Algemeen Nieuws-, Advertentie Landbouwblad. J& 429. Negende Jaargang. A°. 1S65. Voorstel tot enquête. Voor het duiveuhok. SCHAGER COURANT. abonnementsprijs voor duib maanden Voor Schagenf 1,00. Franco per post door het geheele Rijk v 1,15. Afzonderlijke Courantenv 0,10. Verschijnt iederen Donderdagmorgen. Abonnementen op dit blad worden door alle Die timmert aan den wegh, Verwacht gezegh. (Cats.) UITO-EVEB F. J-. O. IDIIDElRiaiB:. prijs der advertkntiün Van een tot vijf regelsf 0,75. Iedere regel meerder0,15. De 35 cents zegclregt niet mede gerekend. Groote letters naar de ruimte die zij beslaan. Boekhandelaren en Postdirecteuren aangenomen. BRIEVEN PBANOO. De taiikdie wij op ons hebben genomen om onze beschouwingen mede te deelen over de gewigtigste tijds-aangelegenheden legt ons den onaangenamen pligt op om ook de treurige geschiedenis te behandelen die in de laatste dagen aller opmerkzaamheid in Nederland tot zich heeft getrokken. Alhoewelterwijl wij dit schrijven de afloop van het voorstel tot enquête ons nog oubckend is, en wij ook nog niet wetenwelke houding door de rege ring in deze zal worden aangenomen meenen wij toch te durven beweren dat hetgeen heeft plaats gehad in onze parlementaire krin gen met regt treurig mag worden genoemd, liet voorgevallene bewijst tochdat in den boezem onzer volksvertegenwoordiging eeue partijzucht en bitterheid heerschen die worden zij niet tegengegaande jammerlijkste gevolgen voor ons vaderland kunnen hebben. Wat doel toch wordt klaarblijkelijk door de oppositie beoogd met het bekende vjorstel tot enquête Gewisgeen ander dan om een brandmerk van oneer te drukken op het hoofd van den man die door geheel Nederland als de hervor mer van zijn staatswezen wordt gehuldigd. In De stadsregter van Bcumeln hij is reeds lang overleden was een schrander en intelligent manhad veel gehoord veel gezien en veel geleerd en wist meerdan vele zijner colega'shij was bovendien streng regtvaardigtegen een ieder vriendelijk en hulpvaardig. Geen arme ging zonder gift geen lijdende zonder troostuit zijn huis Hij was zeer gelukkig en rijken kon met beide handen geven dat hij ook deed, zijne milddadigheid was wijd en zijden zelfs tot spreekwoord gewordenwant zoo er in de omstreek iemand door zijne mildheid uit muntte zeide men van dezeHij is zoo milddadig als de stadsregter van Beumeln. In zijn huis, even als in zijne gemeente was hij een belangrijk man. Op zijn woord vertrouwde men veel meer, dan op dat van den 1 eeraar en den schoolmeester, want men wist dat hij niet ralsch spraken hetgeen hij zeide, opregt gemeend was. Hij handhaafde overal de strengste orde, zocht elk onregt te vermijden, en verlangde ook van anderen dat zij niets kwaads doen zonden. Gebeurde zulks somtijds dan poogde hij onverbiddelijk de bestraffing der schuldigen te bewerkstel ligen. De man werd bemind wegens zijne mildda digheid geacht om zijne regtschapenheid en gevreesd door zijne gestrengheid. Zorg en kommer had bij nieten zoo er hare verbitterde woede heeft de oppositie ten cenemale alle gematigdheid uit het oog ver loren. Niet genoeg dat zij het ministerie bestreed met een geest van onverzoenlijkheid en verbittering zooals in de laatste 60 jaren in ons land gelukkig onbekend waren zij wilde ook den man dieomdat het gchcelo volk hem vereert als zijn eerste burger, de voornaamste steun uitmaakt van liet tegen woordige bewindde kroon van het hoofd nemen het was alsof zij eene bevestiging wilde geven op ons hewecrcn datmogt het hen gelukkenhet gehate bestuur omver te werpen het haar weinig zoude derenzoo de eer en het welzijn van het vaderland daar door schade zouden lijden. Verblind door partij-woede schijnt de op positie ten eenemale uit het oog te hebben verloren dat de- persoon van Thorbccke een historische figuur is geworden die de roem rijkste plaats in onze nieuwere geschiedenis inneemt. Elkhoedanig zijne staatkundige gevoelens ook mogen zijnzal ditzoo hij niet verblind is door partijzuchtmoeten erkennen. Even als alle Nederlandersondanks hun verschil van gevoelen over andere za ken in Bilderdijk en Da costa hunne grootste dichtersin van der Paltn hunnen grootsten al het cene of andere was dat niet juist naar zijnen zin ging, wist hij toch gemakkelijk er over heen te stappen. Hij was niet jong meer, en liad het vijf tigste jaar reeds achter den rug toen ik hem leerde kennen. Eens zeldzame liefhebberij had ons te zamen gebragt. Wij waren beiden liefhebbers van duiven hij in het groot ik in het klein. Zijn groot duiveuhokdat kostbaar inge- rigt was, was door de zeldzaamste exemplaren dezer schooneonschuldige dieren bewoond. Er waren trommelduiven van alle soorten bruinePrager Isabella Spaansche niet blaauweroodegele en zwarte vlerken en kuiven ruige pooten fransche ooije vaars— duiven en eindelijk ook eenige schoone kroppers. Het duivenhof en zijne liewoners maakte de vreugde en den trots van den regter uit'; en zoo iets hem in het leven eenig verdriet zou hebben kunnen baren moest dit met het duivenhok of desxelfs bewoners in verband staan. Wij kwamen dikwijls bij elkanderik maakte van mijnen vrijen tijd en het schoone weder gebruik om uit te gaan en mij bij het dui venhok te vermakenhij van zijne aanwezig heid in de stad, om mij te bezoeken. Er was wel is waar geene vertrouwelijkemaar toch een regt vriendelijke verstandhouding tus- schen ons ontstaan. Een ambtenaar is altijd geen meester over zijnen tijd er zijn oogenblikkenwaarin de zaken zich zoo ophoopen, dat de gewone werk- redenaar, in professor Kaiscr hun eersten sterreknndigeuit de nieuwere lijden vcrcercn, moeten wij allen tot welke partij wij ook behooren in Tborbccko onzen eersten staats man eerbiedigen. Voorwaar onze nieuwe ge schiedenis is te arm aan roem rijke namen dan dat wij zonder schade cenuu luistervol- leuals de zijne, zouden kunnen missen. In onzen tijd van middelmatighedenwaarin grondige kennis en bekwaamheid hoe langer hoe zeldzamer worden moesten wij liet dub bel op prijs stellen, dat wij op éénen groo- tcn staatsman ten minste kunnen wijzen. Even als wij het in Busken 11 net en Tiele moeten lakendat zij door hunne vaak kleingeestige aanmerkingen den littcra ischen roem van Bilderdijkvan der Palmvan Lcnnep en anderen, die de glorie onzer nieu we letterknndc uitmaken, ten onregte hebben zoeken te bezwalken en zich daardoor ver grepen hebben aan de eer van het vaderland, evenzeer moeten wij ten 6terkste in de oppo sitie veroordeelcndat zij in Thorbccke al te weinig den grootcn man ontziet, dat zij niet alleen hem bestrijdt als minister maar ook een vlek op zijn karakter als mensch zoekt te werpen. Ofschoon wij niet gelooven dat de voorstel ler zulks bedoelde kan toch het voorstel tot uren niet toereikend zijn. Zulk eene gebeur tenis waarbij zich bijzondere familie—zaken gevoegd hadden en een ongeluk komt in den regel zelden alleen ook het aanhoudend slechte weerliadt mij ccnige maanden ver hinderd naar Beumeln te gaanwij hadden elkander gedurende dezen tijd niet gezien en gesproken. De zomer en ook een gedeelte van den herfst was voorbijde maand November met hare donkerenatte en koude dagenhare lange en gure nachten stonden voor de deur. In dit jaargetijde hielden onze bijeenkomsten opdaar deze zich enkel tot het vooijaar en den zomer beperkten. Op zekeren Vrijdag in het begin van No vember die dag zal mijzoolang ik lee£ steeds bijblijvenomdat bet de mocijelijkste geweest isdien ik als beambte beleefd heb kwam de regter zeer vroeg bij mij. Zijn bezoek verraste mijminder uithoofde van den ongewonen tijd van zijne komst, dan wel om de zonderlinge wijze waarop hij binnen trad daar die mij dadelijk in het oog viel. Ik was gewoon op zijn gelaat bedaardheid en vriende lijkheid te lezen. Op dien morgen echter was zijn uitzigt rijn blik somber; ach nog meer, het was on heilspellend en buitengewoon rusteloos; ook zijn voorkomenzijne kleeding was niet als gewoon lijk rij was onreinonordelijk en sporen droeg dat er niet de minste zorg aan besteed was. {Wordt vervolgd.)

Schager Courant | 1865 | | pagina 1