GEMENGDE BE1UGTEN. Burgerlijke Stand der gemeente Schagen. welvaart en den vooruitgang van Schagen van harte zijn toegedaanwanneer wij onze gemeente en de onderneming hiermede gelakwenschen. t)at die onderneming onze krachtige medewerking en ondersteuning verdient zal wel geen betoog be hoeven waarom wij hierbij alléén den wensch voe gen dat het ware spreekwoord licht is leven" ook door ons meer algemeen gekend en gewaardeerd moge worden. De nuttigevoordeclige reinegemakkelijk en in hel algemeen betere zijde van het gas, tegenover elk ander lichtis door ons meermalen uiteen gezet; zoodat elke aanbeveling of opwekking tot algemeene deelneming als overbodig te achten is, alleen willen wij nog de verzekering geveu dat door de ondernemers alles zal worden aangewendwat voor eene goede gasverlichting zal gevorderd worden, ten einde ook de mindere burgers bet genot eener goede eu betere verlichting deelachtig te maken. In den namiddag van den 16den dezer ten 4 ure, toen de keizer vau Rusland te St. Petersbtirg na eene wandeling in den zomer- tuin zijn rijtuig wilde bestijgenheeft een onbekende Rus een pistoolschot op hem gelost. Een persoon Joseph Iwauoff Kommissaroffdie zich iu de onmiddelijke nabijheid van den moor denaar bevoudheeft door een slag tegen bet pistool aan het schot eeue audere rigting gegeven eu daardoor den keizer het leven geredbij is door Z. M. in den erfelijken adelstand verheven. De keizer die den sluipmoordenaar met eigen hand gegrepen heeftvoegde hem de woordeu toe vWat heb ik u gedaan, dat gij mij om het leven poogt te brengen welke vraag niet werd beant woord. Men verneemtdat de moordenaar tot den lageren adelstand behoort eu na de emauicipa- tie der lijfeigeuaarszijne bezittingen heeft ver loren. Onlangs werd te Keulen een zonderlinge diefstal gepleegd. Een bewoner van een der dorpen nabij gemelde stad gelegenbezocht de markt met een wagen zwaar beladen inet allerlei producten van zijn akker. Door een toeval verwijderde hij zich voor een oogenblik terugkeerende bleek het dat meu zijn wagen met paard, enz. bad gestolen en tot heden is het uiet gelukt den dader of de bedoelde voorwerpen op te sporen. Uit Athene wordt dd. 31 Maart gemeld dat de vulkanische verschijnseleu in de nabijheid van het eiland Sautorin langzamerhand ophouden. Aan de drie nieuw gevormde eilanden sijn de uamen gegeven van Georgios, naar den koning aldns genoemd, en Aphroesca en Reka, naar de beide schepenaan boord van welke de personen zich bevondendie het eerst bedoelde vulkanische ver schijnsel hebben waargenomen. Dezer dagen is te Genna aan pestbuilen overleden een sjouwermandie bij het vervoeren van huideu werkzaam was. Te Panna is ook een advocaat binnen weinige oren aan dezelfde ziekte overledennadat hij waarschijnlijk vleesch van een besmet rund had gegeten. Bij de thans in ver scheidene landen heerschende veepest is derhalve de grootste voorzigtigheid aan te bevelen. In de vorige week des avouds omstreeks 5 ure werden te Amsterdam de bezoekers der Prin sengracht en nabijgelegen straten zeer veroutrust door een osdie aan zijne begeleiders bad weten te ontkomen en op hol ging. Nadat bet woedende dier ongeveer een nur laugonderscheidene straten en grachten had doorgerend werd het op de Schans bij de Raam-Barrière opgevangen. Naar men zegt heeft het dier eene vronw en twee kinderen ligte verwoodingeu toegebragt. Te Rotterdam bebben zich zeven gevallen van cholera voorgedaan. Tier personen zijn aan die ziekte overleden. Het gemeentebestunr heeft maat regelen genomenen bereidt verdere maatregelen voor, om de verbreiding zoo veel mogelijk tegsn te gaan. Ook te Delishaven zijn drie personen door die ziekte aangetast. Bij het voorkomen van azistische cholera te Rot terdam en te Delfshaven meeueu de inspecteurs voor het geneeskundig staatstoezigt de heeren geneeskun digen opmerkzaam te moeten maken op het groot gewigt der mededeelingen die volgens art 6 der wet van 1 Jnnij 1865, regelende de nitoefeniDg der geneeskunstvan ben worden verwacht. Tot het nemen van maatregelen om verbreiding der cholera zoo veel mogelijk tegeutegaan wordt onverwijlde mededeeliog zoowel van de eerst waargenomen ge vallen van choleraals van het veelvuldig voorko men van diarrheëunoodzakelijk vereischt. Mede- deeling van bijzonderheden omtrent den oorsprong der eerste gevallen wordt vau de geneeskundigen dringend verzocht. Iu de vorige week i3 te Rotterdam ten huize van den advocaat rar. van Buren een brutale diefstal gepleegd. Terwijl de huisdeur open stond, ten dienste der verwersdie daar bezig waren is een welgekleed heer daar binnen gegaande arbeiders groetend en korten tijd daarna wederom vertrokken eveneens die arbeiders en eene dienst bode die hem op de trappen ontmoette, groetende. Later ontdekte men dat uit eene voor bet ontbijt openstaande lade op de tweede verdieping al het tafelzilver ontbrak waarvan die vriendelijke beer de bewoners had ontlast. De policie heeft den dader nog niet kunnen ontdekken men verneemt dat reeds den zelfden morgen een gedeelte van hel zilver te 's Hage bij een goudsmid is verkocht. Het fenianisine in de vercenigde Staten is eene nieuwe phaao ingetredenwaaruit inen mag opmaken dat die beweging thans meer dan ooit door eigen toedoen zal worden vernietigd. Een groot gedeelte der partij welke O'Mahony aan hing is thans die van Roberts toegedaan zoodat nu reeds een onderlinge strijd hcersclit welke de geheele broederschap met oudergang bedreigt. Urt Jassy wordt berigt dat door Mouro en Rosnovanaaan het hoofd staaude van ruiin 200 volgclingeu eene poging is beproefd om invloed uit te oefeucn op de verkiezing van een Vorst van Romeuie, door zich te verzetten tegen de keuze van den prins van Uoheuzollera. De policie heeft de rustverstoorders uiteen gejaagd cu Mouro uit de stad gedreven. Ten gevolge hiervan hebben 200 Russische onderdanen zich verschanst iu de woning van Rosnovano. Zij hebben op de trocpeu gescho ten die insgelijks vuur hebben gegeven waardoor twee personen zijn gedood en verscheidene gekwetst waardoor de rust is hersteld. De bevolkiug heeft aan deze ongeregeldheden geen deel genomen. Naar luid van mededeelingen uit Bucharest zijn de verkiezingen in bijna alle steden des lauds afge- loopen voor zoover thans bekend is heeft men zich allerwege voor deujuius van nohenzollern ver klaard. Men meldtdat de Fransche regering dezer dagen bij Oostenrijk pogingen heeft gedaanom het te bewegen Venetie aan Italië te verkoopen welke pogingen echtereveu als alle vroegere van dien aard mislukt zijn. De liberale kiezers van Lichfild hebben een votum van wantrouwen uitgebragt tegen hunnen vertegenwoordigerden majoor Anson een vau den pseudo-reformers. Te Birmingham zal een standbeeld opgerigt wor den ter eere van Watt; het zal van Siciliaansch marmer en acht voet hoog zijn. Per stoomboot zijn van Hamburg te Leith aaugebragt drie en twintig Duitsche kleermakersknechts die te Edin- burgh waar hunne spitbroeders den arbeid hebben gestaakt werk zullen bekomen tegen de door de patronen vast te stellen conditiën. Dit is slechts de eerste bezending met de volgende boot wordt een nieuw dertigtal verwacht. Te Nizza is den lSden dezer overleden een afstammeling van den grooten Sbakespeare M w. Agues Shakespeare de G&ssowska die zich zoowel ouderscheidde door verstand en geest, als door hare bijzondere liefda digheid. Bij het wegruimen van de fundamenten van eenige huizen in Stock iui Eisenheeft men de grondslagen aangetroffen van den muur, welke de stad Weeuen der 13de eeuw omringde. De nagelaten goederen van den vermaarden Bosco dezer dagen te Dresden overleden zullen aldaar in het openbaar worden geveild. Het aantal daarin voorkomende ringen versierd met brillantenro- setten robijnen smaragden en vele anderen edel gesteenten allen geschenken van vorstelijke personen is buitengewoon talrijk. Volgens berigten uit Amerika, heeft de presideut bevel gegevenom kapitein Sein mes in vrij heid te stellen. Uit Mexico meldt men dat de keizerlijken weder eeuige voordeelen bpbbea behaald. Het Engelsche oor logschap de Xorilumlerland is eindelijk met behulp van zeven hydraulische persen te water gebragt. Te Dublin zijn weder 6 gewapende Fenians in hech tenis genomen. Generaal Prim is naar [Italië vertrokken. Bij den landbouwer K. Maat in de gemeente Go- riuchem heeft een kouiju negen jongen geworpen. De koud heeft de moeder- konijn opgegeten. De eigenaar heeft de katdie eveneens gejongd had bij de jonge konijnen gezetdie ze tot hiertoe groot brengt. Verschillende Enropeesche vorsten heb ben den keizer van Rusland geluk gewenscht met zijn ontkoming aan den moord aanslag. Volgens officiële berigten is de runderpest in Groot Bri- tanni voor vijf zesden geweken. Men schrijft dit toe aan de doelmatigheid der wetsbepalingen door afzondering voor besmette runderen en door tijdelijke staking van het vervoer van vee. Te Venetie is bevel ontvangen om de Radetzky on verwijld te wapenen en gereed te maken zee te kiezen. Keizer en keizerin Napoleon hebben de 100ste voorstelling vau Blaauwbaard bijgewoond De hertog van Nassau heeft het vonnis van den krijgsraad bevestigd waarbij de kapitein Vogler wegens een duel waarin zijne tegenpartij doodelijk werd gewond, lot een jaar vestingstraf is veroordeeld. Do openbare speelbank in de Keur- hessische badplaats Neundorff is dezer dagen opge heven. Het officiële dagblad van het kanton Zorich bevat eene aankondiging, betreffende de insolventverklaring van de dichter George Herwegh. Door het hoofdbestuur van de tentoonstelling van bloemen, enz. die in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam heeft plaats gshad is aan de beoordeelaars eene zilveren herinnerings medaille uitgereikt. Wij vernemendat het Z. M. den Koning Groothertog behaagd beeft den luitenant ter zee lste kl. C. A. L. H. baron van Heekeren, thans commandant van Zr. Ms. stoomschip Cycloop bij besluit van denlldeu dezer te benoemen tot ridder der orde van de Eikcukroon. De land verhuizing uit Europa naar Amerika neemt dit jaar in groote mate toe. De Amerikaanscbe bladeu deelen mede, dat in de drie eerste maaudeu vau het loopende jaar 31,673 landverhuizers uit Europa te New-York zijn aangekomen dat is rnim 17,000 meer dan in die drie maanden van 1865, Uit Wilna wordt gemeld, dat op Zondag 20 Maart in eene naburige stad in het district Wilna, dc R. C. priester openlijk is overgegaan tot de Griek- sche kerkwelk voorbeeld gevolgd is door 1300 ledeD dier gemeente. De Charivari bevat heden eene plaat voorstellende de eerste ontmoeting van Oostenrijk en Pruisen. Wegens de ontzaggelijke kosten van de wederzijdsche krijgstoerustingen ont moeten de Pruis en de Oostenrijker ieder met een dikken bundel onder den armzich aan de deur 1 der bank van leening. i Uit Petersburg berigt mendat binnen 1 weinig uren nadat Komissarof den keizer het leven i had geredreeds voor 300,000 zilv. roebels is ingeschreven. Men verwacht, dat de nationale i beloouing binnen weinig tijds verbazend groot zal zija. GElEHTEAFkOMIGIlGEN. BEKENDMAKING. De Burgemeester der gemeente Schagen brengt in herinnering, dat volgens het bepaalde bij art. 14 der wet van 7 Julij 1865 (Staatsblad No. HO) ieder die op den 1 Mei a. s. eene grootere hoe veelheid dan van tien kan gedistilleerd voorhanden heeft waarvan de bijbetaling van den accijus ver schuldigd is, gebonden is om daarvan, tegen bewijs aangifte te doen ten kantore van den Rijks-Ont vanger voor twaalf ure 's middags van dien dag. Bij de art. 14 en 16 derzelfde wet zijn gestren ge straffen bedreigd tegen ben die hunnen voor raad te laag of in het geheel niet mogten aangeven. Afgekondigd opdat een ieder zich voor schade en onaangenaamheid wachte. Schagen den 2 April 1866. De Burgemeester voornoemd H. R. de Meèb GEBOREN20 April. Dirkzoon vau Jan llo09 en Jannetje FrankenhausJannetjedochter van Leendert de Waard en Jeske Fransen. ONDERTROUWD21 April. Cornelia Schrijver ja.

Schager Courant | 1866 | | pagina 2