GEWONE BERIGTEN. zaak. AVij zijn zeker op het eerste oogen- blik geneigd in Napoleon I de sterkste hand te zicu in het wrochten van den tcgenwoordi- gen toestanduiaar bij eenig nadenken sullen wij niet aan dezen man van daden, maar aan den nederigen uitvinder van de toepassing vmi den stoom dien rang toewijzen. TV ie is bier nu de providentiële man Beiden zal men welligt antwoorden, maar de stelling wordt door dit antwoord nog gevaarlijker. TVant aan niemand kan het inocijclijk vallen andere namen te noemendie een breede herinne ring hebben nagelaten in de gcschiedrollen huns lands, en ten laatste zullen wij ieder individu moeten erkennen voor een man der Voorzienigheid. En dit eindgevolg is ook juist. Ieder iB op zijne plaats de door God geroepene. Geen troon geen hutmaakt hier een onderscheid. Wanneer wij een vrijen blik konden slaan in de wording der geschie denis, zou men welligt ontdekken, dat niet ar^u den tegenwoordige» heerschcr der Tuille- riënden grootsten invloed toekomt op de geschiedenis van het tegenwoordige en toeko mende geslachtmaar dat een thans welligt onbekende naam de vlag zal zijnwaaron der de toekomst uitzeilt. In ieder geval zou onsi blijkendat zelfs de schijnbaar meest providentiële maneen veel mindere rol in de geschiedenis heeft gespeelddan soms een zonnestraal of een drop regen. Het gevaarvolle der keizerlijke theorie springt nat» ieder in het oog. Hoe onvermijdelijk leidt deze overtuiging tot allccnheersching en krenking van eens anders regten. Immers daar waar wij als personen uit handen der Voorzienigheid een meer dan gewone betee- kenis meenden te ontvangen breidt zich ottzc zelfwaan uit en wordt onze zending een vestigen en bevestigen van eene alles omvat tende autocratie. Hoe nadeelig werkt van de andere zijde eenc prediking dezer leer op de waarheid dat de mensch een wezen is Itestcmd tot ontwikkeling op den voor hem passenden weg en op de daaruit ontleende staatkundige overtuiging, dat zelfregering de bestemming der volken is. Maar die leer wordt hier door haren stel ler een schitterend démenti gebragtwaar wij den man der Voorzienigheid den beheerscher van Frankrijkde ziel van Europahet lot der toekomst zich zien verschuilenop het kleine Arcncnbergwaar hij met zijne moeder iu eene stille en vredige omgeving jaren had dnorgrbragt. Want bij den man der Voor zienigheid behoort het onmenschelijke en wat wij hier zien spreekt van zuiver incnschclijk gevoel. Mozcs kan op zijn berg, Mahoinet van uit zijn grot der menschheid in verheven onzin de scheiding toonen tussche» haar en hem, maar onmogelijk wordt dit voor den inan die gevoelt als wij. Hier zien wij den Voorzienigheids man ontmaskerd als een der vmzen en hier leert hijniet een staatkundig fanatisme, maar dat niemand groot en geluk kig wordt door staatkundige grootheid en maatschappelijke eermaar dat voor ieder burgeronafhankelijk van de daden zijner hand de stroom van zijn eigenlijk zieleleven voortvloeit in het inwendige leven, dat af gekeerd blijft van het woelige wereldtooneel. Hij roept ons als bet ware toe de geschie denis verzwelgt den menschin zijn bewust zijn slechts bestaat hij. Woensdag avond 23 dezer circa 9 ore is de bliksem geslagen in den watermolen staande op het Wad alhier, ten gevolge waarvan de molen een prooi der vlammen geworden is. De mole naar RotgaDS woonde gelukkig in een nevens den molen staand huisje hetwelk door de krachtdadige hulp der spuitgasten hoewel zeer gering in aantalonder de leiding der brand meesters van Lon en Denijs, gespaard is ge bleven zoodat er geeue menschenlevens tc betreuren zijn. Bij de op jl. Donderdag alhier gehouden harddraverij is door 10 paarden naar prijs en premie gedongende prijs bestaande in een mahoniehouten linnenkast werd behaald door het paard Susanna van den heer C. Paarlherg bereden door den pikeur S. de Witde premie zijnde een kristallen suikervaas op zilveren voet door het paard Evavos merrietoebe- hoorende aan den heer J. de Wjipikeur C. de Wit alleu wonende te Zijpe. Na afloop der harddraverij werden op de markt eenige volksspelen gehouden; terwijl ten slotte des avonds ten 9 ure een schitterend vuurwerk vervaardigd door den heer P. L. van der Urugh te Amsterdam werd afgestoken, waarna zich nog eene groote menigte volks door zang en dans tot laat in den nacht vermaakte. Alles is in de beste orde afgeloopen. In de Noord-Brabander leest men een ^ingezonden stuk" van eenige kiezers uit Nieuwkuik hetwelk hierop neërkoratBij de jongste verkiezing van leden van den gemeen teraad stond niet op maar vóór en onder de tafel waarachter het stembureau gezeten was eene vreemdsoortige bus waarin de stembrief jes moesten gestoken worden. Het was eene soort van kagchelpijp, van boven gedekt met een papier dat er met een touw was aange bonden en waarin eene opening gesneden was ten einde de stembriefjes in de pijp konden teregt komen Bij de opening der stembus, op den volgenden dagwaren al de briefjes in een ditmaal behoorlijk van slootjes voorziene stem bus aanwezig, Ten gevolge hiervan is aau bceren Gedeputeerde Staten een adres gerigten eene deputatie heeft zich begeven naar den Commis saris des Konings ten einde de bezwaren tegen de verkiezing bloot te leggen. Hier komt nog dit bij. Op den dag der stemming bevond zich een eene openbare betrekking bekleedend persoon in een vertrek van het gemeentehuis nevens de stemkamerdie verschillende kiezers binnenriep en op jenever trakteerdedaarbij de beleefdheid hebbende te vragen hunne ingevulde stembriefjes te mogen zien enz. In den nacht van den 23 dezer is in Southwark te Londen een driedubbele moord gepleegd en wel door de vrouw van een nachtwaker, Esther Lack genaamd en 41 jaren oud. Zij heeftbij afwezigheid van haren echtgenoot drie harer kinderen waarvan het oudste 9het tweede 4 en het jongste 1 jaar en 11 maanden telde, met een scheermes den hals afgesneden. De vrouw is onmiddelijk naar de gevangenis overgebragt. Door veeuit Nederland naar de markt te Londen gebragthetwelk wegens lagen marktprijs niet werd verkocht en na eenige dagen verblijf teruggevoerd, hebben zich gevallen van de thans in Engeland heer- schende veeziekte in Nederland vertoond eerst en vooral onder de nit Londen teruggekomen runderen in den omtrek van Delft. De ziekte is zeer besmettelijk en krachtige maatregelen zijn daarom ter voorkoming van verdere uit breiding noodig. Door den miuister van binnenl. zaken is san den heer G. J. Hengeveld leeraar aan 's rijks veeartsenijschooleen onderzoek opgedragen ter plaatse waar de ziekte beerscht. De commissarissen des Konings io de verschillende provinciën zijn uitgenoodigd de gemeentebesturen te wijzen op het gewigt van maatregelenom verspreiding der ziekte tegen te gaan. De artt. 459462 van het wetboek van strafregt en art. 69 op de ontei gening wijzen den te volgen weg. De veehouders zijn ernstig aangemaand tot naleving van de verpligting tot onverwijlde afzondering en aangifte van ziek of van ziekte verdacht vee. Die afzondering eq aangifte is even zeer in het belang der betrokken veehon- ders zeiven als van het algemeen. Het niet naleven dezer wettelijke verpligting zal onmid delijk bij proces-verhaal behooren te worden geconstateerd en dat verhaal ter vervolging aau de regterlijke autoriteit opgezonden. In verband met de reeds door de regering ge- gevene voorschriftenzijn de verschillende in specteurs over het loodswezen dezer dagen door den minister van marine aangeschrevenom bij het binnenkomen van schepen of stoomboo- ten nit Engelandwanneer aan boord dier vaartuigen vee is in gescheept, daarvan dade lijk keuais tc geven aau de plaatselijke au toriteiten zullende die schepen niet verder mogen worden opgeloost, dan nadat die au toriteit daartoe magtiging zal hebbeu verleend. Onlangs had da commandant der 2e esc. van het 4de reg. dragonders, te 's Herto genbosch da stoutheid om eene diligence door zijne dragonders met geweld achteruit te doen zetten omdat de conducteurdie het eerst op de brug wasniet verkoos terug te gaan; thans schijnt dat goede voorbeeld door zijne onderhebbenden gevolgd te wordenimmers voor eenige dagen werd de van Eindhoven rijdende diligence tnsschen Voght en ge noemde vesting door twee dragonders met blanke sabels geattakeerd met dat gevolg dat een der paarden steigerde en een aanvaller omver wierp. Het schijnt dat de Heeren dragonders hunne ridder-sporen met de diligences, teu koste van de veiligheid der reizigers wijlen verdie nen doch de maréchaussees van het voorge vallene onderrigten naar wier oordcel die don quichotterie niet gepast is voor dezen tijd vonden de moedige aanvallersbuiten kennis door dronkenschap op zij van den weg liggende. Bij de op 21 dezer gewoed hebbende onweersbuizat een bijna ÖOjarige landman ouder den grooten voorvaderlijken schoorsteen op een kleinen afstand van dorp Reijen bij den eersten donderslag vermaande hij de mede daaronder zittende huisgenooten zich te ver wijderen omdatzoo als hij zeide het niet voorzigtig was bij onweder onder een schoor steen te zitten naauwelijks was dit op zijne aanmerking geschied of eensklaps sloeg de bliksem in den schoorsteen verbrijzelde den leuningstoel van den ouden man deed de tinnen lepels aan het lepelrek benevens een dito kamerpot smelten en verdween zonder verder onheil aan te rigtenalleenlijk werd de honddie aan den band op de werf voor zijn hok lag door den bliksem gedood. In den avond van den 23 is naar het Gasthuis te Amsterdam gebragt het deerlijk verminkte lijk van een onbekend manspersoon dat op de rails van den Rijnspoorweg, nabij het station was gevonden. Men vermoeid t dat het een lantaarnopsteker van de buitenwijken is; cn de volgende nacht ingebragt G. v. K. die in de soda fabriek aan dc Weesperzijde werkzaam zijnde, in een pan met heete soda is gevallen en dien ten gevolge over het ge- heele ligchaam hoogst belangrijke brandwonden heeft bekomen. In Polen heerscht tegenwoordig eene verbitterde stemmingvooral in de steden sedert dc vernielende branden op eene onrustba rende wijs toenemen reeds zijn 27 plaatsen in- meerdere of mindere mate daardoor in asch ge legd. Het is bijna aan geen twijvel onderhe vig dat schier overal brandstichting heelt plaats gehad en het schijnt vooral op de wo ningen der Israëlieten gemout te zijn. De omwentelingspartij wordt met deze brandstich tingen betichttot dusver echter is het aan Russische regering niet mogen gelnkken de mis dadigers op het spoor te komen. In de maand Jonij des volgenden jaars zal te Rome bet ISde eeuwfeest van het mar telaarsschap van den H. Petrus op plegtige wijze worden gevierd. De feesten bij die gele genheid te geven welke door de heiligverkla ring van verscheidene Jezaïten zullen vergezeld gaan, znllen eene maand doren. Al de bisschop pen zullen tot bijwoning daarvan worden uitge- noodigd. Een dagblad van Alicante verhaaltdat te Noveidakort na het oogenblik van het vertrek der diligence naar Mnrcia waarin zich 21 reizigers bevonden, die diligence in een afgrond gestort is. Een der reizigers is ten gevolge zijner verwonding gestorven en 19 andereu zijn zeer zwaar gekwetst, zoodat slechts één enkele ongedeerd is gebleven. De noodige bijstand werd onverwijld aan de slagtoffere van dit ongeluk verleend. De referendaris-adviseurs der spoorwegen Jhr. Klerk is in vorige week vergezeld van den ingenieur Waldorp, van 's Hage naar Noord-Holland vertrokkenten eiode 3e werk zaamheden aan den spoorweg Nieuwe Diep-Alk- maar-Beverwijk-Haarlem in oogenschouw nemen en deswegeus aau den miBister van bin-

Schager Courant | 1865 | | pagina 2