mmmmm Algemeen Nieuws-, Advertentie Landbouwblad. J&. /i2G. Negende Jaargang. A°. 1S|M^^ De Regeringspartij in Nederland. SCHAGEK COURANTS- abonnementsprijs voor drie maanden Voor Schagen 1,00. Franco per post door het geheele Rijk 1,15. Afzonderlijke Couranten0,10, Verscliijnt iederen Donderdagmorgen. Abonnementen op dit blad worden door alle prijs der advektentiën Van een tot vijf regelsf 0,75, Iedere regel meerder0,15. De 35 centa zegelregt niet mede gerekend. Groote letters naar de ruimte die zij beslaan. Boekhandelaren en Postdirecteuren aangenomen. Die timmert aan den wegh, Verwacht gezegh. (Cats.) TJITQ-EVEB 3?. J\ Gh DIDEEICH. BRIEVEN m^zsroo. In ons vorig hoofdartikel wierpen wij een blik op de oppositie in ons vaderland tegen het bestaande kabinet. Wij hebben onverho len als onze mcening te kennen gegeven dat die oppositie uit kleingeestigheid ontstaat en dat aan personaliteiten vaderlandsche belangen worden gewaagd. OMogten die uitdruk kingen te hard zijn geweest en de oppositie door hare verdere handelingen een billijker oor deel verdienenThans echter willen wij zoeken naar de vrienden van het tegenwoor dige ministerie en tot een besluit trachtou te komen omtrent de vraagWie regeert er in Nederland Dat die regering, althans wat de hoofden der ministricle departementen betreftthans in handen is vaD de zoogenaamde liberale partijis aan ieder bekend. Natuurlijkerwijze steunen deze op eene meerderheid in de beide Kamers der Staten-Generaalmaar de2e meerderheid wordt gevormd uit zeer heterogene bcstanddcelcn. Door die meerderheid iutusschen is de re gering mogelijk en nevens de ministers hebben wij dus iu de eerste plaats te stellen de meerderheiddie hen in de Kamer steunt. Gelijk wij reeds te kennen gaven is die meer derheid uit zeer onderscheiden bcstanddeclen zameugesteld en de ondersteuning die het ministerie van een gedeelte der voor haar stemmeude leden ontvangt is niet meer dan toevallig. Buiten de Kamers ontleenen de ministers echter een nieuwen steun aan de goede gezindheid van het volkwant dit houdt altijd de bevoegdheid in handen een afgevaardigde te herstemmen of te vervangen, om zoo doende de regeerkracht te versterken of te verzwakken. Nu meenen wij dat de regeringspartij bijna even veel fouten heeft als de oppositie. Want even noodlottig als het is om een bijoogmerk de rvgeriug te bemocijelijken, even ongeoorloofd is het om een bijoogmerk de regering te steunen. Wij weten dat geheele fractien in de Kamers alleen hare stem aan bek ministerie Thorbecke geven uit de zucht om hare bijzondere belangenboven de al ge in eene te bevorderen en wij mogen het helaas niet in twijfel trekken dat het liberalisme van enkelen in verband staat met het uitzigt op eene goede betrekking. Honden die be langen op wij hebben daar doorluchtige voorbeelden van gezien ook de sympathie voor de regering valt weg en waarlijk indien de regering op geene hechter grondslagen rustte dan deze wij zouden dan niet zoo gerust de toekomst te geinoet gaan. Wij telden als derde element in de rege ring het volk en indien dit element niet werd bedorven, het zou waarlijk goed zijn. Maar regeert bet volk Is er bij de verkiezingen eene eerlijke voor lichting of een oneerlijk sterabcjag? Is liet denkbeeld van kiesvereenigingen iu zijno toe passing niet een zedelijke dwang op de vrije verkiezingen uitgeoefend Neen 1 in vele opzigten wordt het volk misleid cn de stem des volks is dikwijls niet meer dan de bekrachtiging van hetgeen cenige speculanten besluiten. Daarbij ontbreekt het ons land aan geschikte volksbladen. Onze dagbladpers oefent weinig invloed op het volk uitgedeeltelijk omdat er gecnc moeite voor gedaan wordt maar ook èn voornamentlijk omdat de gloed der waarheid aan het ge schreven woord ontbreekt en men tusschen de ontboezemingen van vaderlandsliefde en het vieren of het in het slijk sleuren van een ministerie te vaak de rigtiug ontdekt van een persoonlijk streven of een kleingeestig partij belang. Zoo staat het volk zonder ecnige leiding echter soms niet zonder misleiding daar en wanneer dan daarin de derde steun der re gering valt, zoeken wij nog te vergeefs naar het antwoord op de vraag wie regeert er in Nederland Het is een merkwaardig feitdat sints 1S48 op eene enkele uitzondering na en deze nog niet zonder eenig voorbehoud alle miuisterien liberale ministerieu zijn ge weest. Personen mogten wisselen en deze wisseling wijziging brengen in ondergeschikte punten het grondbeginsel bleef bij iedere verandering ongewijzigd. De verklaring daar van vindt men vooreerst in onze constitutie die tot eene vrijzinnige regering noodzaakt. Geplaatst boven den strijd der partijen is zij het centrum der regeriug en is een bestuur alleen vast of onvast naar mate het onkrenk- baar vasthoudt aan de door allen bezworen grondwet. Moge de volkswaan van een dag die wet niet achtenzij is er en men zal haar hare regteu hergeven. £n daarom zien wij in die constitutie de regeerkracht van elk weldenkend minister. Het verdient ook opmerking dat onze grondwet een kind is onzer eeuw. Het rijn de woorden der eeuw die in haar liggen niet tot ons gekomen door het geweldmaar opgevangen door kenners van den tijdgeest. Onze tijd kan niet meer terugen onder dien indruk leeft ieder. Deze geest regeert en ieder is willens of onwillens zijn dienaar. En een ministerie is in kracht en duurzaamheid, geheel afhankelijk van zijne overeenstemming met dien geest. Het zou ons niet bevreemden dat de re geringspartij deze waarheden van tijd tot tijd uit het oog verloor. Haar liefde voor eenig regeringsbeleid mag enkel ontstaan omdat het past in onze grond wet en in onzen tijd en zij kan het niet steunen dan door eerlijk het hare bij te dragen tot uitvoering dier grondwet in den geest van dien tijd. Eu zoo ook hebben onzo ministers geene andere taak cn gecnc anderen staf dan eene eerlijke toepassing der grondwet. gi:\vom: iieiugte.\ Onlangs stond eeu jong vrouwspersoon, die moest trouwen op den Burg te Brugge naar haren bruidegom te wachten en fe trip pelen alsof ze op glocijend ijzer stond. Het meisje zag er verdrietig uitomdat haar aan staande man zoo lang weg bleef. Eindelijk kwam hij van den kant der Hoogstraat en men zag duidelijk op bet gelaat der bruid dat hare verlangzucht in genoegen veranderde. Doch de bruidegom naderde haar niet., hij groette haar slechtsen in plaats van het stadhuis binnen te gaan trok hij in de Blinde-Ezelstraat en zette bet op een Ioopen roepende: »Ik en trouwe niet!" De bruidverwonderd over dit onverwacht veranderenriep haren beminde onophoudelijk toeAch Sissen wat gaat gij doen Maar Sissen liep voort, en bruid en ouders, ge tuigen en nieuwsgierigen zij liepen allen achter Sissen tot over de Vischraarktwaar men eeue mand viseb omver liep. De bruidegom was zoo ving ter been dat meu hem niet beeft kannen achterbalen. En de bruid mogt met eene hangende lip en een ter neergeslagen hart naar bare woning terug- keeren. De voorzitter der commissie voor de veeziekte heeft aangeraden bij bet stallen van het vee de gezonde, verdachte en zieke stal len rnim met chloorkalk en bestrooienzoo dat er altijd chloorgas in de lacht is. In de vorige week kocht een winkelier te Zwolle eene aanzienlijke hoeveelheid vleesch tegen 30 cent het halve pondom echter alle aanmerkingen van zijne gierige en bedil- zuchtige wederhelft te voorkomenverzocht hij den slager om haar het vleesch met 18 cent te doen betalen, terwijl hij heimelijk 12 cent per pond zon bijpassen. De vronw vond dan ook hel vleesch niet dnur maar de voorraad toch wat grootwaarom zij aao eene bnurvronw een gedeelte overgaf teger 20 cents het pond hetgeen zij later me', groote zelfvoldoening aan haar man vertelde. Hoe deze daarmede in zijn schik waslaat zich gemakkelijk begrijpen, Al de Engelsche dagbladen geven zeer uitvoerige mededeelingen betreffende de begra- fenis van wijlen Tom Sayersden bekender boxerwelke onlangs heeft plaats gehad. Dt menigte, welke zich daarbij in de etrater verdrong was talrijker dan toen het stoffelijl overschot van lord Palmerston in statie nas de abtdij vah Westroiuster werd overgebragt. Alleen bij de ter aarde bestelling van wijlen den hertog van Wellington heeft men eene zoo talrijke menigte op de been geziende stoet waa ruim 3 Eng. mijlen (4,*, Nedetl.

Schager Courant | 1865 | | pagina 1