Algemeen Nieuws-, Advertentie Landbouwblad. Tiende Jaargang POLICIE. SCHAGER abonnementsprijs voor drie maanden Voor Schagen f 1,00. Franco per post door het geheele Rijk n 1,15. Afzonderlijke Couranten0,10. Verschijnt iederen Donderdagmorgen. Abonnementen op dit blad worden door alle Die timmert aan den wegh, Verwacht gczegli. (Cats.) prijs der advektentien Van een tot vijf regelsf 0,75. Iedere regel meerdern 0,15. De 35 cents zegelregt niet mede gerekend. Groote letters naar de ruimte die zij beslaan. boekhandelaren en Postdirecteuren aangenomen. TJITGrEVER 3?. J\ O. DIDEBIOH. BEIEVEN PEANCO. In de laatste maanden moesten ons de dagbla den telkens verhalendat dan hier dan daar in ons vaderlanddiefstal met inbraak had plaats gehad en telkens als zulk een feit werd vermeld werden er ook de stéréotype woorden bijgevoegd de policie doet ijverig onderzoek. Ver mits echter tot heden niet is geblekenwelke resultaten dat onderzoek heeft gehadbestaan er wel eenige redenen om te twijfelen of die ijver wel zoo groot en dat onderzoek wel zoo naauw- keurig zal zijn geweest. Wij willen echter geenzins het treurige feit dat er op verscheidene plaatsen misdaden zijn ge pleegd en dat de schuldigen tot nog toe niet kon den worden opgespoordgeheel op rekening stel len van het personeel der policie—beambtenvoor een goed deel draagt onze wetgevingten dien aanzien de schuld. Het valt toch niet te ont kennen dat terwijl de wetgever met eene niet genoeg te prijzen naauwgezetheid zorg heeft ge dragen voor de bescherming van de vrijheid der ingezetenentegen de willekeur der overheid hij niet genoeg heeft gewaakt voor de veiligheid van hun leven en eigendom tegen den moedwil van misdadigers. Bijna al onze wetten dragen het spoor, dat zij gemaakt zijn door een volkdat de willekeur der regering als het grootste kwaad vreest, trou wens geene natie kon, zoo als de onze, uit hare geschiedenis vermaningen hooren tegen het geven van al te groote magt aan hare overheid. Het gevolg hiervan was, dat men aan de policie, die als de hand der regering moet beschouwd worden al heel weinig magt toekendeof liever men ont nam haar bijna alle bevoegdheid om handelend op te treden. Bij ons heeft de policie veel van den ooijevaar met leeuwenbek in de fabel van Bilder- dijkdie de visschen ter wille van den order tot hunnen vorst verkozeneven als deze moet bij ons de policie rustig toeschouwster blijven tot anderen goedvinden haar den buit in den mond te werpen. Bij het wetboek van strafvordering werd aan de policie geene andere bevoegdheid gegevendan om misdaden op te sporenalleen bij ontdekking of vervolging van een misdrijf op heeter daad heeft zij de bevoegdheid zich meester te maken van den persoon des misdadigerseene bevoegdheid, waarin zij trouwens met alle ingeze tenen deelt (zie artt. 37 en 39 van het wetb. van strafv.) Waar dus van geen ontdekking op heeter daad sprake ismoet zij toeschouwster blij ven ook merke men opdat het aangehaald art. 37 alleen van misdaad spreekt, zoodat de policiewaar zij een wanbedrijf ziet plegenniet anders zal kunnen doen dan het feit constateren. Ingeval b.v. iemand aan een ander ligte kwets uren toebrengt, die geenerlei ziekte of beletsel van te werken te weeg brengen, dan zal de po licie dat moeten toelatenwerkeloos zal zij moe ten blijvenschoon eene mishandeling onder hare oogen wordt begaan. (Men zie strafwet artt 1 en 311.) Naar onze meening toch]; geeft de wet aan de policie geene bevoegdheid 'om praeventief te han delen de eenige wet waarop zij zich ten dien aanzien zoude kunnen beroepenzoude zijn het arrèté van 19 Vendimiaire IX; maar wij gelooven dat dit niet meer van kracht is. Volgens onze nieuwere wetgeving heeft de policie dus geene andere taak dan om misdaden op te sporenze te voorkomen ligt buiten hare bevoegdheid, liet spreekt echter van zclvun dat zoo men zich aan deze strenge opvatting wil vasthechten de policie bijna nutteloos zoude zijnwant hoe zoude zij kunnen waken over de veiligheid van persoon en goederen der ingezetenenindien zij nooit prae ventief mogt handelen Waar zou de rust en veiligheid op onze straten blijven, indien de poli cie de daar gepleegde mishandeling nooit kon verhinderen Indien een persoon mij onder* het oog der po- lieie ongehinderd slagen en kwetsuren kan toe brengen wat helpt het mij dan dat ik weet dat de policie waaktom het feit te constateren. Teregt heeft dan ook de policie ten allen tijd begrependat naast de taak om de misdaden op te sporen, op haar ook de pligt rust om ze te voorkomen. Doch ongelukkig moest zijzoo handelende zich begeven buiten het door de wet afgebakende terrein en hierin ligt juist het ge vaar. Want waar de wet geen grenzen heeft afgebakend daar heerscht willekeur. Wie toch zal de handelingen der policie, ook dan als zij in werkelijkheid de vrijheid der ingezetenen aan randen kunnen tegengaan als men zich op geene wet kan beroependoor welke hunne bevoegd heid wordt geregeld? Van den anderen kant maakt juist dat willekeurigewaaraan de policie zichnolens volens moet schuldig maken haar zwak. De man die niet weet hoe te handelen kan niet krachtig handelenen daar de wet aan de policie niet zegt hoe zij, iu de meeste gevallen, moet handelenhoe kan men dan van haar vorderendat zij met beradenheid en veerkracht zal te werk gaan Geen gezegender vrijheid dan die door verstandige wetten wordt geregeld. Niets is dan wenschelijker dan dat de willekeurdie er ten aanzien van de policie zoowel bestaat van de zijde des publieks als van die der overheid, spoe dig door eene wet worde geregeldzulk eene wet zoude zoowel de vrijheid der ingezeteuen tegen de willekeur der policieals hunne veilig heid tegen de aanslagen der misdadigers bescher men. Ondertusschen zijn er nog zooveel wetten te makenwier afdoening dringend isdat eene nieuwe policie-wet, voor het minste, gedurende een halve eeuw wel onder de pio vota zal hooren. Tot zoo lang moeten wij ons dus met onze in dit opzigt gebrekkige wetgeving te vreden stel len, en ons best doen om door goeden zin de schadelijke gevolgen daarvan weg te nemen. IVij kunnen vooral het gevaar, dat uit de onmagt der policiemoet voortkomeuwegnemen door haar in hare pogingen te ondersteunen. In dat opzigt vergeten de Nederlandersuit verkeerd geplaatste goedhartigheid, vaak hunnen pligt. Want al te vaak is de menigte bij ons tegen de policie, j altezcer zoekt zijzoo al niet den misdadiger dan toch den wanbedrijver tegen liaar in bescherming te nemen. Altezcer verliest men uit het oog dat art. 14 van het wetboek van strafvordering bepaaltdat een iederdie getuige is geweest 1 van eene misdaad gehouden is daarvan dadelijk bcrigt te geven aan den ambtenaar van het open baar ministerie. Zoo de policie waarlijk ondcr- i steund wordt door de natiedan gelooven wij dat ook met eene gebrekkige wetgeving de vei- 1 ligbeid van personen eu goederen toch weinig i gevaar zoude loopen. GEWONE BE1UGTEN Aan de fabrieks-werf van de heeren Paul van Vlissingen en Dudok van fleel is met goed ge volg te water gelalen het aldaar voor rekening van de hecreu G. en J. Avis te Westzaan nieuw gebouwde ijzeren stoomschroeivaartuig '/.aanstroom No. 3bestemd voor de vaart van Amsterdam langs Zaandam naar Alkmaar vice versa. Uit Londen wordt van den lOden dezer aan de Correspondance Havas geschreven dat de En- gelscbe regering, met het oog op de schaarschte van vlcesch., die zich in Engeland reeds begint te doen gevoelende verbodsbepalingen tegen den invoer van vee uit Holland weldra zóódanig zal wijzigendat die invoer weder zal worden toe gelaten maar onder voorbehoud dat het vee in de haven van aankomst geslagt worde. Maandag den 23sten April aanstaande zal voor het piov. geregtshof van Friesland worden teregtgesteld de persoon van Willem Taekles de Schaaf, oud 27 jaren verwersknechtgeboren te Franeker, wonende te Sr,eekbeschuldigd van moedwilligen doodslag, vergezeld van en gevolgd door diefstalgepleegd bij nacht in een bewoond hnisdoor middel van uitwendige braak en in klimming en gestrekt hebbende oin dien diefstal gemakkelijk te maken en de ontdekking daarvan te voorkomen. Uit de acte van beschnldiging blijkt, dat de beschuldigde leeds bij zijn eerste verhoor voor den regter-commissaris bij de arroud.-regtb. te Sneek heeft bekend dat hij na 11 nur in dea nacht tusschen den 31sten Jan. en 1 Febr. jl. met het oogmerk om bij Hiltje Tisscrwed. Hettinga wonende op het Singel te Sneek in wier huis hij als verwersknecht meermalen gewerkt had en bekend was diefstal te plegen door het daarnaast gelegen toen onbewoonde huis van W. R. van Haga, waarvan de ramen kooden wordeu opengeschoveudoor dea tuin achter dat hnis is gegaanachter om de schatting, in den tain van de wed. Hettinga, waarna hij van buiten een vensterruit in de keuken bestaande uit twee stukkenheeft uitgesneden daardoor in de keuken geklommen en naar de kamer gegaan iswaar de vrouw sliepen waar een liebt branddedat op de tafel stonddat de vronw toen dadelijk wakker is geworden de dekens opslaande om overeind te komenc "!f l

Schager Courant | 1866 | | pagina 1