GEWONE 1ÏE1UGTEN. daohten bestaat, het heil van werkelijk be staande en in onze onmiddelijke nabijheid le vende personen op te otferen. Men slaat echter een even gevaarlijken weg in als men slleen voor zijne aller naaste omgeving wil zorgen, als men zjju blik niet over de enge grenzen die door godsdienstgeboorte en stand om ons henen zijn getrokken wil werpen. Het bsrte van den mensch wint als het ware in ruimte turn naarmate de kring van zijne zorgen en zijne werkzaamheid zich uit breidt die het als zijn stelregel beeft aan genomen om voor niets meer te zorgenom niets meer te deukendan w aartoe zijn plipt en de noodzakelijkheid hem roepenzal weldra zich in zulk een naaawen gedachten- kring bevinden dat hij, als ware hij binnen een toover-cirkel geen stap zonder vrees van struikelen, daar buiten durft te wagen. Door eigen schuld als het ware bijziende naar den geest "geworden zal hij het ruime heerlijke verschiet dat aan alle zijden zich over en om hem henen uitbreidt niet meer kunnen opmerken. Over het algemeen loopen wij Nederlanders meer gevaar om te vallen in het laatste gebrekdan om den kring onzer belangstelling al te ver uit te breiden. De en- gelsche dichter Pope vergelijkt iu zijn proe ve over den mensch, de liefde van den inensch met den kringdie door het werpen van een steentje in een beek, op de water vlakte ontstaat, zich meer en meer uitbrei dende nadert deze kring alle boordenmaar door zijne uitbreiding flaauwer en flaauwer wordende verliest hij zich weldra in eene naauwelijks merkbare kabbelingdie zelfs niet meer in staat is om het blaadjedat op de golven drijft te bewegen, en de bloem die aan den oever naar water smacht te lavm. Dit beeld is van weinig toepassing op ons Nederlandersover het algemeen omvat onze liefde eerder te weinig dan te veel. Het hemd is nader dan de rok is een spreek woord dat bestorven schijnt op onze lippen. In den regel hebben wij de stad of liet dorp waar wij wonen liever dan het algemeene va derland en het vaderland liever dan het groote huisgezin des menschdoms, waarvan ons volk toch slechts een lid is. De rede moet ons influisteren dat dit ver keerd ismaar doorgaans denken wij er niet erg over na. Eene verstandige beschouwings wijze in deze is nog ver van algemeen on der ons. Wij beminnen de plaats onzer in woning en het vaderlandals iets dat op zich zclven staat, en niet als een deel van het groote geheel. Wij beminnen de twijg of den takwaaraan wijom zoo eens te spreken groeijen, en niet den grooten boom, waarvan wij toch ook een deel uitmakenden boomdie voortspruitende uit de aarde met zijn kruin den Hemel nadert. Zulk eene zienswijzeals in strijd met de waarheid moet zooveel mogelijk bestreden worden. Het is voorzeker een heilige pligt om woonplaats en vaderland lief te hebben maar altijd moeten wij in die woonplaats een deel van het vaderlanden in het volkeen deel van het menschdom lief hebben. Hoe meer de mensch zich ontwikkelt boe meer deze kring zijner genegenheid zich moet uitbreiden. En deze uitbreiding heeft geenzins het gevolg, dat Pope in zijn straks aangehaalde vergelij king beschrijft. Deze uitbreiding verhoogt en veredelt de liefde voor het doel. W ij zullen met meer ijver werken voor den bloei onzer stad als wij bedenken dat door dien bloei de welvaart van het vaderland wordt verhoogt, wij zwllen onze pligten als Nederlanders ge trouwer vervullen als wij ons steeds inprenten, dat ook aan onze natie eene taak bij de vervulling van het heilige Gods plan dit is, de stichting van een lijk Gods op aarde werd opgedragen. Wil meu een voorbeeld tot staving dezer stelling hot is gemakkelijk te eeven. Want wie toch stelt dooTgaans het meeste belang i in het welzijn zijner woonplaats hij die het meest voor vaderland en menschheid leeft. Men zie liet aan de verkiezingen zij die nit gebrek aan belangstelling geen deel nemen aan de verkiezing der Staten Generaalnemen ook geen deel aan de verkiezing van den ge meenteraad zij die het meest er op uit zijn om rijks-belastingen te ontduiken onthouden ook het meest aan de gemeentehet door hen verschuldigde. Ja dit is zoo waardat men ook omgekeerd het besluit kan maken dat hij die zijne pligten slecht vervult jegens de gemeente ook een slecht burger van zijn vaderland moet zijn. Men lioude dit wel iu gedachten bij de verkiezing der gemeente raden die eerdaags op handen iswie zich uit onverschilligheid onttrekt aan die verkie zing maakt zich niet slechts schuldig tegen over de gemeente maar ook tegenover het vaderland. Jl. Zatordag is alhier brand ontstaan bij den winkelier J. Dorbeck gelukkig dat zulks even als de beide vorige keeren bij dag plaats had en spoedig ontdekt werd waardoor men met behulp der buren het vuur spoedig mees ter was daar bij de toen heerschende wind en groote voorraad brandstoffenwaarbij zoo men wil zich ook buskruid zoude bevinden, de gevolgen onberekenbaar zoudeu geweest zijn. De ooizaak van den brand moet hoofd zakelijk aan onachtzaamheid worden toege schreven. Een der buurvrouwen echternamelijk de vrouw van den smid J. Cam op de Laan al hier is ten gevolge van deu door den brand bekomen schrikdes avonds van dienzelfdeu dag overleden. Wij wenschen dat de bevoegde autoriteit in tijds de noodige maatregelen moge nemen, ten einde meer zoodanige en grootere onge lukken te voorkomen, en niet de put gedempt worde als het kalf geheel verdronken is. De Internationaleen blad te Londen verschijnende en door het Pransche goaverne- meut gesubsidieerd, deelt mede, dat de reis van H. M. de Koningin naar Engeland het doel zon hebben om de hand te vragen van de Priuses Ilelena ('geboren in 1846) voor Z. K. H den Ptins van Oranje. koor eenige dagen ontving de burgemees. ter van Cropia, een stadje op drie uren afstands van Athene, «en brief waarin de beruchte ruoverboofdman Kitzoa hem beval 2b,000 drach men op eene aangewezen plaats te doeo neder- leggenindien hij den oogst rondom Cropia niet wilde zien vernielen. Bij het vertrek van het medegedeelde berigt was het niet bekend welk resultaat die bedreiging had te weeg gebragt. Bij het volk ia de rooverhoofdman niet veracht of gevreesd want zonder schroom vertoont hij zich in het openbaar. Te Breslau had op 29 jl. een vreeselijk onheil plaats. De 50 voet hooge steiger gebouwd rondom deu toren der Michaelskerkbezweek des namiddags van dien dag ouder deu zwaren last der opeengehoopte materialen ten gevolge waarvan 9 personen doodelijk werden gekwetst en verscheidene totaal verpletterd door de zware steenen welke op hen neder gestort waren. Volgens berigten ui*. Edinburg van Woens dag jl. had bet Hof dien dag de behandeling der zaak tegen Pr. Pritchard beschuldigd van vergiftiging, voortgezet. Uit de verklaring van verachilende getuigen was geblekendat ge noemde Dr. alleen meer vergif kocht dau al 1 zijue collega's te Glasgow te zamen. De ge- i neesheeren die met de lijkschouwing zijn be last geweest verklaren dat zij antimoninm hebben gevonden iu al de door hen onder zochte deelen en dat de vergiftiging heeft plaats gehad bij herhaalde dort?. Het hof heeft hem tot de doodstraf veroordeeld. Berigten uit New-York van 24 Junij melden dat het transportschip Kentuckv dat 1200 Zuidelijken die op hun woord van eer iu vrijheid gesteld waren aan boord bad is gezonken; 200 personen kwamen daarbij om het leven. De generaal Wilson meldtdat in Georgia 30,000 personen den hongerdood nabij zijn en dat de regering hulp moet verleenen - dit geschiedt. De gouverneur van oostelijk Virginie beval bij de opening der zitting vgD de wetgeving de intrekking van de bepaling, dat ontrouwe burgers van het stemregt worden beroofd omdat negen tiende der bewoners aan den opstand hebben deelgenomen. De troepen zijn ontevreden wegens achterstallige soldij. De admiraal Dopont is overleden. Junins, de broe der van Booth, is in vrijheid gesteld Er is bevel gegeven tot eene verdere vermindering van bet leger, ten bedrage van 50,000 man. Berigten uit New-York van 23 Junij melden dat de president Johnson zijn persoonlijk gevoelen heeft doen kennen omtrent de groote vraagof de vrijgemaakte negers dadelijk in het politieke stemregt zouden deelen. Hij heeft aan eene deputatie van New-Yorksehe burgers verklaard, dat hij naar de grondige kennis, die hij door een langdurig verblijf in het Zui den had opgedaan van het karakter der negers het zeer onraadzaam achtte hun dadelijk het stemregt te geven; de instelling der slavernij, zeide hij was door den oorlog te niet gegaau en voor altijd verdwenen doch er zonden nog vele jaren moeten verloopen eer het stemregt aan de negers zou kunnen worden toevertrouwd. Dit verklaarde hij zijn persoonlijk gevoelen te zijn, vermits de beslissing der vraag, volgens de erkende en steeds geëerbiedigde beginselen van het eedgenootschappelijke staatsregt aan de wetgevende magt der onderscheiden Staten zaroengesteld volgens de aldaar geldige wetten, overgelaten behoorde te worden. De Provinciale Staten van Noord-Holland hebben de drie aftredende leden der Gedepuleeide Staten herkozen en gekozen tot buitengewoon lid van dat collegie den heer Jhr. Mr. J. de Bosch Kemper. Marlborongh Honsehet verblijf van den Prins van Wallis, had in de vorige week eene prooi der vlammen kunnen worden. Ten gevolge van het vuurvatten van den ventilator waarin gaslicht brandt, was het gevaar dreigend doch door de spoedige en doelmatige hulp van het gansche personeel was men vóór dat de spuiten in werking behoefden te wordeu gebragt er in geslaagd het vorstelijke gebouw voor ver nieling te bewaren. De Prins van Wallis ont deed zich van rok en vest en werkte even als de geringste bediende mede, om de vlammen te bedwingen. Uit Kopenhagen wordt het volgende ge meld De luitenant Ankerde dappere verde diger van schans No. 2 der Doppeler hoogten is voor eenigen tijd op pensioen gesteld. Het jaarlijksche bedrag van bedoeld pensioen ia 10 Deensche daalders (ruim f13 Ned. courant). Het schijnt, dat men iu Denemarken overtuigd is dat deze som uiet voldoende mag geacht worden om van te leven, eo het gevolg daarvan is geweest dat de directie van den koniuklijkeii schouwburg het plan had opgevat om eene voorstelling te geven welker opbrengst in handen zou worden gesteld van den dapperen Anker. Alles was reeds reeds in geleedheid gebragttoen des ochtends vóór de opvoering bevel werd gezonden san den intendant, om geen voortgang aan de zaak te geven. Te Pforzheim waar de goudsmederij de voornaamste tak van nijverheid is rijn 5600 gezellen werk raam in de 120 werkplaatsen. Er i is gedurende het afgeloopen jaar verwerkt 6700 pond goud ter waarde van 5,360,000 fl. 4000 i pond zilver, ter waarde vao 211,000 fl. daar- enboven heeft men van 570,000 fl. aan edel- gesteenten gezet. Het aantal guillochcurs gravenrs en émailleors is ruim 700, werkzaam in 117 verschillende inrigtingen. Te Giessen ontwaart men sedert eenige i dagen een vreemd schouwspel er is voor ruim 8 dagen aldaar aangekomen eene talrijke bende Heidenen, met een groot aantal paar- den en rijtnigen. Ten gevolge van eenige niet zeer aangename gebeurtenissen is de policie tusschen beide getreden en beeft de bende gelast binnen twee dagen op te breken. Zij behoort te hnis in Hongarije en wel in de nabijheid van Thnrienstadt. In de vorige week is Karlstadsde hoofdstad van de provincie Wermeland, tel lende 5000 inwoners is eene prooi dei vlammen geworden. De schade daardoor toege-

Schager Courant | 1865 | | pagina 2