man van het volkden gcwilden naam. Toch staat tegen dit verlies eenig voordeel over. Het is niet te ontkennen dat schoon de verdiensten van Thorbeeke jegens ors land niet algemeen genoeg erkend wordenaan den naam Thorbeeke toch efii eigenaardige kracht wordt toegekend. En dit is in het belang der goede zaak niet wen- schelijk. Wij hopen althans dat het liberalisme niet meer bestreden zal worden als Thorbeckia- nisraewanneer eenmaal Thorbeeke de welver diende rust geniet. En welligt zal dit vele vijan den tot vrienden maken en ook tnenigen vriend van Staatkundigen vooruitgang een dieperen blik doen werpen in de grootc beweging van onzen tijd. Want deze wordt niet veroorzaakt door het drijven van enkele personenof ontstaat niet door eene krachtige persoonlijkheid als Thorbeeke. Niet onmogelijk dat sommigen zullen meencn dat wanneer Thorbeeke voor goed verwijderd is het liberalisme zijn vaandel zal oprollen, om plaats te maken voor de kleur van het behoud. Niet onmogelijk dat men het gewaande mon ster zal mcenen gr slacht te hebben wanneer men het ontdaan heeft van zijn hoofd. Maar zoodanige voorstelling berust op eene misken ning van den tegenwoordigcu tijd. Thorbeeke is niet geweest ceu middel van amusement voor het Nederlandsche volknoch heeft het liberalisme een tijd lang gehcerscht ten favenre van enkele gelukzoekers. Het was de uitdrukking eener lang gevoelde behoefte, die in 1848 verandering bragt in den staat van zaken en de persoonlijkheid vau Thor beeke bragt met noodzakelijkheid hem aan het bestuur. Deze oorzaken hebben niet uitgewerkt; integendeel is ons Vaderland gelukkig genoeg geweest een ruim ontwikkelings-tijdperk ongestoord te kunnen doorlevenwaardoor de zwakke plant too een booin is opgegroeid. En roepen persoon lijke omstandigheden den grooten Staatsman thans van het tooneel, blijken zal het dat een groot man niet missen kan zijne omgeving te verheffen. gewom: beuigto. Gemeente SCIlAGEN. Mann. Vr. Bevolking op 31 December 1864 1270 1243 M. V. In 1865 geboren 59 58 Van elders ingekomen 138 151 197 209 1467 1452 In 1865 overleden 35 35 Naar elders vertrokken 118 132 153 167 Bevolking op 31 December 1865 1314 1285 Wij lezen in de Echo de Cêvennes Eene ijsselijke gebeurtenis, welke gelukkig zeld zaam in hare soort isheeft plaats gehadtus- schen Nsut en Saint-Jean-du-Bruelop 5 of 0 mijlen afstand van Vigan Een reusachtige woif wierp zich eensklaps op eenen man die bezig was met in de aarde te wroeten om er truffels te zoeken. Na hem af- grijsselijk verminkt en half verscheurd te hebben, liet hij hem eindelijk liggeuoin een jong meisje aan te randendat een weinig verder eenige schapen liet wijden. Terwijl het woeste dier zijuen klaanw op dit nieuwe slagtoffer zettekwam een jager ter plaats die voorzien was van een dubbel geweer. De eerste gedachte des jagers was op den wolf te schieten maar nit vrees van het arme meisje Insgelijks te treffen zag hij spoedig af van dit eerste voornemen. Om zekerder te zijn van zijn stak, vliegt hij naar het tooneel der worsteling. De wolf die een meer ernstigen vijand voor zich zag, verliet asnstonds zijn slagtoffer om met verdubbelde razernij den gewapenden man aan te vallen. Verrast door de woestheid van den aanval, kon deze geen gebruik meer maken van zijn wapen. Het dier grijpt hem aan bij de regter wang, digt nevens het oog en brengt hem eene breede wonde toe. Zijne krachten liervaltesde doet de jager den wolf achteruit deinzen trekt achterwaarts eu lost zijne geweerschoten in d« borst van het dier, 't welk als van den bliksem getroffen ter aarde stortte. He wolf woog 50 kilogrammen hij is ten toon gesteld geweest te Saint-Jcan op Maandag den 8 Januarij. De man en het jonge meisje welke het eerste door den wolf waren aangevallenzijn aan de gevolgeu hunner wonden overleden, Wat den jager betreft deze zal er gelukkig van afgekomen zijn met een lidtecken aan de wang en het oog't is een jongeling welke bij het. Afrikaansclie leger dienten op dit oogenblik met verlof te Saint-Jean was. Naar het schijnt was de wo'.f den zelfden mor gen gekwetst geworden in de omstreken van Sau- cliéres, en het zou ten gevolge der smarten welke hij onderging, zijn, dat bij woedend en eenigzins razend was geworden. Deze uitlegging ia eenigzins aan te nemen want zoodanige onderneming zon men moeijelijk kunnen begrijpen in een dierwelks traditionele lafheid maar al te wel bekend is. Men leest in een Parijsch dagblad Dings- dag nacht werd de heer SEngelsch tandmeester zeer beroemd te Parijs die de onge lukkige gewoonte heeft met zijnen mond open te slapen, door eene verschrikkelijke pijn gewekt. De heer Sheeft een grooten aap die sedert lang met een oplettend oog de werkzaam heden van zijn meester op zijne patiënten gade slaat. Gedurende den dag was een timmerman in het vertrek van den heer Swerkzaam geweest en had zijne nijptang vergeten mede te nemen de aap had er zich meester van gemaakt, enbegunstigd door bet nachtlicht dat in de kamer branddedeed hij op zjjn meester de operatie, die hij dezen zoo dikwerf op zijne patiënten had zien doen. Dit voorvaldat aan den tandmeester drie zijner schooustsle voortan den kostte kwam des te meer van onpasomdat li ij des anderen daags in den echt moest treden. Sedert eenige dagen hebben in de Cirqne Napoleon te Parijs vertooningen plaats van een Amerikaanschcn dierentemmer zekeren Batty wiens menagerie een verzameling wilde dieren be vat waarvan het gcaigi alleen doet sidderen. Zondag jl. is Batty bijna het slagtoffer geworden van zijne vermetelheid. Hij had het hoofd in den muil van eeue leeuwin gestoken en bleef in die gevaarlijke positie staan met de handen op den rug Plotseling bespeurde het publiek dat het vreesse- lijk gebit zich sloot. Batty maakte eene kramp achtige beweginghij vatte met de handen het gebit van het dier aan en trok zijn bloedend hoofd uit deu muil. Bij den slaap vau het hoofd had de tand van de leeuwin hem eene diepe wonde toegebragt. Alle aanwezigen nitten een kreet van ontzettingmaar Batty verloor geen oogenblik zijn tegenwoordigheid van geest met een onbewegelijk gelaat rigtte hij zijne blikken op de dieren en ver wijderde zich langzaam. Na het bloed afgewasschen te hebben dat nit zijne wonde vloeidekwam hij het publiek groeten. Uit Pijnacker wordt gemelddat in de vorige weck in ccne naburige stad een zonder ling middel is gebezigd om vleeschafkomstig van runderen die te Pijnacker aan de heerschende ziekte waren gestorven zonder dat daarvan aan gifte werd gedaan in te voeren. Men zon daar toe namelijk gebruik hebben gemaakt van een lijkwagengevolgd door drie andere koetsenalles schijub&ar of er een begrafenisplegtigheid plaats had. Al de wagens waren echter gevuld met ziek rundvleesch datter bestemde plaats gekomen werd afgeladen om vervolgens verkocht te worden. Uit 's Graveuhage meldt men van den 26sten Eene alles behalve alledaagsche noch onbe langrijke aanhouding heeft gisteren avond dank zij de activiteit der alhier gestationeerde commiezen Tethof en vau Gasteren plaats gevonden. Wij deelen_, om de curiositeit der zaakde gansche toedragt mede. De huurkoetsier van Star- reoburg ter dezer stede, verliet gisteren middag met vigelante en paard de residentiezich hiermede naar de gemeente Voorborg begevende. Ten ruim zes ure zagen de commiezen hem met gezegd vervoermiddel langs den Bijswijkscben weg her waarts terugkeeren. De commiezen vatten argwaan op en besloten hem in het oog te houden. Hoe slim ook onze huurkoetsier zijn smokkelplan had cverlegd het mogt hem niets helpen want de commiezen waren nog slimmer dan hij. Den Rijs- i wijkschen weg afgelegd hebbende vatte de hunr- koetsier zeer bedaard post op de gewone haltplaats i aau het spoorwegstation te midden van al de ove- rige koetsiers met hunne vigelanten ten einde den i schijn te geven alsof ook hij den trein van 6J nre 1 afwachtte. Spoediger dan hij dacht kreeg hij toen i reeds passagiers niet uit den spoortreinmaar wel 1 uit het bnreau der commiezen. De een plaatste zich nfevens hem op den bokterwijl de ander 1 zeer deftig in de vigelante ging zittenen in stede [dat, zoo al gewoonlijk, ook nu do koetsier aan i zijne passagiers zon gevraagd hebben werwaarts zij wilden gebragt worden waren de commiesen be leefd en voorkomend geoneg om hem te gelasten h«o te voeren en te volgen naar het hoofdbureau ajin het Zieken. Daar gekomen werd een visitatie ingesteld en de aap kwam toen uit den mouw niet minder dan 149 Ned. ponden rundvleesch waren geborgen in de kast onder de gewone zitpkats van den koetsier. Het vleesch werd benaderd niet alleen maar ook vigelante en paard in beslag genomen. Het vleesch werd eerst door de commiesen en later ook door de keurmeesters afgekeurdeu ia hedeu in het duin begraven. Het in beslag genomen paard is heden aan het Scheveningsche veer publiek verkocht voor de som van f20 terwijl de insgelijks verbeurd verklaarde vigelante zich thans nog in verzekerde bewaring bevindt en ook spoedig ver kocht zal wordenterwijl eindelijk daarboven nog van een en ander proces-verbaal tegen den koetsier is opgemaakt. Met het oog op het hooge gewigtdat wij hechten aan het ernstig tegengaan van den verkoop van schadelijk of zelfs van niet oplettend gekeurd vleeschmeenen wij wel te doen door omtrent al hetgeen daarmede in verband staatde meest mogelijke openbaarheid te betrachten en ook voor het noemen der namen van de betrokken personen niet terug te deiuzen. - Wij vernemen dat bij de directie -van het Paleis voor Volksvlijt het voornemen bestaat om Linnen weinige dagen in eene opeubare vergadering de vraa^ in behandeling te brengenWelke maatregelen er te nemen zijn om de noodlottige gevolgeu der veeziakte voor den landman dragelijk te maken. Men schrijft uit Zwolle 22 Januarij Drie jonge matrozen hebben Zondag de roeke- looze daad begaan om den hoogen toren der Kruiskerk te Zwolle vau de buitenzijde te beklim men. Zich op deu bovensten omgang bevindende klauterden zij van daar langs den bliksemafleider naar de spitsbcreikien het kruis en niet ge- i noeg dat twee hunuer op de armen er van ging [zitten, dreef de derde de dolle driestheid zoo ver i van tot bij den haan op te klimmen en daarop plaats te nemen. De waaghalzen zijn behouden i weder beneden gekomen. Den 15 dezer had te Zniderveen onder de i gemeente \Y inschoten de volgende treurige gebeur tenis plaats die het cijfer van rampenveroorzaakt door onvoorzigtige handelingen met vuurwapenen weder met een heeft vermearderd. Ten hnize van den landbouwer H. v. d. V. hing in een der vertrekkeD een jagtgeweer aan een der balken van de zolderingwaarop kinderen des huisgezins zich vermaakten. Tengevolge van de daardoor veroorzaakte dreuning der balkeu viel het geweerhetwerk geladen wasop den vloer van het vertrekwaarin zich juist de echtgenoote van den landbouwer bevonddie ongelukkig ge noeg de lading hagel aanwezig in het geweer hetwelk door den schok van den val afgingin het koiegewricht ontving. Naar wij vernemen, moet, alvorens het verleenen van geneeskundige holp was aangebragt, aanmerkelijk bloedverlies hebben plaats gehad maar is de toestand der beklagenswaardige huismoeder voor het oogenblik iets gunstiger. In den morgen van 16 Januarij had te Groningen een treffend ongeluk plaats. Een aldaar wonend braaf en oppassend jong mensch van 27 jarendie ongeveer te negen uur naar de R. CL kerk giugkreeg in de nabijheid daarvan geko men een van boven uit een hais vallende deur vau een luikmet zulk een geweld op zijn hoofd dat hij onmiddelijk een lijk was. Het loik bleek bij onderzoek in goeden staat te verkeerende deur was er door den wind uitgeslagen. Sedert 1786 tot uit. Dec. van het vorige jaar is de Mont Blanc 293 maal beklommen. Voor den eersten keer zoo ver bekend is geschiedde het door den beer Paccard geleid door den too

Schager Courant | 1866 | | pagina 2