hond haar graf beweenen. Dezer dagen passeerden eenige jongelingen het kerkhof en merkten toen den hond op. Een hnnner bleef staau en sloeg de gedragingen van den hond gade. Toen het dier den jongeling bespeurdeliep hij naar hem toe liefkoosde hemen gaf te verstaan dat deze hem volgen zou. Hieraan voldoende liepen zij een eind weegstoen de hond op de vijfde verdieping ecner armoedige woning aan de deur krabte. Binnen gekomen zag men daar een schoon meisje. De jongeling vertelde haar onmiddelijk zijn wedervarcu met den hondzij verhaalde hem wederkeering hare armoedemet dat gevolgdat daaruit eerst wederkeerig een gevoel van vriendschap en later van liefde ontstond, en zij de vorige wedt te zatnon in den echt zijn getreden. In een der Fransche bladen leest men dat in Japan eeu gebod is uitgevaardigd, waarbij bevolen wordt om den groei der kinderen te bevorderen. Die op 20jarigen leeftijd nog beneden eene zekere be* paalde maat iszal met stokslagen gestraft worden tot dat hij de vereischte maat heeft. Het schijnt dus dat men daar de kunst bezit om van dwergen reuzen te maken. Te Stokholm is onlangs eene nieuwe uitvinding gepatenteerd. Zij bestaat hierin om geldkisten volkomen tegen vuur bestand te maken. De gewone brandkisten zijn zooals men weetvan ijzer en ijzer van binnen. Deze kisten nu ook maar de ruimte tusschen het metaal is echter gevuld met water hetwelk daarin als 't ware opgesloten is en natuurlijk het vuur dadelijk bluscht. De Heer Victor Chatelte Campandré-Val- congrain arrondissement Caen in Frankrijk beveelt tegen den vectyphus aan het gebruik van phenylzure soda als drank in eene dosis van 7 a 8 wigtjes op eene kan water en voor wasschiugen in sterker dosis. Ten aanzien van de zuivering der stallen schrijft hij het volgende «Gisteren las ik dat men ter zuivering van stallen waarin door den typhus aangetaste dieren zich bovendien hadden de muren had gewit met kalkwaterwaaraan phenyl-zuur was toegevoegd. Geen scheikundige zijnde zal ik mij niet vermeten te beslissen welk uitwerksel of welke zamenstelling de bijeenvoeging dezer beide zelfstandigheden kan voortbrengen, maar ik wetisch evenwel de vraag te stellen of de kalk de werking van het phenyl- zunr niet zou kannen neutraliseren of wijzi gen Daar intnsschen het gebruik van dat zunr nog zeer weinig verbreid isvooral op het platteland en daar het vau het hoogste belang is een ge makkelijk aanwendbaar en goedkoop middel te vinden ter desinfectering der stallen zou ik nit- rookiugen voorstellen. »lo. Liefst met eenige takkebossen van harts- achtig houtofals meu dit niet heeftmet vochtig stroo of natte boomtakken. In stallen die vau geeue zoldering voorzien zijn zou men eeu nat gemaakt zeil of laken hoven de vlam kannen spanneii. «2o. Met zwavtlpoeder, gestrooid op een kom foor met gloeijende hontskofeuof met zwavel- bandjes. «Bovendien zon ik nog voorstellen alleen te gebruiken kolendamp, dat is koolzuur in sterke dosis. 'Het spreekt van zelf, dat men alvorens een of ander dier middelen aan te wendende openingen der stallen goed moet sluiten en dat de stallen na afloop der berooking gedurende minstens een uur goed moeten worden uitgelucht voor dat men het vee er weder inbrengt." «Deze berookingen zonden gedurende het heerschen der veeziekte in de streken waarin zij heerscht eenmaal per dag moeten herhaald worden. Dij den schaapherder Holterman, woonachtig in het Zuidwestelijk gedeelte te 's Hage, is thans de heerschende typbus onder diens kndde schapen uitgebroken. Ifeeds zijn er drie daaronder bezweken en heden voormiddag wederom driedie allen onder toezigt der policie naar het dnin gebragt en aldaar begraven zijn. Op 2 dezer werd de heer F. Metz te Texel postschipper tusschen Texel en Nieuwe Diep, door een groot aantal zijner dorpsgenooten aangenaam verrast. De bijzonder verdienstelijke wijze waarop hij zich gedurende 25 jaren van zijn post heeft gekweten, en welke door zijne superieuren zeer wordt gewaardeerd moestmeenden sommigen ook door eenig huldeblijk der ingezetenen worden erkend. Zij poogden gelijkgezinden tot deelneming op te wekkencn ofschoon de tegenwoordige stoombootkwestie enkelen weerhieldwerden de hooggespannen verwachtingen der ontwerpers van het plan door dc uitkomst ver overtroffen. Des ochtends te 11 ure begaf zich eene com missie naar de woning van den heer Metz, ten einde hem geluk te wenschen met het feest van den dag. Tot zijne verbazing vond hij deu leu ningstoel op zijn ecnvondig kantoor vervangen door een sierlijken voltaire uit dc fabriek van den lieer Victor Lebrun te Amsterdam. Op de grocngeinaakle schrijftafel prijkte een zilveren iuktstel benevens een fraai bewerkte ebbenhouten koker met zilveren beslagwaarin dc naamrol dergenen die tot deze geschenken hadden bijgedragen. Deze beide stukken waren geleverd door den heer van Kempen te Voorschoten. De inktslcl is eene kristallen vaas op eene zilveren schaalwaarop aan weerszijden en relief de medailles zijn nageboostden heer Metz door de Noord- en Zuid-Hollandsche Red ding-maatschappij verleend voor het redden der bemanning van de Favorite en de Gesinawelke schepen op 18 en 20 Nov. 1860 bij Texel zijn gestrand. Rondom de schaal is eene toepasselijke inscriptieop bet deksel der vaas bevindt zich een Neptunus-beeld. Op den 8sten heeft er wederom een ongeval Claats gehad met den eersten trein die vau trecht naar Emmerik ging. Op de hoogte tusschen Zevenaar en Elten brak namelijk de as van de locomotief, waardoor een oponthoud van ongeveer J£ uur ontstond. Voornamelijk aan de hnlp van een Fransch ingenieurdie toevallig op den trein was, had men het te danken, dat de trein zijnen weg kon vervolgen. Genoemde ingenieur schroefde oorzaak er van alleen toe aan het te zuinig beheer der Rijnspoorweg-Maatschappij. De Deutsche Zeitung meldt uit eene zokcre bron dat eene verbetering van deu toestand der Catholieke geestelijkheid in Polen wordt voorbereid. De inkomsten der lagere geestelijkheid zullen worden verbeterd die der hoogere vermindering, de regering zal de inkomsten der kerkelijke goede ren beheerende weldadige stichtiugen zullen gesteld wordeu onder toezigt der commissie voor de amortisatie eu eene deputatie der geestelijkheid, de gedwongen hefiing der tienden ten behoeve van de geestelijkheid zal worden afgeschaft. Het budget voor eeredienst is vastgesteld op 900,000 roebels. De stedelijke regering te Parijs heeft ver gunning verleend tot vestiging ecner paarden— slagterij aldaar. Nadat te Lucern toestemming is verleend tot oprigting eeuer houden-slagtcrij kon Frankrijk niet langer op den weg van den voor uitgang blijven stilstaan. Prins Christiaan v. Augnstenburg de toe komstige gemaal van prinses Helena bekomt den titel van Koninklijke Hoogheid. Het jonge paar zal zich in Engeland vestigen. Aan het parlemont zal eene hnwelijksgift vau 30,000 St. en een jaargeld van 6000 St. verzocht worden. In den schoowbnrg te Sunderland heeft in de vorige week een vreesselijk ongeluk plaats gehad. Het kleed van de Colombine vatte vuur en niettegenstaande de aangewende pogingen tot nitdooving der vlammenkreeg zij znlke brand wonden dat zij weinige nren na het ongeluk overleed. Fords theaterwaarin president Lincoln vermoord werd zal tot archief wordeu ingerigt voor alle stnkken die betrekking hebben op sol daten die in den oorlog met de Zuidelijken gewond of ziek werden benevens al wat betrek king beeft op de geneeskundige dienst van dien tijd. De minister van oorlog heeft voor dit doel eene som van 100,000 dollars beschikbaar ge steld. De telegraafkabel tusschen Frankrijk en Engeland is gebroken. De verzending der depêches moet over Belgte geschieden. De Spaansche opstandelingen blijven in allerijl naar Portugal terugtrekken. GEMENGDE BERIGTEN. In den nacht van den 10 is te 's Hage een 22jarig jongeling uit Dordrecht afkomstig te water geraakt, maar gelukkig gered. Tot zijn bewustzijn gekomen verhaalde hij dat zijn ongeval veroorzaakt is door het geweld dat een nachtwa ker maakte. Aan dit geklepper niet gewoon slapte hij verschrikt op zijde eu verloor daarbij zijn evenwigt. Te Amersfoort heeft zich een kanonnier van het garnizoendoor een pistool schot van het leven beroofd. Prins en prinses (leudrik hebben do plegtige opening van het ge deelte op Laxeinburgsch grondgebied van do spoorwoglijn vnn Keutenbach naar Spa met hunne tegenwoordigheid vereerd. De tegenwoordige keizerin van Oostenrijk is sedert <150 jnren de eerste koningin van Ilongarijo die de Ilnuganrsche taal magtig is. Te Frankfort zijn in de vorige week twee kolossaal nieuw ge bouwde huizen ingestort. Gelukkig heeft niemand daarbij het leven verloren of kwetsuren bekomen. In Parijs worden voortdurend petitien in omloop gebragt, waarin het behoud van den tnin van het Lnxembourg in zijnen tegenwoordigen toestand wordt verzocht. Onder dc petitien is er een van kinderen aan den kroonprins. Op den 11 dezer des avonds 10 ure 15 minnten is te Voorburg een lichtkogel waargenomen, die zich betrekkelijk lang zaam van het oosten naar het westen bewoog en een helder licht verspreidde. Te Epen in Lim burg is de groote spinnerij van den heer Kanne- gater grootendeels door de vlammen vtmield. Do schade wordt op f 50,000 begroot. - De inschrijving voor de Amstel—hotel—maat schappij is niet volgcteekend. Een comité heeft zich gevormd om het gelukken der onderneming to bevorderen. Den 9 ilezei is een der torens van de in aanbouw zijude r. c. kerk te Eindhoven door den bliksem getroffen doch zonder beschadigd te wor den aangezien men wijselijk voor afleiders had gezorgd: Den 4 heeft een sjouwerman te Gro ningen zijne lSjarige dochter met een touw her haaldelijk geslagen en haar vervolgens in het Bo- terdicp geworpen. De ontaarde vader werd dadelijk gearresteerd en het meisje door eenige lieden in bewusteloozeu toestand gered cn verpleegd. SCILUKüPEL OPV.111' So. 2. ZWART. VHP (I 3 J f) II ABCDEFGH Wit speelt en geeft in 3 zetten mat. Oplossingen en opgaven gelieve men franoo in te zenden san het bnreau van dit blad. I\GEZ0M)E.X STUKEN. De Redactie ver eenig t zich niet altoos met het gevoelen der inzenders van geplaatste stukken. M. Zeer veel genoegen zou het mij doen wanneer gy een plaauje in uwe Courant open hadt voor de volgende regelen. Op den avond van 10 dezer hebben de leden van de Rederijkerskamer Philotechnie te Wieringerwmard hunne eerste voorstelling gegeven, en zich uitmuntend van hunne taak gekweten, allen deden zoo veel mo gelijk hnn best. Met uitzondering van één hebben alle leden slechts den leeftijd van 17 a 18 jaren. Het gezelschap bestaat uit de heeren J. K. Visser, presid. J. K. KaanSec, C. Yetman penningm. en nog 4 a 5 anderen. Wieriogerwaard 15 Jannarij 1866. Uw. Dienaar K

Schager Courant | 1866 | | pagina 3