lianr hart ook minder haat tegen onderdruk king daar bloeit meer liefde in voor de vrijheidwaaraan zij alles is vcrpligt. Al verheft zich haar geest niet tot een zuiver staatsbegriphaar oog ziet scherper dan dat van den manwaar het geldt dc banden te zien, die ons aan ons vaderland binden. Zeker de omstandigheden kunnen ook vrouwen maken tot heldinnen en haar de ba nier in handen gevenwaaronder voor vrij heid en vaderland gestreden wordt. Maar de cigentlijke kracht der vrouw ligt in den on- merkbaren maar gestadigen invloed dien zij uitoefent in een staat als de onze. Zij kneedt met hare tengere vingeren den schijnbaar ijzeren gang der geschiedenisterwijl daar waar de vrijheid gemist wordt het ruw ge weld en het toeval regeert. Het sterkst komt deze waarheid uit, wanneer wij den toestand der vrouw en der staatkundige vrijheid in ons land vergelijken met dien in Frankrijk. Daar mist de vrouw de hooge roeping die zij hier vervultmaar zien wij tegelijker tijd staat kundige vrijheid teruggebragt tot het rijk der droombeelden. llij de opvoeding van meisjes mag nooit uit het oog worden verlorendat in onzen staat de vrouw eens geroepen wordt tot eene zoo belangrijke plaats. Haar liefde in te boe zemen voor huisselijkheideerlijkheidzelf standigheid is werkzaam wezen in het belang van liet vaderland. De ware emancipatie der vrouw is in de ontwikkeling gelegen van deze gevoelens en hoe meer haar aanleg naar ver stand en hart gevormd isom een steun voor vrije mannen te zijndes te hooger is in ons land haar politiek standpunt. GEWONE ItElUGTEN. Dezer dagenzoo berigt de Köln Zcitung werden op de Apostelenmarkt te Berlijn de meubelen eencr behoeftige familietot dek king van schulden verkocht. Een voornaam ingezetene dier staddie toevallig de markt overstapteontwaarde in de nabijheid der verkoopplaats eene bitter schreijende vrouw. Getroffen door dat schouwspeldeed hij on derzoek naar de oorzaak van baar verdriet en daaromtrent ingelicht zijnde gaf hij aan ie mand last om al het huistaad enz. aan bedoeld gezin bchoorende aan te koopen en nit zijnen naam aan hetzelve ten geschenke te geven. Dezer dagen werd op de opeubare straat te Moskou een jongeliug door middel van een pistoolschoot van het leven beroofd dc dader van het feit begaf zich onmiddelijk daarop naar een bureau van policie, ten einde zich in verzekerde bewaring te doen nemen. Later bleek dat de vermoorde niet de persoon was tegen wiens leven de toeleg was gesmeed. De moordenaarKitsche Jew geheetenhad het dan opgevat om een student die zijne zuster lad verleid tc straffen enmisleid door de gelijkenis vau persoonbad bij iu zijoe ver voering zich aan die noodlottige vergissing scholdig gemaakt. Als een zeker middel om muizen te dooden geeft men op een mengsel van onge- bluschte kalk met evenveel suiker. Een eu ander moet tot poeder gewreven eu gestrooid worden op de plaats waar men gewoonlijk de muizen of ratten waarneemt. Men meldt van Marken De hooibonw alhier loopt thans ten einde; er zullen nog ongeveer tweemaal honderd dui zend ponden voorbanden zijn de prijs is thans van f 15,— tot f 13,— de 500 Ned. poudeu gekomen. In sommige streken van Engeland vooral om de hoofdstadheerscht eene groote sterfte onder bet rundvee. De beambten in de zeeha vens zijn gelast naauwkeurig toe te zien op deu invoer van ziek veeen de veehouders en handelaars zijn op straffe eener boete van 20 Sterl. verpligt aan de overheid dadelijk ken nis te geven van het ontstaan van besmettelijke veeziekte. Een deskundige in Engeland geeft de volgende beschrijving van de veeziekte: *De eerste verschijnselen van de ziekte loopen uit eennaarmate de hevigheid van den aanval, en of de ziekte haar oorsprong neemt in de verterings- dan wel in de ademhalingsvermo- gens. Zoodra het beest is aangetastweigert het alle voedsel, en in de meeste gevallen zelfs water. liet herkaauwen hondt op de kop buigt ncêr cn de ooren liggen in den nek. Indien men het tracht in beweging te brengen blijkt betdat de kracht geweken is cn dat het beest moeite heeft om zelfs te blijven staan, De huid is hier en daar heet en voornamelijk bij het achterdeel van het ligchaamdie heete deelen beginnen spoedig te zweetcn en wel zoodanigdat de huid sterk wordt aangetast. De haren gaan opstaan voornamelijk op den nekde schouders en den rug. De uiterste deelen zijn koudzelfs bij den aanvang der ziekteen later wordt de hitte vervangen door koude. De oogen zijn sterk aangedaan terwijl eene waterachtige zelfstandigheid steeds uit de neusgaten loopt. De bek is beet en rood en bierdoor gevlekt. Het beest loeit onophoudelijkwaaruit blijkt dat het inwendig veel pijn lijdt. De pols is zwak ja naauwelijks voelbaarbehalve nabij het hart. De ziekte gaat meestal vergezeld van diarrhé die in dysentery ontaart. Indien de ziekte eene doodelijke wending neemtwordt het ligchaam kil kond de ademhaling korter en korter, de bloedontlastingen nemen toe, en niet zelden zakt het beest 12 uren na den aanval ineen, om niet weder op te staan; in andere gevallen biedt het 6 h 8 dagen weer stand genezing behoort tot de allerzeldzaam ste gevallen. Te Aken werd dezer dagen een zeldzaam feest gevierd. Eene dienstmaagd was 50 jaren lang in dezelfde familie werkzaam geweest. Ten einde hare dankbaarheid aan den dag te leggen voor al de blijken van trouw en liefde door de bedoelde dienstmaagd gedurende eene zoo lango reeks van jaren betoondwerd een groot feest ten huize dier familie aangerigt ter eere van de jubilarisdie van elk der leden een fraai geschenk ontving. Daarenbovon ver scheen aan dien maaltijd eene deputatie uit den stedelijkcn magistraat, welke nit naam der stad aan de zoo trouwe dienstmaagd eene zeer gepaste vereering aanbood. Omtrent de rigting van de telegraaflijn door de Russische bezittingen in Noord-Ame- rica meldt men het volgendeSitka is het hoofdstation, van daar loopt de lijn noordwaarts naar de monding der rivier Kwickpak langs die rivier over het eiland Malwei naar de kaap Olju-Torsk noordwaarts van Kamschakka vervolgens over Ochotsk en Ajan naar Nico- lajew aan de Amur. Binnen drie jaren zal de gaosche liju gereed zijn. Met 1 September aanstaande treed iu Engeland eene nieuwe regeling voor het ge bruik van straat-locomotieven in werking. Er moeten minstens 3 personen op den locomotief werkzaam zijn eu een moet vooruitgaan met eene roode vlag, om zijne aankomst te ver melden. Op de gewone wegen mag de snel heid niet grooter zijn dan vier mijlen in het uur (gewone goede voetgang) en in dorpen en steden van twee mijlen. De stedelijke be sturen kannen ds uren bepalen waarop het verkeer met straat-locomotieven veroorloofd is. In de nabijheid der Poolscbe grenzen znllen mobile coloones worden opgesteld men brengt dit in verband met het feit, dat vele jongelieden zich ter sluiks uit Polen verwij deren ten einde niet te worden ingelijfd bij bet Poolscbe leger. Wie bnnner de grenzen tracht te overschrijden zonder io bet bezit te zijn van de noodige papieren, wordt in ver zekerde bewaring genomen. Uit Zwolle meldt men van den Ssten Een ingezetene van Amsterdam, die zich II. Donderdag met een tweetal andere heeren hier in eene beignetskraam bevonddeelde eenig gebak nit aan een paar menscbendie voor de kraam stonden. Een rijksveldwachter zeide hem dat hij zulks niet mogt doen en gebood den vreemdelingtoen deze antwoordde dat hijindien hem dit behaagdedaarmede zon voortgaannaar het policie-bnreau te gaan. In weerwil dat eenige andere heeren die op het gerucht aankwamen naar men zegt moeite dcdcu om den rijksveldwachter te bewegen den vreemdeling ongemoeid te latenbleef de amb tenaar bij zijn voornemen; voor den commissaris van policie gekomenwerd ten verzoeke van den rijksveldwachter procesverbaal opgemaakt, maar daarmede was de zaak niet afgedaan want nu liet ook de vreemdeling proces verbaal opmakenzoodat het wel niet te be twijfelen valt of aan deze zaak zal gevolg worden gegeven. GEMENGDE I5E1UGTEN. In den vroegen morgen van den 4den is te Gouda bij gelegenheid der kermis een zwaar gewond persoon op straat gevonden dis spoe dig is overleden. Hij had «en messteek in den rug bekomen. De dader is gearresteerd en heeft zijne schuld beleden. Te Amsterdam is eene Surinaamsche émigratie maatschappij, opgerigt ten doel hebbende het overvoeren van émigranten naar die kolonie. Dc maat schappij tot nut van 't algemeen telt thans 304 departementen, 13285 contribuerende en 628 honoraire leden. Abd-el-Kader is van zijn uitstapje naar Londen van 1-6 dezer te Parijs terug gekeerd en moet niet zeer tevreden zijn over de ontvangst die hij aldaar genoten heeft. Het leggen van den transatlantischcn tele graafkabel gaat niet naar wensch de gemeen schap met dc Great Eastern en Valentia is nog niet weder hersteld. De Italiaansche regering heeft geneeshee- ren opgeroepen om de bevolking van Ancone alwaar de cholera zeer hecrschende is, te holp te komen. De stad Antwerpen heeft de opengevallen militaire gronden voor 15 millioen galden aan eene fransclie compagnie verkocht en zal aan eene andere fransche compagnie voor daarop uit te voeren werken 20 millioen betalen. De heer v. Rijswijck verklaartdat de stad zich laat foppen en het kind van de rekening zal worden. Bij een dezer dagen in Engeland gehouden zwemwedstrijd, heeft de overwinnaar den bepaalden afstand 914 Ned. ellen in 171 minunt afgelegd. Te Berlijn is het gerucht in omloop dat dc Pruissische regering voornemens zou zijn om het hnis der afgevaardigden te ontbindenten einde vrijer handen te hebben in de politiek welke de regering wil volgen. Gedurende het tweede kwartaal dezes jaais zijn 71,037 landverhuizers uit Groot- Brittannie uaar verschillende oorden der wereld vertrokken. Een Amerikaan de heer Lors heeft een luchtschip vervaardigd waarmede hij verklaard in 50 of 60 uren den Oceaan te zullen oversteken. Uit de Haarlemmermeer zijn dezer dagen verscheidene schepen met vlas naar het Overmaasche vertrokken. De liquidatie der nalatenschap van den hertog de Momy is afgeloopen. Zij levert eene jaarlijk- sche rente van f 300,000 In de vorige week is bij Amsterdam een paard met een wagentje waarin 6 personen zaten te water ge raakt. Door spoedige hulp zijn allen gered. Uit Beijeren wordt gemeld dat de hop allerwege zeer gunstig staat en een mime oogst doet verwachten. Koningin Victoria is naar Duitschland vertrokken. Dezer dagen is een zekere Aastron maire van Poitiers ontvlngt die een passief van 1,800,000 frs. nalaat. De hertog van Bronswijk en de baron van Hall nemen beide in beterschap toe zoodat zij spoe dig weder geheel hersteld znllen zijn. Te 's Gravenhage heeft een smidsknecht zijne vronw met een mes eene hevige verwonding op het hoofd toegebragtde dader is in handen der justitie. De aanvoer van pruimen is dit jaar zeer groot. In de omstreken van Deventer wordt het vee tot schier ongekende hooge prijzen voor Engelsche rekening opge kocht. Z. E. de minister van Binnenlandsche Zaken de heer Thorbeckeheeft zich voor onbepaalden tijd naar Dresden begeven. De prins van Oranje is naar het kamp van Millingen vertrokken. De politie heeft te Rome drie werkplaatsen ontdekt waar val- sche Spaansche munten vervaardigd werden. Zeventien personen zijn in hechtenis gnomen. In eene steenkolenmijn van Charleroi heb ben acht personen den dood gevonden, door het breken van het touw waarmede zij werden ne- dergelaten. Uit Spanje meldt men dat bet gerucht aldaar i n omloop isdat koning0

Schager Courant | 1865 | | pagina 2