a» h is. Algemeen Nieuws-, Advertentie Landbouwblad. BOISER. Negende Jaargang. Wet tegen de Veepest. De eed over liet graf. SCHAGER COURAN abonnementsprijs voor drir maanden i Voor Schagenf 1,00. Franco per post door het geheele Rijk 1,15. Afzonderlijke Couranteni 0,10. Verschijnt icderen Donderdagmorgen. Abonnementen op dit blad worden door alle Die timmert aan den wegh .V4i> Verwacht gezegh. (Cats.) TTITOEVER 3?. J~. Oh. DIDEBICH. prijs der advertent1ön Van een tot vijf regelsf 0,75. Iedere regel meerderr 0,15. De 35 cents zegelregt niet mede gerekend. Groote letters nnar de ruimte die zij beslaan. Roekhandelaren en Postdirecteuren aangenomen. BRIEVEN FB^HSTCO. I Door do regering is een ontwerp van wet ingediend en welligtwanneer dit blad in handen van onze lezers komtdoor de Twee de Kamer reeds aangenomentot het nemen van buitengewone maatregelen tot wering van besmettelijke veeziekten en hare gevolgen. Deze wet en vooral de haar voorafgegane discussien iu de beide Kamers hebben op nieuw aangetoondhoezeer beginselen nimmer vol strekt kunnen gelden. Een verbod van in- en doorvoer van vee binnen 's landseen verbod van het houden van veemarkten, ne- dergelegd in eene algemeene wetis voorzeker bij de mogelijkheiddat daarin buiten de re gering om kon worden voorzien een maatregel van centralisatie in het groot. Wij voor ons houden het er voor dat ieder belanghebbende de eerst geroepene is om te voorzien in het werkelijk groot gevaar, dat een aanzienlijk deel zijner bezittingen bedreigt. De veehouder is verpligt zijn eigendom te beschermen en het toezigt der regen ug vermag hierin slechts weinig. Het is zeer de vraag of een maatregel als deze helpen zalzeer de vraag of het middel niet erger is dan de kwaalmaar vooral is het de vraag of indien sc1ietsen cit een dagboek. IX. En ik ook nietwanneer ik geene zekerheidgeene overtuiging hebriep ik verhit. Welaan daningeval deze zekerheid aan ons drieën niet tegelijk hier beueden ten deel kon vallenzoo zal zij ten minste aan twee onzer kunnen geschieden I zeide Freisin. Doch ik wil u niet langer met ons ge sprek ophoudendoch u nog slechts in korte woorden zeggendat wij na onze verschillen de denkbeelden geuit te hebben wij een plegtigeu eed zwoeren dat degenedie van ons drieën het eerst stierf zoo er een voortleven des geestes met bewustzijn bestaat, verpligt zou zijnden beiden overlevenden binnen een jaar tijds te verschijnen om duidelijke opgave van zjjn bestaan en der plaats van zijn verblijf te doenen zoo hem dit onmogelijk wasten minste kennis te gevendat hij bestond en door vijandelijk geweld verhinderd werd te verschijnen daar God hem als getuige van zijnen eeddaann niet terughouden zouin het tegenovergestelde geval zou alles als bijgeloof en de dood, als het einde van menschen bestaan beschouwd worden. Met dezen heilig bezworen en met handslag bevestigden eed scheidden wij. de veehouder uit zich zelf niet de voorzorgen neemt, die de verspreiding der veepest kun nen tegenhouden de regering verpligt is dit voor hem te doen. Ilct volk moet opgeleid worden tot zelfregering en niet onder voort durende curatele blijven van het bestuur. Begrijpt de landbouweude stand het gewigt van het oogenblik niet, dan heeft hij de gevolgen daarvan aan zich zelvcn te wijten. Hoezeer wij dan ook de medewerking der re gering ter stuiting der kwaal op prijs stellen, wij moeten meer dan daarop aandringen op het nemen van doeltreffende maatregelen door de eigenaren van vee in het bijzonder en door de gemeentebesturen in de tweede plaats. De omvang van het gevaar kan niet te groot worden voorgesteldhet vervoer vanhet handelen met verdacht of besmet vee moet streng worden gestraft want hierin ligt mis daad doch overigens moet het vervoer van gezond vee overigens niet aan te strenge banden worden gelegd en althans niet aan strenger banden dan de onmiddelijk belang hebbenden zich willen getroosten. Het zijn deze beginselen die de minister verklaart te hebben toegepast en naar ons inzien zijn deze juist. Dat thans bij de wet verboden wordt het Den volgenden morgen ontvingen wij dc verpletterende tijdingdat Freisindoor eene beroerte getroffendes morgeus dood iu zijn bed gevouden was. Ontzet sprong ik op met do woordenwelk eene misdadige ligtzinnigheid I Leitholddoor de herinnering aan den afgelegden eed getrofTen verborg zijn gehaat in beide handen. Ook Ewald zweeg eeltige minuten, terwijl hij driftig het voor hem nog onaangeroerde glas in een teug ledigde. Toen vervolgde hij somber, met dofTe stem even als of hij tot zich zeiven sprakBinnen weinige uren is het jaar ten einde, en de vervulling van den eed nog niet verwezentlijk Leitholdnoch ik hebben tot op heden een teeken ontvangenDe voor vriendschap gloei- jende vriend verteert in het graf, en met hem zijne vriendschapzijn eeden alles is louter bedrog En zoo, integendeel niet alles bedrog ware zeide ikwanneer uw zoo plotselings gestorven vriendnog als geest bestond Dan heeft hij zijne vriendschap trou weloos verraden, en zijn eed strafbaar ver broken viel Ewald mij driftig in de rede. En wanneer nu hervatte ikzijn geest aan de vriendschap en zijn overijld gedane eed getrouw u misschien in de stille oogenblikken der herinneringin den droom omzweefthebt gij dan zijn bestaan niet ondervondenniet vermoed Neen zeide Ewald met doffe stem en wanneer zulks cok gebeurd waswelk nut vervoer van vee en het houden van veemark ten keuren wij echter niet af. Als tijdelijke maatregel cn daartoe hopen wij dat aan de wet ren tijdelijk karakter zal worden toe gekend daar het ons verkeerd voorkomtdat een zoo zet-r centraliserende bepalingkracht van wet behoude bij niet urgentie kan de wet dienst bewijzen. Indien de gemeente besturen en particulieren achterlijk blijven in hun pligtdan is het gelukkigdat wij eene regering bezitten die ten dienste van het algemeenin bijzondere gevallenhare iuzigteu verloochenen wil. Alleen betreuren wij het dat dit noodig was, althans noodig scheen. In een ander opzigt is de geschiedenis de zer zaak mede zeer merkwaardig. De minister Thorbecke is in de Kamer zeer heftig aange vallen ter zake van vermeend pligtverzuim. Hij had de verspreiding der kwaal inoeten voor komen, de regering had maatregelen moeten nemen in plaats van dit te doen was de minister te Dresden en wachtte de regering de bijeenkomst der Kamers af. Hoe ver toch het zoeken van personen kan gaan, wanneer partijzucht ons daartoe aandrijft 1 AVat maakt de oppositie eene bewegingwanneer er eene schilderij te duur wordt gekocht, wanneer bij zou het voor mij hebbenzoo ik niet weet of hij het werkelijk isof slechts de werking mijner verbeelding. Dochingeval het doen eencr meer duidelijke kennisgeving van zijn bestaancn dus dc door u verlangde volbrenging van zijnen eed onmogelijk wasdaar de toekomst voor het aardsche oogzeker tot ons heilop hooger wilverborgen moest blijven laat dan in Gods naain uw afgestorven vriend in vrede rusten, ontsla hem en u zeiven van een eed, die de geheimen ecner wereldwier taak het is slechts te hopen cn te gelooveu, misdadig onthullen zou 1 Ik ben ook van uw gevoelenviel Leitholddie tot heden gezwegen hadmij in de rede, onze zoo diep betreurde en zoo innig geliefde vriend heeft misschien op dien bewusten avondde kiem des doods reeds in zich gedragen, van zijn spoedig afsterven een treurig voorgevoel gehadzoodat hij dit duistere thema ontwierpzijn beeld heeft in mijué herinnering en ook in mijne droomen dikwijls voor mijnen geest gezweefden gaarne wil ik hem van dien eed ontslaan. Laten wij zijne rust niet langer storenmijn dierba ren mij nog overgebleven vriend laten wij liever zijn aandenken vereeren door eene onverbreekbare vriendschap tusschen ons, te bestendigen. {fFordi eervolgi.)

Schager Courant | 1865 | | pagina 1