8 Algemeen Nieuws-, Advertentie Landbouwblad. M 402. Negende Jaargang. A°. 1 Jefferson Davis gevangen. Iloe men schulden invordert. SCHAGER COURANTS abonnementsprijs voor drie maasden i Voor Schagenf 1,00. Franco per post door het geheele Rijk 1,15. Afzonderlijke Couranten0,10. Verschijnt iederen Donderdagmorgen. Abonnementen op dit blad worden door alle Die timmert aan den wegh. Verwacht gezegh. (Cats.) TJITO-EVER B. J\ Gh DIDEBIOH. prijs der adtertestlës Van een tot vijf regels0,75. Iedere regel meerder0,15. De 35 cents zegelregt niet mede gerekend. Grooto letters naar de ruimte die zij beslaan. Bockhandelaren en Postdirecteuren aangenomen. BRIEVEN FRANCO. E Het is eene niet onbelangrijke Traag, wat het lot zal zijn van den thans gevangen ge nomen president der Zuidelijke Staten van Noord-Amen ka. Zeker valt liet gemakkelijk hem vrij te sprekenmaar moeijelijk wordt het dan te verklaren waarom een rebel tegen de orde ongestraft moet blijven. Omgekeerd is ook zijne veroordeeling geenszins orakel- spreukigmaar de twijfel van het regt daar toe is dit evenmin. Immers de schuld van den overwonnene ligt alleen in zijne neder laag en een antwoord wisselvallig als de kan sen van een zoo geweldigen oorlog als in Amerika is gevoerd geldt niet als antwoord op de vraagheeft de overwinnaar regt op leven en dood? Het is bekend dat de ex-president beschul digd is geworden van deelgenootschap aan den moordaanslag op den president Lincoln. Het is zeer waarschijnlijk naar de daarom trent bekend geworden bijzonderhedendat die beschuldiging ongegrond is. Zij werd als het ware door de omstandigheden in het leven geroepen en zal ook door de omstan- ii. Zoo vroeg mogelijk begaf rar. Slvfox zich op weg naar mr. Neverpayten einde deze gentleman nog te huis te vindenhij ver keerde in de opgeruimdste stemming, want eindelijk was het hem toch gelukt een pro ces te zullen voeren. Hoe lang had hij reeds te vergeefs er naar verlangd. Had hij zijne adreskaarten niet wijd en zijd verspreid, en alom verteld dat hij al de paragraphen der wetten zoowel als al de vonnissen se dert het bestaan der Unie uitgesproken, van buiten kende Had hij niet met iedereen twist gezochtom slechts aangeklaagd te worden Had hij niet gefungeerde regtsver- handelingen in de couranten doen plaatsen en zich zeiven als de verdediger er van voorge steld Alles was tot heden te vergeefs ge weest. De liedenaan wien hij zijue kunde verteldebeloofden hem bepaald een tweede proces te zullen toevertrouwen., zoodra hij een eerste gevoerd hadzij met wie hij twist zocht, ontweken hem, en vergaven hem de aangedane beleediging, uithoofde van zijnen wanhopigen toestand. Reeds wilde hij alle hoop tot het verkrijgen van een proces op geven toen hij eindelijk door mr. Stone- heart zijnen vurigsten wensch vervuld zag. Daarom klopte hij ook in de vrolijkste luim der wereld aan de deur van mr. Ne verpay. Mr. Neverpay was te huis. Hij zat te ontbijten in rijn tnrkschen slaaprok want mr. digheden weder krachteloos moeten gemaakt worden. Doch afgescheiden van deze omstan digheid komt het leven van JefTerson Davis ons in gevaar voor. Er ligt iets bloeddor stigs in den menschdat voor bloedbloed wil. Toch zon zijne ter dood brenging naar onze innige overtuiging eene volksmisdaad zijn. Schoorvoetend slechts geven wij toedat de doodstraf in enkele gevallen moet worden toegepast en daarom niet absoluut is te ver- oordeelen maar hier waar het volk de be- leedigde isis grootmoedigheid pligt. Er zijn slechts weinige volken die 'niet gaarne een paar bladzijden uit hunne geschie denis zonden willen misssen. De moord der de Witten is eene onvergeeflijke misdaad waarover wij ons te schamen hebben en ge noegzaam bewijst zij, dat ook wij ons in acht te nemen hebben tegen ons zeiven. Geen beter middel daar tegen dan de zoo nationale deugden van huisselijkheid en goed aardigheid. Er ligt iets waars in bet woord van den Duitschen dichter: half dier, half engel is de mensch. Het dierlijke nn moet overwonnen worden en daartoe behoort alles Neverpay leefde op deftigen voeten waarom zou hij zulks ook niet Hij bezat wel is waar geene goederen, geen ambt, hij hield geen shop (winkel), bezat geen connting house (kantoor), volstrekt niets. Dan zal hij zeker van zijn geld levenzullen mis schien velen van onze geëerde lezers denken. Neen dat ook nietdoch andere menschen hadden fortuinen van dezen liet hij zich geld schenken. Schenken O neen 1 Dat zou gemeen geweest zijnen mr. Neverpay was door en door edelman. Hij zou zich zeiven veracht hebben indien hij slechts een geschonken cent aangenomen had. Alles wat hij verkreeg was eerlijk in zaken verdiend. Wel was zijne manier van zaken doen zeer eigenaardigom niet te zeggen zonderling. 'Crediet,' pleegde hij te zeggen, sis de ziel des handels en schnlden maken is het A. B. C. van elke geregelde zaak.' Of ook het betalen eene plaats in mr. Neverpay 's koop- mans alphabet hadis zeer twijfelachtig. Waarschijnlijk stond het eerst op Z. en zoo ver had mr. Neverpay'a koopmans A B. C zich nooit uitgestrekt. Voortoopig wendde hij zijne reeds verkregen koopmans kennis zoo dikwijls mogelijk aanondersteunde op zijne wijze den handelmaakte scholden en liet den goeden God voor de betaling zorgen. De lezer begrijpt nu waarschijnlijk wel wat mr. Neverpay eigentlijk was. Hij was een schaldenmaker; en welk soort van schal denmaker I Zijn ergste vijanden moesten be kennen dat hij er een virtuoos in was. Bij hem liepen alle omstandigheden te zaroen die noodig rijnom een genie tot den hoog- wat met ruwheidonbeschaafdheiddrift en onwaardigheid in verband staat. Ongelooflijk is hethoezeer de individuecle vorming van den geest in die rigling, invloed uitoefent op het geheele volk, en geen grooter bur- gerpligt dus dan naar een zachter en edeler geest te streven. De omstandighedenwaarin Amerika thans verkeert doen ons niet veel hopen. Een krijg als daar is gevoerd stemt niet tot mensche- lijkheid. Een sluipmoord gepleegd op het wettig gekozen hoofd van den staat strekt niet om het gemoed van den burger tot be daren te brengen. En er is veel zelfbeheer- sching toe noodig om tegenover hem, wien men die zee van jammer meent te moeten toeschrijven, als een Christen te blijven han delen. Wij mogen echter nog altijd rekenen op eene waardige behandeling dezer zaak door het Amerikaansche volk. Gewishet zon jammer zijn indien het grootsch tafereel dat Noord Amerika ons in den laatsten tijd heeft aangeboden besloten werd door een schavot voor een der groote figuren in den reuzenstrijd opgerigt. Zonder legers, zonder generaals sten trap van ontwikkeling te brengen. Hij was geboren tot het maken van schulden, en 1 zijne opvoeding en latere levenswijze volmaak- ten dezen aanleg geheel. Reeds als knaap was zijne liefste uitspanning vBank' te spe- i len een andere knaap moest daarbij steeds den bankier voorstellen, hij zelf was de ka- valier. Toen hij ouder werd, herinnerde hij zichmet ergernisdat hij zijn vader uiets dan het leven schuldig wasdat moest an ders wordenhij rustte niet voor hij zijnen vader eene belangrijke som ontnomen had door dit gunstig gevolg stout gewordenbe gon hij steeds meer personen in zijn «za kenverkeer' te trekken. Eerst kwamen de talrijke ooms van vader en moederzijde aan de beurtlater ook verwijderde bloedver wanten tot dat bij de geheele bloedver wantschap tot in het tiende liduitgeborgd had. Vervolgens werden al de vrieuden en bekenden er mede in betrokken en ten laatste waren al de stad gen ooten schnldeischers van mr. Neverpay geworden. In korten tijd had hij in zijn geheele land schnlden gemaakt. Wat te doen geweest washad hij gedaan, minister van financienhet eeüige dat met het eergevoelmet de werkzaamheden van zijn waardig doel overeenkwam kon hij niet worden dewijl die post reeds bezet was. Hij moest landverhuizer worden en koos het jeugdige Amerika als bet doel voor zijne operatien. Hier begon hij de zaken in het groot te drijven. Zijne methode was even als van alle geniën eenvoudig en natuurlijk. Even als alle groote mannen bereikte hij met weinig middelen de grootste uitwerkia-

Schager Courant | 1865 | | pagina 1