Algemeen Nieuws-, Advertentie Landbouwblad. 1 JL Lager Onderwijs. Tiende Jaargang. .4» 446. SCHAGEE COURAN ABONNEMENTSPRIJS VOOR DRIE MAANDEN Voor Schagenf 1,00. Franco per post door het geheele Rijk 1,15. Afzonderlijke Couranten0,10. Verschijnt iederen Donderdagmorgen. Abonnementen op dit blad worden door alle TJITG-EVEB IP. JGr. Die timmert aan den wegh. Verwacht gezegh. (Cats.) DIDEEIOH. PRIJS DER ADVKRTKNTlëN Van een tot vijf regelsf 0,75. Iedere regel meerder0,15. De 85 cents zegclregt niet mede gerekend. Grootc letters naar de ruimte die zij beslaan. Bockhandelaren en Postdirecteuren aangenomen. BRIEVEN FEANCO. Neven het koloniale vraagstuk, dat onze 2e Kamer binnen kort zal bezig houdenwordt meer en meer een ander vraagstuk op den voorgrond gezet dat het moederland zelf raakt. Onder de leus van wrijheid van onderwijs/» wordt eene her ziening der wet op het lager onderwijs als drin gend noodzakelijk voorgesteld. Men beweert dat door het onderwijszoo als dit tegenwoordig van rijkswege gegeven wordt eene propoganda van het ongeloof op groote schaal plaats heeft en dat door de onjuiste opvatting der regering van artikel 33 der wet op het lager onderwijs eene concurrentie der bijzondere met de openbare scholenonmogelijk is. De zijde die dit protest met onvermoeiden ijver steuntspant op het oogenblik al hare krachten in en naar men verzekert zal nog voor de behandeling der cultuur wet eene poging door haar in de Kamer worden aangewend om haar pleit aan de orde te stellen. Door de liberalen wordt over het algemeen het gewigt der schoolkwestie ontkend en de weinige aandacht die zij over hebben voor een vraagstuk dat aan hunne politieke tegenstanders zoo na aan het hart ligtis misschien eene der oorzaken van de gekrenktheid der tegenpartij. Niets toch is kwetsender voor ons gevoeldan wanneer wij, naar onze meening gegronde klagten enkel voor notifi catie hooren aannemenveel ligter zou het zijn om tot eene overeenkomst te gerakenwanneer men van weérszijden elkander trachtte te verstaan dan wanneer men eenvoudig vaststelt dat er een verschil van opinie bestaat. Te meer is onderzoek der bezwaren van anders denkenden noodzakelijkomdat de strijd in het belang der godsdienst wordt gevoerd en de schijn niet op ons mag rusten als of wij omtrent de godsdienstige belangen van ons en van onze me deburgers onverschillig waren. De liberale partij is verpligt haar tegenstander te ontmoeten op het door deze gekozen strijdperk en zoolang zij daar aan niet heeft voldaan staat zij bloot aan de aan- klagt van illiberaliteit. En teregtwant de ware vrijzinnigheid behelpt zich niet met de exceptie van niet ontvanke lijkheid. Volgens den heer Groen en de zijnen wordt het ongeloof door de Staatsschool voortgeplant. "Wie zich ons hoofd—artikel herinnert met het op schrift vongeloof* weet dat ook wij met be duchtheid de overheersching van het godsdienstig gevoel door de materiële behoeften in de geschie denis onzer dagen opmerken. Voor zoo ver er onze waarneming reiktheeft er werkelijk een ver val van godsdienst plaats en dit zeer ten schade van de wezentlijke belangen der menschheid. Maar mag dit met grond worden toegeschreven aan de verbetering van het onderwijs en de in achtneming van den pligt door den Staat om alle gezindten gelijkelijk te beschermen? Heeft - indien werkelijk de godsdienst wei nig deel heeft aan het innerlijk leven van den mensch der 19e eeuw heeft de Staatsschool dit veroorzaakt Dit moet bewezen worden door de drijvers der schoolwet agitatie. Zij zijn het antwoord schul dig op de vraag of het sterven der godsdienst niet hun werk is door dat zij aan hunne gods dienstige gedachten de voorwaarden van levens vatbaarheid onthoudenzij moeten bewijzen dat de godsdienst eene school behoeft om te tieren in het hart der menschen. Wij stellen prijs op onderwijs Ai achten de be paling heilzaamdie aan den Staat den pligt op legt voor een voldoend openbaar lager onderwijs te zorgen. Wij vreezen niet dat het licht der kennis een nadeeligen invloed op ouze godsdienst hebben zal en zijn daarom weinig tot toejuiching geneigd, wanneer men er in slagen mogt om de tegenwoordige inrigting van het onderwijs te sloo- pen. Want de aanslag door de antirevolutionaire en roomsche partij de wet op het onder wijs gedaanis in naam der godsdienst tegen de kennis gerigt. Niet bij magte om te ontkennen dat hunne godsdienstige begrippen in strijd zijn met de wetenschap wordt in naam hunner gods dienst der wetenschap het proces aangedaan. Zeker wordt dit ontkendmaar eilievewaarom dan de stem tegen het onderwijs verheven Waarom ge ijverd tegen het resultaat onzer kennis, dat al ons menschelijk weten gebrekkig en slechts in opregte verdraagzaamheid de weg tot ontwikkeling ligt? Wat toch is het eigentlijk streven der partij Men wil en men vindt dien eisch zoo beschei den dat in het belang der bijzondere scholen kosteloos onderwijs zich zal bepalen tot de onver- mogenden. Wij zijn mede tegen kosteloos onder wijs maar niet in het belang van het bijzonder onderwijs. Wil het onderwijs waarde hebben voor wie er van genietendan zal in den regel nood zakelijk zijndat er voor worde betaald. Maar uit de schoolgelden kan het onderwijs niet worden bestreden getuige bijna iedere gemeente begrooting. De meerdere kosten komen naar art. 81 der wet ten laste der gemeente. Voor dat meerdere geniet men dus altijd kosteloos ouder wijs en juist tegen dat meerdere verzetten zich de voorstanders van het bijzonder onderwijs. Dui delijk is het dat op den langen weg de Staat op deze wijze in gebreke zou moeten blijven in de vervulling van het voorschrift der grondwetwant de koeten van een algemeen onderwijs gaan de bijzondere krachten ver te boven. Leest men in art. 33Ter gemoetkoming in deze kosten moet eene bijdrage voor ieder schoolgaand kind worden geheven dan is nog onbepaald hoe groot of liever hoe klein die bijdrage moet zijn en zeker zouden de tegenstanders der wet weinig gebaat zijnindien die bijdrage tot een minimum werd terug gebragt. De eenige wijziging waarmede deze partij genoegen kan nemen is: De kosten zullen worden bestreden uit de bijdragen der schoolgaande kinderen, hetgeen met andere woorden wil zeg gen het openbaar onderwijs is afgeschaft. De heer Groen is dan ook wat al te beschei den wanneer hij zich bepaalt tot eene wijziging van art. 83 der schoolwetde vervulling van zijn wensch baat hem niets of stelt het geheele on derwijs in gevaar. Daarom komen wij eene schre de nader tot zijne eigenlijke begeertewanneer het onderwijs van Staatswijze te geven gesplitst wordt in gezindte scholen. Maar tot welk onregt en tot welke kosten en tot welk nadeel zou dit niet strekken. Onregt door dat toch moeijelijk voor ieder eene school kan worden opgerigtkostendoor dat ook door de op te rigten scholen een aaumerke- lijk grooter personeel en meer schoollokalenzul len noodig zijn; nadeelig, door dat de ongeluk kige verdeeldheiddie andere begrippen tusschen burgers van den zelfden Staat schepter door bestendigd wordt. Neen er is slechts eene wijziging waarmede men met hart en ziel zou genoegen nemen de propo ganda van de Roomsche of de propoganda van de Orthodoxe leer en dat van Staatswegeonder den dekmantel van onderwijsmaar gelukkig is er geene wijziging meer ondenkbaar dan dezewan neer men eenmaal van den boom der kennis ge geten heeft. GEWONE BER1GTEN. Hoe een schoensmeerkoopman fortuin maakte. Toen de groote schoensmeerkoopman Warren zijnen agent van Londen naar Egypte zond om met groote letteren op de pyramiden van Ghiza te schrijven Koopt bet schoensmeer van Warren 30 strand Londeu," dan was het niet om hierdoor de reizi gers langs den Nijl te bedriegen of om den tuin te leideu. Zijn smeer was waarlijk allerbest, en hij wilde niet anders dan de aandacht van het publiek op zich doen vestigen door middel dezer aankondi ging. En inderdaad de Engelschen welke door Egypte reisden waren verontwaardigd over deze ontheiliging en zij schreven aan de Times (want als een En- gelschman misnoegd isschrijft hij of dreigt hij aan de Times te schrijven) om den barbaar aan te klagen die op zulke wijze de oude pvramideu had durven bezoedelen. De Times kondigde deze brieven af en onder steunde door verscheidene van die verpletterende artikels, waarin Warren, 30, strand, fabriekant in schoensmeer, werd aangeklaagd als niet den min sten eerbied hebbende voor de Pharaos. Deze artikels werden overgenomen door al de bladen van het binnenland en weldra stonden al de kolommen der dagbladen van Groot-Britannie vol met dit berigt't welk onder allerlei vormen werd ingekleed Beproef het schoensmeer van Waneu, 80, strand Londen." De nieuwsgierigheid van het publiek werd op gewekt en men beproefde het. Het werd inderdaad zeer buitengewoon gevondeneu genoot weldra den bijvaldien het verdiende.

Schager Courant | 1866 | | pagina 1