15 - Algemeen Nieuws-, Advertentie Landbouwblad. W m xi xi xi W /iu Verwacht gezegh. (Cats.) J\SL 44^. Anti-kritiek. i il'ikiu «fctargctii^. L M. VfT- SCHAGER COURANT! 4 abonnementsprijs voor drie maanden: Voor Schagcnf 1,00. Franco per post door het geheele Rijk 1,15. Afzonderlijke Couranten0,10. Verschijnt iederen Donderdagmorgen. Abonnementen op dit blad worden door alle e f\löh *)C? YB Y1 H 1C$ Die timmert den weó,h TJITGtEVER IP. J". Gr. DIDEEIOH. prijs der advertentiün Van een tot vijf regelsf 0,75. Iedere regel meerder«0,15. De 35 cents zegclrcgt niet mede gerekend. Groote letters naar de ruimte die zij beslaan. Boekhandelaren en Postdirecteuren aangenomen. BRIEVEN FRANCO. Een onzer vrienden, getrouw lezer van ons weekbladraadde ons eens aan een artikel te schrijvenwaarin wij ons toelegden op de grootst mogelijke dwaasheid. Beproef eenszeide hij wat gij op dit gebied vermoogt en of het voldoen de zij om den slaap uwer lezers te storen. Aan leiding tot deze welligt iet wat ongeoorloofde scherts gaf de omstandigheid dat onze artikelen nooit tot wederlegging of kritiek uitlokten Die timmert aan den wegh Verwacht gezegh is het motto onzer courant. Maar ons timmeren aan den weg liet men lijdzaam toe. Gewis is onze eerzucht niet daartoe bepaald tegenspraak uit te lokkenmaar wil eene overtuiging invloed verkrijgen dau behoeft zij ernstig onderzoek en van hare bestrijders eene open oorlogsverkla ring. Wij hopen daarom, dat onze lezers, die zich met onze gevoelens niet vereenigen of in eene ontwikkeling daarvan treden willengebruik zullen maken van ons bladdat voor de open baring hunner bedenkingen steeds oppn staat. *Du choc des opinions jaillit la vérité* en het is ons om waarheid te doen. Het was ons derhalve regt aangenaam dat van eene zeer geachte zijdein een aan ons gerigten brief, ons laatst voorgaand hoofdartikel Neder land en Pruissen, aan de ontleding der kritiek onderworpen werd. vin dat hoofdartikel zoo schrijft men ons, wordt de vraag gesteld of Nederlandzoo de reactionaire partij met een man als I^ismarck aan het hoofd wilde regerenzoo als in Pruissen te genwoordig geschiedtdat despotisme verdragen zou. Het antwoord op die vraag isik vrees ja. Dit is ietswat ik in het geheel niet met den "schrijver eens ben.* De mogelijkheid of onmogelijkheid van eene dergelijke noodlottige omkeering is voorzeker voor geen bewijs vatbaar. Wij hunnen daaromtrent alleen verkondigen wat wij waarschijnlijk achten en ons gevoelen aannemelijk trachten te maken door de mededeeling der grondenwaarop het berust. In het bedoelde hoofdartikel wijzen wij op den niet exceptionelen toestand van Pruissen. W ij stellen dat het Pruissische volk in geestes ontwikkeling niet staat beneden het onze. Wij wijzen er op, dat evenmin daar als bij ons, de godsdienst onderdrukte of onderdrukker kan zijn. W ij stippen aan dat de toestand in Pruissen niet het gevolg is van een crisis door het ge vaar in het leven geroepen en besluiten nit dit allesdat ook wij niet zonder vrees zouden zijn voor onsindien aan de regering slechts een Bis-1 marek ter zijde stond. Tegen deze waarschijnlijkheids redenering stelt onze criticus het volgende vDe Duitscher is geen Staatsburger. Hij leeft niet in het besef van zijne politieke regten. Zijn ideaal is geldhandelen en rustig zijn pijp roo- ken wat let het hem of eene begrooting wordt verworpen en toch als aangenomen beschouwd wat deert het hem of een volksvertegenwoordiger om hetgeen hij in de Kamer spreekt in staat van beschuldiging wordt gesteld Vraag het hem en hij zal u antwoorden Was kümmre ich mich darum. Die Geschafte gehen ja gut.een antwoord dat ik meermalen in Pruissen op die vraag heb hooren geven. Staat niet een Duit scher bekend als een kruiperdie voor een gul den en een oorveeg zijn hoed afneemt?* Het laatste niet, maar liet overige wel geldt immers evenzeer voor den Nederlander als den Pruis Het laatste niet, maar wij gclooven bovendien dat een niet te verdedigen vooroordeel uit deze regels spreekt. Nationale eigenschappen bestaan veel minder dan men denkt en nationale ondeugden meest altijd slechts in de bevooroor deelde meening van anderen. Het is niet geoor loofd in een tweetal regels als deze een gansch volk smet een aan te wrijven. Vooral niet als aan dat volk Europa hare ^a'jheid is verpligt. Want was het niet de Pruissiche jongelingschap die in 1813 na nederlaag op nederlaag het ijzeren juk van Napoleon wist te breken Het bloed dat in 1818 de straten van Berlijn kleurde getuigt ook waarlijk niet voor de stelling van den schrijver. En het constitutioneel verzet dat de volksvertegenwoordiging in Pruissen van den aanvang der crisis af tegen het despotisme van Bismarck gevoerd heeft spreekt mede niet van een kruipzucht, die den Pruis onderworpen mag maken aan de spotternij van den Nederlander En wat nog het zwaarste weegtheeft de schrij ver wel overwogen wat het in heeft om zich te verzetten tegen eene magtig geconstitueerde re gering De leer van het niet verzet vindt nog steeds hare talrijke aanhangers en deze gron den zich niet alleen op de onwettigheid van het verzetmaar grootendeels op de overweging dat het niet door de uitkomst bekroond verzet jrop- roei* heet en eene uitkomst zich in den regel eerst laat wachten uit de verwarring en de bloed zee eener revolutie. Zon het inderdaad zoo geheel onjuist zijn, dat ook de Nederlander geen Staatsburger isdat ook hij niet leeft in het besef zijner politieke regten Wilt gij het bewijs van het tegendeel putten uit de belangstelling der burgers bij ver kiezingen? Niet de helft, niet een derde der kiezers maakt gebruik van zijn regt. En op hoe- danige wijze wordt er nog gebruik gemaakt van het regt Vaardigen de kiezers niet meestal personen afdie hun geheel onbekend zijn Is het niet overbekend dat bij verkiezingen wel de gelijk andere drijfveeren in rekening worden ge- bragt dan het besef van politieke regten Of wilt gij bewijzen uit de houding van het Nederlandsche volk bij de thans heerschende vee ziekte, dat werkelijk het Staatsbelang gewigt genoeg heeft om eenig eigenbelang tot zwij gen te brengen Neenop dit alles komt onze criticus niet, maar zijne voorliefde voorden Nederlander grondt hij op de omstandigheid dat op dit oogenblik onder ons van heinde en verre gelden worden bijee.ngebragt om een blijk van sympathie te geven aan een afgetreden minister en op het protest dat ons volk aanteekent tegen het godsdienstloos onderwijs door het oprigten van bijzondere scholen. Men kon geen onge lukkiger uitgangspunten kiezen. Wat betreft het blijk van sympathie voor Thor- beckeis dit nationaal? Wat is er van dat van heinde en verre verzamelen van gelden? Het is eene partijzaak van eene partij die te laauw is om veel geld te verzamelen. Wat voor moeite heeft het bijeenbrengen van eene niets beduidende kleinigheid gekost voor het monument van 1813? Waar is de nationale ambachtsschool Neen slechts voor een partij-belang heeft de Nederlan der geld. Yoor den Paus twee tonmaar voor het vaderland niets. Nu ja, als het moetmaar dan nog het liefst langs inconstitutionele midde len is men bereid 127 millioenen te leenen tot dekking van schulden die in strijd met den volksgeest gemaakt zijn. Wat betreft de oprig- ting der bijzondere scholen Hierin ligt geen verzet tegen de regering. Men maakt daarin van eene wettelijke bevoegdheid gebruik maar op eene laanwe, onverschilige wijze die aan den heer Groen aanleiding geeft van Laodicea te spre ken als hij aan Nederland denkt. Maar voor zoo ver er ijver en geloof en overtuiging is in deze aangelegenheidprotesteert men er door te gen zijn Staats-burgerschap. Immers de open bare school dus is de mcening der regering moet een nationaal onderwijs geven, voldoende voor ieder van wat gezindte of wat stand. Maar ligt dit in den geest van onze bij uit nemendheid Staatslievende Nederlanders. Helaas I Wij hebben wel een nationaal onderwijsmaar waar is de natie? Neen secte scholen bevesti ging van godsdienstige onverdraagzaamheidver deeling van het ééne Vaderland naar verschillende belangen en vooroordeelen ziedaar waardoor de Nederlander toont besef te hebben van zijne politieke regten. Achwanneer een listig politi cus gesteund door de meerderheid, het onder wijs als Staatszorg ontkendemen zou bij deze revolotie hier even als in Pruissen de pijp niet uit den mond leggen. Niet dat wij wanhopen aan de toekomst van ons volk of vreezen zouden dat Pruisens toe stand ons voorland is. Wij zijn niet geheel on- geloovig aan nationale deugd en hechten bijzonder veel aan den toestand der dingenzoo als de geschiedenis die maakt en welke voor ons een liberaal bestunr tot noodwendigheid maakt. Maar daarom hebben wij toch de oogen niet te sluiten voor eene mogelijkheid en wordt de pügt niet opgeheven de middelen te baat te nemendie eene dergelijke mogelijkheid minder waarschijnlijk maken. Wij bragten drie daarheen leidende we gen voor de oogen onzer lezers. Laat nimmer de ondersteuning of bestrijding eener regering in partijzucht ontaardenzoo luidde ons eerste waar schuwing. Iedere krachtschreven wijaan eene

Schager Courant | 1866 | | pagina 1