heeft ir.en den oorlog zien beginnen en een wenk van den burgerpresident vermogt alles te scheppen. Onder de wisselingen van den oorlog heeft men aan beide zijden nimmer ge wanhoopt het einde van den oorlog was de vernietiging van den vijand. Op een oogen- blik ontvalt het hoofd aan den Staat en geen weifeling in het gezag geen uur van stoor nis. Waarlijk, waar aan bezwaren zoo groot het hoofd wordt geboden heeft men regt te verwachtendat men zich ook voor misdaad zal weten te hoeden. Welligt zal een enkele onzer lezers vragen naar het belang, dat wij, Nederlanders heb ben in het proces tegen JefTerson Davis. Naar onze meening behoort geene enkele ge beurtenis ons onverschillig te laten. De volken vormen zich tot éfo gezin en aller belangen vereenigen zich. De deugd van het eene volk verheft die van het ande re en zoo ook heeft wat aan gene; zijde van den Oceaan gebeurt invloed op bet gemoeds leven vau de volken in Europa. De moord aan Lincoln gepleegd heeft het gemoed van het oude Europa doen spreken. Een scha vot voor Jefferson Davis zou den vrijen grond van Amerika onteeren en Euroj» zou weder spreken echter niet een woord van deel neming, maar van afgrijzen. GEYYO\E BEIUGTEN. De instructie over de zaak van den op 15 No». II. te Oiuteloord gepleegden moord duurt nog steeds voortzonder dat de dader kan aamiewezen worden. In de vorige week bevond de regter van instructie zich weder te Dinteloord en is toen onder zijn toezigt het lijk der verslazen Johanna La«ien opgegraven en heeft men het hoofd uit de kist genomen hetwelk daarna aan twee geneeskundigen tot een vernieowd onderzoek is overgegaan. Ter zelfder tijd is weder een zestal getuigen ver- hoord. Op den 24-steu Mei jl. is in de stad So- kolow ter dood gebragtwegens het aanvoeren eener bende revolutionaire troepen gedurende den Poolschen opstand Stauislas Brzoska Roomsch Catholiek ceestelijke. Hij was den S9sten Maart te Spitki Szlachickie, een dorp in de nabijheid van Sokolow waar hg zich gen. De regelen van zijne kunst laten zich even min vaststellen als de middelen waar mede KaphaelSanzioCelliuiBeethoven en anderen zulke ongehoorde uitkomsten ver kregen. In ruwe omtrekken geschetst was zijn «beroep?regel» ongeveer de volgende: Met eigenaardige taxt had hij in de talrijkste gezelschappen het gebruikelijkste sujet voor zijn plan uitgezocht, in korten tijd was hij met dezen bekenden in gelijken tijd had hij met zijn toekomstig offer vriendschap ge sloten. Was het eenmaal zoo ver, dan was de zaak zoo goed als afgedaan. Hij behoefde slechts zoo lang te wachtentot het offer, zoo als mr. Neverpay zich geestig uitdrukte, behoorlijk malsch was. De tijd van malsch making vnriëerde naar gelang vau het individu en naar de grootte van het bedrag. De hoohlzaak zelf bestond daarin dat mr. Neverpay zich roet den schijn van soliditeit en rijkdom zocht te om geven. Hij gebruikte daarbij de voorzigtigheid nooit zelf van zijnen rijkdom te gewagen dit moest gewoonlijk zijne wezenlijke door gaans echter zijne onwezenlijke helpers doen namelijk degenen die door mr. Neverpay nog niet nitgeborgd warendewijl zij nog niet malsch* waren of omdat zij zelf niets bezatendeze moesten de verkondigers van zijnen rijkdom zijn. In hunne tegenwoordig heid liet hij zich geldbrieveu met voorge wende duizende dollars overhandigen liet zich van door hem zelf gehuurdelieden oogenschijnlijk belangrijke sommen als ge leend geld terug betalenof zich ook in bijzijn van anderen om dispositien op z ij n »ele maanden h tri verborgen gehouJcudoor de policie gearresteerd. Uit Zuidhorn meldt men van den 2den De ofRcicr van justitie iu Groningen, benevens de regter-coramissnris en de snbst-griffier hij de reirtbank te Groningen, zijn, bijgestaan door twee doctoren nit de hoofdplaats der provinciegisteren den geheelen dag in het naburige Oldehoveu bezig geweest met het in strueren van een verdacht geval van overlijden en met onderzoek vaa het betrekkelijk lijk, het betrof een 13-jarig meisjodat door hare stief moeder iang zou zijn mishandeld en niet van genoeg voedsel voorzienwaarna bet kind iu deu aanvang dezer week is overleden zonder dat geneeskundige hulp schijnt te zijn inge roepen. Het tot dus ver ingestelde onderzoek echijut het gerucht niet tegen te spreken. Te Moret Sur Loin bij Eoulainebleau heeft een vreeselijk ongeluk plaats gehad. Vier personen bevonden zich in een vertrek van een ouden toren oin te dineren toen plotseling op het oogenhlik dat de dienstbode binnentrad om het eten op te dissehen de zoldering in stortte en de vijf personen onder het pain bedolf. Een hunner bleef op de plaats dood terwijl de vier andereu zwaar eu ligt gekwetst werden. Om der curiositeitswilledeelt men het volgende geval mede: «Een paar jonggehuwden in de gemeente Kuinerwold, ontdekten met niet weinig bevreemdingdat hun bgna dagelijks eenig kindergoed van de|bleek werd ontvreemd. I'ie gedurig herhaalde diefstallen kwamen hun te raadselachtiger voorwijl voorwerpen van veel meer waarde bleven liggen zoo dat het niet om de waarde dan wel om het gemak van het gestolene te Hoen scheen. Men besluit om 's nachts de wacht te houden en nadat men dit cenigen tijd heeft gedaanbetrapt men eindelijk den vermetelen indringer op heeter daad die niemand andera bleek te ziju dan een der ooijevaars welke hun nest op het erf had den gebouwd. Op deze wijze hadden de ooije vaars hun nest met het vermiste kindergoed belegd en daardoor zeer gemakkelijk en met weinig omslag hunne jongen eene zachte rust plaats beiorgd. De dieven waren te hooggeplaatst ora voor den gewonen regter geroepen te worden. Tn de Rott. Cour. No. 122 vind men de volgende annonce: WATERLOO. Bij eele- genheid van de Feestviering der oude Strijders op den 25sten Jonij a. s. te Leyden biedt de OnJergeteekende zich aan op dien dag of wel den vorigendie oude dapperen kosteloos te scheren en voor zoo verre zij nog haar hebben netjes te friseren en te pcmideren. Dit geldt niet alleen hen die te Rotterdam woon achtig zijn maar ook degenen die bij be doelde gelegenheid deze stad moeten passeren. Bij het verlaten van zijnen alom bekenden en netjes iogerigten scheerwinkel zal aan elk dier braven eene manilla of eene havannah sigaar worden aangeboden. A. B. Dieckx, Mosseltrap, N. Z. 11/22. Depêches uit Geensborough in Noord- Carolina van den 4dcn Mei melden dat toen alle slaven in dien staat door deu militairen gezagvoerder der Unie Schofield vrij verklaard waren, velen vau hen weigerden te werken en voedsel om niet van hunne gewezen meesters vorderden. Dit gaf aanleiding tot gevechten tusscben blanken en zwarten, waarbij eenige menschen omkwamen. Er waren troepen afge zonden om de blanken te beschermen en de negers lot arbeid te dwingen. Voor eenige dagen is een jonge reiziger nit Berlgn herkomstig, van een hoogen rotswand van den Grossglockner gestort, waarbij hij deu regter voet brak. Met moeite sleepte hij zich voort tot aan eene verlaten bouthakkershut waar hij zes dagen lang zonder hulp bleef lig gen, zijn brandenden dorst lesscheude met sneeuw eh ten prooi aan schier onüjdende smarten. Het toeval voerde een jager langs dienzelfden weg die den jongeling uitgeput in de bedoelde hut aantrof. Terstond begaf de jager zich tiaar Heiligenblutvan waar de ver- eischte hulp spoedig opdaagde. De reglbank te 's Hage heeft uitspraak gedaan in de zaak van den lieer v. W. wethou der en ijzerfabrikant te D. en hem schuldig verklaard aan het wanbedrijf vermeld in art. 175 van het Wetb, Strafregt, namelijk be lang te hebben genomen in eene aanneming waarover hij tijdens de uitvoering, in zijne kwaliteit van wethouder het bewind en toezigt had. De regtbank heeft hem veroordeeld tot een gevangenisstraf voor den tijd van drie maanden te ondergaan in eenzame opsluiting en hem voor altijd onbekwaam verklaard eeni ge n openbareu post te bekleedeu of waar te nemen. In den avond van 28 jl. omstreeks elf nre barstte een brand uit in eene houten ar beiderswoning, omstreeks uur van het Kruis- dorp in de Haarlemmermeer. In die woning huisop z ij n goed, z ij n goederenmagazijnen vragen. De getuigen bij zulke scènes ver spreidden de fabelarhtigite geruchten over zijnen onmetelijken rijkdom. Hij zelf wachtte zich er voorden roep van zijne eerlijkheid en naauwgezetheid te ver spreiden. Waar het te pas kwam sprak hij slechts over brave en regtschapen grondbe ginselen liet zijnen afschuw voor ligtzinnige schuldenmakers eu slechte betalers blijken kortom hij rook naar soliditeit. Kwam dan de tijdwaarin hij bij zijne vrienden eene beduidende som geld vermoedde dan maakte bij van het gunstige oogenblik gebruik borgde vau beuonder een of ander voorwendsel en liet zich niet meer zien. Hij vreesde zij ne vroegere vrienden en tegenwoordige schuld- eischers nieten waarom zou hij zulks ook Ook haatte hij hen niet, want hij was van een zachte en vreedzamen natuurdoch waar toe zou hem een verderen omgang met zijn offer nnttig zijn? «Blijft een veldheer binnen de maren eener afgebrande stad was door gaans zijne vraag, «neen* met een blik van droefheid scheidt hij van de plaatswier gelnk en welvaart hij aan hooger doel moet opofferen. Ook ik ben soldaatook ik moet in nieuwe spheren mijne innige roeping vol trekken. Getrouw aan dit principe had mr. Neverpay zijn verkeer met mr. Stoneheart ge staakt, na 4000 dollards, van hem te heb ben geleend onder voorwendsel dat hiermede zaken te doen waren die eene enorme winst zouden afwerpen. Spoedig, doch te laat, had mr. StoDeheart ontdektdat hijhoeveel h" zich ook op zijne bedrevenheid en slimheid liet voorstaan, door eenen nog veel bedrevener en sluwer persoon overvleugeld was. Te vergeefs waren al zijne bemoeijiugen om zijn geld of slechts een gedeelte er van terug te verkrijgen. Want juist in het onbetaald wegzenden zijner schuld- eischer vertoonde het genie van mr. Neverpay zich in zijne volle glorie. De onde afge zaagde methode zich voor zijne schuldeischers schuil te houdenvolgde hij nietdeze on nutte list werd door hem veracht wanneer hij zich te huis bevond was hij altoos te spre ken en ontving zijn bezoekers steeds met de grootste inschikkelijkheid en op de minzaamste wijze. Hij was de voorkomenheid de beleefdheid zelve. Zijne schuldeischers konden alles van hem bekomen, behalve geld. Op dat punt was hij onvermurwbaar, onverbiddelijk. Bij heden en bezweringenbetuigde bij zijn in nigste en hartelijkste beklag; hij stelde list tegen over list, onverschilligheid tegen over bedrijgingen en gekheden tegen over grofhe den. Slechts in de uiterste gevallen maakte hij van zijn huisregt gebruiken liet den lastigen bezoeker door zijn bediende (hij zelf maakte zijne handen aan zoo iets nooit vuil) de deur uitzetten. Doch hoe zijne schuldei schers ook door hem ontvangen werden, allen gingen met de volle overtuiging heen, dat van dezen man niets te halen was en dat alle verdere moeite te vergeefs zou zijn. Dit was de mandie op het geklop aan zijne deur, welgemoed co me in riep en den binnen tredende te gemoet trad. (lFordl vervolyd-)

Schager Courant | 1865 | | pagina 2