GEUENGDE BERIGTEN. vin een plantaardig vergift dat in kleine dosis in den bloedsomloop gebragt, naar hij beweert een onfeilbaar voorbehoedmiddel is tegen de pokken. Berigten uit Quadelonpe gewagen van de vreeselijke verwoestingen door de cholera aangerigt. Te «Pointe Pitre had men 923 en te Basse Tcrre 1526 sterfgevallen op eene bevolking van 9000 zielen. De gezondheidstoestand op Martiniqne was zeer gunstig. Uit aanmerking van den deerniswaardi- gen toestandwaarin do jongste rust verstorin gen Polen hebben gedompeld, heeft de Ros- •isclie regering afgezien var* het vroeger op gevatte plan om Polen eene oorlogbelasting op te loggen tot dekking der uitgaven ter demping van den opstand gedaan. De bekende Barnumdie zich op dit oogenblik te Parijs bevindtonderhandelt met den dircctenr van den schouwburg der Porte Saint Martin over den verkoop der decoratien van het tooneel La Biche an Boisdat hij in Amerika wenscht op te voerenalsmede met den heer Nadar over het organiseren van een aantal groote luchtreizen. Z. M. hoeft eervol ontslagen Dr. H. van Csppelleop zijn verzoekals schoolopzieoer in het tweede schooldistrict van Noord-Hol land cn als zoodanig benoemd Mr. A. van Eyk Bijleveld, regter in de arrond-regtbank te Amsterdam. Te Cork is wederom een Fenianmet name C'Callaghan Holmes O'Reardondoor den jury vrijgesproken. Hij was vroeger kapi tein in het Noord-Amerik. leger en tijdens den oorlog tcgeu Rnsland had hij in ()te Krim gediend bij het 10e regement huzaren. De getuigen k charge wisten niet anders aan te voeren dan dat hij onderrigt in het schieten bad gegeven en wel eens gezegd dat hjj met 200,000 fenians nit Amerika zou overkomen. De officier van justitie te Goes 'berigt dat er onlangs bn de burgemeesters der ge meenten Wissekerke en 's Gravenpolder, ge frankeerde brieven aijn ontvangen nit Frankfort »/M., onderteekend door C. F. Müller hou dende uitnoodiging tot deelneming in eene geldverloting verbonden aan de Groothertoge lijk Badensche spoorwegleeoing in 1845 groot 14 millioen florijnen, betaalbaar met prijzen tot een bedrag van ruim 30 fl. genegocieerd door het huis M. A. van Rotschild en Zn aldaar, waarbij gevoegd waren een verlotings plan, zes bewijzen van deelneming ad 20 florijnen en een contrólebriefje voor die zes loten; tevens wordt daarin verzocht de som van 20 florijnen in Nederlandsche munttöllelten of aoupous over te maken en daarbij over te geven een lijstje der gegoedste inwoners van die gemeenten en omstreken. Naar aan leiding daarvan waarschuwt genoemde officier van justitie tegen de bevordering van deze en andere vreemde loterijen, waartegen straffen zijn bedreigd bij bet sonverein besluit van den 22sten Jnlij 1814 (Staatsblad No. 86.) Voor eeaige degen zijn te Wijhe terwijl men bezig was met het graven van alooten lang» den spoorweg5 pnttea in den grond gevonden, waarvau de tonnen, zich nog in gaveu toestand bevinden. Men denkt dat deze patten zijn gegraven tusschen de 5de en 7de eeuw onzer tijdrekening en gebmikt werden door de Franken die zich in dien tijd hier ophielden. Zij zijn ovaal en van eikenhout terwijl er eene vierkante is gevonden gemaakt van dennenhout. Uit Schiedam meldt manHoe sterk de veeziekte in deze omstreken heerschtkan blaken uit de enorme hoeveelheid geslagt vleeschdat in die gemeeote wordt ingevoerd. Zoo werd van 17 tot 24 Dec. alhier inge voerd 10,00»."4 rundvleesch. In den omtrek van de gemeente Ketbel werd binnen acht dagen 40,000 K geslagt rundvloesch verkregen van verdachte beesten. Te Zaandam is omstreeks k-n half vier ure brand ontstaan op de Rozengrachtdie weldra vijf huizen had vernield. De belendende gebouwen hebben veel geledende nog onbekend. In den ochtend vsn den 30 jl. is eene vrouwT. van Straten te Zntphen die door een hondje was geheten, dat leed aan hondsdolheid na een smartelijk lijden van slechts drie dagen aan de gevolgen van dien beet bezweken. Door de policie aldaar zijn twee andere honden welke door eerstgenoemd hondje waren gebeten afgemaakt. Uit Apeldoorn berigt men van 29 jl. Gisteren avond is in de buurtschap Uchelen onder deze gemeente een landbouwer die van Zntphen huiswaarts keerde, in de nabijheid zijner woning derwijze door een geweerschot in de borst getroffen dat hij dadelijk is over leden. De dader is onbekendheden wordt dienaangaande onderzoek gedaan. Te Amsterdam is de lijarige Barcndins Gorree door een beladen handkardie van de brug afreedop de lleerengracht bij de Vijzelstraat en door den bestuurder niet kon worden gestnitaangereden en in het water geraaktdoch door deu bestuurderF. king genaamden den sergeant-nachtwacht Daub spoedig gered. Het meisje hoeft eene ligte wonde aan het hooid bekomen en is per vigi lante naar de woning van hare ondera buiten de Weterings-Barrière gebragt. Z. K. H. de Prins van Oranje is naar de provincie Overijssel getrokkenten einde aldaar aan gróote iagtpartijen deel te nemeD. Bij kon. besluit van den 20 is de invoer van vee behalve voor de slagtbank, verboden in gemeenten waar de ziekte heersebt of in de vorige maand geheerscht heeftvervoer van mest enz. nit die gemeenten is mode verbo den. Te Berlijn is sprake van een huwelijk tnsschen prins Albertde zoon (zoon van prinses Marianne)en prinses Marie dochter van prins Frederik. De eerste kamer heeft aangenomen de volgende hoofdstukken der begrooting justitie met 41 tegen 2 staatsspoorwegen met 33 tegen 2, binnenl. zaken met 29 tegen 6, marine met 24 tegen 11financien met 33 tegen 2 nationale 6chuld met 34 tegen 1oorlog met 28' tegen 7 en koloniën met 26 tegen' st. alsmede het ontwerp tot regeling van het ko loniaal batig slot met algem. en dat tot rege ling der grondbelasting in Limburg met 28 tegen 5 st. De heer Moens "die zoo als men zich zal herinneren in Italië zoo langen tijd door de roover3 werd gevaDgen gehouden, heeft zijn wedervaren te boek gesteld. Dezer dagen zag zijnvËnglish travellen and Italian brigands" het licht. Uit Gilgenbcrg wordt berigtdat Karl Gntzkow die inrigting geheel hereteld heeft verlaten. Naar luid van berigten uit Bern heeft het hoofdbestuur der Zwitaersche zangvereni gingen eene premie uitgeloofd voor het best gekeurde ontwerp voor den bonw van een draagbaar feestlocaalgroot genoeg om 2500 peraooen op geschikte wijze aan tafel te kunnen plaatsen. Tevens wordt ah vereischte gesteld dat bet naar verlangen in 3 4 of 5 afzonder- lijke localen kan opgesteld worden. De totale IfOsten, mogen nist meer dan 10,000 fr'. be dragen. Onlangs is gemeld dat Mille; Block van het Poyal te Parijs van den jongen prius Gortschakoff de betaling van eea wissel groot 5000 fr. eischte. De regtbank beeft den prins tot de betaling veroordeeldomdat de woorden rgaed voor 5000 francsvolnit door zijne hand geschreven waren. De prins kan nog wel zeer verheugd zynwant Mill. Bock Jiad, volgens de vreemdelingenwethet regt gehad hem in de gevangenis van Clicby te doen op sluiten. Bij beschikking van den Minister van Binnenl. Zaken van 27 dezer zijnmet wijzi ging in zoo ver van de beschikkingen van 14 Oct, en 24 Nov, jl. aan de spoorwegopzisnera Hancker en Slryster voorioopig Ddden en Schagen als standplaatsen aangewezen. Ingevolge het berigt van den minister van Binnenl. Zaken en de door hem opgemaakte lijst van aangehouden deserteurs uit de bede laars-gestichten is dat getal dit jaar (1665) geklommen tot 196 personen. De desertie nit die gestichten schijnt dos, met het oog op het getalnog al gemakkelijk te zijn. Een zeldzaam voorkomend gruwelijk voorval maakte te Amsterdam een onderwerp van behandeling uit bij de derde kamer der regtbank (voorzitter Mr, C, Drocsberg.) Een vijftienjarige jongen, J. F. B. genaamdstond te regt ter zake van vergiftiging en diefstal. Hij had namelijk eenige vleeschpaslijtjes 'ge kocht die met luciferskoppen voorzien cn aan eeu huis in de Kerkstraat afgegeven als een geschenk voor drie bij elkander wonende zus ters van een hunner vriendinnen. Later op den avond trachtte hy in datzelfde huis in te breken in de meeuing dat de dames óf gestor ven óf bewusteloos 2onden zijn. Door den walgelijken smaak echter hadden deze byna niets van de pastijtjes genuttigd cn mistakte dus dit geheele plan daar ook de diefstal werd verhinderd. Een paar maanden te voren had dezelfde jongen bij eeu koekebakkerbij wien bij in dienst was eenige gewigten en andere voorwerpen ontvreemd en zich niet ontzien om zonder aanleiding niet alleen de schuld op een ander te werpen maar zelfs zijn meester aan te zetten de zaak by de policie aan te geven hetgeen dan ook geschiedde. De jonge deug niet compareerde zelf bij het proces-verbaal van aangifte. Veertien getuigen werden in deze zaak gehoordwaaronder de hoogleeraar Dr. J. W. Gunning, die verklaarde dat de hoeveel heid phosphorns in de pastijtjes niet van dien aard was dat zij deu dood had kunnen teweeg brengen van degenen die ze gebrnikte. De subst.-officier van justitie, Mr. C. II. Backer, liet dientengevolge de kwalificatie van vergiftiging varen. Hij requireerde echter schnldig verklaring van den beklaagde aan 1 het mengen van vergiftigde stof in eetwaren; 2 het nitdeelen cn toedienen van die eetwaren, 3 diefstal bij nacht in een bewoond huis door middel vao binnen braak en inklimming, 4 diefstal in loontrekkende dienst en veroordeeling tot eene gevangenisstraf van 4 jaren!1 maaddeii 29 dagen. De regtbank vereenigde zich bij vonnis van heden met dit reqoisitoir. Naar men verneemt zijn bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal ingediend 48 ont werpen van wethoudende aanwijzing der gemeentenin wier belang uithoofde van bijzondere omstandigheden van de nieuwe regeling omtrent de plaatselijke belastingen kan worden afgeweken en dia du? nog voor eenigen tijd, bij wijze van overgang, eenige of meerdere plaatselijke accijoseu zullen mogen blijven heffen. Uit Vlissingen meldt men van den 30 jl. Maandag avond is een Juiteuaut der infanteriete Vlissingen in garnizoenliggende van het balcon der sopieteit de Unie* zijnde eene hoogte van circa 1Hvoetenop de op de straat gesprongen tengevolge waarvan zijn been vermorzeld, en hij zwaar aan bet hoofd gekwetst werd. De reden die liern tot dezen stap beeft bewogenmoet zijn het gevolg eener weddenschap. Berigten nit New-York van den 21sten melden dat de president Johnson in eene boodschap aan den senaat te kennea heeft gegeven, dat herstel der Unie groote vorderiogeu heeft gemaakt. Eene resolutie bij het huis van vertegenwoordigers ingediend is naar de commissie verzonden. Zij strekt om nimmer eene regering te erkennen welke a^u eenige Amerikaansche natie is opgedrongen. De gouverneurs vau Georgië en Aiabama zijn geïnstalleerd. De Engelscbe sdmiralitiet heeft tot de be sturen der zeeplaatsen waar vaartnigea naar den Oceaan worden uitgerust eene eirculaire gerigt waarin wordt medegedeelddat sedert eenigen tijd onder de eilandbewoners van dett grooten Oceaan een toenemende zucht tot meoscheoeten zioh openbaartzoodat de bestuurders van ban- dalsfaaftaigen worden verzocht de noodige maat- regeten te aemen om te voorkomen dat bon scheeps volk hel slagtoffer van die afsehuwelyke gewoonte worda. Den 24 en 25 jl. beeft te Parijs zulk een zware mist geheerschtdat niettegenstaande aan de hoeken van de drukst bezochte straten policiebeambten met flambouwen gestationeerd warener toch verscheidene ongelukken ge beurd zijn. Op het kersfeest was in eea der salons van prins en prinses Frederik een prachtige kersboomgeplaatst, rijk verlicht

Schager Courant | 1866 | | pagina 3