der oppositie liccft ingezien hoe zeer het haar verhoogd zoude hebben in de schatting des i 'JS*. vyljts als ook uit haar midden eene stem was opgegnan om het streven te brandmerken j van hendie een nationale ramp gebruiken als een middel om het volk tegen het minis- terie in beweging te brengen. Zoo lang de oppositie niet zedelijk genoeg is om dc in haar eigene gelederen begane 1 uitspattingen te veroordcelen, zal zij onbemind blijven bij het beste deel des volks. Dat bes- j te deel zal hoe langer hoe meer Thorbeckc's gezind worden, als het bespeurt dat de op- positio er vredp pietje heeft dat raven en uilenvan allerlei soort den adelaar, dien het vereertstraffeloos zoeken te teisteren en te mishandelen. Het verstandigste deel des volks zal het tegenwoordige ministerie blijven steunen zoo lang het alleen middelmatige be kwaamheden tegenover den ecnigen staatsman, waarop ons land met regt kan bogenziet staan. Voorwaarwij durven vragen hoeda nig zonde het oordeel der geschiedenis eens uitvallenzoo zij het feit moest vermelden datmet medewerking van het volk perso nen die tot heden geen enkel afdoend be wijs hebben gegevennoch van wetenschap noch van staatsbeleidnoch van volhardende vaderlandsliefdeden staatsdienaarin wien al die eigenschappen zijn vereenigdvan het kussen hadden gedrongen Wij gelooven dut ieder lid der oppositie deze vraag wel meer dan eens aan zich zcl- ven mag doen. - Wij lezen vorder in de redevoering van den heer van Foreest/Zoo eene liberale rege ring onzen kostelijken veestapel mogt in ge vaar brengendan wordenals door toover- slag, alle veehouders conservatief.* Met andere woorden wordt hier gezegd dat het geheele liberalisuius van den boerenstand afhankelijk is van zijne beurseven als Alexis in het versje van van Alphenalleen zijn zusje lief heeft zoo lang ze hem speelgoed geeft, heeft de boerenstand dus alleen de liberaliteit lief, .zoolang zij hem voordeel verschaft. Voorwaar geen compliment voor onze wakkere landbou wers. Even als bij iederen stand, vindt men ook onder onze boeren eene menigte personen die geen ander rigtsnoer van ben staatkundig gevoelen dan het eigen belang hebben. Maar oin deu gcheelen boerenstand te beschrijven als doortrokken van zulk een bekrompen egoïsmus, is naar ons gevoelen, ongeoorloofd, en voegt vooral niet in den mond van kern, die voornamentlijk door landbouwers tot hun nen vertegenwoordiger is gekozen. De beer van Foreesi zegt eenige regels ver der dat het volk verlangt«dat mogt de minister tot wering der ziekte den een of anderen maatregel nemendie in den aller- striksten zin sou moeten geacht worden de bevoegdheid van de uitvoerende magt te bui ten gaande Tweede Kamer hem bij voor raad een bill van indemniteit belove.* Ook tegen deze woorden meencn wij te moeten opkomen het volk verlangt in de eerste plaats van zijne ministersheiligen en stipten eerbied voor de wettenzijn die wet ten eens geschondendan kan geen besluit der Sta ten-Generaal de wetsverkrachting we der goed maken. Ons volk heeft een afschuw van alle coups d'étaten het voorstel van den heef van Foreestwaar zou dit anders toe leidendan tot een kleinen coup d'état ter wille van de veeziekte? Want waar toch is in onze grondwet een enkel artikel, dat zulk eene handelwijze zoude regtvaardigen Tot ona genoegen zagen wijdat het fa- talismus, dat bij vele geloofsgenooten van den heer van Foreest den arm verlamtdoor hem niet wordt gehuldigdwaut wij lazen»ik weet wel het ligt soms in de plannen van den Ahnagtigen Wereldbestuurder de volke ren te bezoeken met rampenen geen men* schelijk overleg is in staat die planen te ver ijdelen maar ik geloof tevens dat het eerbie dig besef daarvan ons niet van den pligt out. slaat om te handelen en de middelen tc baat te nemen, die onder liet menschelijk bereik j liggen om die rampen af te wenden.* Zeer schoon gesproken. Maar ziet de heer j van Foreest in de rampdie over ons 'N ader- j land hangt met ons ook niet een wenk der 5 Voorzienigheid om Christelijkeredeler en meer eensgezind te zijn Ook meer eensgo- zind Ja! voorzeker' Hebt gij ooit kinderen j geziendie op eenen zoraerschcn dag op het veld loopen te spelenzoo lang de zon vrolijk aan den Hemel schijnttwisten zij vaak, zoekt j ieder vaak zijn eigenen weg, de eene zoekt bloemende andere jaagt vlinders namaar laat het onwedcr opkomen laat de lucht al i dreigender en dreigender worden laten de donderslagen zich telkens met meerder kracht doen hoorenweldra zal de verstrooide schare zich bij een verzamelen en zich zoo digt mo gelijk bij elkander dringen om alle oneenig- heid vergetendein elkanders nabijheid schuts en heulin het naderend gevaar te zoeken. Zou de onbedorven natuur ons daar niet lee- ren hoe rampen tot eensgezindheid moeten opwekken En wij vragen weder was de handelwijze der oppositie geschikt om het volk, bij het naderen der ramp tc stemmen tot zulk eene Christelijke gezindheid Wij hebben de humaniteit des heeren van Foreest in den aanvang van dit stuk gepre zen. Dat onze taal geen vleijerij waszal den lezer blijkenals wij de edele woorden afschrijven die volgen op liet reeds aangehaal de En nu vordert, geloof ik het eigenbelang der Regering om dien pligt te betrachten. Doet zij het niet en breidt zicli de besmetting uitinen zal het en te regt aan haar stil zwijgen wijten. Maar ik wil edeler drijfveer dan eigenbelang bij den minister van binnen- laudsche zaken veronderstellen. Het belang van het Vaderland eischtdat alles wat mo gelijk is worde gedaan om de ziekte te be teugelen on aan dat belang zal de regering ik ben er van overtuigd, gaarne hare opvat ting ten offer brengen.* Ter wille van de schoone rede hadden wij gewenscht dat de redenaar hier had geëin digd want in die aardigheid van die spade op schouder in verband met het dempen van den put, als het kalf verdronken was, vonden wij veel gezochts maar weinig geestigszij heeft alleen kunnen strekken om het effect te be- nadcelen. Wij hebben de redevoering van den heer van Foreest met vrijmoedigheid beoordeeld. Wij hebben het gedaan omdat wij meenden dat vele bewoners van dit district belang zouden stellen in liet geen werd gesproken door hun nen afgevaardigdemaar vooral om een der leden van de oppositiewaarvoor wij de meeste achting hebben, als met waarschuwen den stem toe te roepen Zie toedat gij u vrij houdt van die onchristelijke partijzucht, die altezeer bij de tegenwoordige oppositie wordt aangetroifen. !S!B9BnSB!aS!S9 GEWONE BERiGTEN Op Donderdagden 5 dezer maand wer den de nering doende burgers onzer Gemeente, leelijk beet genomeu. De comm:esen bfj 's Rijks belastingen bij hunne chefs een plas-dankje willeude behalen (de booze wereld zegt uit wraakzucht,) ont- Damen den loopjongen van den Schager beurt schipper, een trommel met 60 ül 70 facturen toen deze beaig «as die rond te brengen. De aangehouden voorwerpen werden aan het postkantoor opgebragt en van het voorgevallene proces-verbaal opgemaakt. Het gevolg biervau was dat, aangezien de winkeliers hunne goederen, zonder factuur, niet wilden in ontvang nemen die onder pro test werden opgeslagen en de schipper, den directeur van het postkantoor, bij deurwaarders exploitvoor alle schade en onkosteu aauspra- kelijk stelde. Acht dagen daarnaontving de schipper van wege Z. E, de» Minister van Financiënal de facturen terugmet het berigt dat de directeur van het postkantoor, zoowel als de commiesen een bok had geschoten omdat facturen niet als brieven konden worden beschouwd, op grond van het laatste gedeelte der le. alinea van Art. 26 der Wet op de brievenposterij. Wij rijn naar den afloop benieuwd. In de a. s. week zullen wij de eer heb ben bij gelegenheid van het thans in de R. O. Kerk alhier gevierd wordende jubilé, eeniga malen te hooren den beroemden weisprekenden redenaar, den Hoog Eerw. heer IJzermans, ka- nunuikte Amsterdam. Maandag j. 1. werd te Londen een os naar een slagthuis gehragt. Dat uitstapje scheen hem niet regt te bevallen althans eensklaps rukte hij zich van zijn geleider los en liep hals over kop bij een kruidenier het huis binnen. Aldaar in een naauwen gang beklemd geraakt, wrong zich de os met alle kracht er door heen maar stond toen voor een smallen trap. Zonder talmen klom hij naar boven, kwam na ontzaggelijk veel. horten en stooten teregt op een zolderalwaar eene groote partij kaas lag opgestapeld. Nu was de vraag hoe men hem weer beneden zon krij gen hetwelk te moeijelijker wasomdat hij door het rumoer zijner vervolgers en het vreem de van zijn toestand verwilderd was geworden en dus tamelijk lastig werd. Eerst meende men dat het beste zou zijn hem dood te schieten doch bij nader overweging kwam men tot het besluit om het zoldervenster te openenin de hoop dat hij dom genoeg zou zijn om er uit te springenof er zich uit te laten vallen. Doch zoo dom was de os toch niet. Integendeelzoodra het venster geopend wasstootte hij met de horens een paar voorwerpen omlaag en kwam toen met den kop uit het venster liggen om naar zij ne beweging nu eens heel nuchter en bedaard een kijkje uit de hoogte te nemen tot groote vreugde van de straatjongensdie van louter pleizier zich veel doller aanstelden dan hun vier- pootige bovenbuurman. Er bleef dus niets anders over dan naar boven te gaan en hem op de eeue of andere wijze daarvan daan te krijgen. Maar o wee! nu ging liet zoo be zwaarlijk hem tusschen de stapels kaas om te draaijen en naar de zolderdeur te sjorren dat men eindelijk verpligt was een gat iu den muur te breken en bem met stokslagen te noodza ken door een daar naast gelegen kamertje terug f te keeren. Zoo kwam hij holder en bolder langs een anderen trap naar beneden rollen waar men hem eindelijk bij de horens kreeg en onder het gejuich en getier der menigte naar zijne bestemming trausporteerde. Eeuige dagen geleden verscheen in den Courier de la Aleuse het berigt der slagters te Maastricht aan hunne kalantendat zij hadden goedgevonden den prijs van het vleesch 10 c. per ffi te verhoogen. De veeziekte was daar de schuld van. Dit bevreemdde een ieder. Men houdt het er voordat die lieden zeer goede zaken doende bedoelde ziekte bestaat toch in Limburg nietde uitvoer naar Belgiè en Pruissen van slagtvee is of verbo den bf zeer bemoeijelijktzoodat er möi reden tot vermindering dan tot vermeerdering der prijzen bestaat. Maar nu vernemen wij dat de vleeschbouwers door hunnen maatregel in groote verlegenheid zijn geraaktdoordieD de justitie zich dien door gemeen overleg ingevoerden opslag aantrektop grond eenet nog van kracht zijnde wetsbepalingdie e®ne zoodanige coalitie verbiedt en bestraft met eene gevangenis van eene maand en eene boete van 500 tot 1000 frs. Nu komt een onge» luk zelden alleende slagters met hunne* opslag niet tevredenvoerden in de vorig® week hoornvee indat zij aan het kantoor der stedelijke accijr.sen voor zulk eene la8e waarde aangavendat de beambten het bena- derden voor eigen rekening deden slagten het vleesch voor veel minderen prijs dan de slagters hebben verkocht. Zaturdag jl. is een hond van den bou* man van der Mareiiu den PapsouwscheD Poldergemeeute Hof van Delftdoor beid aangetast en heeft, in dien toestand, onderscheiden houden en varkens enwat nog oneindig erger is, ook een kind van den bouwman L. Romeiju gebeten. He dolle bond zoo_ mede de diereu door hein geleun

Schager Courant | 1865 | | pagina 2