der meerderhe id. Is er b. v. een andere oorzaak aan te wijzenwaarom voor ons district naast den liberalen vertegenwoordigenPoortman een anti-revolutionair, als dc lieer van Forceat zitting heeft in de Tweede Kamer der Staten—Generaal, dan dat laatsfgemelde aanzienlijke goe'dcreu in «lat district bezit Om den wille van den rijkdom hans vertegenwoordigers schijnen de liberale Noord— Hollanders het oog geheel gesloten te houden voor de onvrijzinnige rigting die hij voorstaat en voorbij te zien dat zij in den grond der zaak even dwaas handelenals een protestantsche ge meente, zoude doen zoo zij een rijken R. C. pastoortot haren predikant verkoos. "Wij kunnen niet genoeg waarschuwen tegen dc ©verdrevene hulde, die men op deze wijze aan het geld brengt. Indien men op dezen weg voortgaatdan zal men dc reeds zoo sterk ont wikkelde zucht naar geld zoo zeer aanprikkelen in het hart van allendat zij nergens een te- genwigt meer zal vinden. Het is eene overoude opmerking dat de verscheidenheid van begeerten die de Voorzienigheid aan de menschen heeft ingeblazente weeg brengt dat duizenden den wensch huns harten kuuncn vervuld zicuzonder dat zij daarbij elkander in den weg staan. De eene b. v. streeft bij voorkeur naar rijkdomde andere naar roem deze naar kennisgene naar genot. En het is eene weldaad voor de maat schappij «lat ieder d« zcr zijne begeerte kan zien vervuld, zonder dat zij met elkander een strijd op leven en dood behoeven te voeren. Maar wat zal dan het gevolg zijn als men gcene raagt, geen roem, geen eer zonder het bezit van rijk dom kan denken Dan zullen allen alleen door de zucht naar geld worden gedreven. De gouddorst alleen zal hecrschen in de harten der menschen en waar deze zonder mededingster gebiedt, daar verstikt al wat goed en edel is in den menschdaar wordt de maatschappij herschapen in eene verec- niging van wezens die onophoudelijk vlammen op elkanders verderf en ondergang. Uit een staatkun dig oogpunt is het dus van het gwotste belang om eene al te grootc vereering van het geld tegen te gaan. Daar dc rijkdom van zeiven ge noeg vrienden heeft moet eene verstaudige staat kunde er naar streven ora bij voorkeur die deugd en die kennis, welke niet vergezeld gaat door het bezit van schatten in hare bescherming te neinen. Het is naar ons gevoelen een bewijs voor eene goede staatsgesteldheid zoo personen van kennis en een eerlijk karaktermaar zonder rijk dom de hoogste staatsambten bekleeden. In dit opzigt geven vooral de vereenigde Sta ten van Noord-Ainerica ons een luisterrijk voor beeld want zoowel de voormalige presidentde edele LiLColnals de tegenwoordigede niet minder bekwame Johnsonverkeerden in omstan digheden, die bijkaus de armoede naderden. Of schoon in ons Vaderland de magt van het geld al te zeer wordt gehuldigd, moet toch de onpar- tijdige erkennendat liet voorbeeld van onzen eersten ministerden heer Thorbecke, bewijst dat men het bij ons ook zonder fortuin ver kan brengen. Veel minder aanprijzenswaardig is in dit opzigt Engeland dat anders door vele staat kundigen als het land der belofte wordt afgeschil derd. Want ofschoon men daar op roemrijke personen kan wijzen die uit den minderen stand het tot eene aanzienlijke hoogte hebben gebrast zoo als b. v. Sir Robert Peel en Richard Cobden zoo moet men bedenken dat beiden eerst in aan zien klommenn a d a t zij rijk waren geworden Hun voorbeeld bewijst dus eerder tegen dan voor Engeland. Gelijk in vele andere zaken be antwoordt dus America ten dezen aanzien oneindig meer aan het ideal vau ecnen Christelijken staat, dan zijn moederland dat in het bezit van on metelijke rijkdommen, al te zeer onder zijne gou den boeijen gebukt gaat. POLICIE. Op Donderdag den -i Januarij 1S66 des mor gens ten 7 nre, te Schageu op de openbaie straat gevonden een granaten halsketting met gondeo slot; regthebbeailen vervoegen zich ter gemeente secretarie. GEYYOAE BE1UGTEN. In Mexico Itevft onlangs het volgende schrik barend voorval plaats gehad op de pas geopcn«Ie spoorweglijn van Vera-Crnz naar Pasa del Macho. De om 6 ure van het laatstgenoemd punt vertrok ken' trein is nabij den So'ed vl uit het spoor gerankt. De gueriilas hadden namelijk eene spoorstaaf los- gera lakter stonden tevens 850 man van hen, waaronder 200 te paard op de loer. E«;n salvo waardoor drie menschen gedood werdendeed den trein stilstaan. Al de reizigers werden geplunderd en naar het gebergte gesleept in verschillende rig- tingen. De vrouwen werden, na een langen terngweg te hebben afgelegd vrij gelateu men had haar echter zoo weinig overgelaten dat zij naauwelijks zicb genocgzuara konden dekkpn. Vijf uren verder werdeu de manuen alleen in broeken gekleed vrijgelaten. Onder de gevangenen bevonden zich 11 Frauscbe militairen, waaronder 2 officieren die vermoord en levens verminkt werden. De kominandant van Vera-Crnz zette zich onmiddelijk met de troepen in beweging, en vond den volgenden dag de lijken. Vier dagen daarna lagen nog de met bloed bevlekte stukken klcedcren enz. overal verspreid. Sedert dien tijd wordt iedere trein door 25 soldaten begeleid. Te Mecheleu was een heer aangekomen en afgestapt in een der voornaamste hotels. Na het miildagraaal gebruikt te hebbenging hij eene wandeling doen buiten de lictivunsche poort. lu den vooravond hoorden eenige wandelaren een schot afgann in een boschje. Zij snelden toe en vonden liet ligchanm van den ongelukkige ter aarde lig ;en. Hij had zich met een pistool door het hoofd geschoten. Do dood was oogenblikkelijk geweest. Nevens bet lijk vond men Cene adreskaart waarop men las E. 11. G. Spruyt, rentenier te Drussel en een biljet waarop de volgende woorden wareu geschreven Verdenk niemand. Ik heb mij vrijwillig vau het leven beroofil. Er is een groot onheil gebeurd in de fabriek van den heer Wittoock, te St.-Pieters-Leeuw. Felix Moket oud 17 jaren, «mi Michirl Swaelensoud 18 jaren, waren in eeue plaats, boven dc stoomketels bezig niet batwortels schoof te maken. Al spelende wier|>en zij elkander traliewerk dat zij om verre smeten en afgrijselijke zaak de twee ongelukkige vielen iu «enen ketel met kokend water. Aanstonds er uitgetrokkenwerden hun alle mogelijke zorgen toegetliend, maar 't was vruchteloos: beiden zjn 's anderendaags ouder de schrikkelijkste pijnen bezweken. Bij de begrafenis van eeo welgestelden boer in Mastenbroek, eu waarbij -300 personen genoodigd waren ten einde den overledene de laatste eer te bewijzen werden gebruikt 7 oode schepels tarwe aan zoogenaamd groevebrood, 50 pond zoetemelksche kaas, 15 pond kolTij met de noodige suiker, 8 vierde vaten dik bier. Een der med. doctoren te 's Bosch heelt bij het overlijdcu van een patiënt geweigerd de bij de nieuwe wet gevorderde verklaring omtrent den aard der ziekte, waaraan deze vermoedelijk was overleden, af te geven op grond dat hij bij het outvangen van zijn doctoraal diploma, den eed heeft afgelegd aan niemand, dac aan den competenteu regter de kwa'en zijner lij Iers bekend te makeu. In Chcsbire is het fraaije kasteel van lord Crew door brand vernield, waarbij ook vele kost bare schilder en zijn verloren gegaan; in 1837 had de tegenwoordige eigenaar het gebonw doen ver tos ien tot een kosien-beloop vau 50,000 tt. St. Het kasteel nas geassureerd. Door de tolbeambten te Dnblin is beslag gelegd op eene kistmet de stoomboot van Li- verpool asngebragtwaarin men geweren sabels en eene bijzondere soort van vlag heeft gevonden. De overlieden hebben gemeend den naam van den persoonaan wien de kist was geadresseerdte moeten geheim honden, In de nabijheid van Bonn zijn bij het uit baggeren van den Rijn vele kolossale tanden en kiezen gevonden van dieren der voorwereld. Naar men onderstelt zijn zij afkomstig van mammuths en dergelijke viervoetige dieren. V olgcns de Soleil hebben de bediendendie op dt Tnilerieo bij de bals dienst doen, in hunne liverlei slechts een zak ora den nensdoek in te steken. Alle overige zakken zijn digtgenaaid. De pieuwe hofmeester Dnpnis is op dezen" gelukkigen inval gekomen en sedert verdwijnen bij soortgelijke feestelijke avonden veel minder getruïïcerde hoenders andere lekkernijen en stukken zilver tafelgereed schap. ITet weerkundig genootschap te Birmingham maakt bekend dat de harde winters gedurende de laatste 30 jaren werden voorafgegaan,door hetzelfde wederdat wij tot dos ver hebben gehad en dat men zich op een strengen winter mag voorberei den. De thans begonnen volkstelling van Farijs zal naar mei: onderstelthet resnltaat opleveren dat de bevolking 1,800,000 zielen is driemaal zooveel als in 1806. Eene vrouw uit de volksklasse, gehuwd en moeder van drie kinderen is te Zutphen aan een noodlottig ongeval overleden. Terwijl zij met haar eigen schoothondje speelde, beet het dier haar in de lip. Spoedig vertoonden zich de verschijnselen der watervrees en na een hevig lijden bezweek de ongelukkige. Men weet niet of ook andere hondeu door het zieke beest vroeger gebeten zijn docb de noodige voorzorgen werden genomen eu bet dolle hondje werd afgemaakt. Twee ambtenarenonlangs in de provincie Drenthe op surveillancebezochteu een zooge naamde polderkroeg. Na ieder ceu glas jenever te hebben gevraagd en bekomen vroegen zij aan de waardin of zij ook een patent had. rWel neen," was het antwoord vaan die formnlen doen wij lieden nooit'. «En gij verkoopt ons drank"? hernamen de ambtenaren «Volstrekt niet," zeitie de vrouw «ik heb dikwijls rnsie met mijn man omdat ik zoo goedgeefs ben omtrent vele mannen daarom geef ik u drank ora nietmaar omdat gij op mijne stoelen zit, van de zwavelstokken gebruikt en den vloer smerig maakt, moet u mij te zamen een daalder geven De ambtenaren dropen af met een langen neus, zegt men dikwijls doch ik geloof liever met een platte beurs. Het schijnt dat de Amerikauen tbans ka nonnen laten makeu zóó dik dat één voldoende isom er een oorlogschip mede te wapenen. In de marine-artillerie is alzoo een omwenteling te verwachten ook de prins van Joinville hqpft dit ten duidelijkste betoogd. Oulang3 zeide eene Amerikaansche officiertoen bij de eskaders van Chcrbonrg en Brest gezieu badDe schepen zijn zeer goed gebouwdmaar hebben één groot gebreker ziju slechts pistolengeen kanonnen aan boord. Zij zonden volstrekt niet bij magte ziju te strijden tegen de onzen, die ze zouden verpletteren zonder er door beschadigd to worden. Dit schijut waar, eu wat Napoleon uiterst grieft isdat het onmogelijk miskend kan worden dat de waarschuwing hieromtrent aan Frankrijk gegevenvloeijen uit de patriotsche pen van den prins van Joinville. Bij de jongste stormen in het Engelsclie Kanaal heeft zich een hond als redder onderschei den. Een Fransch smakschip was op Bee Sanda gestrand. Esne sleepboot was gereed om (ich derwaarts te begevenmaar hoe zou men de lijn aan boord van het schip brengendaar er eeue hevige branding op de zandplaat stond Eeu hond werd met het beste gevolg hiertoe gebrnikt; met minstens 70 vademen touw bereikte bij den gestranden bodemdie later in de haven werd gesleept. Ook bragt hij een der schepelingen be houden aan wal. Uit Alexandrie in Virginie wordt d. d. 8 December gemeld dat op deu South-Side spoor weg daags te voren een ongeluk heeft plaats ge grepen tengevolge waarvan een 30tal reizigers op de plek gedood en nagenoeg 50 in meerdere of mindere mate gekwetst werden. Het ongeluk had zijne oorzaak in het bezwijken eener brug over de James-River 6 mijlen vau Lynchburg waardoor de geheele trein in het water stortte. De Keizerin heeft aan de Koningin van Portugal bij haar vertrek haar portret geschonken gevat in een sierlijk met diamanten omzet medail lon ter waarde van 15,000 frs. De koning van Portugal die in weerwil van het aanzoek des Keizers het pavilloen Marsan niet heeft bewoond heeft aan de bedienen des keizers 12,600 frs. geschonken. Wijders heeft hij voor eene waarde van 250,000 a 300,000 frs. aan snuifdoozenrin gen spelden broches enz. uitgedeeld. met geschenken van ridderorden was hij zet k wistic. De gravin de Civry natuurlijke er van den hertog van Bronswijk, *or ^chan- opligting vervolgd hetgeen weder delijk regtsgeding aanleiding *^Df,^'vec_r>Bjpen 1 De Volksvriend meldtDe jenever v

Schager Courant | 1866 | | pagina 2