Algemeen Nieuws-, Advertentie Landbouwblad. Gemeenteraden. Hoe men schulden invordert. M 404. Negende Jaargang. ll ft O ®'e timmert aan den wegh, (Wordt trrvolrt.) Ovl, SCHAGER COURANT. ABONNEMENTSPRIJS VOOR DRIE MAANDEN Voor Schagenf 1,00. Franco per post door het geheele Rijk n 1,15. Afzonderlijke Couranten«r 0,10. Verschijnt iederen Donderdagmorgen. Abonnementen op dit blad worden door alle TJITO-EVEB, JP. J- Verwacht gezegh, (Cats.) Gr. DIDEEICH. PRIJS DEK ADVERTKNTlëN Van een tot vijf regels0,75. Iedere regel meerder0,15. De 85 cents zegelregt niet mede gerekend. Groote letters naar de ruimte die rij beslaan. Boekhandelaren en Postdirecteuren aangenomen. BRIEVEN IFZR^AZtTCJO. Spoelig zal de verkiezingsdrukte alweder een aanvang nemen. Gold het eerst de keuze van een lid der Staten-Generealvervolgens die van twee leden der Provinciale Statenthans geldt het de keuze van leden voor den ge meenteraad. Is er eene afdaling op te mer ken in de uitgestrektheid van het ressort waarin de verschillend gekozenen hun man daat uitoefenden geenszins geldt die afdaling voor wat het belang betreft dat de kiezers hebben bij de keuze. De zelfstandigheid der gemeenten als zich zelf regerende ligchamen is niet tegenstaande de centraliserende rigting die men den tegen woordigen tijd wel eens te laste wil leggen in ons land aanmerkelijk groot. De bloei en de vooruitgang van eeue plaats hangen voor een groot deel af van het verstandig beleid harer raadsleden en voor menige gemeente is juist haar raad de hin derpaal om met andere in dit opzigt beter bedeelde gelijken tred te houden in ont wikkeling en welvaart. Geen wonder dus dat de aanstaande ver kiezingen meer belangstelling zullen opwekkeu dan de vorige dit deden. De kiezers zeiven hebben meer regtstreeks belang bij de zaak althans het gewigt eener goede keuze ligt meer todt de baud. Inzonderheid natuurlijk daar waar de ge meenteraad niet voldoet aan zijne roeping om al het mogelijke bij te brengen tot flinke en eerlijke behartiging der gemeente belangen. IV. Slijfox bewees uit alle voorhanden zijnde wettenuit alle gevelde vonnissendat de aangeklaagde Neverpay veroordeeld zou worden zijne schuld aan den wa&rdigen Stoneheart te betalen. Hij rukte den booswicht Ne verpay het huichelachtige masker vau het gelaat en stelde zijne zwarte daden iu hare volle helderheid. De waardige edele ver trouwende mr. Stoneheart stelde hij als een ongelukkigen familievader voordie door het verlies der 4000 dollars in ellende en nood geraken zou. Op het duidelijkste bewees hij, dat de thans behandeld wordende zaak voor gansch Amerika ja voor de geheele wereld van het grootste gewigt was dewijl door de niet betaling der 4000 dollars de regtsver- houdingen niet slechts voor de Unie maar ook voor EuropaAzië en Afrika in gevaar geraakten en zich op de geregtigheid der gezworenen beroepende besloot mr. Slijfox fijne hoogst belangrijke pleitrede. Het geheele auditorium applandiseerde, zelfs op de gezworenen maakte bet schitterende plei dooi van dezen jong beginnende cenen diepen Nog meer daarwaar nieuwe toestanden nieuwe menschen vorderen en onzen kiezers bevelen wij zeer ernstig aan om te onderzoe ken in hoe ver dit het geval mogt zijn met onze goede plaats Schagen en haren ge meenteraad. "Wij stellen evenmin als wij dit gedaan hebben bij de verkiezing voor de provinciale Staten kandidaten voor het lidmaatschap van den gemeenteraad. De geschikte personen daartoe wijzen zich van zelf aan en nog al tijd komt het ons voor dat een dag- of week blad-artikel enkel over zaken en niet over personen te handelen heeft. Wij blijven ech ter geheel aan dit programma getrouw, wan neer wij in dit artikel wijzen op de nood zakelijkheid dat er in ouze gemeente veel zal moeten veranderen wil zij den materielen voorspoed dien zij geniet deelachtig blijven. In menig opzigt reeds staan wij achter andere gemeenten van veel kleineren omvang en vooral op het overgangspuntwaarop wij thans staan is het noodigdat mannen de leiding der zaken krijgenpassende aan de toekomst die Schagen te gemoet gaat. Te dikwijls misschien reizen wij in onze artikelen naar andere landeu en andere we- relddeelen, meer welligt dan dienstig is om de belangstelling onzer medeburgers levendig te honden omtrent de bijzondere belangen der gemeente. Maar welligt zonden wij wei- 1 mg opvrolijkends ten dezen opzigte hebben mede te deelentoch daar in de aan- indruk. Zij veroordeelden eenstemmig den booswicht Neverpay tot de betaling der 4000 dollars met de renten, alsmede in de geregts- kosten en gaven aan mr. Stoneheart volmagt, om tot invordering zijner pretentie op de roerende en onroerende goederen van mr. Neverpay zoo binnen als buiten de grenzen der Uniebeslag te leggen. Daar echter nie mand der gezworenenzelfs mr. Neverpay nietvan roerende of onroerende goederen die den veroordeelde toebehoorden ooit ge hoord haddenzoo scheen het vonnisdat de gezworene over mr. Neverpay uitspraken slechts een bewijsdat het Europeesche spreekwoord waar niets is heeft de keizer zijn regt verloren hoewel in andere bewoor dingen ook in Amerika van toepassing te zijn. Ook op Neverpay had de rede van den advocaat een diepen indruk gemaakt. Hij zelf was buitengewoon knap in zijn vakdoch zulks belette met dat hij hoogachting voor elk groot persoon alware zijne rigting ook anders dan de zijnekon gevoelen. Hij be wonderde de talenten van den advocaat en had sympathie voor hem. Hij kon niet na laten hem zijne hulde te betuigen, bij het heengaan vatte hij den advocaat bij den arm en zeide tot den nog geheel geëchauffeerde op toegenegen toon staande verkiezingen misschien de geboorte van een gunstiger tijdperk ligt willen wij ons ditmaal uitsluitend met Schagen bezig houden. Wij geven het aan ieder'die vrede heeft met den tegen woordigen toestand toe dat onze plaats vooruitgaat. Maar die bloei heeft zij uitsluitend te danken aan hare natuurlijke ligging. Gelegen tusscheu Alkmaar, Purme- rend en den Helder is het eeue plaats waar vertier moet zijn. Jaarlijks neemt de uitge breidheid onzer markt toeonze veemarkten winnen het welligt van die van Alkmaar; onze plaats wordt te klein voor hare inwo ners. En nu kan juist bij dergelijke omstan digheden geen grooter ongeluk aan eene plaats overkomen dan een bekrompen bestuur. Want de welvaart en vooruitgang is dan niet het gevolg van eene gezonde en regelmatige maar onnatuurlijke en overprikkelde krachts inspanning. En bij de volstrekte werkeloos heid van onzen raad komen wij helaas I tot het besluit dat zijn invloed verderfelijk werkt 1 op onze gemeente belangen. Waar alles rond i om ons vooruitgaat dienen wij ook eene schrede voorwaarts te doen of wij blijven achter. Dan i alleen wanneer bij de raadsleden de overtui- ging bestaatdat nieuwe toestanden andere 1 inrigtiugeu eischen kan men de toekomst van Schagen verzekerd achten. Maar het schijnt juist de raeening van het meerendeel der le den dat het toppunt van alle wijsheid is niets te doen en dat dan eerst eene gemeen- Gij zijt een verdoemde strenge kerel, ik vreesde bijna, dat gij mij werkelijk het geld uit den zak zoudt balen inweerwil ik weet, dat het onmogelijk is. Never mind, zeide de andere, ik heb slechts mijn pligt tegenover den vrekkigen Stoneheart vervuldik ben thans blijde dat die zaak afgeloopen is, want ik wil voor dien gierigaard uiets meer doen. Wilt gij mij ver gezellen Neverpay voldeed met genoegen aan deze uitnoodiging en de beide geniën verwijderden zich geannd. Onderweg sloten zij te zameit vriendschapen Neverpay vertelde vertrouwe lijk aan zijn nieuwen vriend, hoe slecht #zijne zaak' thans ging, crediet zeide hij is moei- jelijk te bekomen, en in geheel Nieuw-York wist hij niemand te vindendie hem de bagatel van eeuige honderde dollars wilde leeoen. Hij was bijna gedwongeneen eerlijk hand werk aan te vangen, zoo besloot Neverpav zijne openhartige bekentenis. De advocaat stemde zulks toesprak van zijne vooruit- zigtenenz. Onder dit gesprek waren zij tot eeDe plaats genaderd waar juist de fon damenten voor een nieuw huis gelegd werdeD.

Schager Courant | 1865 | | pagina 1