meeste voorkotnenheid dreigt te worgen en hem onder het uiten van de beleefdste betuigin gen een dragt stokslagen geeft. Geen wonder dat al die zoetsappigheid bij Orgon de lust doet ontstaan om den zachtzinuigun deurwaar der den grootsten oorvijg te gevendie hem ooit is toegediend en dat de ongelukkige sukkel al die beleefdheid cene 1 ee 1 ij k e wij z e van spreken noemt. AVanneer de zoogenaamde parlementaire vorm wordt gebezigd als een middel om on der beleefde woorden zijn tegenpartij te won den dan rekenen wij zulk een vorm eerder kwaad dan goedwant dan toch wordt hij een mom der huichelarij waarachter zich niet genoeg te veroordeelen gevoelens zoeken te verbergen. De waarheid draagt immer een scherpsnijdend zwaard in hare handen en hij die geroepen wordt oin waar ookdie waar heid te verkondigenis wel dikwijls genood zaakt om te wonden. Ook de volks-verte- genwoordigerdie wordt aangewezen om de belangen des volks te bepleiten is daardoor vaak verpligt menig kwetsend woord te uiten maar wij gelooven dat het beter is om die waarheid rond uit te spreken dan haar al te zeer te verbloemen. Bij ieder redelijken mensch vindt het harde woord niet alleen verschooning, maar zelfs goedkeuringzoo men weet dat niets an ders dan pligtgevoel het deed uitspreken daarentegen stuit de beleefdste en zachtste uitdrukking, die een onverdiend verwijt be helst ieder tegen de borstzoodra merf denkt dat geene zuivere bedoelingen ze gelegd hebben in den mond van den spreker. Er is eene beleefdheid die voortkomt uit het goede hart er is ook eene beleefdheid welke alleen bestaat in uitwendige aangeleerde vormen. Waar die uitwendige vormen een gemoedsbestaanvol haat en zelfzuchtzoeken te verbergendaar verwekken zij bij ieder weldenkende eerder afkeer dan ingenomenheid. Zoo is het ook gelegen met de parlemen taire vormenzij moetenwillen zij eenige waarde hebbenniets anders zijn dan de afspiegeling der edele gevoelensdoor welke de leden der Kamers worden bezield. Als die leden de waarde hunner roeping gevoelendan moet het bewustzijn van den hoogen rang dien zij bekleedenvan zeiven medewerken oio alle onedele denkbeelden en gevoelens uit hoofd en hart te verdrijven van zelvcn zullen zij daardoor geleid worden om alleen woorden die eene vertegenwoordi ging waardig zijn uit te spreken. Maar zoo zij niet door die edele gevoelens worden be zield dan is het beter dien uitwendigen vorm te laten varendie dan toch niet veel beter dan een masker der huichelarij is. Men toone zich in al zijn doen en spreken zoo als men waarlijk is. Onze parlementaire wel sprekendheid zal er door winnen als menom den wille der waarheid, de aangenomen vormen soms durft verwaarloozen. Want gelijk de preektoon het graf onzer kansel welsprekend heid is gewordenbedreigt de niet meer met waarheid en natuur in overeenstemming zijnde parlementaire vormonze staatkundige wel sprekendheid met den dood. Er is geen welsprekender taal dan die der onverbloemde waarheidals haar de overtui ging met volle kracht uitspreektgeen wel sprekender taal dan wanneer men met volko men waarheid teruggeeft wat het hoofd denkt en het hart gevoelt. Alle omwegen die van de waarheid afleidenalle kunstige vormendie haar trachten te verbergenbe derven de ware welsprekendheid. Wanneer wij de Staten-Generaal dus toewenschen dat de beraadslaging over de Staats-begrooting met waardigheid moge worden gevoerd dan hopen wij vooral dat de waardigheid meer zal zijn dan eene uiterlijke vertooniogmaar dat zij eene waarachtige afspiegeling zal zijn van de gevoelens, waardoor de leden bezield worden. (i E\YO\E BERIGTEN Men berigt weder een vreesselijk onge luk bij het bestijgen van een berg. Volgens de Nurnb. Corresp. zou ditmaal de schuld moeten wordeu geworpen op de ligtzinuigheid van den gids. Den 28 Augustus bestegen twee studenten uit Erlangen met behulp van een gids uit Nenkirchen den top van den grooten Venediger in ïijrolwelke togt men hun als geheel zonder gevaar had afgeschilderd. Zij bereikten gelukkig de hoogte, doch bij het afstijgen brak eensklaps hel ijs onder de voe ten van een der studenten en hij zonk 100 voet diep in een spleetalwaar hij met rug en borst tnaschen geklemd bleef zitten. Hij riep om hulp en zeide, dat bij gelukkig de armeu nog vrij haddoch de gids had volgens een aldaar heerschende onvergeeflijke gewoonte geen touw mede genomen. Meu riep dus den ongelukkige toe, dat zij zoodanig hulpmiddel zouden gaan halen doch dat daarvoor wel acht uren uoodig zouden kunnen zijn. «Zoolang kan ik het niet uithouden riep hij «groet mijne ouders Zijn vriend en de gids begaven zich naar eene bijgelegen hutdoch ook daar was geen touw voorhanden zij moesten dus naar Neukirciien en kwamen daar eerst zeveu uren na het noodlottige voorval aan. De gids wei gerde weder naar boven te gnati doch de vriend besteeg met vijf andere mannen oumid- delijk den berg eu kwam des morgens te acht uur aan de kloof. Een der mannen liet zich 50 voet in de diepte neerzinken verder kou hij om de weiuige ruimte die de kloof bood niet komen. 11 ij zag den ongelukkigen jon geling 50 voet dieper met het hoofd op den schouder gebogen waarschijnlijk was hij ge stikt en bevroren, Op een kerkhof te Sharon Connecticut, is een familiepeik waarin zeven graven in een cirkel liggen. Zes steeneu dragen de na men van de vrouwen van écu heer; een zevende en veel prachtiger steen dan de overige, draagt dit eenvoudig maar treffend opschriftOnze echtgenoot. De verhoogiug van de opcenten op het geslacht en het ieggeu van een regl op de thee (gezamenlijk op eeue opbrengst van 8 ton ge raamd) welke de regering vroeger meende dat misschien noodig zou zijn ten gevolge van de wet tot afschaffing der plaatselijke accijnsen blijkt thans volkomen gemist te kunneu wordeu daar dc staat van 's rijks financiënook zon der die aanvulling voldoende is. Uit Oostenrijk meldt menVolgens de badlijsten der Oostenrijksciie badplaat sen is karlsbad tot 5 Sept. jl. bezocht door 10,766 badgasten. Töplitz door 7071 Baden door 6010 (beide tot 4 Sept.), Ischl (tot 8 Sept.) door 5222 Franzensbad (tot 19 Aug.) door 4097 Robitsch (tot 20 Aug.) door 2371 Boslau (tot 26 Aug.) door 2140, der halve te zaraeu door 41,779 badgasten. De 1'resse deze opgaaf mededeelendevoegt er het volgende bij «Ueeft ieder hunner zijue badreis slechts 100 fl. gekost, dan is gedurende dezen zomer hier te lande uitgegeven eene som van 4.177,900 fl. voor water, en hiermede is bij ons niet alles schoon gemaakt. De 31 jarige beitog Gramioout-Caderousse die te Parijs overleedheeft den markies de Galifet, ordonnans-officier des Keizers, tot universeel erfgeuaam benoemd. Van die erfenis is echter eene som van 100,000 frs. uitgezon derd die door den overledene aan Mrj. Hor- teuse Schneiderde bekende tooneels peelster van het Paleis Royal werd vermaakt. Afgevaardigden uit 9 zuidelijke Staten hebben eeue confereutie gehouden met den President Johnson waarin deze zich zeer be vredigend heeft uitgelaten. Behalve de vaste bezettingen zullen de troepen uit deze Staten teroggeroepen en de neger-corpsen in Virgmia, Flor da. Louisiana, Noord-CarolinaArkau- sas en Texas ontwapend worden. In Zuid-Caroliua heeft de partij der voor malige opstandelingen de meerderheid gehad bij de verkiezing van de leden der couventie, welke de constitutie van dien Staat moet herzien. De federale troepen hebben de vijandig ge zinde Indianen links en regts van de uaar Californie leidende postwegen en telegraaflijnen verdreven. Aan den westkant hebben de In dianen echter nog eene talrijke kiijgsmagt bijeen, zoodat 60000 man troepen noodig zijn oin hen te bewaken. Het is den lieer Seward na veel moeite ein delijk gelukt den President en de leden van bet kabinet (den minister van binnenl. zaken uitgezonderd) te overtuigen dat Keizer Maxi- tnüiaan in Mexico weikelijk de baas is en dat het onstaatkundig zou ziju om Jnarez bij te staan. Berigten uit "West-Indie melden onder anderen het volgende liet eiland Guadeloupe is door een hevigen storm geteisterd die zware verwoestingen heeft anngerigt. Driehonderd personen hebben daaibij het leven verloren. Te Basse Terre zijn een aantal huizen vernield terwijl de plantages en de oogst veel geleden hebben, liet nabijgelegen eiland Maria Galante werd geheel overstroomd. Vele inwoners zijn met booten naar Guadeloupe gevlugt, doch een groot aantal hunner zijn in de golven omgekomen. Martiuique, Trinidad, Grenada hebben veel geleden door zware regens waarbij men insgelijks het verlies vau eenige menschenlevens en de verwoesting van lande rijen te betrenren heeft. Dezer dagen hebben twee officieren in de nabijheid van Berlijn geiluelleerd er was be paald, dat het vuren met de pistool niet zon worden gestaakt voor een van beiden was gedood. Dit voornemen is ten uitvoer gelegd, maar vooraf hebben beide strijders ieder 11 malen op elkander geschoten. Te Toulon blijft de cholera met hevigheid woeden. De opening van den schouwburg is vier weken verdaagd. De scholenwaarvan de vacantien met 1 Oct. eindigden blijven voor- loopig gesloten. Den 24sten dezer hield de regtbank van koophandel geene zitting, omdat behalve de president, geeu enkele regter was opgekomen. Te Arles is eene processie gehou den om de cholera te verdrijvenmaar tot dusver heeft het niets geholpen.Te Nitnes zijn weder twee personen aan de choleia overleden. De hitte in het Zuiden blijft voortdurend zeer groot. U. t water in de Seine is zoo laag dat men die zeer goed droogvoets kan door wandelen. Meu schrijft uit Marseille het volgende; In den nacht van 22 op 23 September leverde deze stad een merkwaardig schouw spel op. In alle straten waren kolossale vuren ontstoken waardoor de stad in een dikken rookwolk gehuld werd. Ofschoon de hemel helder eu met sterreu bezaaid wasbelette de rook daarvan iets te zien. Voor de pre fectuur had de brandweer eene gionle massa hout opeengestapeld en die in brand gestoken. Marseille telt 600 strateu geere enkele zag men er zonder drie vuren j in ééne straat de Rue de Rome, brandden er zelfs 57. De strateu zelve waren met meiiscben bedekt; men zag echter slechts weinig rijtuigen. Om den brandenden houtstapel dansteneven als zulks te ionlou geschiedde, jonge meisjes en knapen. Op vele plaatsen verbrandde men de cholera in in effigievoorgesteld door eeu leelijke pop met een koolzwart gezigt. Den 22sten stierven te Marseille 32 personen aan de cholera. De stad is door velen verlaten houderd en vier duizend ingezetenen hebben naar elders de wijk genompu. De Tieltche Ct. meldt het volgende Onlangs kwam er bij den buigemeester eener naburige gemeente eeu man om zijn eerstgeborene aan te geven. Onder de gewone opgaven moest hij ook den naam zijner vrouw opgeven. Hij zeide dien niet te keuueo de getuigen kenden dien evenminintnsschen had de man al zijn kennis bijeenverzameld en antwoordde toen: «Wel burgemeester, 'lis er één van de 13 onechteu van de dikke i Pleun." Uit Aardenburg wordt gemeld dat »1* i daar eene sterfte onder het pluimgedierte heerscht. De ziekte openbaart zich door c®ne soort van pokken die aan den kop uitbreken. Op eene hofstede zijn reeds een en negentig hoenders gestorven. De ziekte heerscht niet alleen onder de hoenders maar ook ouder de kalkoenen. Naar het zeggen der jagers zijn de patrijzen ook door de ziekte aaugetast.

Schager Courant | 1865 | | pagina 2