GEWONE ISEKIGTEN GEMENGDE BEIUGTEX. verkiezingen door de stcmopncmcrs het brood én* dtf koffij niet meer ten laste der gemeente inag WQplen gebragt; wanneer eene missive zoek raakf in het kabinet van den minister, wannéef hij naar Dresdeu reistwanneer hij nifput of te huis blijft. Maar geen alge- ineener klagt dan dezedat onder zijn bewind altijd* uitkomt zijn zucht tot centralisatie dat gemeente en gewest ondergeschikt worden gemaakt aan liet kabinet van den minister. Geloofden wij het vermakelijk Dagblad, wij hebben in Thorbecke een soort van von Bismarck, die zich boven de con stitutie plaatst, althans die zich iu de con stitutie een titel weet te scheppen tot de uitoefening van staatsalmagt. En gaat thans niet van dezelfde zijde do klagt tegen den minister op, dat hij niet handelt als magt- hebbendewordt thans de centralisatie niet verlangddoor hen die er het meest over klaagden. De oppositie speelt hier te lande, immers eene treurige roL Men schijnt de regering een speler te achten bij een kaartspeldien men door een behendig tegenspel, het spel moet laten verliezen. Ongelukkig Nederland! zoo zelfs eene nationale ramp, geene vereeni- ging weet te voorschijn te roepen uit de verschillende krachten Als een sprekend bewijs, dat in Hollnndsch Siberie, zoo als ons gedeelte van Nederland wel een3 genoemd wordt in zachte jaren de vruchtbaarheid bij andere landen uiet ten achteren staat, kan dienen dat thans, binnen de gemeente Schagen bij L. liornong een appelboom voor den tweeden keeriu vollen bloei staat. Dezer dagen nam een Duitscher intrek in een hotel op het Spui te 's Gravenhage, ten einde aldaar nachtverblijf tc houden. Hij bestelde een souper en toen hem dit werd voorgediendverzocht hij in plaats van de Iiem verstrekte flesch roode wijn een flesch Rlrijnwijn welke hij dan ook verkreeg. Voorts bestelde hij eenige sigarenook aan dit bevel werd stipt voldaan. Nadat onze vreemdeling zicb alles wel had laten smaken verlangde hij zich naar zijne kamer te begeven. De kastelein verzocht hem vóór hij zich naar zij ne kamer begafzeer beleefdde uota te voldoeu doch de Duitscber moest voor die beleefdheid hartelijk dank zeggenwaDt nu kwam het uit, dat hij meer eetlust had dan geld zoodat hij aan het verzoek uiet kon vol doen. Door tusschenkomst van de ingeroepen hulp der politie, verkreeg onze Duitsche lekkerbek nu toch wat hij begeerde namelijk logies maar in het politie-bureau. De Minister van biuneul. zaken heeft aan de provinciale besturen de navolgende circulaire gerigt.. •Niet genoeg kau aan de veehouderszoo wel iu gemeentenwaar de veetvphus zich vertoontals waar nog geen geval van die ziekte voorkwam worden ouder het oog ge bragt hoe zeer het in hun belang is niets te verzuimen wat kan medemerken om huu vee zoo veel mogelijk tegen mededeeling van besmetting te vrijwaren enbij ziekte heilzaam is gebleken. Bekendmaking door de gemeeatebestnren van eenvoudige raadgevingen mededeeling van hetgeen door deskundigen en door de ervaring wordt aanbevolen kan daartoe zeker dienstig zijn. Ik noodig u uit de gemeentebesturen daartoe aan te sporeu. Tot hetgeen door deskundigen wordt aanbevolen behoort onder anderen bet volgende Het is in de eeTste plaats raadzaam dat men zijn vee en degenen die er mede omgaan buiten elke aanraking boude roet alles «aardoor de smetstof zou kunnea worden overgebragt. Ieder die met besmet of verdacht vee in aan raking kwamblijve op een afstand (men raadt aan van 50 ellen) van gezond vee. Kooplieden in veeslagtersvilders en der- gelijken late men niet bij gezond vee toe. Men wachtte zich voor het aanraken van onbekend vee. De uiterste zorg voor reinheid wordt aan bevolen. In de stallen wordt de mest zoo dikwijls mogelijk weggeruimd en de grond gereinigd. Den grond inet run te bestrooijen, wordt als nattig geroemd. Raime toevoer van versche luchtdoor openstaande ramen en deurenkan niet dan gunstig werken. Voor zuiverheid van bet drinkwater ral met meer dan gewone icrg worden gewaakt. Van het wasschen van het vee met watermet azijn, of met chloor (water, waarbij zooge naamd bleek water is gevoegd) of met creo- aootlioudend water beloven sommigen zich goede gevolgen. Het zal in allen gevalle niet schaden. Door inwendige dagclijksche wassching van neusgaten en den mond der runderen met azijn meent een veehouder iu Duitschland iu eene streek waar de veetyphus sterk heerschte zijne 400 runderen te hebben behouden. In Engeland schijnt het drinken van water waarin rocsteud ijzer is gelegdgunstig te werken. Water door zotitznnr of zwavelznnr (vitriool zuur gemaakt, wordt ook aangeprezen. Het aankoopen van vee wordt door des kundigen zeer afgeraden wanneer het geschiedt, bevelen zij aan bet nieuwe vee drie of vier weken afgezonderd te houden. Eer in een stal, waar ziek vee heeft gestaan, andere runderen worden toegelaten wordt hij zeer zorgvuldig en grondig gereinigd en ge desinfecteerd. Wassching met chloorwater teerwater, creosoot waterkalk water, water met zwavelzuurijzermet carbolzuurwordt tot vernietiging der smetstof aangeraden. In den veestapel van Lord Granville, nabij Londen, werdennadat al het vee gestorven en de stal zorgvuldig gereinigd en met smetstof vernietigende middelen gezuiverd was op nieuw koeijen geplaatst eu deze bleven ge zond. - Een jeugdige knaap die zich te Rot terdam bevond doch in Duitschland te huis behoordederwaarts langs den snelsten weg en op de goedkoopste wijze willende terugkeeren wist het middel te viuden om ongemerkt in een goederenwagen te sluipen vac den spoor trein op Emmerik zonder dat de rijksambte naren, die den wagen plombeerden, bemerkten dat er levende waar tusschen de dooden was in ge raakt. De jongen had er opgerekend nog den zelfden dag ter plaatse zijner bestemming te zijn doch had ongelukkig niet op een onvoor zien toeval gerekend waardoor de trein in plaats van eenige urendrie dagen onderweg bleef zoodat hij wezenlijk iu het gevaar bad verkeerd van honger eu dorst ora te komen. Groot was dan ook de algemeene verbazing, toen men te Emmerik den wagen opendeed, den jongen wel een weinig verzwakt maar overigens nog springlevend \ODd. Op de vraag waarvan hij in die drie dagen had geleefd antwoordde hij van koffijboonen. Zij waren wel niet lekker, maar honger maakt raauwe boonen zoet Bfj gelegenheid dat de Koning van De nemarken zich te Randers in Jutland bevond werd hem als eene bijzondere gnust gevraagd om een gedeelte van bet jaar iu die plaats te komen doorbrengen. De Koning gaf hierop ten antwoord, dat hij dien wensch gaarne wilde vervullen, indien de Kamers slechts de daaraan verbondea uitgaven wilde betalen. Volgens het Handelsblad is de veepest ook te Hoogwoud uitgebrokenen wel bij twee koeijen die dadelijk zijn afgemaakthet berigt zegt verder dat in die strekeo een riiks- veearts ontbreekt, om in twijfelachtige geval- leu uitspraak te kunnen doen. Lord Palmerston is zeer aan jichtenz. lijdende, zoodat hij buiten staat is in het nieuwe Hms der Gemeenten in Engeland op te treden. Zijne geneesheeren geren hem g«»ue hoop op herstel van de ziekte. De Gladiateur heeft bij wedrennen op nieuw den eersten prijs (2000 guinjes) behaald. Er valt uiet aan te twijfelendat dit dier het beate renpaard uit gansch Europa is. De reus achtige ballou Research van den lieer Coswell zal eerdaags in het glazen paleis te Londen worden ten toon gesteld. Na langdurige beraadslaging heeft het Deensche ïolkelliing eindelijk liet wetsontwerp goedgekeurd, waarbij aan den luitenant Anker den dapperen ver dediger van Schans no. 2 op de Duppeler hoogte een pensioen van 540 Deensche daal ders wordt toegelegd. Victor flugo bevindt zich sedert eenige dagen te Baden-Baden. De nestor der Italiaansche geneeskundigen professor Gaspardo Cerioli is te Cremona iu den ouderdom van 81 jaren overleden. Te Boulogne is op plegtige wijze een standbeeld onthuld voor den beroemden Engel- schen geneesheer Eduard Jenner den uitvin der der koepokinenting. De heer Dirk Jon- geneel te Zevenhuizen heeft zijn lOOsten ver jaardag gevierd. Op den 18 is te Koppen hagen in den onderdom van 73 jaren overleden de luitenant-generaal Jnlius de Mezazeer betend door den aftogt van het Deensch leger uit de sterke positie van Dannewirke, welke op zijn bevel plaats had en waardoor een groot gedeelte van het Deensche leger voor totalen ondergang werd behoed. II. M. de koningin is te IJaden-Baden aangekomen. De heer von Beke, die uit Oostenrijk naar Nederland gekomen wastot het sluiten eener nieuwe leening beeft zonder het doel zijner zending bereikt te hebben Nederland weder verlaten. Mevr. Jefferson Davis de echtgenoot van den voormaligen president der rebellerende staten van Noord-Araeiika bevindt zich thans te Geneve. Den 21 heeft te Amsterdam de hertaxa tie van de 17 aldaar in quarantaine gestelde graskalveren plaats gehad onmiddelijk zijn deze dieren afgemaakt en begraven onder het toezigt van den rijks veearts C. A. W. van Hoorn. De Twiske en andere plassen te zamen ongeveer 600 bunders grootgelegen tusschen Oostzaan Landsmeer en den lip zullen droog worden gemaakt. De Hooge Raad heeft het vonnis van het Hof van Gel derland bevestigd waarbij de stations-chef te Veenendaalis veroordeeld tot 45 dagen eenzame opsluitingwegens het zonder opzet voor den spoortrein doen ontstaan van gevaar dat hij had kunnen en moeten voorzien. Uithoofde van de vele ongeregeldheden onder de vrijverklaarde slaven in West-Indië, zal aldaar een gedeelte van het corps mariniers worden gedetacheerd. Uit Londen meldt men De veeziekte neemt hier steeds in uitbreiding toe te ver geefs zoekt men naar middelen om de verwoes ting, die onder onzen veestapel wordt aange- rigtte stuiten. Overal worden vergaderiugeu belegddie alleen dit resultaat opleveren dat aanzienlijke giften worden bijeeogebragt om hen die door deze ziekte worden geruïneerd in huunen nood bij te staan. Generaal Lamoricièreopperbevelhebber van het Fransche bezettingsleger te Rome, is den llden aldaar overleden zijn lijk is in eene looden kist gelegd en naar Parijs gevoerd. Aan de harddraverij te Haarlem op den 16 hebben 16 paarden deelgenomen de prijs is behaald door bet paard de dikke van Hoek te Wateringen en de premie door het paard de Nobel van N. Wafelbakker te Amsterdam bereden door P. van Santen. Te Amsterdam is een der Japannezen begraven die zich daar ter stede bevinden. Hij is in den ouderdom van 32 jaren overleden. Bij de plegtigheid waren 10 Japannezen tegen woordig waaronder twee in de kleederdragt van bun geboorteland. - De pruissische regering heeft in zaken van den vermoorden Straatsbur ger kok Ott verklaarddat geene persoonlijke bedenkingen den loop van het regt zullen be lemmeren. Aan de bezoekers van Amster dam wordt aangeraden het musenm van ood heidkunde te gaan bezigtigen. Te Amsterdam zijn twee hand- en een stoombaggermolens in de grachten met het gunstigste gevolg werkzaam De minister v. Bismarck is door den koning van Pruissen in den adelstand verheven. Het koloniaal invaliedeohuis Bronbeek zal worden uitgebreid ter opname van veteranen van de Nederlandsche vloot en bet leger. Z. M. heeft benoemd tot plaatsvervangend kantonregter te Heusden R. Formijne, oat~ vanger der registratie domeinen aldaartot eersten commissaris van Politic te Haat"®1

Schager Courant | 1865 | | pagina 2