V dat een passagierstrein dit ongeluk kon hebben getroffen. Een der dagbladen deelt het volgende berigt medeDezer dagen kwam een han- O delaar m antiquiteiten inet eene groote menigte zeldzame voorwerpen uit Egypte te Weenen aan. Onder de menigte standbeelden in zijn bezit is er eendat zeer merkwaardig mag heetcn indien de vertaling der inscriptie door een geleerde gegeven joist iswant dan stelt bedoeld beeld, de bekende echtgenoot van Poti- pbar voor. Blijkens een overzigt van de nog te verrigten werkzaamheden tot voltooijing van den Dom te Keulendezer dagen openbaar gemaakt door den eersten architectden heer Voiglelzal daartoe nog worden vereischt eene som van 2,250,000 th. Binnen drie jaren zal de noordelijke toren op gelijke hoogte zijn als de zuidelijke en dan zal tevens de eeuwenheugende kraan, op laatstgemeldeu toren staande verdwijnen. Elke voet hoogte inbouw van den noordelijken toren kost thansen zal nog gedurende lansen tijd 5400 th. kosten. Kan men op de beraamde wijze voortgaan dan mag de voltooijing van liet geheele gebouw worden te gemoet gezien in 10 jaren. Naar luid van berigten uit Reykjavik op IJsland heeft aldaar sedert bet midden van Sept. tot op het laatst vau Oct. buiten gewoon zacht weder geheerscht. In het begin van Oct. steeg de thermometer tot 9o. boven het vriespunt en eerst op 18 dier maand had men nachtvorsten in de nabijheid der kust. De Postzeitung deelt mede, dat op het eiland Cypruster plaatse waar het oude Amachunt beeft gestaan, eene vaas ter hoogte van 3,8 en breeJte 2,10 el is ontdekt. Zij heeft eene zwaarte vau 14,000 Ned. poud en werd 8 a 10 eeuwen voor de geboorte vau Christus vervaardigd. Op verlangen vaa eenige onzer geabon neerde» deelen wij hieronder den zoo veel gerncht makenden brief van den afgetreden minister van Financiën mede 'a llage 4 Mei 1864. Amice Nagenoeg te gelijk met uweD brief ontving ik er «enen van Pijls die ook uatunrlijk nagenoeg dezelfde onderwerpen behandelde waarover gij mij sclireeft. Ik heb den brief van Pijls beantwoord en baast mij om bet ook den uwen te doen. Met u hoop ik dat nu de verkiezingsstrijd op een zniver terrein is gebragtde liberale beginselen in Limburg zullen zegevieren. Pijls verzoekt inij driugeud om de wet op de bieren formeel in te trekkenmaar gij gevoeltdat zoo iets onmogelijk is, in den stand, waarin de zaak zich thans bij de kamer bevindt. Gaarne had ik gezien dat men de wet uiet had onderzocht. De kamer had echter zoo weinig werk, dat men gretig alles aangreep, om wat te rekken. En nu het ontwerp is onderzochtzou het toch waarlijk geen houdiug hebben bet ontwerp in te trekkeu zoolang er geen verslag iszoodanig verslag alleen kan de intrekking motiveren. Daaren boven als ik de bieren had ingetrokken en de grondbelasting nietzou men danuit deze verschillende wijze van handelen geene onderscheidene gevolgtrekkingen hebben afge leid? Gij weet, dat ik reeds sedert eenigen tijd tot het besluit was gekomende bieren niet te behandelen. Dat besluit was bet gevolg niet van het geschreeuw dat men er tegen aanhief, maar van de overtuiging, die gij en anderen bij mij hadt weten te vestigen dat de wetzooals zij daar ligtwerkelijk nadeelig was voor de kleine brouwerijen. Limburg heeft dus van die bierwet uiets meer te vreezen terwijl zoo als gij weetmet het einde der zitting alle ontwerpen van zelf zijn ingetrokken. Qok de grondbelastiug laat ik rusten en dat is grootendeels uwe schnld. Als collega hebt gij reeds de behandeling van dit ontwerp weten tegen te honden. En toen wij u zoo noode zagen vertrekken heb ik udank aan de loyale houding van uwe afgevaardigden in de beide kamersde toezegging gedaan dat ik de grondbelasting zou laten rustenals de houding van Limburg het mij niet onmo gelijk maakte. Ik heb woord gehoudentot dat de ver kiezing te Roermond mij, als het ware, zedelijk dwong om het antwoord op het verslag in te zenden. Dat antwoord, een zeer uitvoerig stak, lag reeds sedert gcruimen tijd gereed en bet is alleen toe te schrijven aan de personecle tusschenkomst van u en van Pijlsdat ik van die inzending heb afgezien. Ik zal er niets meer over zeggen dan alleen dat ik hoop dat men in Limburg zal begrijpen dat deze handelwijze niet het gevolg is van de houding der oppositie aldaarmaar enkel en alleen van de intercessie der vrienden van het ministerie. Gij, die mij kent, weet, dat eene oppositie, als helaas tot nu toe iu uwe provincie wordt gevoerd op mij eene geheel tegenoverge stelde uitwerking heeft als men daarmede schijnt tc beoogen. Aan den directeur der belastingen laat ik schrijven om vooral met de meestmogelijke gematigdheid te werk te gaan en de kleine overtredingen door de vingers te tien. Vooral met bet oog op eene nieuwe wet op het personeel is het weuschelijk de zaken zooveel mogelijk in slatu quo te laten. Die overdreven ijver der ambtenaren heeft mij al menig verdrietig oogenblik gekost. Het verslag omtrent de wet op het personeel wordt gedruktzoodra ik het hebzal ik antwoorden enkel met het doel om het nienwe belsstingsplan in de hoofdtrekken bekend te maken. Ik zend u dan de beloofde cijfers. Men zal dan in Limbnrg zien dat de Minister vau Financien het zoo kwaad nog niet meent en dat zij door de nieuwe regeling der belas tingen oneindig njeer bevoordeeld worden dan zij ooit nadeel hadden kannen lijden door de grondbelasting en de bieren. De kamer zal hoogst waarschijnlijk niet lang meer bijeen zijn. Tegen Pinksteren gaat zij heen en komt dan naar ik hoor niet meer terug. Met het verslag op de bieren zal men zich uiet haasten en misschien blijft het geheel achterwege omdat men voldoende mijne inzigten kentalthans ik verberg die niet. (Get.) BETZ. De weduwe Renaud ond 86 jarenis maandag morgen te Marche-les-Ecausiues door den sneltrein die naar Charleroi reed over reden geworden. Zij is stervend opgenomen. Die arme vrouw was doof en zag bijna niet meer. Vrouw Parmentier die naar haar toe was geloopen om baar aan het gevaar te onttrekken werd omvergeworpen, doch bekwam maar eenige kneuzingen. Een inwoner van Naninue (Namen), is het slagtoffer geworden van zijne drift voor het wildstroopen. Voor eenige dagen begaf bij zich op de stroopjagt met verschillende stukken van een losgemaakt geweer ouder zijne kleederen. Ten gevolge vau eene nood lottige omstandigheid ging het schot afen bij kreeg de geheele lading onder de oksels. De ongelukkige is na tien aren lijden aau de gevolgen zijuer wonden overleden. Hij laat eene weduwe en vijf kinderen achter. In de gemeente Groede isnaar men verneemtin den nacht tusschen 28 en 24 November 11. een stoute diefstal gepleegd. Bij een landbouwer namelijk heeft men zich toe gang weten te verschaffen tot het varkenshok en daarin een varken den hals afgesneden waarna de dief of dieven het doode dier naar de weide schijnen te hebben gesleept en daar verder zoo klein gemaakt dat het ge makkelijk te transporteeren wasalthans is slechts een gedeelte der ingewanden dat ge woonlijk als niet eetbaar wordt beschouwd den volgenden dag in de paardenpot gevon den. De policie doet onderzoek. Voor eenigen tijd ontving een landman te Sneek een bankbriefje van f 25, hetgeen hij om het goed te bewarenin zijn tabaks doos stopte. Van tijd tot tijd van zijnkrul- tabak een pijpje stoppendeontdekte hijdat hij zijn bankbriefje mede bad opgerookt zonder aan deze kostbare tabak iets bijzonders te hebben geproefd. Een regtsgeleerd Weekblad van Bir- mingham verhaaltdat een advocaat aldaar dezer dagen op een prachtig feestmaal ge- noodigd werd door een zijner kliënten, gegeven uit vreugde over het winnen van zijn proces. Ofschoon de advokaat voor zijne conferentiën adviezen en pleidooijen rijkelijk betaald gewor den wasvond hij echter goed om na den afloop van dit feestmaal nog een declaratie bij den gastheer in te leveren, ten bedrage van 1.6.8 fc St. voor vacatie aan tafel. Dit nam de kliënt euvel open hij stunrde een contra-rekening aan den inhaligen advo caat van 3 tÈ St. voor geleverde wijnen pastijen enz. De advocaat schteef hem in antwoord dat hij bereid was deze 3 ft St. te betalen onder korting van zijne vordering maar dat hij dan verpligt zou wezen een aanklagt tegen zijn gastheer bij den ontvanger der belastingen in te dienenwegens het verkoopen van wijnen en eetwaren zonder als restaurateur gepatenteerd te zijn. De cliënt betaalde daarop de declaratie van den advo caat. In eene particuliere correspondentie in het handelsblad leest men o. a. De kleine aardbeving, welke te New- York heeft plaats gehad verwekte niet weinig verbazing door de zonderlinge omstandigheden waaronder zij voorkwam. Het schijnt dat in de maand Junij aldaar een Duitscbcr arri veerde met name Henry Liihrs die zijn intrek nam in het Wyominghöteliu een der drukste straten van het drukke New-York. Behalve zijne koffers, had hij een kistje bij zich met olieu dat hij uiet op zijne kamer deed brengen en daarom in het kantoortje van het- hotel werd gezet. Drie of vier weken later vertrok de Duitscher en liet het bewuste kistje achter dat sedert gebruikt werd door sommige der bewoners vau het hotel om schoenen op te poetsenenz.terwijl het tevens van tijd tot tijd van den eenen hoek in den anderen geschoven werdal naar het iemand in den weg stond. LI. Zondag bemerkte een der gasten dat er rook en vlam men nit het kistje kwamen en daar hij er onmiddclijk melding van maaktegrepen twee daar zijnde heeren het gevaarlijke ding aan en liepen er regtstreeks de deur mede nittot op den rand van het trottoir waar men het liet en in huis terugkeerde en het was tijd ook want weinige seconden later hadden zij hunne heldhaftigheid met hun leven geboet. Op eenmaal sloeg het kistje uit elkander, met een geluid dat een donderslag geleek en verscheiden mijlen in den omtrek gehoord werd. De kracht van de uitbarsting was ontzettend de huizen vijf of zes straten m de rondte schudden op hunne grondvesten en duiiende vensterglazen niet alleenmaar geheele vensters met jalousieu houtwerk en al werden uit de huizen geslingerd. De plaats waar het kistje zich bevonden had was ken baar aan een diep gat en een kolossale steen was uit het trottoir geslagen. Bijna al W3t beweegbaar was in het Wyoming Hotel was vergruisd deuren uit hunne sponningen geligt of verbrijzeld terwijl de geheele omtrek een zonderling schouwspel van verwoesting aanbood. De verbazing was algemeen. De Dnitscher Liihrs werd gearresteerd en verhoord maar het bleek dat hij niet wist welke gevaarlijke materialen hij met zich gevoerd had. Men had hem de oliën gegeven iu Hamburg om daar te verkoopenof er orders op te ontvangen maar hij had andeie bezigheden hebbendehet be wuste kistje vergeteuen werd dus gevolgelijk in vrijheid gesteld. Intusschen verwekte het voortal veel publieke discussiegdukkiglijk viel het voor op Zondag en niet meer dan twintig tot dertig per sonen waren gekwetst waarvan slecht één gevaarlijk hadde het in de week plaats gegrepen dan was ket onmo gelijk te zeggen hoe vele menschenlevens het zou gekost hebben. Het was bewezendat de kracht der ontplofte olie, die het kistje in hield meer dan vijf maal die van buskruid te boven ging en men meent dus dat het de zelfde chemische bereiding is als door den Duitschen doctor Nobel is uitgevondeneen nieuw geheim der natnnr, dat een verschrik kelijk wapen kan worden zoowel tot het door breken van eene rotsachtige landstreek voor spoorwegen of kanalen of tot het vernielen van menschen door het in de lucht doen springen van forten en bolwerken. Met zulk een bond genoot in zijne Petersburgmijn had Bnrnside Lee's geheele leger en misschien dat van Graat er bij vernietigd. De Engelsche Graaf Portalingtonwiens weervoorspellingen dezen zomer alweder tame-

Schager Courant | 1865 | | pagina 2