M 423. Algemeen Nieuws-, Advertentie Landbouwblad. 2 mvsm Vrijheid van Drukpers. De eed over het graf. Negende Jaargang. A°. 1865. ÏÏITO-EVER 3?. J". Q-. DIDEEIOH. BRIEVEN JTH-AJCT O O. {Sioi roiyt) SCHAGER COURANT. ABONNEMENTSPRIJS VOOR DRIB MAANDEN": Voor Schagenf 1,00. Franco per post door het geheele Rijk #1,15. Afzonderlijke Couranten0,10. Verschijnt iederen Donderdagmorgen. Abonnementen op dit blad worden door alle Die timmert aan den wegh, Verwacht gezegh. (Cats.) prijs der advertentlën Van een tot vijf regels0,75. Iedere regel meerder0,15. De 85 cents zegelregt niet mede gerekend. Grootc letters naar de ruimte die sij beslaan. Doekhandelaren en Postdirecteuren aangenomen. - Ofschoon de lichtkrans die eenmaal voor het oog der Nederlandsche natie het hoofd van Koning Willem I omstraalde sedert den ongelukkigen afloop van zijn stelsel van vol harding zeer getaand ismoet echter de on partijdigheid hem prijzen als'een der verlicht- ste en vrijzinnigste vorsten van zijn tijd. Als een bewijs voor deze bewering zou men op een groot aantal wetten en besluiten, die door hem in het leven zijn geroepen kunnen wijzenmaar wij willen ons thans alleen be roepen op de zoo uiterst vrijzinnige bepaling die in de door hem voorgedragen grondwet van 1815, ten aanzien van de vrijheid van drukpers voorkomt. Deze bepaling te vinden in art. 227 luidt »De drukpers, het geschikste mid del zijnde om licht te verspreiden, soo kan iedereen zich van haar bedienen om zijne gedachten mede te deelen zonder dat hij daarom voorafgaand verlof noodig heeft.# De vrijzinnigheid dezer beuling valt te schetsen dit een dagboek. XIV. Ik geloofde daarom in het belang van Ewald's herstelvan het voorgevalle melding te moeten maken zonder mijn persoonlijk gevoelen daar omtrent te uiten. De doctor luisterde naar mij met de grootste belangstelling en zeide mij hartelijk bedan kende de hand drukkendeZoo eenige redding mogelijk isdan is zulks hoofdzakelijk door uwe mededeling te bewerkendoch daartoe zijn weken misschien maanden noodig. Den volgende morgen nam ik van den doctor en van mijn armen vriend afscheid en vertrok nadat mijn zwager mij beloofd had mij van Ewald's toestand berigt te zullen geven. Na verloop van ongeveer vier weken ontving ik bet eerste berigtdat mijn zwager niet had willen afzenden alvorens mij iets bepaalds omtrent Ewald's toestand te kunnen mededee- lenik vernam dat mijn vriend sedert dien tijd onafgebroken in koortsachtige phantasien tusschen leren en dood gezweefd had; dat de hevigheid der koorts verminderd was, en de doctor op zijn herstel hoopte, doch de grootste rust en vermijding van elke herin sering aan zijnen toestand had aanbevolen. Aisoo bestond er hoop op herstel t Over dit berigt was ik hartelijk verblijd. Na eenigen tijd ontving ik de tijding, dat Ewald ligchamelijk zeer verbeterd was doch dat hem nog eene buitengewone zwakheid van geest was bijgeblevenhoewel niets zijne belangstelling wekte liet hij echter een dik werf driftig herhaald geroep van Wee voort meer in het ong als wij haar vergelijken, niet alleen met de tiranicke maatregelen waarmede de regeringen in andere rijken van Europa de vrijheid der drukpers aan banden hebben gelegd, maar zelfs met de ten dien aanzien voorkomende bepaling in dc chartc, waarmede Lodewijk XVIII Frankrijk begiftigdewelke charte anders tot heden steeds als een model van vrijzinnigheid is geprezen. Deze charte bevatte toch in art 8 de volgende bepaling: #De Franschcn hebben het regt om hunne gedachten te openbaren en door middel der drukpers mede te dcclenwaarbij zij zich echter gedragen moeten naar de wetten, die de misbruiken dezer vrijheid zullen beteugelen. Men ziet hetin deze liepaling wordt met de eene hand teruggenomenwat met de andere reeds scheen gegeven te zijn. De ge heele vrijheid van druk]tors word afhankelijk gemaakt van latere wettendie haar geheel aan banden konden leggen. Daarentegen wenl in onze grondwet van 1815 die vrijheid on voorwaardelijk vastgesteld en de drukpers als voorthooren. De geneesheer schreef veran dering van luchtstreek en woonplaats voor en dat in eene stad waar de zieke voortdu rend geneeskundige behandeling en meerdere verstrooijing genieten kon aan welk voorschrift zoo spoedig de toestand van den zieke het veroorloofde, opgevolgd werd. Ewald was naar de levendige vrolijke bergstad B. verhuisd, en daardoor uit de uabijbeid mijner familie geraakt. Intusscheu werd op zekeren dag door een artikel in een dagblad mijne bijzondere op merkzaamheid en levendige deelneming opge wekt. Hetzelve luidde uit rK: #Wij hebben helaas een ongeluk te meldendat de algemeene sen satie en de innigste deelneming opwekt. Een onzer geachtste medeburgers, de in zijn vak aller kundigste geweermaker J. Leithold heeft een volgens bijzondere contractiedoor hem uitgevonden boks met dubbele loopvoor de algemeene tentoonstelling in de residentie vervaardigd welk voorwerp een ieders opmerkzaamheid en goedkeuring verworven heeft daar elke zaakkundigedie hetzelve bezigtigde het bewonderde en voor een uitmuntend kunst werk hield. Eergisteren was Leithold vergezeld door eenige hteren naar de schietplaats gegaan om de kracht van die buks te beproeven. Op hoogst overklaarbare en betreurenswaardige wij ze sprong de loop, bij het eerste schot, en verpletterde even overklaarbaarden regter arm van den ongelukkigen uitvinderdie reeds honderden doch op verre na niet met die zorg vervaardige geweren persoonlijk be- 1 proefd had. De geheel vernielde arm moest i tot aan den schouder afgezet worden en het een gezegend middel tot verspreiding van be schaving den volke aangeprezen. Met betrek king tot dit laatste overtreft de grondwet van 1815, zelfs onze tegenwoordige in vrijzinnig heid want art 8 van onze (grondwet zegt eenvoudig»niemand heeft voorafgaand verlof noodig om door de drukpers gedachten of ge voelens te openbaren.# De aanprijzing der drukpers als een middel om verlichting te verspreiden is dus weggelatende grondwet gever heeft het gedaanomdat naar zijne meeuing zulk eene aanprijzing meer voegde in eene verhandeling over de vrijheid van drukpersdan in eene grondwetmaar toch komt het ons voor dat het weglaten van die zinsnede, onze grondwet van een sieraad heeft beroofd. Naar ons gevoelen ontsiert het geenzins eene wetzoo wij er als het ware bij uitzondering eene enkele maal in kunnen bespeurendat de wetgever in zijne borst een gevoel droeg dat hij niet verhinderen kon om zich lucht te geven en dat daardoor van zeiven aan zijne woorden eenige meerdere warmte heeft gegeven. is zeer twijfelachtig of de ongelukkige in het leven behouden zal worden. #In het oogvallend is de buitengewone te genwoordigheid van geestwaarmede hij het ongeluk en de vrcesselijke smarten verdraagt en slechtsals hij uit zijne flaauwte ont waakt verneemt men nit zijnen mond de zonderlinge woordenGelukkig het is de hand die den eed gezworen heeftDeze woorden die, daar hij volstrekt geene verdere ophelde ring geeft, zelfs zijne nabestaanden niet be grijpen, zijn even ouverklaarbaar, als de droefgeestigheid en de afzondering, waarin sedert eenigen tijd de anders zoo levenslustige en gezellige man leefde.# De courant ontviel aan mijue handenmij, hoe verre van hem verwijderd, ontbrak den sleutel tot deze raadselachtige woorden niet I Welke nieuwe denkbeelden kwamen mij voor den geest 1 Weinige dagen later ontving ik het berigt van Leithold's overlijden. Hoezeer mijne gedachten een tijd lang zich met deze aangelegenheid bezig hielden, hoeveel plannen ik ook voor het oogenblik maakte om spoedig eene uitstapje naar Ewald te ondernemenbleef mijn voornemen echter uitgesteld. Duizend andere gebeurtenissen verzetten zich onophoudelijk tegen mijn planen ik ein digde met tegen paschen in eene zeer ver verwijderde universiteits—stad te gaan wonen de vele veranderingenverstrooiingen, stu diën beproevingen, maar hoofdzakelijk dienst zaken maakten dat die nachtelijke ridde ridselboom, en de daarbij betrokken perso nen, in mijne gedachten zeer op den achter grond geraakten.

Schager Courant | 1865 | | pagina 1