cnqnctezoo liet wierd aangenomen geen ander gevolg hebben dan om het grijze hoofd van den minister (bijna even oud als Olden- banievrld toen het ondankbaar vaderland ziju bloed deed stroomen op een hofschavot) te beimlcii met ecue oiiuiturisehbarc schande. Zoo toch de Tweede Kamer het voorstel aanneemt, dan zal de grijze staatsman als een verdacht leugenaar voor het oog der natie staan. Men zal hem kunnen toeroepen *het parlement heeft n gevraagd of gij schuldig waart aan misbruik van uwen invloed op dc verkiezingengij hebt op eene plegtige wijze daarop neciigezegd maar onwaardige het parlement gelooft u nietvan heinde en verre wil het de getuigen oproepen om uwe schuld te bewijzenzijt gij dus een man van eerverlaat den minietrielen zetelwaarop u zulk een oneer is aangedaan." Neenware het de op|>ositic alleen te doen geweest om de waarheid te onderzoeken dan had zij n i e t. voor het onderzoek den minister een antwoord moeten afpersen. Nu het antwoord is gege ven moet ieder onderzoek naar de waarheid van dat antwoord een onuitwischbarc hoon voor zijn eergevoel zijn. De handelwijze der oppositie ten aanzien van den minister herinnert nan een geval dat men ergens verhaald vindt een verhaal dat het onzedelijke van zulk eene handelwijze ten duidelijkste aan het licht brengt. Ken zeker persoon bad een rentmeester die op eene voorbeeldige wijze het beheer waarnam van al zijne goederen en bezittingen. De rentmeester werd dan ook door de geheele stad zijner inwoningzoowel oui zijne be kwaamheid als eerlijkheid, geprezen. De eer en welvaartdie hij genootwekten gelijk het gewoonlijk gaatechter or>k de afgunst op van enkele zelfzuchtiger!die niet konden dulden dat het anderen beter ging dan hun zeiven. Onder hen was een geestverwant en naamgenoot van Molières comedie-held Tar- tufTc de gevaarlijkste. Begaafd met meer sluwheid dan bekwaamheid1, zonder eergevoel door eerzucht gedreven, koesterde hij in zijn hart den wenscli om den regtscliapcn rentmees ter ten val te breugenten einde daarna in zijne plaats te kunnen komen. Met dit doel voor oogen wist hij de eerlijkheid van den rentmeester bij diens heer in verdenking te brengen. De aldus aangewakkerde argwaan nam telkens toe en werd ten laatste zoo sterk, dat de meester aan Tartuffe beloofde zich te zullen ontdoen van zijn getrouwen bediendezoo de aanklager hem de noodige middelen aan de hand gaf om het te kunnen doen zonder zich te compromiteren. Dc toen door Tartuffe gegeven raiul kwam neder op het volgende: Vraag eerst in tegenwoordig heid van anderen aan uwen rentmeester op zijn woord van eer afof hij zich schuldig gemaakt heeft aan oneerlijkheid. Natuurlijk zal hij dit ontkenneo. Zeg dan dat gij hem niet gelooft, maar dat gij door middel der dagbladen de getuigen zijner schuld zult oproepen. Zoo hij een man van eer isdan zal hij aanstonds uwe dienst verlatenbij vreemden kunt gij ver volgens zijn overhaastig vertrek aanvoeren als een bewijs voor zijne 3chuldwant zoo hij on schuldig ware, waarom cr dan tegen opge zien, dat men in het openbaar ziju gedrag onderzocht. Hoe men de zaak ook beschonwehet voorstel tot enquête, komt nu de minister alle scbnld ontkend heeft nagenoeg overeen met den raad van Tartuffe. Neemt de Ka mer het voorstel aandan gebiedt de eer den minister om aanstonds af te treden en zelfs dan als na het onderzoek, hoegenaamd geen bewijs voor zijne schuld zal zijn gevonden zal eene boosaardige partijzucht nog altijd kunnen uitroepen zoo hij waarlijk onschuldig ware geweestwaarom dan bij het begin des on- derzoeks den ministrielen zetel zoo haastig verlaten In elk geval worden door deze handelwijze de eer tn goede naam van zijn persoon voor altijd in verdenking gebragt. Hiertegen moet een ieder die eerlijk denktopkomen. De eer van een ieder zelfs van den minsten ouder ons, moet ons dierbaar zijn, en iedere pogingwaardoor zij wordt belaagdmoet worden afgeweerd maar vooral moet dit dan geschieden als het een man geldt, die door het grootste gedeelte onzer landgenooten wordt vereerd waar het een man geldt die zooveel heeft bijgedragen tot de welvaart en den roem van ons vaderland. Waa» do eer van zulk een man in gevaar wordt gebragt daar moet een ieder dit zich aantrekken als betrof het zijne eigene eer. Het is niet al leen de humaniteit maar ook de vaderlands liefde die dit van ons vordert. Want de groot e mannen moeten beschouwd worden als de ten hemel strevende en vruchtdragende takken aan den boom der mcnschheid. Zoo gij besluit dat afgunst en partijzucht straffeloos hare handen kunnrn slaan aan die takkendan wordt die boom welras een dorre tronk, die alleen goed is om aan de vlam of de wormen tot. prijs te worden gegeven. Zonder groote mannen is het vaderland, is de menschelijke wereld gelijk aan de uitge strekte w ildcrnisscn in Amerika waarin zon der eenige verscheidenheidhet lange gras alleen den grond bekleedmaar waar noch de eikdie in zijn lommer een schuilplaats biedt aan het klein gevogeltenoch de ceder, op wiens top de ten Hemel strevende adelaar zich nederzet, de eentoonigheid verbreekt. De reiziger, die zulke wildernissen door moet trekken wordt treurig te moedewant waar alles even laag iswaar niets zich verheft waar niets moeite doet om den Hemel te na deren daar schijnt bet leven zijn bekoorlijk heid en waarde te verliezen. Wee ons, zoo wij, door het miskennen van groote mannenhet onze bijdragen om het vaderland op die wildernissen te doen gelijken. GEWONE HE1UGTEN Eindelijk zal de door ons zoo lang gewensch- te dag aanbreken, namelijk de dag waarop de spoorweg Nienwediep-Alkmaar geopend zal wordeD. Aanstaanden Maandag den IS dezer zal de plegtige opening van den weg plaats hebben. De genoodigilen zullen van af liet Nieuwedicp per spoor naar alkmaar vertrekkeu alwaar huu len twee ure een déjeuner zal wor den aangeboden. Wij wenschen dat ouze plaatsgenooten zoo door het uitsteken van vlaggen als andersints hunne belangstelling in deze zullen doen blijken. Zijn wij goed onderrigtdan zal de weg reeds woensdag den 20«ten voor het publiek verkeer worden opengesteld. In de vorige week avonds ruim 10 ure, heeft te 's Hertogenbosch een verschrikkelijk ongeluk plaats gehad. De voerman van een rijtuig roet -t personen komende van Tiel was bij liet inkomen der stad en door de sterke mist èn door de duisternis zoo mis leid dat hij rijdende op een licht aan de overzijde der haven regt daarin reed. Een van die personenzijnde de logement houder en herbergier v. L. te Jjent bij Nijme gen heeftniettegenstaande de spoedige ge neeskundige hulpdaarbij het leven verloren; de andere zijn er met eene zware blessure eu den schrik afgekomen. Het niet ontsteken van het licht aan deze zijde van de haven is grootendeels de oorzaak van het ongeluk waarvan eeue bedroefde vrouw eu kinderende dnpe zijn. Een boheemsch regtsgeleerdete Praag woonachtig, heeft zich aangeboden voor de militare dienst in de nederlandscbe koloniën. Bij zijn schriftelijk in verstaanbaar ilollandsch gesteld aanbod geeft hij bij eane opsomming zijner kundigheden, te kennen, dat hij de volgende talen spreektHoogduitsch Neder- duitsch Eugeisch Zweedsch Fransch ItaliaanschSpaansch Portogeesch Rotna- nisch Russisch Poolsch ServischUon- gaarschNieuw-Orieksch Turksch Arabisch, Perzisch, niudostansch Maleisch en Tabititsch, en dat hij zich ook in de chinesche en japan- sche talen tamelijk verstaanbaar kan maken- Hij verklaart ziek bereid dit alles te bewijzen. Te New-York is eene vergadering van heethoofdige redublikeinen gehoudenwaarin de staatkunde van den President hevig is aangevallen en hij een voorstander der afschei ding en de advocaat der oproerige Staten is genoemd. Prins Frederik is den 6 weder naar Berlijn vertrokken ditmaal om de huwelijks voltrekking van de dochter van prinses Ma- rianne met prins Wilhelm v. Meckleubnrg bij te wonen. Het verslag van de commissie van rap porteurs aangaande het onderzoek der voor gestelde enquêtezegtdat bedoeld voorstel hoewel in het oog van eenige leden een niet aftekeuren, of zelfs noodwendig gevolg van het voorgevallene in de limburgscbe zaak naar *t gevoelen der groote meerderheid ligt- vaardig is gedaaneene hoogst verderfelijke strekking verraadt en nog daarenbovenwat vorm en inhoud betreft, ten eenemale verwer pelijk is. Het hoofdstuk der begrooting onvoorziene uitgaven en het wetsontwerp tot regeling van het koloniaal batig slot zijn beide den 2 met algem. st. aangenomen. Op voorstel der heeren v. Bosse en v. Goltsteinzal de wet tot herziening der grondbelasting in Limburg behandeld worden na de wet op de middelen. De veepestziekte heeft zich vertoond in de gemeenten Kluudert (N. Brabant) en Liu- schoten (Utrecht.) In verscheidene steden van Hongarije hebben rustverstoringen plaats gehad bij gele genheid bij de verkiezingen. Te St. Eudrée heeft men de hnlp der militaire magt moeten inroepen ten gevolge waarvan drie personen zijn gedood en een twintigtal meer of minder gekwetst. Uit Bucharest wordt gemeld dat de nitvoer van granen in sommige deelen van Rumenie is verboden. De aanleiding tot het nemen van dien maatregel isdat de oogst aldaar mislukt zijnde, men schaarschte vreest. Vorst Alexander Jan heeft een roillioen pias ters geschonken tot ondersteuning der nood lijdenden. Het stadje Rotenburg in Wurtemberg heeft eene bevolking van 5019 zielen. Rnim een derde gedeelte der bewoners wordt het grootste gedeelte des jaars ondersteund uit de kassen der instellingen van liefdadigheid en hoofden van 211 huisgezinnen zijn uitsluitend werkzaam ten behoeve van de gemeentedie heu op die wijze behoedt voor geheel verval. De liefdadige stichtingen te Rotenburg zijn zeer rijk want de rentegevende bezittingen dier inrigtingeu hebben eene waarde vau 1,339,000 florins. De stedelijke regering van Neurenburg heeft de bewoners dier stad ernstig gewaar schuwd tegen het gebruik van raauwe ham en raanw varkeusvleesch in het algemeen uithoofde van het gevaar voor de trichnen- ziekte. Onlangs was er groote drijfjagt te Com- piègne. Er werden 2500 stuks wild geschoten de Keizer alleen 300 stuks. Bij Saint-Étienne-les-Orgues is in de vorige week door een elfjarigen jongen, schaap herder, op een zijner makkers een afschuwelijke moord gepleegd waartoe geen ai.der doel hem bewoog dan om in het bezit te geraken van twee sous (één stuiver Bollandsch) welke de verslagene bij zich had. De moord werd met de grootste koelbloedigheid gepleegd door middel van een stokwaarmede hij z'jn slagtoffernadat dit reeds in zwijm verkeerde oog zoo lang bleef slaan tot dat hij de vol- komene zekerheid van diens dood had bekomen. Daarna keerde hij het lijkdat voorover lag omzocht de ellendige twee sous uit de zakkeu, bragt de kudde vau zijnen ongelukkigen makker met de zijne naar den stal van hunnen gemeenschappelijken meesterreinigde naaf koelboedig handen en kleederen van het blo waarmede zij bevlekt waren en gedroeg zie verder alsof er niets gebeurd was. ^oeD e. bij het ingestelde geregtelijk onderzoek vermoeden tegen hem gerezen wasbe" ->

Schager Courant | 1865 | | pagina 2