van Nederlandgedarende het jaar 1865 maan delijks door ons medegedeeldeen klein staaltje slechts Tan de werkelijkheidgeven 41 gevallen ▼an gevangenneming en veroordccling7 van moord en manslag62 van verwonding en mis handeling en 43 zelfmoorden. Te Arnhem is gevankelijk nit Apeldoorn binnengebragt een persooadie verdacht wordt de dader te aijn van den dezer dagen bij Ugchelen gcpleeeden moord(waarvan wij hebben melding gemaakt.) In weerwil zijner ontkeutenis schijnen gewigtige vermoedens tegen hem te bestaandie bovendien door ongunstige antecedenten niet wor den verzwakt. Men verneemt dat de dood van den verslagene, die binnen enkele minuten den geest heelt gegevenveroorzaakt is doordat een enkele hagelkorrel door het hart is gedrongen hetgeen een oogenblikkelijke verbloeding heeft ten gevolge gehad. Uit het onderzoek moet verder gebleken zijn dat de dader het waarschijnlijk op een ander had gemnntdoch by vergissing den verslagene had getroffen. Genoemde II. de II. staat te Apeldoorn algemeen bekend als een goedaardig en onbesproken jongeling ia pas 20 jaren oudhield veel vanzoo als men daar zegt/rop den loer te gaan." ten einde eenig wild te bemagtigenen men wil daarom gaarne gelooven dat het gebeurde alleen aan een onge luk is toe te schrijven, en er aan geen boos opzet is te denkeu. Althans men hoopt znlks hoewel er in dat geval nog veel moet opgehel derd wordendat het tegendeel schijnt aan te duiden. Uit Lekkcrkerk meldt menliet volgende is zeker allezins der vermelding waardig Neeltje Slingerland wed. van Dastiaan Verboom geboren te Ouderkerk a/d IJsseldoch sedert vele jaren aldanr woonachtigvierde op 5 Januarij haar 89sten jaardaguit haar huwelijk met Verboom werden haar 9 kinderen geborende 7 nog in leven zijnde schonken haar 43 kleinkinderen een zeker deel dier kleinkinderen bezorgden haar 89 achter-kleinkinderen en tol smart der ouders, mogten zij zich slechts enkele dagen verbeugen in het leven van een kinddat hnnne over grootmoeder tot bet—over-grootmoeder maakte. De gezondheid der oude en het getal der achter kleinkinderen geeft intusschen uog hoop op haar bet-over-grootmoederschap. Twee niet voltallige regementen Spaanschc cavalleriegecantonueerd te Araujuez en Ocaua zija aan het muiten geslagen. De drie chefs en de meerderheid der officieren hebben aan de be weging geen deelgenomen. De generaal Zavale minister van marine isaan het hoofd eener sterke colonne onmiddelijk uitgerukt om de op standelingen te vervolgenaan wier hoofd de ge- ueraal Prim staat: De muitelingen trokken in wanorde terug om naar het schijnt het gebergte van Cuenya te bereiken. Men hecht geen gewigt aan deze bewegingwelke bij de bevolking" geen weerklank of sympathie vindt. Te Madrid en in de proviucien heerschi volkomen rust. In den- laten avond van jongstleden Zondag is de 2tjarige zoon van den schipper Adolf Glaztr liggende met zijn piaam aan den wal te Zwolle op treurige wijze om het leven gekomen. De jongeling zich des avonds naar het vooronder der schuit alleen slechts door een hond vergezeld, ter rnste begevende, nam, niettegenstaande de waarschuwing zijns vaders, in een komfoor eenige aangeglommeu kolen mede. Omstreeks 11 nur werd de" vader, die zich met de overige leden van het huisgezin in het achteronder bevond door het gehuil van den hond gewekt en daarop toesnellendevond hij zijn *oou in eeu akeligen toestand. Hij gaf nog wel eenige teekenen van leven, maar, ofschoon dadelijk uit het met kooloiyde gevnld verblijf in de open lacht gebragtwas hij spoedig daarna een lijk. Den 28 is te Londen de stichting der West minster-abdij voor 800 jaren gevierd. Tot 23 Dec. zijn in Engeland en Schokland 6359 j runderen door de veepest aangetast en daar van afgemaakt 13187 overleden 34861 en hersteld 5803. Eene deputatie uit 2 plaatsen in Zuid-Liucolns- hire heeft adressen van ongeveer 1500 vee-fokkers en pachters ingediend, om het parlement onmiddeljjk bijeen te roepen en eene nationale verzekerings-maat- achappij opterigten. Indien er niet spoedig raad geschaft wordtvreest men dat al het vee in genoemd graafschap gestorven zal zijn, voor er eene beslissing genomen is. Drie aanzienlijke jonge engelschen zijn door rooveis gevangen genomen en voor ieder is een losgeld van 1000 ffi St. gevorderd dit bedrag is bijcengebragt door kuidgenootcndie nu vau de gricksche regering de teruggaaf aangeboden. In de westelijke provincfen het koningrijk Polen uitgezonderd, mogen voortaan personen van poolscbe afkomst geen grondbezitters worden dan bij erflating de tegenwoordige behoeven mits uiet in den poolsclien opstand betrokken zijnde, hunne eigendommen niet te verkoopen. Volgens opgaaf in de Tijd is in de laatste weken door de nederlandsche r. catholieken ten behoeve van den Paus bijeengebragt eene som van ruim f 54000. Volgens den te Dublin gevcstigdcn corres pondent van deu Times heeft zich nog zelden voor Ierland een nieuwe jaarkring onder guu- stiger omstandigheden en met blijder voornit- zigten geopend dan de tegenwoordige. De toestand der pachters verbetert met den dagde armoede is merkelijk afgenomen de handel is bloeijende de spoorweg-aaudeelen zijn gerezen; de veeziekte heeft betrekkelijk geringe verwoestingen aangerigt kortomindien de Feniaus er niet warenzon er weinig stof tot klagen overblijven. Intusschen ook wat deze laatsten betreftis alle verdere be zorgdheid overbodig. Zonderlinge betrekkingen hebben eenige generaals van het leger der Uuie sedert het einde van den oorlog aanvaard zoo is Burnside spoor weg-agent geworden in het olie-district vau 1'en- sylvanie, Butler fabriekant in Massachusclts Schurr correspondent van de New-York Tribuue, Sigel redacteur van een Duitsch nieuwsblad te BaltimoreFrank tin opzigter in de geweerfabriek van ColtSmith kruidenier te ChicagoPatrick landbouwer, Fcrrero dansmeester Pcrcy Wnndham schermmeester. Van de legerhoofden der Geconfe- dereerden is Buckuer te New-Orleaus redacteur Gardincr correspondent van eeu blad de generaal die Franklin met zijne 15000 man bij het bekende gevecht van Sabine Pass op de vlagt dreef, is kroeghouder te HoastonAudcrsou houder van verkoopingenThomas hofmeester op eene Missis- sippi-stoomboot Forrcst beeft een stoom/.aaginolen in Tcnnessee en YVheeler is commissiouair te Au gust*. Uit Grimberg meldt men dat het gansche personeel der nachtwacht met den eersten dezer maand verklaarde niet langer de gewone dieust te willen verrigtcn op grond dat de geldelijke belooning buiten evenredigheid stond tot de moeijclijke dienst. Plaatsvervangers van het vrijwillig afgetreden personeel kon de stedelyke regering nergens vinden weshalve de gestelde eisch wordt ingewilligd. De vroegere bezoldiging was 4 silbergrosschen of 21 centen per nacht; thans is zij gesteld op 5 sil bergrosschen. De dagbladen van Milaan vermelden eea vreeselijk ongeluk dat plaats heeft gehad bij het Rovellascabij het district Como. Zes kinderen die op eeu arm van de Lnre aan het schaatsen rijden warenzakten plotseling door het ij* en kwamen ombenevens twee personen die ter hunner hulp waren toegesneld. Eene depccbe door den heer de Lesseps gedagteekend Suez 24 December meldt dat de schoener Eagenie komende van de Middelandsche Zee 27 nren van Port Said te Snez is aange komen. Er waren 30 passagiers aan boord. Het schip dat 1,40 el diep gang heeft ligt in de RoodeZie voor het hotel Anglais geankerd. Het tot dusver voor Schotland buitengewoon zachte weder is 11. Vrijdag eensklaps omgeslagen; tegen den avond van dien dag begon sneeuw te vallenwaardoor in de bosschen veel schade is veroorzaakt: op de lage gronden smolt de sneeuw maar in de bergstreken bleef zij liggen. Te Dundee heeft Zondagnacht een gedachte donderbui geheerscht, waardoor de gansche bevolking uit het bed werd gejaagd. Te Lonsheim hebben dezer dagen twee leer lingen van het gymnasium aldaar geduelleerd de ondste van ben telt 13, de andere 11 jaren. Dewijl zij slechts een pistool magtig hadden kun nen wordenmoesten zij loten wie het eerste schot zon hebben. De beroemde werktaigkundige Rhumkorff heeft eene nienwe electriseer-machiue vervaardigd welkeofschoon veel minder omvangrijk dan alle tot nu bekende veel krachtiger resultaten geeft. Na eenige wentelingen van de spil veikrygt men vonken van 20dnim lengte. Te Nadir Sareppe bij Tripolie, in Syrië, heeft men bij het graven naar Grieksche en Ro- meinsche oudheden eeu Hebresuwsch huis ont dekt zoo als die twee eenwen voor Christus bestonden. Eenige vertrekken zijn nog in goed bewaarden toestand met al het huisraadhetwelk veel overeenkomst heeft met het in Egypte ge vondene. Men heeft cr ook boeken gevonden welke aanduiden, dat het huis aan een geletterde heeft behoordonder anderen de boeken van Mozes en de psalmeu van Davidalsmede een bundel llebreeuwsche gedichtenaan de geleerd ste llebraici onbekend, Al die werken zijn ge zonden aan het Aziatisch genootschap te Londen, GEMENGDE BEUIGTEN. De voormalige koning van Napels heeft dooreen val van bet paard zich den voet gekwetst. Semmes de voormalige kaperkapitein van de Ala- bama die zich als advocaat in den staat Ala- bama gevestigd had is op last van den president Johnson gearresteerd. Men berigt dat Mazzini te Louden zeer ongesteld ligt. In St. Catharine- doks te Londen is in de vorige week oen hevige brand uitgebarstenwaardoor een schade van ongeveer 200,000 W St. ontstaan isschier alle brandspuiten van Londeu zijn op de plaats van het i onheil werkzaam geweest. Volgen3 berigt uit Engeland is er een pi stoolschot op den lord luitenant van Ierland gelost die echter niet getroffen werd. Te Amsterdam is eene 78jarige vrouw op het Bagijnhof in brand geraakt en aan de gevolgen overleden. Ten hove heeft een gala bal j laats gehad dat door 600 personen is bijgewoond. Uit Olst berigt men dat dezer da^en eenige paarden aan eene hevige ziekte zijn gestorven. Op de hofstede van de gebrs. van den Beek te Haarlemmermeer is de veeziekte uitgebroken aanvankelijk heeft het zich tot één beest bepaald dat onmiddelijk gedood en begraven is, de 62 nog van dien veestapel overig zijnde beestenzijn ook geslogt en ingekuipt geworden ten einde de besmetting tegen te gaan. Sedert de invoering van de wet op het lnijer onderwijs van 18 Aug. 1857 zijn eervol ontslagen 5 inspecteurs en 45 schoolopzienersoverleden 4 inspecteurs en 8 schoolopzieners. Meu meldt dat Adeline Patti haar tarief heeft verhoogd; zij zal voorlaan niet minder dan 5000 francs eischen voor elk concert waarop zij zich doet hooren, De regtbank heelt den metselaar Marquardt te Berlijn die het huis heeft gebouwd hetwelk op 20 Oct. jl. is ingestort veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf. Men zal zich herinnerendat bij gemeld onheil ruim 30 personen het leven hebben verloren. Uit Warschau berigt men dat met het begin van dit jaar liet leger in Polen op den voet van vrede is gebragt. Tevens is de roebel als eenheid in het muntstelsel aangenomen. De veetyphus heeft in den acclimatatietuin van bet Bosch van Boulogne geheel opgehouden. Men verneemt d .t in Maart e.k. de stnats- spoorweglijn BredaMoerdijk voor het publiek geopend zal worden. Z. M. heelt aan den heer G. II. Betzafgetreden minister van financiën een jaarlijksch pensioen verleend van f3825. Z. M. heeft benoemd tot lid van den ge neeskundigen raad in Noord-Hollandde lieer W. Cloots te Zaandam en tot plaatsvervangende leden de heer Dr. P. van Rcysea te Haarlem en P. van Volleuhoven te Amsterdamin plaats van de HH. van Waesberge te Hoorn van Meurs te Haarlem en Verboom te Amsterdam die beiden bedankt hebben. VERGADERJNG VAN DEN GEMEENTERAAD. 5 Jannarij 1866. De vergadering wordt geopend en voorgezeten door den burgemeester. De secretaris leest de notulen der vorige zitting die na eene wijziging worden goedgekeurd. De vorzitter stelt aan de orde de conditiën 1. Waarop bet bouwen der bewaarschool zal worden aanbesteed. Het door den Voorzitter ter tafel gebragte concept wordt na eenige bijvoegingen en verandering goedgekeurd en bepaald dat de publieke aanbe steding dier school, zal plaats hebben op Woens dag den 7 Februarij 1866. Burgemeester en Wethouders wordt het toezigt opgedragen. Op voorstel van den heer de Pater, wordt be sloten vrijdom van registratieregten te vragen voor de betrekkelijke acte van besteding. 2. doet mededceling van den uitslag der voor

Schager Courant | 1866 | | pagina 3