mijl) lang, Uit Dublin wordt gemeld dat de eige naren eu nilgevers van de dagbladen zijo gewaarschuwdom berigten op te nemen welke ongunstig zijn voor de Fenians. Wie de waarschuwing in den wind slaat ral worden gedood en het bureau van hut blad hetwelk zich tegen de Feuiuns heeft gekant zal worden omvergehaald. Iu de voor korten tijd te Herlijn ver schenen Denkschrift über den Erwerbsquellen für das weibliche Geschlachtvindt men ten opzigte van Pruisen o. a. de volgende opgaven 786(3 vrouwen zijn. gouvernantes eu onderwij zeressen, 16,547 ziekenverpleegsters en dergelij- ken,'2400 nonnen en diaconessen, 565,705 houden zich met den landbouw bezig, 701,752 arbeiden iu fabrieken trafieken700,000 ongeveer verrigtcn huiselijken arbeid 450,068 trachten een bestaan te vinden met linnen-, wollennaaijen en anderen arbeid van dien aard. Op den spoorweg van Navarre naar SaTagossa in Spaujtheeft een ongeluk plaats gehad door het instorten van eene kleine brug over de rivier Jalou, op hit oogenblik dat de locomotief zich op die brug bevond. De geheele trein met uitzonderiug van twee wagens is in het water gevallen. Al de passagiers zijn min of meer ernstig gekwetst; ae eenige die er het leven bij verloren heeft is de stokerde conducteur is slechts gewond terwijl du machinist zich met zwemmen heeft weten 1e redden. Ten bewijze hoe hoog de gronden te Brussel in prijs staanwordt medegedeeld dat den 7den Nov. jl. in opeubare veiling zijn verkocht 6 perceelen grond om te bouwen ter grootte van 10.16 roeden voor 135,810 fr. Het eerste perceel ter grootte van 44 el is verkocht voor 21,5ÖU fr. dat is 4,900,000 fr. per bunderof 33 fr. per Brusscl- schc voet. Officiële berigten uit Algiers vaa 14 dezer melden dat Sidi-Lala ten gevolge der behendige maatregelen van den generaal De- ligny en ziende dat zijne hulpmiddelen uitgeput eu zijne ruiterij afgemat waren naar het Westen is teruggetrokkeumaar versche ko- lonucs vervolgden hem. De geueracl Lacretelle heeft iu het zuid-Westen de oproerige stammeo ingehaald hij heeft hun 15 man gedood en al hunne kudden ontnomen. De Kolonel Ca* lonib die Voor twee maanden levensmiddelen heeftvervolgt Sidi-Lala en driogt hein ver Zuidwaarts heen. Gelijk vroeger is medegedeeldbestaat het plan om du voormalige Hongaarsche lijf wacht iu Oostenrijk Weder in het leven te roepen. De Pesti Hirnök bevat het volgende bttrelTeude de geschiedenis van bedoeld corps. De koninklijke Hongaarsche lijfwacht werd gevormd op last vau Maria There»ia ten jare 1760; de Hongaarsche schatkist bestreed de kosten der oprigting en bet onderhoud van het corps. De iedeu werden gekozen uit de jonge edellieden van Hongarije, Groatie eu andere naburige landen. Hunne nuiform be stond nit karmozijnen dolman en pantalon met zilver gestikt, rijlaarzen en kolpak met lange vlam van rijgerveeren. Alle bereden zij schimmels, hoofdsielleu en zadels «art-u groen kwistig met zilver gemonteerd, Bij galafeesten droegen zij mantels van tijgervel. Op 23 Sept. 1760 legde deze garde den eed af van getrouw heid aan Koningin (Keizerin) Maria Theresia en deed voor den eersten maal dienst op lo. Oct. van dat jaarbij de aankomst van Isa- bella van Parma, de brnid van Joscph II. Een paleis was aan de garde tot kazerne af gestaan. Men meldt uit Worins, dat de kwestie betreffende de plaatsing van het gedeukteeken dat ter eere van den kerkhervormer Lnther aldaar zal worden opgerigteindelijk is beslist. De groothertog heeft bepaalddat het zal «orden geplaatst aan het einde van de Nieuwe poortop de zoogeuaamde promenadewelke plek door de commissie van oprigting als de meest geschikte daartoe was aanbevolen. Te Napels wordt thans de nieuwsgierig heid zeer gaande gehouden door eene jeogdige Hollandsche schoonedie daar met een schip in de haven vertoeft, waarmede zij zeer verre en belangrijke reizen heeft gedaan. Het laatst kwam zij nit Nubie, van waar zij jeugdige negers en negerinnctjcs heeft medegebragt die haar als huu koningin beschouwen. De zacht naar avonturen bij deze jonge dame is zeer opmerkelijk. Zij schijnt gaarne bevelen te geven j eu heeft Nubische Itoepen er toe gebragt de i wapenen neder tc leggen. Men schrijft haar j het voornemen toeom naar die verwijderde i streek weder te keeren en van het enthusiasmc J dat zij daar inboezemtpartij te trekken om i ceu soort vau vorstendom te vestigen. In den nacht van Zaturdag op Zondag i is te Alkmaar door middel van inbraak diefstal 1 gepleegd in het kantoor van den ontvanger der rijks belastingen aldaar, de daders hebben alleen f500 aan contanten medegenomen doch lint papieren geld laten liggenmen is de dieven nog niet op het spoor. Te Namen is j. 1. Vrijdag namiddag te 5 uur een verschrikkelijk ongeluk voorgevallen. In de gieterij van den beer Constant Legro sprong de groote ketelen door dit onheil verloren zes munschen bet leven en werden twee zwaar gewond. De omgekomenen zijn een directeur der fabriek 53 jaren oudge huwd en vader van drie kinderen een 28jarig werkman g-liuwd en vader vau twee kinderen, een 7jarige gictersgezclde voornaamste steun van een gezin van twaalf persouen; een knaapje van zes en feu van acht jaren, benevens eene 21 jarige vrouw die op het oogenblik der ontploffing de fabriek voorbijging. Het sprin gen geschiedde met znlk eene verbazende kracht dat tot op een afstand van een kwartier uurs ijzerspliiiters gevonden werden. Losgerukte ijlereu slaven hebben do daken en vloeren van onderscheidene huize n waarop zij nedervielen, zwaar beschadigd al de vensterruiten in den omtrek vlogen aan scherven en de fabriek zelve is bijna vernield. Zekere jonge dame mejufvrouw Eengner de dochter van een Algerijnsche kolonistheeft verlangd te Montpellicr als stuJent in de geneeskunde te worden ingeschreven. Nadat dit herhaaldelijk was geweigerdheeft de mi nister Duruy ten laatste zijne toestemmiug gegeven onder voorwaardedat de bedoelde dame na den graad te hebben verworven de practijk zat gaan uitoefenen ouder de Arabieren vermits het bekend isdat de inlandsche vrou wen iu Algeric een onverzettelijken afkeer heb ben vau de Fransche geneesbeereu. Mejufvrouw Kcnguer wil zich niet verbiudeu eu beroept zich op hare regteu als vrije vrouw. Er wordt dus verzekett men, nog steeds onder handeld. In de op 20 dezer gehouden zitting van de Tweede Kamer der Staten Generaal heeft de Heer Tborbtcke medegedeelddat er een par ticuliere brief bestaat van den lieer Eetz waarvan de openbaarmakingbem zou bloot stellen aan betichtingen of oordeelvellingen waaraan hij als minister niet mag blootstaan. De lieer üetz heeft mitsdien zijn outslag ge vraag J. Berigten uit New-York van 9 Novemb. meldendat de president Johnston aan eene deputatie van dames heeft geantwoord dat het proces Davis eerlang zal begiunen. Het congres der Fenians is verdaagd. Berigten nit Jamaióa vau 28 Oct. mel den dat de opstand geheel is onderdrukt. Gorpon en anderen zijn ter dood gebragt, ook Bogle zal worden geëxecuteerd. Cit Trier meldt men het volgende be treffende bet ongeval aan een bezoeker eener menagerie overgekomen. Nittegeostaande alle waarschuwingen ging de bedoelde persoon voortdurend zoo digt langs de hokken der wilde dieren dat hij telkens in gevaar ver keerde. De opzigteis wisten gedurende geruimen tijd de ernstige gevolgen zijner onvoorzigtigheid te voorkomentot dat hij eindelijk het hok van een beer zoo digt naderdedat deze in de hand van den onvoorzigtige kon bijten haar met de tanden vasthield en een zijner klaauwen in den arm poogde te slaan ten einde den man tot zich te trekken en bem op die wijze te verminken. De spoedige tusschenkomst van eenige aanwezige bezoekers en oppassers die met een ijzeren stang den muil van den beer opendeverloste den" man uit het gevaar waarin hij verkeerde. De hand was echter geheel ontvleescht en het gebeente op vele plaatsen geheel verbrijzeld. De kouing van Wurtemburg heeft de groote zaal in het paleis te Stuttgart ten gebrnike gesteld vau het publiek dat 2 3 malen per week gratis wordt toegelatenten eiude aldaar voordragten over wetenschappelijke onderwerpen bij te wonen. Te Murcia eene der aanzienlijkste steden van het schiereilandheeft eene daad van dweepzucht en onverdraagzaamheid plaats gehad die ongeloofclijk schijnt. Een protestantsch Engelschman werd dezer dagen door dc cholera aangetastaan welke hij bezweek. Gedurende zijue ziekte werd hij als besmettelijk verlaten en de geringste liefdezorg werd hem geweigerd. De geestelijkheid verzette zich vervolgens uit drukkelijk tegen de begrafenis van het lijk. Niets slechts werd den ketter geene plaats op het kerkhof verguud maar niemand in den omtrek wilde daartoe een daim gronds afstaan. Eindelijk is het lijk in stroo gepakt en naar den Engelschen consnl te Chartagena ver zonden. In een ziekenhuis van het departement Allier is dezer dagen een man overleden die den ouderdom van 120 jaren heeft bereikt. Hij leefde sedert 60 jaren van het bedelen en had tot zijn 110de jaar in geen bed geslapen. Sedert dien tijd woonde hij in den winter in een ziekenhuis, maar liep in den zomer weder het land af. 'Toen hij 115 jaren oud geworden was werd hij echter te zwak om zoodanige levenswijze voort te zet ten, eu woonde vervolgens tot zijn dood in het gasthuis. Dezer dagen had het volgende voorval te Wiesbaden in de speelzaal plaats. Een Franschmandien de fortuin zeer ongunstig was geweest, verliet de roulette en wierp eenige oogenblikken later een Orsinigranaat onder de roulette. In een oogwenk verliet ieder de zaaluit vrees voor de verwachte uitbarsting. Deze uitbarsting geschiedde echter nietmaar gedurende verscheidene dagen beeft de speelzaal ledig gestaan. Ten einde dézen nadeeligen toestand te doen ophondenheeft men van regerings wege de volgende verklaring van het gebenrde openbaar gemaakt niet twijfelende of de verspreide onrust zou daardoor worden weggenomeu. Vooreerst was het geen Franschmanmaar een Sakser die geld aan de bauk had verloren en was de man niet in het bezit van een Orsinigranaatmaar we! van eene hoeveelheid buskruid welke hij echter niet onder de speeltafel heeft geworpen, omdat hij die in zijn logement achtergelaten had. Sedert deze geruststellende verklaring heeft men het spel hervat. In den nacht tusschen Woensdag en Don derdag 15 en 16 woedde te Alkmaar een hevige brand. In het gebouwgenaamd Harmonica en Sociëteit de Vereeniging, van den heer Kemponlangs bewoond door den heer Mnl en vroeger door den beer Walra ven brak ten half vier ure de brand nit en nam zoodanig in hevigheid toe, dat ten 8 ure het geheele perceel in asch en pnin lag. Het aangrenzende nieuwe gebouw is bewaard gebleven. Groot gevaar liep bet gesticht (hnis van Achten) dat er tegenover staatechter door de flinke bediening der brandspuiten en het aanbrengen van andere middelen tot blussching is het voor de vernielende vlammen behoed gebleven. Gelukkig zijn er geen men- scbenlevens te betreuren. Hnis en inboedel is voor brandschade verzekerd. De oorzaak van den brand is niet bekend maar volgens gedachten zou op den zolder of in de bergplaats van colissen enz. de brand het eerst zijn ontsraan. De Gazette de Vailos deelt mede, dat twee broeders Platter geheeteneen geheel jaar zullen doorbrengen op de Col den St. Theodule in Walliserland. De hoogte van hel pnnt waar zij zullen wonen is 11,367 voet boven het vlak der zeedat is 3300 voet hooger dan het klooster op den St Bernhard. Het doel is om op dat verheven punt meteorologische waarnemingen te doen. De heer Sausnre en anderen hebben ten jare 1788 op den Col den 'Géant waarnemingen gedaan en hadden het warmste jaargetijde daartoe gekozen niettegenstaande die voorzorg was het hen niet mogelijk langer dan veer tien dsgeii op den Col te blijven welke slechts

Schager Courant | 1865 | | pagina 2