GEWONE HERIG TEN Beschrijving der Kenteekens van de Veeziekte. GEMENGDE I5ERIGTEN. den voqr de. staatsloterij sluit af op de stel ling dat hierin eene premie wordt gezet op het ontaarde kind der eerzuchtde speelzucht. De arme moet weten, dat er geen kans op zelfbehoud bestaat buiten die, welke eigen weik hem geeft. Hij mag die niet zoeken in het spel en de gelegenheid die de Staat hem daartoe aanbiedtis afgescheiden van iedere andere beschouwing, een vlek, Neder land onwaardig. Wclligt werpt men ons tegendat de arme niet speelt, want dat het geld hem daartoe ontbreekt. Wij zijn hier omtrent dan anders ingelicht en beweren bovendiendat door dit onwaardige spel arm wordt gemaakt, wie niet arm was. En niet 'alleen een onedel beginsel als de speelzuchtmaar zelfs de edelste roeping in den mensch ziet men dienstbaar maken aan eene propaganda der armoede. De gods dienst leert hier in theorie dat het bidden voldoet en schrijft daar in praktijk feest en heilige dagen voor. Gewis is er een God die de vogelen voedt, maar onder voorwaarde dat de beesten het voedsel zoeken. Zeker is er een hooi der der gebedenmaar hij is ook de beoordeelaar onzer daden. En zoo onkrenk- baar is zijne regtvaardigheid en zijne trouw aan de toegestane mcnschelijke vrijheid, dat Hij arm laatwie het zijn wil. Het is te wenschendat deze begrippen nader worden gebragt tot de armen en dat han liefde wordt ingeboezemd voor onafhan kelijkheid voor eigen brood. Ieder lezer die daartoe het zijne bijbrengtbewijst zijn va derland eene dienst, want hoe gelukkig zou ons land niet zijn, indien het in ieder burger een nijver en onafhankelijk mensch had? Zoohaast de ziekte zich openbaartweigert liet dier alle voedsel enin vele gevatlcn zelfs het water. De herkaauwing is opgeschorst, en het beest houdt den kop gebogen en de ooren omgeslagen. Indien het gedwongen is zich te bewegen toout het eene groote ver zwakking van krachten en wankelt menigmaal alsof het op 't punt ware te vallen. De huid is warm op zekere plaatsen en voornamelijk somtijdstusschen de lendeuen de achter- beenderen in 't bijzonder. Eene zwelling openbaart zich, van den beginnen af, in deze ligehaamsdcelen waarop kloven en blaren vol gen. De hnid is vastinzonderheid omtrent het opperdeel van den hals de schouders en den rug. De uiteinden zijn koud dikwijls van het begin der ziekte af, en in een meer gevorderden graad volgt op de aangroeijende warmte van de oppervlakte des lijfs eene aan merkelijke kondevoornamelijk op de geheele lengte van den ruggraat. Tranen vloeijen nit de oogen deze zijn rood en drukken het lijden uiteene waterachtige stof vloeit uit de neusgaten van den aanvang af. Iloemeer de ziekte vooruitgaatboe groo- ter de uitvloeijing wordten in den gevorderden staat der besmetting wordt de uitvloeijing etterig. De muil is warm rooden biedt hier en daarroodachtige ponten aan voor namelijk aan het achter-gedeelte der lippen en op het verhemelte, De adem is stinkend. De ademiBg is rasscheren over het algemeen vergezeld door een gezocht in het gevorderd tijdstip der ziekte. De pols is vlug en zwak en kan moeijelijk gevoeld worden uitge zonderd aan het hartzelfs in het begin der kwaal. De ingewanden zijn meesteudeels verlamd maar een afgang daarna een bloedloop volgt zeer dikwijls; de uitwerpsels zijn slijmachtig, vochtig en van een gelen tintsomtijds met bloed gekleurd. Bij de inelkkoeijen is de afscheiding der melk spoedig ontstelden eene aanmerkelijke vermindering van opbrengst is eene der eerste aanduidingen van de aan randing der ziekte. Naarmate deze naar een noodlottig etude spoedtwordt de verzwakking der levenskrachten meer opmerkelijk de ademing flaauwcrvluchtiger en klagender de ondcrlijfs-uit.werpsels stinkender en slijm- achtigcren dc oppervlakte des ligchaams kouder. Ilct dier bezwijkt somwijlen na 12 uren lijdensmaar meermalen duurt de ziekte tot den vijfden of zesden, somtijds wel tot den achtsten of negenden dag voort. Voor de geneeskundige behandeling van zieke dieren wordt aangeraden toediening van zee-zoutzuur, twee, drie vier drachmen (theelepels) daagsnaar de grootte van het dier en naar zijn ligchaamsgestelvermengd met een paar Ned. oneen siroop en drie llesschen dik lijnzaad water. Znlk eene gift van twee drachmen daags kan dan lang volgehouden worden. Betert het dier en is het, zoo als gewoonlijk verzwaktdan kunnen afkooksels van kina of wilgenbast met zwavelcther of andere opwekkende en versterkende middclcu gegeven worden. Beter dan dit alles is dc zorg om niet be smet te worden, zijne veeknechts, meiden en huisgenooten op 50 Ned. ellen verwijderd te houden van besmet en verdacht veeen bovenal geene kooplieden, slachtersvilders en dergelijken die met ziek vee omgaan in stallen of weiden toe te latenmaar dezen steeds op eenen afstand te houden. Daarbij moet men alles nalaten wat het inbrengen of indragen der smetstof kan veroorzaken en zich wach ten voor het aanraken of bevoelen van onbekend veevooral ook na eenig ziektegeval niét te spoedig vee aan te koopen en niet dan na duchtige reiniging en berooking der stallen. Voorts houde men de stallen en het vee ten uiterste zuiver en reinzorge voor zuiver water en luchtige stallenverwijdere de mest vaalten en bergplaatsen van hooi en stroo ver van de stallen, vooral als men het ongeluk heeft ziek vee te hebben. Het Eugelsch gouvernement heeft van zijnen consul generaal te Warschau berigt ontvangen dat in Polen veel rundvee van de veepest is enezen door het drinken vau watersterk ezwangerd met ijzerdeelen en heeft dit berigt terstond ter kennis vau het Engelsch publick gebragt. Het is bij de thans heerschende vee ziekte der vermelding niet onwaardig, dat een correspondent van den Times nit Konstanti- nopel schrijftdat hijeenvoudig door bij wijze van voorzorgsmaatregel eiken morgen de neusgatenmond en tong der koeijen met azijn te wasschen400 stuks hoornvee in een dorp der Vorstendommenwaar de veepest schrikkelijke verwoestingen aaurigtte, geheel daarvoor heeft weten te behoeden terwijl het vee dat die behaudeliug niet had ondergaan overal in het rond bij hoopen stierf. Hij zegt ookdat de pachters aan de Donau hebben bevondendat dalura stramonium wanneer het in het drinkwater van bet vee gedaan wordt, een uitstekend praeservatief tegen die ziekte is. Dit zijn beide eenvoudige middelen zeer gemakkelijk aan te wenden en daarom aanbevelingswaardig. De roover Manfia is te Montefiorein het Napelschegedood geworden door een jong meisjeen wel in het hnis harer onders met wie hij aan tafel zat. Hen heeft aan de hel din de som van 4250 fr. doen toekomenals zijnde de prijs op het hoofd des band iets gesteld. Te Arnhem heeft een bediende eene dienstbode in het hotel Bellevue schertsende met een geladen pistool bedreigd terwijl hij haar in den gang ontmoettede haan ging over en een kogel trof haar boven het linkeroog waardoor zij doodelijk gewond werd. Te Bonn heeft eeB nachtelijk straatrumoer plaats gehadwaarbij 2 personen gedood en 6 ande ren hoogst gevaarlijk gekwetst werden. De militaire magt heelt gebruik moeten maken van de wapenen om de vechtenden te scheiden en te vermeesteren. - De kosten der verpleging van de gekwetsten nit het gevolg van keizer Napoleon te Nenfch&tel moet dagelijks 30,000 frs. beloopen. Naar men verneemt zal mad. Ristori in de maand November a. s. weder in verschil lende schouwburgen in ons land optreden. De kluizenaar, Amphilatc die meer dan'50 jaren achtereen in een afgezonderd oord van het district Tikhorne (Rnsland) woonde, is in don buitengewoon hoogen ouderdom Van 120 jaren overleden. Te Milaan heeft een koet sier aan een kat een zwee'pslng tongebragt, waardoor dat dier zoo verwilderd raakte dat het aan eene dame een beet tocbragt. Deze dame nana drie maanden lang de hevigste pijnen te hebben uitgestaanis thans aan de gevolgen hiervan overleden. Te Burzet (Frankrijk) is de pastoor terwijl hij zich dc3 ochtends naar de kerk begaf door een geweer schot in den rug ernstig gewond. De dader een gegoed landbouwer die uit wraak beeft gehandeld is gearresteerd. Theresa Mesz- lenziechtgenoot van den bekenden dictator Kossuth is te Turijn overleden. De koningin Victoria is in Eogeland teruggekomen. Te Londen wordt thans de aandacht bezig gehouden door den Chineschen reus Chang, die 7 voet 8 duim hoog is en o. a. vergezeld is van een dwerg die met hem een aardig contrast vormt. Het eigendomsregt van de gedenkschriften vau Napoleon I zal eerdaags te Parijs in veiling worden gebragt. Te Amsterdam zijn verscheidene runderen, die over den Holl. spoorweg zijn aangevoerd in quaran taine gesteld. Ten gevolgé van het heerschen der veeziekte zal de aigemeene tentoonstelling van wege de Holl. maatschappij vau landbouw te Purmereude niet plaats hebben. De ba ronnes von Rothschild is door de koningiu op het huis ten Bosch ontvangen. Te Staphorst hebben verregaande ongeregeldheden plaats ge had waarbij aan een rijksveldwachter verschei dene wonden zijn loegebragtzoodat hij zich in gevaarlijken toestand bevindt. Vijf belhamels zijn gearresteerd. Te Amsterdam is een 6 jarig meisje van de trappen gevallen en met hersenschudding in doodelijken toestand naar het gasthuis vervoerd. In Frankrijk is de in- en doorvoervan rundereu en huiden van uit Engeland Neder land en Belgie verboden, Jozef Bonaparte prins vau Musignauo, is te Rome overleden, hij was de kleinzoon van Lucieu en de zoon van den prins van Canino. Uit Engeland verneemt men omtrent het ernstige der aldaar heerscheude runderpestdat dc heer Castell een groot leverancier van melk in het oostelijk gedeelte van Londen in de vorige week 84 koeijen en alle andere veehouders nagenoeg al hunne beesten hebben verloren. Men heeft het plan om door openbare inschrijving van liefdegiften hun eenige tegemoetkoming in hun verlies te verschaffen. ln Oostenrijk zal iu de vol gende maand eene school voor houtvesters geopend worden. De koepel welke keizerin Eugeme tot voorbereiding harer baden te Biarritz heeft doen bouwen is gebeel leeg ge plunderd. De dader heeft men nog niet kun nen opsporen. De oudste inwoner van ons land Jacob Fermer oud 103 jaren geb. op Ameland is overleden. Hij voer lang ter zee en heeftin Algiers gevangen geweest. De oliemolen de Kopermoleu van de heeren Honig te Zaan dam is met aanzienlijken voorraad afgebrand. De gemeenteraad van Rotterdam heeft besloten om de veemarkt voorloopig af te schaffen. Bij het oproer te Bucharest zijn 60 meuschen gesneuveld en 150 gekwetst. Meer dan 1000 personen waaronder vele vreemdelingen zijn in hechtenis genomen. - Het zuidelijke kaperschip Shenanduch zet zijne rooftogten nog steeds voort. Onze koning is vau zijne buitenlandsche reis in de resi dentie teruggekeeid. Op Java zijn Ban- joe-Biroe en Ambarana door herhaalde schok ken van aardbeving bijna geheel onbewoonbaar geworden een persoon is gedood en 3 zijn ernstig gekwetst. De stoombooten op de Zeenwsche stroomen zullen vooreerst geene rnnderen vervoeren. In Belgie is aan de land- en zeegrenzen de invoer van randvee verboden. Te Napels is de verjaardag van Garibaldi's intogt luisterrijk gevierd. Men meldt dat keizer Napoleon peter zal zijn van den jonggeboren zoon prins Oscar van Zweden. Het spoorweg-station te Namen is een der belangrijkste van Belgie. Dagelijks komen er aan en vertrekken van daai 180 Ueiueu. De tentoonstelling

Schager Courant | 1865 | | pagina 2