<;lyvom: keïugtka- ytut frankrijk evenaarteene bevolking tel lende die naauwelijks een tiende gedeelte be draagt van die van liet laatstgenoemde rijk heeSt het voornamelijk verraoerdering van inwo ners noodig. Alles schijnt in Zweden te roepen om handen, die de uitgestrekte velden bebouwen, dc ijvKrmijnen ontginnen eu 4e pijuboomen kun nen nedervellen en om kapitalenwaardoor spoorwegen kua'ncn worden aangelegd eu de nog in hare kiemen zijnde nijverheid kan worden ontwikkeld- Maar eene te groote magt van de aristo cratie staat den bloei van den burgerstand in den weg. En waar deze kwijnt daar moet het land vergeefs roepen om handen en kapitalen. Niet minder nadeelig, ook ten aanzien van de stoffelijke welvaartwerken do onverdraagzame bepalingen tegen de (katho lieken want zij zijn voor dezen eeu onover komelijke hinderpaal om zich in dat land te vestigen. Men voege daarbij dat de uitslui tende heerschappij cencr enkele staats-gods dienst den geest in slaap wiegten men zal zich niet verwonderen, dat de roem van Zweden zoozeer getaand is. De nieuwe grondwet neemt echter thans die belemmeringen voor den bloei des volks weg en men mag dus verwachten dat het weldra in een tijdperk van nieuwen roem zal tredente meer raag men znlk eene goede verwachting koesteren daar het Zweedsche volk alle eigenschappen bezitdie het juist geschikt maken om de voordeeten van den democratische* parlementairen regeringsvorm te genieten. Lief de voor vaderland vrijheid en huisgezin is bet ten ollentijde eigen geweest. En deze liefde is de hechte zuil, waarop elke maat schappij die na»r ontwikkeling streeftmoet Uteuweu. Daarbij is bij weinig volken bet onderwijs zqq algemeen doorgedrongen al» daar. Wel is waarQutlwcken er op veel plaatsen scho len hetgeen zijn natuurlijke oorzaak vindt jn dp omstandigheiddat de woningen zoo ver van elkander gelogen zijndoch in dat gebrek wordt le gemoet gekomen door het ouderwijs van rondtrekkende huisonderwijzers eu vaar deze niet zijndaar loeren de ouders Zelve liet lezen pn schrijven aau hunne kol deren, eu dit is te noodzakelijker voor die kinderendaar iu Zweden niemand een Uut wel ijk mag aangaan zonder vooraf te zijn ge gaan naar het heilige avondmaalen niemand dan die lezen en pclujjven kandaar wordt toegelaten. Hulk een ontwikkeld volk mag dus voor zeker dan ook wel bevoegd worden geacht oju zijne vertegenwoordigers te kiezen. Wij ge- looven dan ook dat de uieuwe grondwet voor Zwede» niot dan heilzame gevolgen kan hebben, liet spreekt echter van zeiven dat niet de doode letter, maar het levea naar den geest van die grondwet het valk gelukkig zal maken. De nieuwe bloei, die het parlementaire en constitutionele teven in Zweden zal erlangen is niot alleen voor dat land zelve van ge- wigt, maar ook voor alle volken die deekm in eenen zelfden regeringsvorm. Want niets versterkt zoo zeer eenen regeringsvorm dan 4e wetenschap dat naburige volken hunne regering op dezelfde wijze inrigten. In Ame rica blijven de meest bedorven republieken bestaanomdat zij omringd zijn door andere republiekenin Europa gaan zij meesttijds ten grande, opadat zij niet dan constitutionele of absolute koningrijken om zich henen zien, Toen Mimbe&u zeidedat de fransche om wenteling do togt door de wereld zoude doen, vilde hij haar door die profetie de overwinning schenkenwant wie zou aan een contra-re volutie denkenals de fraBSche revolutie overal in Europa hare zusters zag zegevieren? Nu wij hoe langer hoe meer de volken van Eu ropa zien streven naar eenen democratischen coustitutionelenregeringsvorm, kunnen wij daarin dan ook niet een grond vinden om te blijven vertrouwen op 4c opoverwinnelijkheid van zulk Ook onze gemeeate leverde dezer dagen bet bewijs hoe noodlottig bet misbruik van sterken drank iszekere, in ecu vertrekje op zich zelve wonende Bartje van Bunreu die in den regel des avonds in beschonken toestand verkeerdewerd in den morgen van den tweedeu Kersdagdoor hare batenle venloos gevondenliggende op hare knieën op eenen stoel v«or het bed waarin zij zieh waarschijnlijk den vorigen avond, bad willen begeven. Bij de lijkschouwing bleek dat zij door misbruik van sterken drank, in het bed, met bet hoofd voorover, was gevallen en gestikt. Omtrent het voorval buiten de Boterings- poort te Groningendeelt de Gr. Ct. net volgende mede c l3e aldaar wonende moesker O. Onnes had den vorigen dag de hulp inge roepen van den geneesheer 3. F. Cohenhij bleek aan eene hgte verkoudheid te lijden. Den volgenden morgen ten 7 nre echter io ijlenden toestand opstaandegaf hij aan zijne vronw te kennen dat hij zich wilde verbranden aan welke bedreiging hij werkelijk gevolg gaf door zieh op het vuur te werpen. Zijne vrouw wendde terstond alle pogingen aan om hem dit te beletten doch het gelukte haar niet voor dat hij werkelijk reeds eeuige brandwonden bad bekomen. Tn de worsteling met haren man werd zij hem eindelijk zoo ver meesterdat hij op deu vloer kwam te liggen en wel in de nabijheid van eeae wiog, waarin <on hunner vier kinderen lagongeveer 20 weken oud. Toen echter klom de razernij van den man ten top, geheel zinneloos greep tig als een tijger het kind aan, beet bot deu geheeleu regterwaugeen gedeelte van deo linkerwangde bovenlip en den neus tot ou de ucusbeeodereu af. Met inmiddels opgedaagde hulp gelakte bet eindelijk den man onschadelijk te makenen heeft men den Hjdcr zwaar geboeid naar het hospitaal over- gebragt. Zijne toestand is zeer gevaarlijk. liet kind is door genoemden geneesheer dadelijk onder behandeling genomen. Mogt het wichtje welks toestand mede uiterst gevaarlijk isin het leveu blijven, dan zal de plastische ope ratieve chirurgie het eeuige redmiddel zijn om bet thans zoo wanslallig aangezigt een zoo veel mogelijk goeden vorm weer te geven. - Als een voorbeeld van verregaande wreed heid en onmenschelykheid wordt het volgend geval medegedeeldZekere boer te Flaarlem- mermeeer had een paard dat weerbarstig was eu hij wreekte zich op het dierdoor bet met een mes in den bnik te snijden waar door de ingewanden te voorschijn kwamen en bet beest na een smartelijk lijden stierf. Jam mer dat vout zulk eens wreedheid geen straf is bedreigd. —r De Voiz, een dagblad van St Petersburg deelt een verschrikkelijk voorbeeld mede den 13 November jl. tijdens du voorstelling eeuer Hoogduitschc operette in den Altxandur- sclioowburg voorgevallen. Mej. Louise Ehlers een der schoonste vrouwen rau bet gezelschapdie in dit stuk de rol van Mcxicaansche speeldedanste de eachnehaen de voetlichten genaderd zijnde wierp zij zich op de knieen en begon de castanjetten te spelen. Op dezen oogenblik geraakten hare gazen kloedereu met rijk ge kleurde veeren versierd, ia branden dadelijk was de speelster door de vlammen omringd. Eea kreet vau angst ontsnapte aan aller borst. De jonge vronwradeloos van schrikliep op het toooecl been en veder en wakkerde daardoor 't vuurdat hare kleederen verteerde, te meer aan. Zij schreeuwdeschreide en riep om hulp. De heeren Lobe eo Zimmerroanop *t too- neel aanwezig wierpen zich op haar en slaag den er in haar achter de coulissen te brengen. De andere tooneelspeclsters die eveneens in gaas gehuld warenwaren ontsnaptom niet bet slagtoffer te worden van dezelfde ramp. De gordijn vieldoch het publiek wilde zich niet verwijderen alvorens gerust te zijn gesteld omtrent bet lot der dame. Na eenige oogen. blikken wachten» verscheen de regisseur de heer Telterten deelde op bewogen toon mede, ,dat mej. Ehlirs, door hevige brand wonden getroffen aan liet regterbeen en den liukcrarm, in^zrer gevaarlijken toestand verkcerde, doch dat men haar met Gods hnlp hoopte te redden. Het publiekdiep getroffenverliet onmiddeljjk de zaal. Nabij Shoeboryness zijn weder proeven genomen met geschut, waarbij de pantsering waarmede de Hercnles tot aan de waterlijn bekleed zal worden, wederstand heeft geboden aan een schot uit eeu kanon van Armst rong, welk stuk projectielen van 260 kilo werpt, met eene lading van 45 pond bnskrnid. Deze projectielen zijn in de massa ingedrongen, doch zonder haar te doorbooreu, of zulke schade te veroorzaken die voor het schip gevaarlijk kon worden. Sir W. Armstrong heeft de zaak evenwel niet opgegeven, maar wil nu de proef neming met zwaardere projectielen en zwaardere ladingen kruid, herhalen. Voor eenige dagen had in Mitre-square Aldgate te Londen eene ontploffing van zoo genaamd Chinecsch kunstvnnrwerk plaats, die aan twee personen het leven kostte. Op eene boven-achterkamer hadden twee cigarenmakers eenig Chineesch vuurwerk gereed gemaakt, juist was ex iemand bij ben gekomen om een gedeelte daarvan te koopen, toen eene daarmede gevulde doos ontplofte en de kamer in vlam zette. De kooper spiong uit het raam en kwam met zware kneuzingen vrij, doch de beide werklieden verloren bij deu brand het leven. Zaturdag namiddag trad een heer den winkel van een zwaardveger te VVeenen binnen kocht een revolver, eene kleine hoeveelheid buskruid en eenige kogels. Zoodra hij in het bezit hiervan was laadde hij den revolver begaf zich naar den ingang van den winkel en voor men zijn toeleg bespeurde plaatste hij het uiteinde van den loop der pistool in den mond, drukte los en viel onmiddelijk daarop dood neder. Bij onderzoek bleek hetdat de onge lukkige uithoofde van krankzinnigheid naar de hoofdstad was gekomen met een zijner bloed verwanten, aan wiens toczigt hij zich had weten te onttrekkeu. De overledene was regeringsraad te Breslau, De onlang* krankzinnig geworden doctor Johcrt de Lamballe te Parijs was zoo gierig dat men in zijne geldkist 2,500,000 frs. heeft gevonden, die er renteloos lagen. De oorzaak zijner krankzinnigheid is dat bij allengs zijne clientèle zag verminderen. Z. M. heeft ingaande 1 Januari; a.s. op verzoek eervol ontslag verleend aan den heer nir. H. R. van Hees, als regter in de arron- diss. regtbank te Alkmaar. heer Travers, eigenaar eeuer menagerie gaf te Dieuze in bet departement de la Meurthe eene voorstelling, waarbij hij onder anderen met zijne jeugdige vrouw in het hok van een luipaard verscheen. Naauwelijks had het dief de vrouw in het oog of het sprong on baar toeverscheurde haar aangezigt en hals ea zon haar op de plaats gedood hebbenhad do heer Travers den moed niet gehad het woedende dier op een geschikt oogenblik de gebalde vuist in den mail te steken. Dat hielp echter slechts eene seconde, den tijd, dien de luipaard noodig had om vnist en voorarm met de scherpe tanden te verpletteren. Daarop wierp het dier, door het zien van bloed meer en meer tot razernij gebragtzich op de beide echtgenooten. Reeds had dit vreesetijke tooneel drie minuten geduurd. De toeschouwers waren van schrik verstijfd. Een hunnerde heer Cotriot had echter zqne tegenwoordigheid van geest niet verloren en was bet bok zoo digt mogelijk genaderdten einde te beproeven of hij den ongelukkige eenige hulp kon bieden. Op het pont van andermaal op de deernis waardige vrouw los te springen, was de luipaard om ruimte voor den voorgenomen sprong te winnen ruggelings naar de traliën gekropen waardoor zijn staart naar baiten stak. Reeds kromde het dier zich voor den sprong, toen de heer Cotriot snel den staart van het ondier greep en zich dien om den pols wikkelde. Naauwelijks merkte de luipaard den toeleg ot hij wendde zich schuimbekkend omter eiDde zich op zijn aanrander te werpen maa. de beer Cotriot bleek iemand ran spierkracht te zy udeu staart vaa het die* uit alle magt naai sich trekkende i sUagdt ky

Schager Courant | 1865 | | pagina 2