30010 EH BA 12 Algemeen Nieuws-, Advertentie Landbouwblad. M 420. Negende Jaargang. A°. 1S05. - PRIJS DER ADVEBTENTlëN Menschenrassen. De eed over het graf. SCHAGER COURANT. W.f abonnementsprijs voor drir maanden: Voor Schagen1,00. Franco per post door het geheele Rijk 1,15. Afzonderlijke Couranten0,10. Verschijnt iederen Donderdagmorgen. Abonnementen op dit blad worden door alle Van een tot vijf regels0,75. Iedere regel meerder#0,15. De 35 cents zegelregt niet mede gerekend. Groote letters naar de ruimte die zij beslaan. Boekhandelaren en Postdirecteuren aangenomen. TJITGEVEB JP. J-. Die timmert aan den wegh, Verwacht gezegh. (Cats.) Gk DIDEBICH. BBIEVEN In December aanstaande zal het Ameri- kaansch congres te Washington vergaderen en deze vergadering zal geroepen zijn de gewig- tigste waagstukken te behandelen. Ook ten opzigte van de houding der Amerikaansche Unietegenover de Europische mogendheden met name Frankrijk en Engelandzal door haar een besluit moeten genomen worden en wie gevoelt niet van hoe grooten invloed dit kan zijn op de verdere geschiedenis van de Oude en Nieuwe wereld. Door de vestiging eener monarchie, onder bescherming van Frankrijk aan de grenzen van Amerika is het Ameri- kaansch republikeinsche gevoel gekwetst en, naar ons inzienzal dit volledige voldoening eischen door de verdrijving van den ingedron gen Majirniliaan. Hoe onafscheidelijk bijna daaraan verbonden is een oorlog met Frank rijk, valt van zelf in het oogevenzeerhoe waarschijnlijk het isdat deze oorlog door Frankrijk in verband met Engeland onderno men zal worden, net verbond tusschen de beide laatstgenoemde volkenzoo behendig door den Franschen keizer gelegd en zoo on wrikbaar volgehoudenwordt door beider be lang tegenover Amerika gevorderd want zon der eene vereeniging van de krachten waar- schetsen uit een dagboek. XL Intusschen was de avond reeds ver gevor derd toen Ewald met eene driftals of hij door onzigtbaar geweld gedreven werdnaar mij toe kwam en zeide Kom kom toch, het rijtuig is reeds lang ingespannende paarden willen niet meer staan blijvenwij moeten wegeer het nog later wordtbinnen een uur moeten wij te huis zijn!# Ik ontstelde en antwoordde na eenige wij- fehng: waarom na zoo plotseling wij hebben zoo lang gewachtdat het er nu op een paar uien niet meer aankomt #Ik kan nietde paarden moeten naar huis, gij wilt immers morgen vroeg ver trekken antwoordde hijzonder mij aan te zien. #Spoedig dusnog dit glas punch ge ledigd en dan voort dit zeggende nam hij van den bediende een glas punch aan en dronk het leeg. Ik besteeg het rijtuig met hevige huivering die ik aan de koude van den herfstnacht toe schreef Ewald greep de hem aangeboden teugels en in snellen draf ging het door de, door lantaarns verlichte stratentot wij de stad verlieten. Het was een schoonezachte herfst- nachthoewel het geen lichte maan was wierpen de millioenen sterrendie aan den hemel vonkelden hare schitterende stralen door over Europa te beschikken heeft voorspelt het heden een aan Amerika cijnsbaar Europa. Evenwel, eer het zoover komt, zal Amerika zich zelf hebben te overwinnen en ook die overwinning zal het werk moeten zijn van het congres. Er ligt in het Amerikaansche volks-karakter veel goedsmaar de omstandigheden stellen thans eene zwakke zijde daarvan op de proef. De reuzenstrijd door Noord en Zuid volstre- den en beëindigd door de zegepraal der Noor delijken vond voor een groot gedeelte zijn oorzaak en zijn voedsel in de hooghartigheid des Amerikaans en schoon de afschaffing der slavernij het motto was waaronder men streed en het eiudwoord van den oorloggekrenkte trots wette van wederzijden de wapenen. En thans nu het Zuiden onderworpen en het Noorden voldaan iseischt de wondervolle zamenknooping van dezen oorlog aan het waag stuk van de afschaffing der slavernij, niet alleen dat de slavernij feitelijk is afgeschaft, maar dat de Amerikaan afiegge den ingekan- kerden haatdie door hem gevoed tegen In diaan en Neger. Die haat heeft niet den vorm van een streven tot verdelging of ver nietiging dier rassen'; integendeelgelijk is geblekenheeft men voor de emancipatie dier rassen bijna het onmogelijke feilmaar het heldere luchtruim op de aarde neder, zoodat men niet alleen duidelijk den weg maar ook tamelijk ver de omstreken overzien kon. Hoe vrolijk mij dit ook toelachteover mande mijinweerwü daarvan zekere onaan gename benaauwdheid ik gevoelde mij laug niet op mijn gemakgezeten naast den ongewoon atilzwijgenden Ewaldop een open rijtuigin het holste van den nacht. De paarden vlogen in snellen draf over de aan weerzijden met hooge populieren bedekten weg. Het was een plaisier rid en toch ik ijsde er van. Te vergeefs beproefde ik een gesprek met Ewald aan te knoopen; hij antwoordde niet. Zoo kwamen wij, na verloop van weinige minuten in de kolonie, waar de roep van de nachtwachtdie het elfde uur verkondigde ons tegen klonk. Tot mijne vreugde was het gemeentehuis nog helder verlicht en scheen door vele gasten bezocht. Ewald was er zeker nimmer, zonder op- houdenvoorbij geredenik dacht derhalve dat zulks thans ook zou gebeurendoch begrijpende dat hij niet scheen te willen op merken waar wij ons bevondenzeide ik tot hem #nu zullen wij niet een oogenblik stil houden en zienwie er nog binnen zijn #Neen!# antwoordde hij kort af, met gedempte stem doch even als of hij zich bedachtvoegde hij er bij terwijl hij de die den voet op het vrije Amerika zet en slechts voor een oogenblik die vrijzinnige Amerikanen in hnn spreken en handelen waarneemtzal bij elk burger ontwaren de onverholen verguizing der antinationale rassen door hare eenvoudige ontkenning. Elk Ame rikaan heeft een zoodanigen afkeer van het Indische bloed, dat elke vermenging zorgvul dig wordt geschuwd en zoo de fluisterende stem des lastere het vermoeden weet op te wekkendat er één druppel Indiaansch bloed door uwe aderen stroomt gij zijt verlo ren véér de beschaafde zamenleving. Van daar, niettegenstaande al het geroep over vrijheid en liberaliteitde geheele af scheiding van den Neger en Indiaan. In af zonderlijke scholen opgevoedin bijzondere ge deelten der steden wonende blijven zij de paria's in de zich zoo geweldig ontwikkelende wereld aan de overzij van den Oceaan. En thans zal daarin verandering moeten komeA. De feitelijke afschaffing der slavernij heeft geene beteekenis, zoo het veroordeel blijft bestaan dat tegen den Zwarte heerecht. De emancipatie moet volkomen zijn. Elke maat regel in tegenovergesti-lden zin is slechts een nieuwe lap op een ouden zak - de geheele omkeering, door het resultaat van den oor log in den maatschappelijken toestand van paarden inhield «Wanneer gij wiltstijg dan maar af, ik kan de paarden niet alleen laten maar spoedig, andere rijd ik weg.» Dit aanbod mij niet bevallende, bedankte ik om er gebruik van te makendaar mijn doel voornamelijk was Ewald hier een of twee aren op te honden en spraakzaam te maken. Ewald legde de zweep over de paarden en voort ging het door de vriendelij ke kolonielangs den over eene onafzienbare vlakte, met eene menig te steenen kruizen en gedenkteekenen bezetten straatweg tot onze weg van de hoofdroute door het bosch voerde. Eene herhaalde poging, om een gesprek aan te knoopen bleef vruchteloos, mijoe vra gen schenen geen antwoord waardig; dus zweeg ik ook. Ik mag het niet ontkennendat eene hui vering mij overvielen ik mij zeiven verweet zeer dwaas gehandeld te hebben door mij van mijn voornemenom beden af ts reizente laten afbrengen en mij tot deze onaangenaam eindigende partij te hebben laten verleiden. Al de indrukken van het vroegere gesprek, die eigenaardige omstandigheiddie verjaring Tan den nacht waarin die misdadige eed gedaan wasdat alleen te zampn zijn met den man van wien ik gruwde men mag het mij wel vergevendat mij in het middernachtelijk uur, in deze in kwaad gerucht staande streek, een zeer onaangenaam gevoel door het ligchaam ging (Wordt ttnoifd.)

Schager Courant | 1865 | | pagina 1