njandie met zoo weinig hulpmiddeleneene 200 grootsche Zaak met zooveel goed gevolg heef^ volbragt.. Pocu wij wel, dan moet <lie overtn'ging ons niet doen huiveren bij den sluipmoord op bera gepleegd om uit eene eens volbragte daad een eeuwig verwijt te malenmaar wij moeten streven om den grooten Zwijger nabij te komen in zijne zelf opofferende liefde voor een grootsch denk beeld. Men gevoelt dat dit een edeler toe passing is van onze kennisdan wanneer wij daaruit een regt puttenom eeuwig uit te varen tegen dweepzucht en godsdienstige be- krompenneid. En 'evenwel heeft dit groote drama zelden eene andere uitwerking. Neente veel dient ons de geschiedenis om aantijgingen te staven en weet men uit haar heilig licht de vlam der tweedragt te voeden. Te veel is zij bet leven van afge broken en vergeten maatschappelijke toestanden, te weinig de kiem waaruit nieuwe en edeler toestanden ontstaan. Zij kweekt veel ver deeldheid in het volkweinig nationalen geest. Men moet de geschiedkundige kennis maar weinig onderscheiden van onze kennis van per sonen. Gelijk gij van ieder iets kunt leeren, zoo leer ook uit ieder geschiedkundig feit. Gelijk het absolute oordeel over een persoon U niet toekomtzoo oordeel ook niet abso- laot over eene geschiedkundige gebeurtenis. Gelijk men met alle menschen in vrede moet trachten te leven en daartoe niet op hunne kwademaar op hunne goede zijden het oog moet vestigendoe zoo ook met wat de geschiedenis U leert. En even als U uwe ineiiBchenkennis op die wijze kan batenzoo zal ook uwe geschiedkundige kennis op veler lei wijze U voordeel aanbrengen. Men spreekt veel van partijdigheid in de ge- schiedeniskunde. Zij is voor een groot gedeel te het gevolg van het bezit eener overtuiging en daardoor eerder te prijzen dan te laken. Maar dan wanneer wij zelfs ware feiten gaan opdiepen en onveranderd voordragen met een ander doel dan om het bestaande te verbete ren en daartoe ons zeiven te onderwijzen zijn wij op den kwaden weg der partijdigheid en mist de studie der geschiedenis haar doel. GEWO.XE BEBIGTE.V Hij den op den 1 dezer gehoodene her stemming voor twee leden voor den gemeente raad zijn ingeleverd 117 billettenwaarbij stemmen zijn nitgebrngt op de heeren C. de Pster Sr. 82, J. Ligthert 80, O. de Heer 75, E. Hoekstra 50, zoodat de beide eerst gemelden tot leden vau den raad zijn geko zen. Uit Palermo wordt geschreven dat de verschillende mobile colonnes, die uitgetrok ken waren om jagt te maken op verschillende bendendie het laud onveilig makenwe dergekeerd ziin zonder veel te hebben kunnen uitrigten. De roovers vertoonden zich in te groote benden en te paard. Hun getal neemt zoodanig toedat niet lang geleden eene sterke patrouille van cavaleristen in de vlak ten van Baïde eene zoo sterke bende roovers ontmoette, dat de cavaleristen moesten reti reren. Zekere Gale van Plymontb heeft een middel uitgevonden om buskruid geheel on- ontplofbaar te maken tot op bet oogenblik dat men het gebruiken wil. De eerste proef neming die dezer dagen iu tegenwoordigheid van eeo aantal lords, admiralen enz. plaats hadheeft alle aanwezigen ten hoogste ver baasd. Hetgeen deze uitvinding bijzonder belangrijk maakt, is dat vijf minoten vol doende zijn om een vaatje kruid onontplof- baar te maken terwijl men slechts de helft van dien tijd noodig heeft om hetzelve weer tot zijn natuurlijken toestand terug te bren gen. Jongstleden zsturdag zijn er in het militaire kamp op nieuw proeven genomen die wederom hebben bewezen dat de uit vinding van den heer Gale op hoogeu prijs moet gesteld wordeu. Een nedrig en arm werkman, norh smid noch wagenmaker, noch timmerman zijnde, beeft naar de landbouwtentoonstelling van Gent-die zoi||^> II. geopend werd, een Krui- of Kof/eiOit/jtn van zijn maakstd en zijne uitvinding grzotideilwaarunèe llij beweert zoo gemakkelijk 300 kilos te kannen v«rvoereu ais 25 kilos met eenen gewonen kortewagen. De uitvinder, is Katel Louis HeUebuyck wonende op het gehucht Jlarialoopte Meulebeke. Men berigt uit Interlaken dat op den 23 dezer twee Hollanders die stad hebben ver laten met het doel om den Matterhorn te beklimmen. Men onderstelt dat zij oergeos gidsen zullen vindenom hen op deu zoo hoogst gevaarlijken togt te vergezelleu. De lindeboom op het Boymansplein te Rotterdam in 16H8 door prins Willem lil gepLant, eerst door den pinksterstorm en later door deu brand van het museum duchtig ge havend en sedert kwijnende ia ter voorkoming van ongelukken omvergehaald. Het kasteel van Pierrefonds in Frankrijk waaraan gedurende 7 jaren op last. van keizer Napoleon is gearbeid, is thans geheel afgeweikt en vertoont zich weder geheel zoo als het in 1390 door Lodewijk, hertog van Orleaus, broeder van Karei VI werd gesticht. De tegenwoordige bezitter der heerlijkheid Löwen de vrijheer van Eckardstein liet dezer dagen de woning van zijn koetsier vergrooten. B|j het wegbreken van een muur vond men twee kisten die te zamen eene «om van onge veer 500,000 thaler bevatten. Het geld (Oos- tenrijksche munt) is met schepels gemeten. Men acht het herkomstig nit den dertigjarigen oorlog, toeu raeu vreesde dat het slot belegerd zou worden door de keizerlijken. De militaire regtbank te Washington voor welke het mnordproces van Rooth is be handeld heeft een reuzenarbeid achter den mg Er. waren 463 getuigen gedagvaard van welke 361 zijn gehoord. De verklaringen dezer ge tuigen enz. beslaan 5000 bladzijden schrift. De getuigen ontvingen ieder 3 dollars per dag benevens vergoeding voor de reiskosten. Betrekkelijk de teregtstelling op den 7den Julij van de vier medepligtigen aan den moord van Lincoln, meldt de Neto- York Tribune o. a. nog het volgende Ten één ure kwam de generaal Hartranst met zijn staf uit de ge vangenis te voorschijn en een oogenblik later volgden de veroordeelden. Zij waren allen zeer neerslagtig en moesten elk door twee soldaten ondersteund worden, terwijl mevrouw Surratt door twee officieren begeleid werd. Pavne alleen liep regtop zondereenigen steun te behoeven ook besteeg bij alleen zonder hulp het schavot. Er stonden vier houten armstoelen gereed, waarin de ongeluk- kigen plaats namen en bet vonnis hoorden voorlezen door geueraal Hartranst, die midden op de verhevenheid stond eo wiens heldere, kalme stem plegtig weerklonk te uiiddeu van de doodsche stilte. Daarop vereenigde zich de geestelijke in een gebed met Payne die zijne woorden met een plegtig Amen besloot. Hetzelfde tooncel herhaalde zich ten behoeve der andere gevangenen Mevr. Surratt scheen niettegenstaande hare diepe neerslagtighnd vrij lijdzaam. Eindelijk werden de gevangenen voorwaarts geleid ondersteund door hunne bewakers en hun de koorden door de daartoe aangewezene personen om den hals aaugrlwgd. De arme vrouw verzamelde nog eens al hare geestkracht; zij zag om zich heen terwijl haar gelaat meer vastte radenheid en kalme onderwerping teekende. Maar Payne was wederom de eenigedie zich lot bet eiude toe niet door zwakheid liet overmeesteren en zelfs eenige bezorgdheid te kenueu gaf omtrent de wijze waarop de strik zou gelegd wordeu. Atzerott gaf den wensch te kennen om nog een enkel wooid te spreken, en zeide#Mij- nebeeren weest gewaar toen zweeg hij weèren een oogenblik later riep hjj allen vaalwel toe en voegde er nog bij: «Mogen wij elkander in de andere wereld weêizien Eenige oogenblikken later ondergingen zij hunue straf. In de Vereenigde Staten heeftblijkens de jongste van daar ontvangen berigten een "geduchte storm gewoed, zich uitstrekkende over eene breede van twintig mijlen. Hij nam grootendeels zijn loop door Jowa en Wiscon- sin en rigtte er ontzettende schade aan. Verscheidene menschen verloren daarbij bet leven velen werden hoog in de lucht opge nomen eu verbrijzeld ter aarde geworpen. Ge ilede rijen huizen werden tegen den grond geslagen. Ook veel vee is bij dien vreesaelijken storm omgekomen. Men zag allerwege niets dan krachtige ontwortelde boomett weggesla gen bruggen vernielde spoorwegen en tele graafdraden. De schade is zeer aanzienlijk maar nog met geene mogelijkheid in cijfers aan te geven. In den morgen van 31 Jnlij omstreeks 9 ure is iu de branderij van den heer Oos- teweegbel te Schiedam brand ontstaan door hot overzakken van de waterkuip, binnen een uur tijiIs is het geheele pand uitgebrand. Men is alweder op het spoor gekomen van eens verschrikkelijke misdaad. Te Ash- burton is zekere l)r. Spragne gevangen genomen, beschuldigd van poging tot moord door jver- giftiging op zijne vrouw zijne schoonouders en zijne dienstmaagd. Er hecrschle eene groote opgewondenheid iu de stad en men zeide dat, de aanleiding tot de misdaad moest gezocht worden in eene bepalingbij her huwelijks contract gemaakt, waarbij aan Pr. Spragne zekere voordeden werden verzekerd wanneer llij zijne vrouw en schoonouders overleefde.. Er is een gerucht in omloop, dat echter weinig geloof verdient. Men bcwreert namelijk, dat Oostenrijk Pruisen en Frankrijk heimelijk zijn overeengekomen dat bij eventueel over lijden van Koning Leopold Frankrijk bezit zal ritmen van de Rijnprovinciën, Prnissen van de Ex-Peensche hertogdommen en Oostenrijk van Servie Moldavië en Wnlacbije, terwijl V'enetie aan Italië zal worden afgestaan en liet koningrijk Polen zal worden hersteld ratt uitzondering van Galicie en Posen. Indien Engeland en Rusland tegen dat plan mogten protesteren zooden de drie mogendheden hun den oorlog aandoen. GEME\GI)E BEBIGTE.V De Engelsche vereeniging tot het doen van oudheid- en natuurkundige nasporingen iu het H. Land zal binnen kort haren arbeid aldaar beginnen met het doen van opdelvingen in den bodem van Jeruzalem en andere plaatsen. In de vorige week hebben eenige roovers het klooster Kovili in het cornitaat Cors overval len, den arclnmandrist mishandeld en hem eerte som van f1120 fl. ontnomen. Tri de nabij heid van Cöslin is bet veen door eene onbekede oorzaak in brand geraakt; het voor heelt zich over err e oppervlakte van lil a 12000 morgen verspreui. Men vreest dat de brand niet voor het najaar zal kunrert geblnsclit worden. Te VYarschau zijn dezer dagen vele personen in hechtenis genomen ten gevolge van de mededeelingen aan den regter gedaan door een gearresteerden bediende vau ecu inwoner dier stad. De keizerin van Frankrijk gaat voort met verschillende openbare instellingen te bezoeken. De beroemde fluitist Tulon is te Nantes overleden. De toestand van den sultan van Tnrkije blijft steeds zorgwekkend. Keizer Maximiliaati zal eene stad stichten op de kost vau de baai van Guadeloupe welke stad be stemd is om de voornaamste handelshaven van het rijk te zijn. Gedurende het vorige jaar zijn uit Engeland 209.0UU personen als landverhuizers vertrokken. In Engeland is de algemeene verontwaardiging tegen den gift menger Pritchard zoo groot dat verschillende personen aanboden hebben gratis de executie aan hem te verrigten. Abd-el—Kader zal in den loop dezer maand van Parijs naar Damaskns terugkeeren. Het honiggewin is dit jaar in de omstre ken van Deventer zeer groot. Z. M. heeft con cessie verleend tot droogmaking van den oost- eiuderpoel, ouder Aalsmeer en Nieuwer— Arustel. Door de uitvoering van deze onderneming zal 600 banders vruchtbaar land aangewonnen wor den. De vrijwilligers in Engeland hebben in de vorige week eene groote wapeuoeitmng gehouden. De Ciicassieis te Tschetschiua hebben eene

Schager Courant | 1865 | | pagina 2