13 JB&UL Algemeen Nieuws-, Advertentie Landbouwblad. .M 407. - vi, Belangstelling in Woonplaats en Vaderland. Iloe meii schulden invordert. Negende Jaargang. A°. 1S<$. SCHAGER COURANT. abonnementsprijs voor drie maanden: Voor Schagen- L00. Franco per post door het geheele Rijk #1,15. Afzonderlijke Couranten0,10. Verschijnt iederen Donderdagmorgen. Abonnementen op dit blad worden door alle Die timmert aan den wegh Verwacht gezegh. (Cats.) TJITG-EVER F. J\ O. IDX3DEBXOIL. prijs der advertentlën Vnn een tot vijf regels0,75. Iedere regel meerder#0,15. De 35 cents zegelregt niet mede gerekend. Groote letters naar de ruimte die zij beslaan. boekhandelaren en Postdirecteuren aangenomen. BEIEVEN FRANCO. In den goeden ouden tijd der nuts-verhan- delingen, dat wil zeggen voor omstreeks 40 of 50 jaarwas het betoogdat een goed Christen ook steeds een goed burger en een goed huisvader moet zijn een geliefkoosd thema der heeren nuts—verhandelaars. Dat onderwerp is zoo vaak behandelddat het als afgezaagd aan weinige lezers zeker meer belang in kan boezemen. Maar gelijk het veelal gaat ver hindert het alledaagsche der stelling ons juist om de treffende tegenstelling, die er in ligt opgesloten, op te merken. Als Christen toch voelt de mensch zich burger van een alge meen rijk, dat geen nationaliteiten noch stan den kentals burger en als huisvader behoort men tot een staatdie juist gegrondvest is op het denkbeeld der nationaliteit en tot een huisgezin dat men moeijelijk afgeschei den van rang en stand kan denken. Het Christendom is bestemd om een we reldrijk te vormendat alle grenzen zal VI. Vervolg en 4lol. M eder waren veertien dagen verloopen toen mr. Xeverpav hersteld het gasthuis ver liet. Zijn eerste gang was natuurlijk naar zijn advocaatden uitstekenden Slijfox. Mr. Xeverpav was nog niet vlug ter been en moest zich van de hulp eens wandelstoks bedienen ook begunstigde de zon, die bran dend in de straten scheen, hem geenszins den verren weg. Inweerwil van dit alles was hij in den besten luim der wereld. Hij ging om zijne 8000 dollars in ontvang te nemen, en verdiepte zich reeds over het genot dat hij, in het bezit van die somma zelds, zou hebben. #11 eden ga ik voor den laatstcn keer te voet# zeide hij met de uitdrukking van een bjk man dadelijk zal ik mij morgen een rijtuigpaarden en koetsen aanschaffeniu tkort, alles wat tot een gentleman behoort, mijn kelder voorzien van eenige soorten goe den wijnook oude rhum vervolgens een paar duizend stuks echte havana cigaren op doen want de beste zijn slecht zoo zij niet g®ed gedroogd zijn. Zoo doende zal voorèoo- pig in het noodigste voorzien zijnmet de test van het geld doe ik misschien eene reis naar een badplaats of doch daar is reeds bet buis van mijnen waarden Slijfox.# Hij trad binnen; Slijfox was te huisdoch zat ditmaal niet met zijne laarzen uit het raam maar was met zijne twee klerken vlij tig aan het werk want dank de renommee die zijn cerrte proces hem verschaftebad bij uitwisschenalle verschil van volken weg nemenen juist dat Christendom geeft eerst duurzaamheid aan het bestaan van een volk stelt door de heilige regtvaardigheiddie het prediktde grenzen van een land onder de veilige hoede der godsdienst. Het Christendom gebiedt aan alle zijne vereerders om alle menschen zander onder scheid lief te hebben voor allen te zorgen voor allen alles veil te hebben maar door den zachten geestwelken het aan zijn ver eerders weet in te boezemenblaast het te vens hun eene heilige eu onverdoofbare liefde voor alle leden van het huisgezin in. Als door een wonder heeft het Christendom de tegenstrijdigste begeerten in de menschen weten te heiligen en zamen te binden. Zelfs de in vele opzigten ongeloovigc Montequieu moest eens uitroepen#0 wonderbare zaak, terwijl het Christendom de menschen alleen schijnt te vormen tot burgers voor den He mel maakt het hen juist geschikt om op aarde eene gelukkige maatschappij uit te maken.# reeds veel te doen. Hij riep den binnen tredende een hartelijk welkom toebood hem een stoel en informeerde naar zijne gezond heid. Reeds weer op de beenzoo ik zie dat verheugd mij zeerwerkelijk ik ben er zeer verblijd overop mijn woord ik was bezorgd over n.» Xeverpav geloofde hem gaarne. Hij nam plaatsbeantwoordde bereidwillig al de har telijke vragen des advocaat? eu wachtte of Slijfox ook zelf over de reden van zijn bezoek beginnen zou. Slijfox scheen heden zeer praatzuchtig. Hij sprak over het weer over politiekoorlogvredekortom over alle mogelijke dingen slechts niet van Neverpa/s 8000 dollars. Eindelijk nam deze de vrij heid daarover te beginnen en te zeggen dat hij om zaken gekomen was. #Aha hervatte de advocaat bereidwillig, vgij wilt de rekeuiug zienik zal n dadelijk helpen. Hier is zijmet de bewijzen. Ziet gij, 8000 dollars Toor u ontvangen, daar van 4000 dollars aan Stoneheart betaald 2000 die gij mij voor de incassering beloofd hebt, 1000 dollare geregtskostenen 1000 dollars voor mijne bemneijingen in uwe zaak, gij ziet ik ben zeer billijk en hoop daarom op nwe verdere gunst,» Het slot van deze uiteenzetting kon Xever pav niet meer hooren. Hij was in oiunagt gezonken en de edelmoedige Slijfox moest hem, op zijne kosten, in een cab naar huis laten brengen. Xeverpav ontwaakte, wel is waar, nit zijne onmagt, doch zijne levensgeesten keerden niet meer als vroeger terug. Zijne kracht was ge broken hg kon niets groots meer bedenken. - Het groote doelnaar het welk de ware Christelijke kerk steeds heeft gestreefd om den mensch tegelijker tijd liefde voor de ge heele menschheid en liefde voor zijne naaste omgevingals b. v. voor zijn volkzijn ge slacht zijn huisgezin in tc boezemen moet ook door eiken leeraardie het goed met het volk meentbeoogd worden. Iedere leer welke slechts één van deze bedoelingen in het oog houdtbrengt nadeeligc vruchten voort. Als men leert wees vóór alles philantroop zorg eerst voor de volken die ver van u af 2iju en daarna voor uw eigen volkof uw eigen huisgezindan geeft men een raad j die niet alleen tegen het gezond verstand strjjdt maar waardoor meu ook het hart van de hoorders geweld aandoet. Ja! de oorzaak kan zijn dat men het voor ware menschen- liefde onvatbaar maaktwant als men het menschdom iu massa wil beminnen, zonder de individuendie wij er uit kenuen lief te hebbendan dweept men alleen met een hersenschimmen loopt dan zoo ligt gevaar om aan een wezendat alleen in onze ge- De geest tot uitvindingen van groote geldlee- ningen was verdwenen hij wijdde zijn leven voortaan slechts tot het leeneu van kleine ellendige sommetjes. Zijne vriendschap voor Slijfux had eveneens opgehouden tc bestaan ja zelfs hut noemen van Sljjfox naam, was genoeg om bera in woede te brengenslechts wanneer Xeverpajr «en groote schurk wilde aanduiden, pleegde hij te zeggen: »hij is bijua een even slechte kerel als de advocaat Slijfox!# En Stoneheart vraagt de lezer misschien, hoe ging het daarmede? Deze zal wel zeer op Slijfox gesteld zijn geblevenwant hij heeft toch zijn woord omtTent hem gehouden om den kwaadwilligen Xeverpav tot betaling te dwingen Stoneheart was daardoor wel niet rijker geworden integendeel 8000 dol lars armerdoch had van Xeverpav niets meer te vorderenen was daarvoor den ad vocaat zijnen dank verschuldigd. O ondankbaar, hatelijk inenscheo—geslacht tot uwe eeuwige schande moeten wij beken nen dat het niet zoo was. In plaats wan de behoorlijke dankbaarheidvoedde hij een blinden, woedenden baat jegens zijn voorma- ligen advocaat. Zelfs met Xeverpav kon bij nog vrienden worden., en hem nog weder, zonder betaling te verlangengeld geven doch met Slijfox nimmer. De gemeenschap pelijke haat van beiden tegen Slijfoxwerd thans de oorzaak vau een nieuwen vriend schapsband tusschen Stoneheart en Xeverpav en toen zij na verloop van eenige jaren in de courant lazendat Slijfox door een toeval overleden was, kwamen zij bij elkander, om deze gebeur ieo:» door een luisterijk foest te vieren.

Schager Courant | 1865 | | pagina 1