gewone beuigten God sommige dingen heeft geschapenniet iriogen verwarren met het gebruik dat de mcwsch er van gemaakt heeft. Eveneens montcn »ii redeneren tei» opzigte van volks rampen. Wij knnncn uit de geschiedenis tot 4e gevolgtrekking komendat volksrampen vacls! nuttig VOof Pene natie zijn geweest uit de kennis van den aard des menschelij- ken gcslachts kunnen wij zelfs tot do weten schappen komen dat zolke rampen voor onze ontwikkeling aller noodzakelijkst zijn, inaar nimmer kunnen wij zeggen dat de Onein dige die veel te hoog js voor onze begrip pen ze met dit of dat doel op aarde heeft gezonden. t)it alleen kunnen wij weten, dat volksrampen in het ware licht beschouwd, kunnen worden aangemerkt als Godsgezanten, wier stem in staat is, om ons tot bekeering te roepen. Daarentegen ligt in de meening dat rampen straffen zijndeze waarheiddat zulke rampen juist geschikt zijn om onzen blik te doen vestigen op het mindere goede van ons verleden. Als liet ongeluk ons treft gevoelen wij terzelfder tijd in ons gemoed het besef der afhankelijkheid van een hooger We zen ontwaakt en onzen hoogmoed geknakt. Daat de mcnschelijkc rede rustloos zoekt naar een verbond tusschcn deugd en geluk en tus- schcn ondeugd cn ramp zoekt ook de mensch bij ramp eerst in zich zeiven en in zijn verleden naar de oorzaak van zijn lijden. En nudaar zijn hoogmoed hem is ont vallen cn hij overal Gods hand in zijn ge moed voeltis het dan wonderdat zijn ver leden hem spreekt van menige verkeerd heid die hij als de zonde kan beschou wen waarvoor hij in zijn ongeluk moet boeten In elke dezer twee beschouwingen ligt dus eenige waarheid die wij ter harte kunnen nemen. De volksrampen moeten ons leeren om ons zeiven te beproeven of wij ook te veel aan rijkdom en materiele welvaart hech ten en tevens of het bezit van dien rijkdom ons niet menige verkeerdheid heeft doen be gaan waar wij tbans berouw over moeten ge voelen, Juist door groote rampen moet het volk, zoowel als de menschkomen tot het besef van de waarde zijner zedelijke natuur. Wee onszoo w ij alleen waarde hechten aan uiterlijke voordeelenwee onszoo wij in stoom en geld de werkelijke Godheden dezer eeuw zienhet zou dan goed zjjndat ons die afgoden werden ontnomen om te leeren inziendat er een hooger en magtiger Wezen dan deze twee bestaat. Voorwaarliet is goed dat er eens een einde kome aan dat zinneloozc dweepen met deu vooruitgang van nijverheid en louter materiele wetenschapwij moeten ons rekenschap gevenin hoeverrre deze, met uitsluiting tan anderen kunnen me dewerken tot het geluk der volken. Als Nederlanders moet het ons gemakkelijk vallen om den middenweg te bewandelen tus- schen eene overdrevene dweepzuchtdie alle stoffelijke voordeelen voor niet achten een materialismusdat niets dan van uiterlijke welvaart wil wetenwantonze groote va deren uit den gouden eeuw van Nederland, gaven ons daarin een schitterend voorbeeld. Want zij toch die door hunne noeste vlijt en onverpoosden arbeid aan het nageslacht een rijkdom hebben nagelatenwaarop twee eeu wen van traagheid en genot konden teeren, hadden tevens voor hunne godsdienst en vrij heid alles over. In hunne gelukkige dagen was Nederland niet alleen de zetel van den wereldhandel maar ook die van de zuiverste Godsdienst, van de meeste vrijheid, van de hoogste we tenschap en de edelste kunsten die men op het aardrijk aantrof. Het zoude schande voor ons zijnzoo wij dit voorbeeld niet navolg den jawat meer ishet is reeds schande voor ons, dat wij hierin bij de vaderen ten achteren staan. Immers had het voorgeslacht niet zulke luidere denkbeelden ten opzigte van vele dingen als wij hebben verkregen. Beter dan onze vaderen weten wij het, dat stoffelijke welvaart, goed besteed, den bloei der zedelijkheid zeer kan bevorderen wij moeten das ook alleen als zoodanig, in dc de eerste plaats naar haar bezit streven maar tevens móeten wij beter dan zijbegrij pen dat gcene uiterlijke rampen de zedelijk heid die haar beschermer in God vindt kunnen benadcelcn. Wij kunnen dus verze kerd zijn dat geen verlies van have en goed het zedelijke leven in gevaar brengt. Met zulke gevoelens moeten wij bezield zijn bij de uitbreiding der vee-ziekte. Als wij goed ouderrigt zijn is de Ingenieur Conradwien het formeren van een plan tot graven van een waterweg van de Groote Sloot in de Zijpe tot aan de kom der Gemeente Schsgen door den Raad dier laatstgenoemde Gemeeute is opgedragen in zooverre met die werkzaamheden gevorderd, dat wij, met eenigen grond, dat plan met eene raming van kosten in de eerste zitting van onzen Gemeeute Raad, mojjen te ge moet zien. Wij hopen dat de Raad bij de behandeling van dat onderwerpde 100 en zooveel adres santen die zich in der tijd daarvoor in de bres hebben gesteld niet uit het oog verlieze. Op de den 18 dezer, aan de Nes alhiergehouden harddraverijis de prijs behaald door het paard van den heer W. Vader, bereden door A. Vader eu de premie door het paard van Willem Groot van Krab- bedambeteden door hemzelf. Volgens de Amsterdamsche Courant zul len op den spoorweg van Alkmaar naar bet Nieuwediepwaarvan de opening in December wordt verwachtde treinen zoo geregeld wor den dat, in verband met de stoombootdiensten er gelegenheid zal bestaan om zoowel van het Nieuwediep als van Amsterdam in één dag heen en terug te gaan met ruimen tijd van stil Wijven. Daartoe zoudeu de treinen ver trekken van Alkmaar des morgens ten 11 en des namiddags ten 4 en 9 are, en van het Nieuwediep des morgeus ten 7en des namiddags ten 1 en 6 ure. Te Keulen is eene bende dieven ontdekt die zich bijna uitsluitend onledig hielden met het berooven van spoorweg-reizigersen onder deze kozen zij, naar hetschijut, voornamelijk de vertegenwoordigsters der schoone sekse tot voorwerpen van behandeling; de massa geroofde voorwerpen behoorde blijkbaar voor verre het groot«te gedeelte aan dames. Een groot ge deelte der bende is reeds in handen der jus titie. Dit Helsingfors wordt gemeld, dat de stad Tammer fors voor eenige dageu door een feilen brand is geteisterd, waardoor een vijfde gedeelte der stad in de asch is gelegd. Ruim 1500 personen zijn daardoor vau have en dak beroofd. - In de vorige week woedde te Gouda een vreeselijk oowederten gevolge waarvan eene vrouwdie in haar voordeur op de karoe- melkboer stond te wachten een pakje onder den arm werd weggeslagen waarna de bliksem zich een weg baande in bet hnisaldaar een spiegel stuk sloeg in de keuken eenige schade toebragtbet achterste gedeelte van het dak vernielde en buiten 's hnis een boom door midden scheurde. De vrouw wier arm en been gezwollen zijn bevindt zich niettegen staande den grooten schrikin redelijken welstand. Terzelfder tijd werd de haan van den toten der St. Janskeik door deu bliksem getroffen. Uit Z'iidland meldt mea het volgende Na eenigen tijd in de onmiddelijke nabijheid van onze gemeente geheerscht te hebben is eindelijk de veeziekte ook hier uitgebroken en wel bij die kalveren welkenaar men zeker meent te wetengevoed waren met de melk eener koedie in eene ligte mate door de ziekte was aangetast. Zonder dit te weten zou men al ligt vermoeden dat strenge af zondering van besmet vee volstrekt niet hielp, en dat de ziekteook zonder eenige aanleiding hare offers koos, gelijk den 13den nit Heke lingen werd medegedeeld. De melkkoe, die daar moest heeten aangetast te zijn was den volgen den dag reeds bezwekenterwijl later is gebleken dat de eigenaar eenigen tijd te voren iemand had geholpen in het afmaken van een ziek beest, waarna hij zijn eigen vee was gaan melken. Wij vermelden dit feitdewijl ons nog geen enkel voorbeeld van ziekte bekend iswaarvoor geene oorzaak was te vinden en vooral ook opdat de wetenschap door min juiste berigten niet op het dwaal spoor zon gebragt worden. De minister van biunenlandscbe zaken heeft de gemeentebesturen doen uitnoodigen om de ondernemers van stoombootdiensten die vee vervoeren ernstig aan te manenom op de booten de plaatsenwaar vee gestaan heeftonmiddelijk na de ontscheping zeer zorgvuldig te doen reiuigen en geen ander vee aan boord te nemenvóór dat dit ge schied is. De jonge graaf v. Eulenburgstudent en vrijwillig hnzaar te Bonn, cn een ander student in twist geraakt zijnde met eenige lieden heeft eerstgenoemde, ziende dat zijn makker tegen den grond geslagen waszekeren Otteen Elzasser en bediende van den te Bonn stude renden engclschcn prins Alfrsd, met de schede van zijn degen (die hem onvallen of ontnomen was) een slag op het hoofd toegebragt zoodat deze 6 dagen later aan eene hersenontsteking overleden is. De weinige aandacht door de bevoegde magt aan dezen manslag verleend heelt vertoogen uitgelokt van de fransche en engelsche gezanten te Berlijn. Voor eenigen tijd is de policie eene fa briek van pauselijke ridderorden tc Weenen op het spoor gekomenzij heeft ten slotte de fa briekanten iu hechtenis genomen. Het fraaiste van de zaak is, dat de personen die voor 2500 flor. of daaromtrent eene orde van Sylvester Gregorius of Pius hadden gekochtlaterna inlevering van de vereischte documenten van de legering verlof hebben ontvaugen tot het aannemen en dragen dier ridderorde. Volgens officiële opgaven kost een diplo ma door den raad van adel uitgereikt aan iemand, die in den Pruisischen adelstand wordt verheven 883 th. 0 silbergr. 6 pfen. Geen der diensten, bij het opmaken van het diploma verrigtwordt daarbij vergeten of onvergolden gelatenzoo betaalt men 1 th. voor bet hech ten der koorden aan bet perkaraeuten weder afzonderlijk voor het leggen vau een strik in die koorden enz. Vele duizende personen bevonden zich in de vorige week in de omstreken der Neue Welt nabij Weenen tcu einde de opstijging van den 'bestuurbaren* ballon van den luchtreizi ger Delamarre hij te wonen. Toen het oogen- blik daar wasdat de ballon moest opstijgen volgens het programma haperde er zoo veel aan dat niets van dien aard plaats bad. De outevredenheid van het publiek hierover steeg zoo hoog dat eindelijk de planken afsluitingen werden omver gehaald en slechts met groote moeite gelukte het aan de policieom doi Heer Delamarre voor misbaudeling te vrijwa ren. De ondernemer van de Neue Welt ver liet ijlings het terreinnit vreesdat bet publiek ook hem zijn ongenoegen zou doen gevoelenten einde dit zoo veel mogelijk af te wenden deed hij door zijne bedienden bekend maken dat hij de betaalde entrees den vol- gendeu dag aan de regthebbenden zou ter hand stellen. Men berigt van Leiden het volgende Het nieow gestichte opvoedingsbuis van mevr. v. Calcaris alhier geopend en telt na reeds 24 kostleerlingen. Een ruim heeienhais op bet breedste gedeelte van de Bree-straat is aange kocht en ingerigt tot huisvesting en opleiding der kweekeliugen voor de gewigtige betrekking van gouvernante onderwijzeresenz, in het algemeen voor de veelomvattende taak der moederlijke zorg en opvoeding van kinderen. In den nacht van 6 op 7 dezer is da rijksveldwachter Kempers te Staphorstdoor eenige boereujongens die van een bruiloft kwaaien op den publieken weg aangevallen en zoodanig mishandelddat hij thans onder heelkundige behandeling ligthij is hevig m het aangtzigi cu aan het hoofd verwond

Schager Courant | 1865 | | pagina 2