ge\yo\e beiugtea gemlixgue beb1gtex het Amerikaansehe volk gebragt vordert drin gend nieuwe zakken want anders springt de nieuwe toestand evenzeer uit elkander als de oude. Het congres zal hebben te bepalen wat er van den Neger worden moet en hoe zonderling ookde eenige gezonde uitspraak iseen Europeaan. Den Neger komt toe het stemregt het regt van getuigenis, in één woord alle burgerlijke en staatkundige regten en veel meer dan datden Neger komt toe den eerbied en de genegenheid dien de Europeaan pleegt te koesteren voor zijns gelijke. De gedachte jnoet ophouden verschil te makenen indien de Amerikaau dit niet op zich zelf vermagzal in den ge- emancipeerden Neger het struikelblok voor Amerika liggen op den weg van verderen vooruitgang. Natuurlijk zal deze toestand niet op eens zijn te scheppenmaar onvermijdelijk is de wettelijke opheffing van den Negerstaat. De verbeelding heeft vrij spel in de voorstelling van een staat als Amerikawaarin verschil lende rassen zich oplossen in een nieuw ras. Waarschijnlijk zal liet volkomener zijn. De bestemming van den Neger is niet om uit te sterven en onwaarschijnlijk is de theorie die aan een der bestaande rassen het regt geeft de anderen te verdelgen en te onder drukken. Zamensmelting van het heete Zui den met het koude Noordenligt in den weg der geschiedenis. Daar waar die wet het meest geschonden isin Amerikazal zij liet eerst worden beoefend. En bij dezen triomf der Christelijke Godsdienstkan men gerust de vervulling harer profecy verwachten dat uit aaneensluiting volmaking zal voort vloeien. Nederland heeft wel bezittingen maar niet eigentlijke kolonisatiën. Hadden wij die, waarschijnlijk zoude onze minder trotsche ge moedsaard den toestand voorkomen hebben, die de hooghartigheid van het Angel Saxische ras in Amerika veroorzaakt heeft. Toch kan ons bestuur voor Indië veel leeren uit wat thans in Amerika voorvalt. De emancipatie van den Inlander moet niet op papiermaar in werkelijkheid zijn; elke maatregel daar toe leidende is een vervulde pligt. En schoon het geene aanbeveling is het batig saldo zal er niet door lijden. Gepasseerden Maandagomstreeks ten 5 ore in deu namiddagvloog eeue boerewoniog in deu Anna Pnulowna Poldergelegeu vlak aan dendoor deu polder loopenden spoorweg eensklaps in brandde bewoners hadden naau- welijks den tijd zich te reddende geheele inboedel, waaronder eeu vet kalf, werd eene prooi der vlammen. Het broeijeu van het hooi schijnt de oor zaak van dien brand te zijn geweesthoewel de bewoner kris en kras staande houdt dat de vonken van den locomotief zijne have in brand stakenzoo men zegt behoort de woning aan een der heeren Schenk uit deu Wieriugerwaard e n is alles geassureerd. Men schrijft uit Tilburg: Twee gebnren op bet Goirke hadden dezer dagen een onderlinge twisttengevolge waarvan de een den ander een klap gaf, De daderbedncht van met de justitie te doen te znllen krijgen, wilde met den geslagene de zaak in der minne afdoen en betaalde hem voor dien klap f 90. De politiedie dit ter ooren was gekomen achtte dezen koop te overdreven en maakte, na onderzoek, amtshalve proces-verhaal op van het gebeurde, zoo dat na eerlang de zaak voor de regtbank te 's Bosch in behandeling zal komen. Door de keurmeesters te Rotterdam is een geslagt schaap afgekeurd en begraven. Ook is er eene koewelkeop het land aldaar voor zieke runderen door de gemeente aangewezeneenige dagen had geweid aan de heerschende veeziekte gestorven en van wege de gemeente begraven. Naar men verzekert, slheeft de gevreesde vocziekte onder het rundvee zich geopenbaard te 's Gravesandeaan den Haak, eene ge- meenteweide, waarin omstreeks twee honderd runderen weidende zijn. De heer L te Breda kocht voor eenige dagen, eeue oude knst voor slechts 60 francs. Bij n tul er onderzoek' is gebleken dat zij een knuststuk van snij- en beeldhouwwerk uit de )te eeuw is. Men heeft den* gelukki gen kooper reeds f 4ÓÖQ daarvoor geboden. Volgens den heer J. lt. Pricete Maid- stone(Engeland) zijn de schapenlammeren en kalveren te MaidstonAhsford New Rom- neyen naar hij meent ook in geheel Kent dezer dagen niet gestorven aan de runderpest, maar aan longziekteveroorzaakt door een worm strongglus filaria). Hij heeft in de genoemde plaatsen een aantal lammeren geo^ pend en alstoen eene massa dezer wormen in de longen en luchtpijpen gevonden. Volgens eene statistiek door een blad heden openbaar gemaaktheeft men te Parijs 620 bakkers 501 slagters 2034 restaurants, 860 hotels garnis2850 koffijhuizen740 varkensslagters3432 slijterijen 1480 schoen makers, 1201 kleedermakers, 1527 geneeslieeren en heelmeesters, 1780 advokaten 442 apo thekers, 281 vroedvrouwen 150 deurwaarders, 114 notarissen 198 bankiers 412 goudsmeden 903 mannfactanr- en modewinkels262 pas teibakkers 340 tabakswinkels en 1358 krui deniers. Men verhaalt ten opzigte van de rfeis van den heer Boggio naar Rome de volgende anecdote. Toen hij op het Vaticaan ten gehoore werd toegelaten niet den kamerheer, die hem onder het maken van vele buigingen aan den Pan» voorstelde, wilde de heer Boggio insgelijks voor Pias IX knielen maar eenigzins zwaar lijvig zijnde, leunde hij opeen klein kamerschut, dat om den Paus stond die voor zijne zieke beenen zeer den togt vreestde zwakke steun week onder de hand van den beer Boggio en het schut viel op Pius IX neder ,die lagchende den bezoeker toevoegde: Is het op die wijze, mijnheer Boggio, dat gij de Romeinschekwestie wilt schikken In weerwil wij geene deskundigen zijn namen wij met genoegen inzage van een werkje getiteld rde Runderpest naar haren aard oorsprong en verspreidingbenevens hare ge neeswijze," door J. A. Alers, lijks-veearta der 1ste klasse te 's Gravenhageuitgegeven bij van Goor te Gouda, en gelooven dat, de na koming der daarin grgtveue voorschriften in den tegenwoordigen tijdniet genoeg kan worden aangeprezeu. .De geringe prijs zal de landlieden en andere belanghebbenden van de aanschaffing van <jjt werkje niet behoeven terug te honden. Het is der polieie te Parijs eindelijk gelakt de fabrikanten der valsche 10 francs stukken te ontdekken die in den Iaatsten tijd in Frank rijk in omloop zijn gebragt. De bende valsche munters bestond nit zes personenvan welke twee de valsche stokken vervaardigdende overigen bragleu ze in omloop. Het aantal valscbe 10 francs stokken, welke men in be slag nam was aaa zienlijk. De zes valsche munters leefden op een grooten voet, men zag te overal bij de eerste restaurateurs, in de schouwburgenbij de wedrennenenz, De bende werd daardoor ontdekt, dat een harer leden een goudstuk bij eeu handelaar in vruchten wilde doen wisselen. Deze kreeg vermoeden deed de polieie komendeze nam den man gevangen. Deze arrestatie leidde tot de ont dekking der geheele bende. De ShipgAng Gazelle verhaaltdat eeni ge Eugelschen onlangs in Zweden op reis zijnde het koninklijk zomerpaleis te Stockholm bezochten. Bij hunne komst op het daartoe behoorend terreinzagen zij een man op eene bank zitten en vroegen hem of er gelegenheid was om de appartementen te bezigtigen. De man gaf hun in goed Eogelsch ten antwoord dat hij in het paleis te huis behoorde en zoo trachten aan hnn verlangen te voldoen. Zij begonnen daarop allerlei anecdoten betreffende den koning uit te kramen en vroegen of dat alles waarheid was. De ander gaf hierop kort af ten antwoord dat er allerlei waarheid en lengen van Z. M. werd verteld maar dat het voor iemand, die zoo goed als hij met de koninklijke huishouding bekend was niet pas te zich daarover uit te te laten. Zij vroegen bera daarop verschooning voor hnnne onbe scheidenheid en die werd hun ook in hartelijke woorden verleend. Nadat zij'nu alles hadden bezigtigd namen zij afscheid- van hun gelei der bedankten hem voor zijne vriendelijkheid 9ü betuigden hnn leedwezendat er nu nog maar eeue zaak aan ontbrak, namelijk dat zij den koning niet hadden gezien. Op dit gezegde maakte de ander bekenddat hij zelf de koning was verliet hen met eene hoffelijke buiging en liet hen verbluft staan. dl- Maandag kwam op den weg tusschen Rotterdam en Delfshaven een boer met een wagen aanrijden onder het uitventen van IJbot! tijbot!" Hij werd door eene aldaar wonende jufvrouw aangeroependoch scheen zijne waar niet te willen verkoopen althans hij reed stevig door. Dit trok de aandacht van stedelijke beambten aldaar surveillerende. Zij hielden den boer staande die niet an ders doen kon dan eenige mandjes met bot te laten ziendoch zij verlangden ze onder uit den wagen te hebben en bij het opligten der manden vonden zij daarin stede van bot een aanzienlijke hoeveelheid vleeschdie het boertje gedacht had de stad binnen te smok kelen. De twist tusschen de veeartsen te Bel- fast, over de vraag of de runderpest al dan niet daar ter stede en in de omstreken heerscbte is thans geëindigd ten gevolge van het rap port van prof. Pcrgu«sondie door het gou vernement daarheen was gezondenom de zaak te onderzoeken. Volgens zijne verklaring in zijn officieel rapportbestaat in dat gedeel te van Ierland de runderpest niet, maar zijn er slechts eenige koeijen gestorven aan eene gewone ziekte van typheusen aard terwijl ove rigens aldaar in de omstreken het vee zoo gezond is als men maar weuschen kan. Te Gaudenzdorf Duitschland overleed de zer dagen een der bejaarste inwoners in het bezit van biina drie kwart millioeu tlorünen. Niettegenstaande hij over een dergelijke ver mogen kon beschikkenheeft hij gedurende eeue lange reeks van jaren, blijkens de gevonden aanteekeningen, niet meer dan ongeveer 300 fl. per jaar voor zijn levensonderhond gebezigd. Bij testameutaire dispositie heeft hij met voorbijgang van al zijne zeer behoeftige bloed verwanten zijn gansche vermogen aan den Pans vermaakt. Onder de bepaling van deze wilsbeschikking was deze -. dat de Paus dagelijks in persoon voor het heil der ziel van zijn erflater moest biddeu. De erfgenamen hebben zich in regten, hier tegen yerzet Prinses Alexandrine dochter van prins Albert en prinses Marianna zal op den 2 December e. k. in het huwelijk treden met hertog Willem van Mecklenbnrg Schwerin. Vele Pruissen verhuizen naar Noord-Amerika; de stroom komt uit de oostelijke deelen des landszoodat Pruissen zijoe knapste koppen verliest. Te Toulon en te Marseilies is da cholera gelukkig aan het afnemen. De nieuwe schouwburg te Parijs kan 4000 personen bevatten. Koningin Victo ria beeft eene commissie benoemd om onder zoek te doen Daar den oorsprong en den aard der veepest en de meest doeltreffende midde len voor de genezing aan te wijzen. Sa- markand is door de Russen ingenomen en Maagdenburg zal door de Pruissen worden uitgelegd. Te Konstantinopel heeft een heviga brand gewoed die 19 uren aanhield j 7 moskeën1 grieksche en 1 armenische kerk 10 badhuizen en meer dan 5000 woningen werden een prooi der vlammen. De 35 can- didaten die zich voor den rang van hoofd onderwijzer te Haarlem hebben aangemeld, zijn allen afgewezen. Het gesticht voor doofstommen te Groningen heeft zijn 25jarig bestaan plegtig gevierd. Op de Weesper najaarsmarkt waren 360 paarden aaD de lijn, de handel was vlug. In den Haarlemmer meer zuilen de najaarsveemarkten en te Pur- merendeMedemblik en Monnickendam de jaarlijksche veemarkten, niet worden gehouden.

Schager Courant | 1865 | | pagina 2