eene knil door de werklieden opengelaten waarin een gentleman van boven neer geval len is, ernstig gewond is hij dadelijk naar het gasthuis vervoerd.* De lezer vermoedt welligtwie de veron gelukte was. Het was inderdaad niemand anders dan mr. Neverpavdie bij gebrek aan eene andere 'Zaak* tot deze zijne toevlugt genomen had. Waarschijnlijk verstond hij daaronder het eerlijke handwerk,' waartoe de nood hem dwong. Nog in denzelfden nacht waarin het onge luk gebeurd was werd de advocaat Slijfox bij Neverpav ontboden op het vernemen van dit ongeluk scheen hij volstrekt niet verrascht menschHoe voor de hand ligt hetdat iedere afscheiding onnatuurlijk iswanneer elke stap voorwaarts in ontwikkelingde menschen tot elkander brengt. Hiervan is men echter nog niet algemeen overtuigd. Hetzelfde Engclsche volk dat de verbinding zal daarstellen tnsschen twee we- relddeelen bekrachtigde dezer dagen door een besluit van zijn hoogste staatsligchaamde scheiding tasschen menschen ea menschen veroorzaakt door verschil in godsdienstige meening. Voor de derde maal heeft het huis der Lords in Engeland verworpen de wijziging van den eed door R. C. leden van het par lement af te leggeneene wijzigingnoodig wanneer men belijdt eerbied te hebben voor de meening van andersdenkenden. Waar hierin komt toch verbetering. Scheiden noch zeeën noch bergen den mensch meer het libe ralisme heeft de grootsche roeping den mensche lijken geest te ontheffen van vooroordeelendie hem beletten in natnurgenooten andere wezens dan vrienden en helpers te zien. Ook ons vaderland deelt eindelijk in de magtige aandrift om door allerlei communicatie middelen den ingezeten op een hooger stand punt te plaatsen, ons spoorwegnet breidt zich aan alle kanten uit en het is alleen nog te onvolkomen om al den zegen af te werpen dien men daarvan verwachten kan. Ook ons gezag in Indië mist niet langer den steun, dien eene goede commannicatie geven moet. Toch valt in dit opzigt nog veel te doenvoor wij met andere landen hierin gelijk staan. Ook zelfs in onze gemeente slaat men de integendeel was het alsof een trek van be vrediging zijn pergamenten gelaat overtoog toen hij zich haastig aankleedde om aan het verlangen van mr. Neverpav gehoor te geven. Deze lag ingewikkeld en verbonden op zijn ziekbeden steunde en zuchttedat een steenen hart zoude vermurwd hebben. rWel goed zeide de medelijdende Slijfox tot hem »steun en kerm maar zoo voortdan zullen de menschen gelooven dat gij werkelijk zwaar gekwetst zijt.' 'Dam you,# riep Neverpav verbitterd »ik zeg ndat ik werkelijk even als de arme Lazarus ben. Die verdoemde Ierlanders heb ben de kuil denzelfden dagnadat wij er gepasseerd zijn nog eenige voeten dieper ge graven o die vervloekte Ieren 'Hebben zij dat gedaan zeide Slijfox vol zalving, welnu hoe dieper de val, des te hooger de schadevergoeding. Hoeveel geld verlangt gij voor schadevergoeding »Een millioen is voor mij te weinig riep de gekwetste Neverpay»voor deze pijnen o die vervloekte Ieren »Goed zeggen wij S000 dollars,» viel

Schager Courant | 1865 | | pagina 1