GEWONE BERIGTEN HET ONTSLAG VAN DEN MINISTER VAN FINANCIEN. De Red. zulke treurige feiten zich niet meer herhalen. Als met eenparige stem moest dan het gehccle Nederlandsche volk het gebeurde vcroordcelcn, ieder <l3gblad moest het verder nalaten om op veruordcclcnde wijze te spreken over oenen brief die op ecue ongeoorloofde wijze onder de oogen van het publiA is gebragteinde lijk heeft ons volk het regt om te eisehen van zijne vertegenwoordigersdat zij mede instemmen in het zoo billijke gevoel van min achting voor allendie medepligtig zijn ge weest aan de onkiesche daad die is bedre ven, welk gevoel zich reeds luider en luider onder ons begint te openbaren. Laat ons in dit opzigt een voorbeeld ne men aan het Fransche volk. Toen in 1843 Louis Pkilippe was weggejaagd en het voor- loopig bewind in zijn plaats was gekomen, was een der toenmalige bestuurderswij gclooveu dat het Ledru Rollin was, laag genoeg, om eenige brieven van den ongelukkigen ko ning openbaar te makenbrieven die een ongunstig licht schenen te werpen, zoowel op de regering, als op het karakter van den schrijver. Maar het Fransche volk was edeler dan zijne regering, ofschoon de rcvolutiekoorts nog aller borst deed zw ellenen aller hoofd deed gloeijenwas het toch edel genoeg om de lage handelwijze van het bestuur te ver- feeijen en humaan genoeg om de brieven met de uiterste toegevendheid te beoordeelcn. La ten wij ook zoo doenlaat onze verachting het deel zijn van hendie het heilige geheim van een particulieren brief hebben helpen schendenmaar laat ons den schrijverzoo wij hem al beoordeelendan toch met toege vendheid behandelen. Het gepantserde koepelschip Prince Albert moet tegen 80 dezer te Woolwich voor de dienst- verrigting gereed zijn; tot dit einde is het werkvolk er dag en nacht aan bezig. Het zal onder auderen worden gewapend met een stuk kanon, dat een projectiel van 800 pond kan werpen. - L. Maaudag avond is het met 340 landverhuizers van Bremen naar New-York bestemde schip Orpheus nabij het Nordt Sand Ilead lichtschip zoo geweldig in botsing ge komen met bet te Searborongh thuis behoorendc schip Mariadat dit laatste in een oogwenk weder afdreef en in de diepte verdweende gezagvoerder sprong op den Orpbeus over doch zijne vrouw en drie matrozen gingen met het schip naar den grond, In de Amerikaansche berigten vindt men nadere bijzonderheden omtrent de uitvoe ring van het doodvonnis van kapitein Wirz. Daarin is niets buitengewoons maar wel in hetgeen de executie vooraf ging. liet blijkt namelijk dat zijne echtgenoot bij baar laatste bezoek een middel heeft beproefdom bem van het schavot te reddendoor hem bij den afscheidskus een sterk vergiftigde pil in den mond te werken. Dit zou ook werkelijk ge lukt zijn wanneer de daarbij aanwezige of ficieren geen kwaad vermoeden hadden opgevat, door de vreemde wijze waarop die kus gege ven werd. Een hunner sprong dadelijk op den gevangene toe en mogt er in slagen hem de reed3 doorgibeten pil, met geweld, uit den mond te wringen. Naar men uit Kopenhagen berigt, heeft de minister van financiën bij den rijksdag ingediend een wets-ontwerpstrekkende tot het heffen van eene zegel belasting op vreemde effecten. Nog wordt uit die stad medegedeeld dat de Konutg zijne goedkeuring heeft geschonken aan het wets-ontwerp, waarbij de schadeloos stelling aan de bevolking vau Jutland door de verliezen in den jongsten oorlog ondervon denwordt vastgesteld op 6,2000,000 rijks daalders. Een dagblad van Nizza verzekert dat de Keizerin van Rusland tegen den 15den De cember met den troonopvolger aldaar zal aankomenen de onlangs door den Czaar aangekochte villa Bermont bewonen. Te Parijs wordt verhaalddat de Heer v. Bismarck heeft gepoogd met Rusland naau- wcra betrekkingen aan te knoopenmaar dat hij schipbreuk heeft geledendaar de Czaar niet gunstig gestemd is voor de overeenkomst van Qastcin. Onder bovenstaande titel lezen wij in liet Handelsblad van 23 dezer een ingezonden stuk van Ds. Heijedat wij, omdat het geheel in onzen geest geschreven ishieronder over nemen. Er komen oogenblikken in het leven eens volks, waarin ook de eenvoudigste burger, die buiten (en, beter nog is het, boven) alle partijschap staat, verpligt is, zijn gevoelen over openbare zaken uit te spreken. Zoodanig oogenblik isnaar ik geloofvoor ons land gekomen nu de brief des ministers van finantiendie der oppositiereeds maan den lang, tot zoo goddeloos verdacht maken van geheel het ministerie gediend heeft, open haar is gewordenen die ministerin verband daarmede, zijn ontslag heeft gevraagd. Geen verstandig menseh zal oppositie af- kenren (zonder gist geen voedzaam brood maar geen eerlijk Nederlandsch gemoed kan den vorm van oppositie goedkeuren die sedert het optreden van dit ministerie niet slechts in enkele dagbladen maar bijna tot in bet heiligdom der vertegenwoordiging de beroemde ffLaster-aria" uit den Barbier de Sevilletot in het oneindige voordraagt. Zegeviert alsnn déze vorm van oppositie dan is der openbare zedelijkheidvoor langen tijdgeweld aangedaan. Dat m&g (alweder naar mijn eenvoudig burgermans inzigt)bet Nederlandsche volk niet toelaten. Ik vel dus geenerlei oordeel over de meer dere of mindere onvoorzigtigheid des Heeren Betz bij bet (zelfs aan een vriend en voor malig ambtgenootin schrift geven zijner innerlijkste gedachten en plannen omtrent po- liteike zaken. Rickelieu reeds verklaarde 'geef me een paar regels schrifts van n en wat zij ook behelzenik doe u ophangen Doch ik durf wél oordeel vellen over den briefzoo als hij nn niet langer in puntig geslepen uittreksel, maar in zijn geheel, ge drukt voor ieders oog ligt. En dan meen ik in vollen gemoededal die brief niet alleen volstrekt niet tot het openbaar en officieel le ven behoortmaar ook op het persoonlijk leven, op bet persoonlijk karakter van den staatsmandie item vertrouwelijk, en «aan een vriend" schreef, geenerlei smet werpt. Ik ben dan ook volkomen overtuigd dat in geheel het diplomatiek Europa (hetgeen naauwelijks eene voorstelling zal hebben van zulke uaauwgezetheidgeen enkel staatsman zich zon gedrongen gevoelenom wegens het schrijven van zulk een brief, voor zijne tegen standers te wijken. Indien dusinderdaadde beweerde onge oorloofde invloed op de verkiezingen in Limburg zich beperkt tot dezen brief aan den heer van der Maesen (en een vermotdelijk gelijksoortigen aan den heer Pijls)dan meen ik dat het geweten der natie getuigenis behoort te geven, tegen het stelseldat in de jongste tijden een waarlijk on-Nederlandsch «stelsel van opposi tie" is gewordenen hoop ikdit getuigenis daarin te zien bestaan, dat uit alle deelen onzes lands eene luide en krachtige afkeuring opga van de middelen waardoor de oppositie den Heer Betz ditmaal tot aftreden heeft gedrongen eene zóó duidelijke en ernstige afkeuringdat ook wanneer het Z. JJ. den Kooing behage het gevraagde ontslag des ministers in te wil ligen, toch de verwinnaar geschandvlekt zij, en niet de verwonnene. Amsterdam Dr. J. P. HELI E. 22 November 1865. r Te Londen zijn medelingen ontvangen uit Haïtilwaaruit blijkt dat de president Geffrad de opstandelingen voortdurend met goed gevolg bestrijdt. Men voegt er het berigt bij dat de Engelsche oorlogsbodem Buildog Port au Priac heeft gebombardeerd dit is het gevolg eener beleedigipg door de lnsurgenten den Britschen consul aangedaan. Bedoelde bodem is later gestrand en in de lacht gevlogen door het springen der kruidkamer. De Morning Herald bestrijdt de politiek der regering met betrekking tot de inlijving van Mysore. Nu de Rajad van dat land die steeds door de regering als wettig Vorst werd erkendis overledengaat men tot dergelijken maatregel ovei en wordt zijn zoon van den troon verbannen. Volgens het blad wordt dus een maatregel genomendie onregtvaardig en oneerlijk moet genoemd worden. Woensdag jl. des avonds omstreeks 6 ureis een der passagiersbooten van de hee ren Gebr. Zur Mulhemkomende van Am sterdam bij den Anna Paulowna Polder tegen de over het kanaal liggende spoorwegbrug gevaren die op dat oogenblik digt was. Men ontdekte bet gevaar eerst toen de boot reeds te ver binnen het remmingwerk was en het stoppen of achteruitwerken niet meer kon baten de boot liep met den ste ven onder de brng, en alles wat op dek zich bevond stroopte tegen het bruggedek op maststuurradpijp enz.alles werd on derstee boven geworpen. De schok was zeer hevig en bragt onder de passagiers groote verwarring te weeg. Men is echter met den schrik vrij gekomenniemand heeft eenig beletsel bekomen. Maar de boot was de du pe van de historiez(j kon de reis niet vervolgen en is naar Amsterdam terng gebragt om te worden gerepareerd. De passagiers heb ben, enkelen te voetanderen per as en weder ecnigen met de een uur later daar passerende stoomboot Stad Alkmaur de reis voortgezet. Naar men uit Thebe berigt is de diligenoe tusscben die stad en Chalais op 6 dezer door roovers overvallendienzelfden dag werd de postkar in de nabijheid Kalamatte aangerand een passagier bij die gelegengeid van zijne vrijheid beroofdheeft men gedwongen aan zijne familie te schrijvendat zij hem 25,0Ü drachmen als losgeld moet toezenden indien zij hem levend wil terugzien. In Engeland hebben eenige mannen van aanzien en naam eene vereeuiging gevormd die zich ten doel stelt de genezing van het, aan den besmettelijken typhns lijdende vee door homoeopathische behandeling te beproeveu. Zij zijn door berigten uit Nederland tot dat denk beeld gebragten hebben de medewerking van de Britsche Maatschappij ter bevordering der homoeopatische geneeskunde ingeroepen en ver kregen. Uit Bombay wordt gemelddat in Iedie ,gednrende het laatste halfjaar, 1553 woeste dieren zijn gedood en daarvoor de uitgeloofde premien betaaldonder genoemd cijfer telt men 359 tijgers516 luipaarden of panthers enz. Ten einde rich een denkbeeld te knnneq maken van de groote kostbaarheid der verfraai- jing van Parijs diene dat onlangs door den jury aan 16 personen eene som van 1,270,000 frs. alleen als vergoeding werd toegewezen voor deschade welke hunne verhuizing geacht kon worden voor hen na zich te slepen. De werklieden der steenkolenmijn van Houssu te Haiue St. Paul hebben den arbeid gestaakt. Zij zijn 500 a 600 in getal. Dq oorzaak van die staking ia de eisch om hooger loon. In de vorige week bespeurde de machi nist van een passagierstreiu die van Windsor kwam dat op de spoorstaven een zwaar voor werp lag, hetwelk bij onderzoek bleek te zijn eene verzameling van stukken ijzerdie daar blijkbaar gelegd waren met bet oogmerk om een ongeluk aan een der treinen te berokkenen. Eenige leden van het koninklijk gezin waien des morgens den weg gepasseerd en werden tegen den avond nit Londen te Windsor terug verwacht. Den 28steB Oct. jl. is te Washington de volgende proclamatie van den President der Vereen igde Staten uitgevaardigd Daar bet den Almagtige beeft behaagd in het ten ®ID 9 loopende jaar den verschrikkelijken geesel ea 1 burgeroorlog* van ons dierbaar vaderland e verwijderenen ons het genot der zegeuingen i van vrede, eendragt en goede verstandhouding, alsmede eene vermeerdering van burgernj

Schager Courant | 1865 | | pagina 2