GEWONE BEIUGTEN. Volgens berigten uit Napels hebben voor eenige <lagcu te Barletta zeer ernstige rustversto ringen pTaafs gehad. De aanleiding daartoe moet gezocht worden in de volgende gebeurtenis. Het was bekend gewordendat zeer vele personen in gemelde stad gevestigd tot de Protektantsche kerk waren overgegaan en dat zich aldaar eene Prote- stantsche gemeente van 4 a 500 personen had gevormd. He geestelijkheid hierdoor zeer gebelgd, nam de gelegenheid te baat om bii de komst van ecnen predikant Meijer genaamd eenen kruislngt tegen de Protestanten te prediken. Het gepeupel der stad liep te hoop, viel eenige personen aan, die dc Iioomsch-Catolieke kerk hadden verlate» vermoordde ben, plunderde en verbrandde hunne woningen cn zou die ergerlijke feiten op grootere schaal hebben voortgezet, indien de militaire magt niet tusschen beide ware getreden. Des daags nadat die moordtooneelen liaddcu plaats grhail, rukten troepen uit Trani Bari de stad binnen om de rust te bewaren. Naar men uit Rome meldt worden Marforio en Pasquino nog van tijd tot tijd gebezigd tot het wisselen van satjrieke vragen. Zoo verlangde Marforio te weten wat de dikke, vette Ncderland- sche en Belgische recruten komen doen. Daarop antwoordde PasquiuoWelzijne Heiligheid zal ze door de wilde beesten lateu oppenzelen(zoo heeft hij in zijue Nieuwjaars toespraak de 1'iemon- tczen genoemd) die hij wachtende is na het vertrek der Franschè troepen. Te Nunspeet bij Arnhem ontdekte Zondag 1.1. een dagloonersvrouw, die in de nabijheid harer woning anu het werk was, dat haar buisje in brand stond. Zij snelde toedoch vond het achterste gedeeltewaar zij uitgegaan was, reeds geheel in vlamterwijl de voordeur gegrendeld was. Haar zuigeling lag in dc wieg, en de gedachte aan het gevaar, dat dezen lieveling bedreigde was voor de moeder vreeselijk. Zij neemt een kloek besluit slaat het raam in stukken, snelt naar binnen en haalt het kind uit de reeds brandende wieg. Het wichtje was reeds eenigermate aau de vingers ge schroeid. De inboedel, waaronder een paar stuks vee, is geheel verbrand, terwijl niets verzekerd was. Omtrent de oorzaak is niets bekend. Te Parijs heeft zich eene vereeniging gevormd om eene vojledige en letterlijk getrouwe bijbelver taling te vervaardigen; den 21 sten Maart j.l. heeft zij hare eerste vergadering gehouden onder voor zitting van het senaatslid Amadeus Thierrij en in bijzijn van deu aartbisschop van Parijs. De vereeni ging bestaat uit vertegenwoordigers van de katholieke, de protestantsche en de israehtische godsdienst. De voorzitter opende de vergadering met een toelichtende rede herhaaldelijk afgebroken door warme toejuichingen. Na een belangwekkend raj - port, uitgebragt door den heer Pétavel, spraken de psstoor Martiu Noirleu, de predikaut Valette en de opperrabijn Astruc om hunne instemming met het werk te betuigen, iu bewoordingen, die met geest drift werden toegejuicht. De redenaars hebben verklaard, dat het werk volstrekt geen leerstellig karakter heeftdat het geheel en al Philologisch en letterkundig isdat hoewel er eenheid op een gemeenschappelijk gebied bestaat dat van de letterlijke vertaling der hei lige schriften eeeu enkel godsdienstig genood schap afstand doet van haar geloof. Het plan der vereeniging vindt ook warme toe juiching in de dagbladpers. Evenwel wordt bet door de Monde scherp afgekeurd in bet oog van dat ultramontaanscbe blad is het ergerlijk katholie ken de handen te zien ineenslaan met joden en protestanten. Men verneemt dat zich reeds een buitenge woon groot aantal sollicitanten heeft aangemeld voor de vervulling der betrekking van secretaris bij het bestuur van den Haarlemmermeerpolder vacature dezer dagen ontstaan door het overlijden van den beer E. W. van Brederode. Uit de statistieke opgaven omtrent den in» voer van vee in Engeland blijkt volgens de Times dat in 1864 nit Nederland alleen 77435 ossen zijn ingevoerd terwijl alle andere landen te zamen in dat jaar 6S908 ossen invoerden. Koeijen en kal veren medegerekend, werden in 1864 uit Nederland 144,957 en nit de andere landen te zamen 81399 runderen ingevoerd. De Times meent, dat deze cijfers ten duidelijkste aantoonen, dat Londen de Nederlandsche rundereu niet kan missen en het blad geeft daarom den raai onf, nu dö invoer van vee nit dat land ten gevolge der veepest verboden is moeten worden, eene grocte vleeschmaikt op te rigten. De aan te voeren vette runderen zonden daartoe op de plaats hunner aankomst moeten ge- slagt worden en de overigen, die niet onmiddelijk tot voedsel bestemd waren, zouien onderworpen moeten worden aan eene quarantair.e. Sedert eénigeutijd merkt men in de straten van Parijs personen opdie een mandje op de borst dragen waarop de volgende woordeu te lezen staan „Zoo ik val geeft mij dan uit de flesch te drin ken die in mijn mandje is." Het zijn personen die aan de vallende ziekte' onderhevig zijn welke znlk een mandje dragen; eene teug uit bedoelde flesch brengt hen weêr op de been. Men schrijft uit Moniers (Enre-et-Loire) Onze gemeente is het tooneel geweest eener gebeurteniswelke aan de misdaden van de belden der zwarte benden herinnert. Twee mannen wier gezicht met een stnk zwar te stof bedekt was, voorzien van twee gaten voor de oogen zijn in de woning gedrongen van Maria Voisinoud 77 jaren, hebben die ongelukkige onder doodbedreigingen aangemaand hun al het geld af te geven hetwelk zij bezat waarna zij eene som van fr. 22-25 uit den zak haalden van haar kleed hetwelk op het bed lag vervolgens hebben zij zich verwijderd en de deur openge laten. In weerwil die kwaaddoeners gepoogd hadden hunne stein te veranderenheeft vrouw Voisin aan de gerechtelijke overheden inlichtingen kun nen geven welke zware vermoedens hebben doen opvatten tegen slecht befaamde kerels uit de gemeentebij welke men eene zwarte muts met twee gaten heeft gevondendie aan een hunner tot masker bij het plegen van deu diefstal heeft kannen dieneo. Water van zij, die muts is in beslag genomen om tot overtuigenstuk te dienen en dit doet ho pen dat de plegers dier misdaad niet ongestraft zullen blijven. Uit Soestdijk berigt men van 29 Maart jl. De veetyphus in de nabnrige gemeeute Soest is uiterst kwaardaardig. Van 7 Maart tot gisteren tgn van de 131 runderen waaruit de 4 aldaar aangetaste stallen bestonden aangetast 123 en ge storven 93 terwijl geen enkel rund is hersteld. Onder deze 93 zijn 19 die bijna stervende waren toen zij werden afgemaakt Slechts 8 runderen van de 131 zijn nog schijnbaar gezond. De notaris A. P. de Lange overleed op den 2deu dezer te Scboorldam wat die gemeente en hare gansche omtrek in hem verliest is onbereken baar een groot aantal huisgezinnen verschafte hij brood en zelden riep iemaud te vergeefs zijnen bij stand in. Bij besluit van 28 Maart jl. No. 40 ver leende Z. M. coucess:e tot oprigting eener gaz-fa- briek binnen de gemeeute Sichagen. De Heer Michiel Van der Voort Vlaamscbe letterkundige te Brnssel heeft aan den nieuwsbladen van Belgie en Nederland circulaire gezonden waar in hij verzoekt de mededeeling van het volgende Runderpest. - Geneesmiddel. Berigt aan Veehouders eLandbouwers. Sedert drie of vier maaoden heeft men wel vele remediën voorgesteld om de runderpest te genezen die thans Engeland en Ilollaud teistert; enkel twee hebben de aandacht opgewekt der wetenschappelijke wereld en vooral der landbouwersnamelijk de homceopatbiscbe remedie beproeft in de omstreken van 's Hage uiet een vrij goed gevolg door eenen belgischen apotheker en veearts en die der broeders Wormsbevolen door de engelsche dagbladen. Wij zullen ons bepalen bij het mededeelen der genees- kindige behandeling voorgesteld door de HH. orms. De ondervinding moet leeren of deze voormalige planters van Ceylan inderdaad het middel hebben ontdekt dat zoo OBgeduldig verwacht werd. Ziehier wat men ons dienaangaande mededeelt: •Onlangs bevatte de Times eenen brief van eenen enselschen eigenaarLori Leightdie bad hooren spreken over bet welgeln^kcn der HH. broeders Worms in de geneeskundige behandeling der vee ziekte; hij had hunne tnsschenkomst ingeroepen om zijnen veestapel te reddenen de uitslag is uiterst gunstig geweest. rM9. Worms die te Cevlan eene uitgestrekte exploitatie bestuurd hebben waar zij hunne remedie met aanhoudend gelok iebben bedroefd wenschen er eene algemeeue openbaarheid aan te geveD. «Om de ziekte te ottdekken meet men den mond des diers openen cn zijn adem rieken. Is de adem verpest, dan moet de medecijn zonder uitstel gebruikt worden. Wanneer het dier door de ziekte getroffen is, verspreiden zijne uitwerpingen eene, bijzondere slechte genr. •Nadat het beest de medecijn genomen heeft, moet het warm gehouden worden in een wel ver luchte en met kloorkalk gezuiverde stalling. Elk ziek dier moet terstond van al degene,- die goed gezond zijn, gescheiden worden. MEDECIJN. «Neem een kilo kleine roode ajuinen en een kilo look pel die doe ze zamen in een mortier en maak er eene dunne pap van waarbij gij 750 grammen gemalen gingember zult voegenmeng daarna alles goed ondereen, Vervolgens zult gij 625 grammen assa fatida (duivelsdrek) nemen giet er genoeg water in om bet te bedekken en laat dit kokenwel zorg dragende aanhoudend de harde gedeelten te roeren zoolang tot er niets dik meer blijft. Giet dit afkooksel van assa fcetida over de pap van ajuin look en gingember, en roer dit zeer sterk. Voeg er dan ongeveer tien liters rijstwater bij en laat dit koud worden. liet voorgaande is toereikend voor 14 koeijen of ossen. DOSIS. •Voor eene koe of osongeveer j liter voor eene vaars ongeveer y liter; voor een kalf onge veer 0,35 centiliters. BEHANDELING. •Twee of drie uren nadat de medecijn ingege ven is geeft men aan de koe of den os twee liters of 2 halve liters gekookt rijstaan een vaars of een kalf, een liter of IJ liter; doe er een weinig zout bij om het smakelijk te makenen doet dit drinkenbij middel van eenen boom of trech ter als het dier weigert in te nemen. •Gedurende twee dagen moet het dier volgen der wijze gevoed worden Men Zal het drie maal daags eene dikke rijstpap gevenen bij eiken maaltijd mag men eene gotde greep hooi voegen. Als de dieren gewoon zijn aan wortelen mag men bun den derden dag een vierde geven van hun gewoon voedselin twee etmalenzonder rijst. Den vierden dag de helft en zoo vervolgens. Als !de mond des diers gevoelig is zal men de zelve wasschen met eene heldere pap van gekookte oranjeschors van Seville. Als de ingewanden gedurende 12 uren niet werken als het dier verstopt is of de uiaag ge zwollen zal men aan eene koe of aan eenen os 250' grammen versch en ongezouten spek geven, gereed gemaakt in vorm van bollenen slechts 125 grammen aan eene vaars of een kalf. •Indiendaarentegen het dier lijdt aan afgang, zal men het 'de volgende mengeling geven aan een koe of os •Een kleine lepel laudanum en een wijnglas cachou-linktuur in eenen halven liter dikte rijstpap. Men kan niet genoeg aanbevelen onmiddeliik de remedie toe te dienen op het oogenblik zelf dat men bemerkt dat de adem slecht riekt. GEMENGDE BEIUGTEN. De aanstaande kermis te 's Hage zal o. a. be zocht worden door een carrousel van twee gaan derijen waarin 500 personen kunnen plaats nemen. Mr. J. R. Thorbecke is eenige dagen bij Mr. A. J. Duijmar van Twist gaan logeren. Den 21 Maart jl. is door de directie der Hollandsche spoorweg-maatschappij aanbesteed het maken van den spoorweg Haarlem op Uitgeest, ter leDgte van ongeveer 18 mijlen. Aangenomen door C. Botte Sliedrechtvoor f 344,000. Mr. F. A. baron van Hall is te 's Graven- hage den 29 j. L aan de gevolgen zijner ziekte overleden. In Engeland is eene giftmengster ter dood gebragtdie zulken angst voor de open bare strafoefening haddat zij half zieltogende en schier gedragen wordende op het schavot ver- scheen. Ds. ten Kate in de vorige week te Amsterdam met een rijtnig van het station ko mende bemerkte plotseling, dat het paard aan het hollen ging. Hij sprong uit het rijtug op de straat, maar kwam met het achterhoofd op de steenenen werd bewusteloos iraar zijne woning vervoerd. De toestand van den lijder moet nog zeer ongunstig zijn. ïe New-York is een diefstal van anderhalf millioea dollars in Amerik. effecten gepleegd.

Schager Courant | 1866 | | pagina 2